Özbekistan Vize Dilekçe Örneği

Özbekistan Vize Dilekçe Örneği

Önemli Türk devletlerinden biri olan Özbekistan ipek yolu kültürünü taşıması ve mimari özellikleriyle birçok vatandaşın ilgisini çekiyor. Ayrıca Semerkand, Buhara gibi önemli kentlere sahip olan Özbekistan medreseleri, antik kentleri ve camileriyle de vatandaşların seyahat etmek istedikleri gözde ülkelerden biridir. Tüm bu güzellikleri görmek isteyen vatandaşların Özbekistan vizesi alması gereklidir.

Özbekistan Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Ülkeye yapılan seyahatin amacına göre de alınacak vizenin türü değişebiliyor. Ülkeyi ziyaret edeceklerin dilekçe yazmak için faydalanacakları Özbekistan vize dilekçe örneği – Visa Center firmasının sitesinde tüm detaylarıyla yer alıyor. Turistik vize dilekçesinde seyahat amacı, tarihi, masrafların nasıl karşılanacağı gibi bilgiler yer alırken ticari vizede şirket kaşesi, şirketteki yetkilinin imzası gibi bilgiler yer alıyor. Özbekistan vize dilekçelerinin Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu’na iletilmesi gerekiyor.

Özbekistan Turistik Vize Dilekçe Örneği

Özbekistan İngilizce Dilekçe Örneği

Özbekistan Türkçe Dilekçe Örneği

Özbekistan turistik vize ihtiyaçlarınız için Özbekistan turistik vize talep dilekçesi, Özbekistan ticari vize ihtiyaçlarınız için ise Özbekistan ticari vize talep dilekçesi doldurmalısınız.

Özbekistan Vize Dilekçe Örneği

Özbekistan Vize Dilekçe Örneği

Dünya üzerinde varlığını sürdüren Türk toplumları arasında, kendi bağımsızlığına tam anlamı ile sahip 7 Türk devletinden biri, Özbekistan’dır. Özbekistan, Cengiz Han’ın soyundan gelen bir Türk devletidir. Uzun yıllar boyunca dağılmış olan Özbek Türkleri, Rusya Federasyonu içerisinde yaşamış olmanın getirdiği zorlukları 1747 ile 1991 arasında yaşamış, 1924 yılında SSCB’ye dâhil olmak zorunda bırakılmış ve son olarak da 1991’de bağımsızlığını ilan etmiştir.

Günümüzde turistik anlamda pek çok tarihi kültürü bir arada barındıran Özbekistan’ın en önemli şehirleri Semerkand ve Taşkent’tir. Ülkenin başkenti Taşkent olsa da, Semerkand bu anlamda hem nüfus hem de tarihi dokuları ile daha önemli bir Özbek şehridir. Özbekistan’a turist olarak gitmek için turist vizesi alınmalı ve bu vize için Özbekistan turistik vize talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şu noktalara değinilmek zorundadır:

 • Özbekistan seyahatinizi açıklamak ve maksadını belirtmek
 • Özbekistan seyahatlerinizi belirtmek ve ülkeye giriş, çıkış yapacağınız tarihleri açıklamak
 • Özbekistan seyahati süresi içerisinde doğacak masraflarınızın nasıl karşılanacağını belirtmek
 • Özbekistan’a ev hanımı ya da öğrenci olarak turist şeklinde gidebilmek adına sponsor dilekçesi oluşturmak
 • SGK’lı çalışanların vize talep dilekçesi ile birlikte vermesi gereken ikinci dilekçe olan şirket tarafından hazırlanmış dilekçeyi oluşturmaları ve şirket antetli kâğıdına kaşeli, onaylı ibraz etmeleri

Durumunuza göre tek ya da çift dilekçe olarak hazırlanan bu dilekçeyi, Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu’na ibraz etmelisiniz.

Özbekistan Ticari Vize Dilekçe Örneği

Özbekistan, Orta Asya’da önemli ekonomilerden biri durumundadır. Özellikle petrol ve doğal gaz rezervleri sebebi ile yüksek kalkınma halinde bulunan ekonomi, zengin yer altı madenleri ve uranyum ile desteklenmekte ve tüm bu elementler dünya pazarına satılmaktadır.

Enerji, değerli madenler, yer altı kaynakları ve pamuk gibi ürünler ile hız kesmeden büyüyen ekonomisi sebebi ile serbest ekonomi örneklerinden biri olan Özbekistan’a ticari seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız, Özbekistan ticari vizesi almak durumundasınız.

Özbekistan ticari vize talep dilekçesi oluşturmak ve aşağıdaki bilgileri dilekçede kullanmak üzere vize başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz:

 • Özbekistan ticari vize talebi dilekçesi şirket antetli kâğıdına hazırlanmalıdır.
 • Ticari vize talebi dilekçenizde şirket yetkilisi imzası ve şirket kaşesi kesinlikle olmalıdır.
 • Şirket adına gerçekleştireceğiniz ticari seyahatlerde, masrafların nasıl karşılanacağı belirtilmelidir.
 • Kendi adınıza ya da kendi şirketiniz için yapacağınız ticari seyahatler için masraflarınızı kendinizin karşılayacağını taahhüt etmelisiniz.
 • Şirketteki göreviniz dilekçede yer almalıdır.
 • Seyahat sebebiniz ve tarihleri dilekçede bulunmalıdır.

Özel bir ticari organizasyona katılım gösterilecekse, ilgili toplantı vb. durumlar için şirket bilgileri, konferans, seminer, fuar gibi organizasyonlar için ise katılım bilgisi paylaşılmalıdır.

Özbekistan vize formu nasıl doldurulur? Doldurulmuş Özbekistan vize form örneklerine https://www.visacenter.com.tr/ozbekistan-vize-basvuru-formu/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.
Özbekistan'a Vize Var Mı?
Özbekistan’a vize yoktur. Yapılmış olan ve aynı zamanda karşılıklı olmasıyla dikkat çeken ikili antlaşmaya göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, herhangi bir vize olmadan bu ülkeye seyahat edebilirler. Kalma süresi ise maksimum olarak 30 gün şeklinde belirlenmiştir. Daha fazla burada kalmak isteyenlerin vizeye başvurması şarttır.
Özbekistan'a Otobüs Varmı?
Özbekistan’a gidebilmek için otobüs kullanılabilir. Ancak bu yolculuğun hem yorucu hem de çok uzun sürdüğünü ifade etmek lazım. Çünkü yaklaşık 15 saat sürmektedir. Bundan dolayı alternatif olan ulaşım araçlarının tercih edilmesi daha mantıklıdır.
Özbekistan'a Nasıl Gidilir?
Özbekistan’a gidebilmek için en çok kullanılan taşıtların başında uçak gelmektedir. Bu ülkenin başşehri olan Taşkent’e gidebilmek adına İstanbul’dan kalkan uçakları rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Özellikle THY seferleri söz konusudur. Bu sayede ülkeye varmış olacaksınız.
Özbekistan Vize Varmı 2020
Özbekistan’a vizesi yoktur. Bu durum seyahat işlemlerini her daim çok daha kolay bir hale getirmektedir. Buna göre vize olmadan gidebilmek için yanınızda pasaport olmalıdır. Aynı zamanda özel tanımlanmış başvuru formunun doldurulması esastır. Otel veya uçuş rezervasyonuna ise ihtiyaç duyulmaz. Buna rağmen her ihtimale karşılık bu evrakları da yanınızda bulundurmalısınız.
Özbekistan Giriş Çıkış
Özbekistan giriş çıkış işlemleri, vize olmadan yapılabilir. Fakat bu ülkenin belirlemiş olduğu bir süre vardır. O da 30 gündür. Maksimum 1 ay boyunca, vizesiz bir biçimde burada kalabilirsiniz.
Özbekistan Vize Ücreti 2020
Özbekistan vize istemeyen ülkelerin içerisinde bulunur. Geçerliliği bulunan ve aynı zamanda eski olmayan pasaportla bu ülkeye gidebilmenin önünde hiçbir engel yoktur. Formun dikkatli, hata olmadan doldurulması bir diğer önemli kriter olarak dikkat çekmektedir. Vizesiz seyahat için gerek otobüs yolcuğunu gerekse de uçak ile gitme alternatifini kullanabilirsiniz.
Özbekistan Vize İşlemleri
Özbekistan vize işlemleri yoktur. Bu ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, 30 günü geçmeyecek şekilde yapılacak olan seyahatler sırasında bir vize istemez. Pasaport, başvuru formu üzerinden rahatlıkla gidebilirsiniz.
Özbekistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu
Özbekistan konsolosluğu vize başvuru formu doldurulmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize gibi bir durum söz konusu olmasa bile istenen bilgilerin yazılması önem arz eder. Bunun İngilizce olarak hazırlanmış olduğunu görmekteyiz. İçeriğinde olması gereken verilerin arasında iletişim bilgileri, seyahatin amacı, ne kadar süreyle kalınacağı, nerede konaklamanın yapılacağı, kimliğe dair bilgiler olmak zorundadır. Doldurulması kolaydır. Bunun ardından seyahatinizi hemen yapabilirsiniz.
Özbekistan Vize Varmı 2020
Özbekistan vizesi yoktur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler, vize almaya gerek kalmadan, tek bir sorun olmadan bu ülkeye olan ziyaretlerini gerçekleştirebilirler. Bunun yanı sıra sürenin limiti vardır. Sadece 30 gün maksimum olmak üzere ilgili fırsattan faydalanabilirsiniz. 30 günün üstündeki seyahatlerde ise vize alımı bir zorunluluk olarak dikkat çekmektedir.
Özbekistan Vize 2020
Özbekistan vizesiz bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat edebileceği ülkelerin arasında bulunuyor. Bu sayede uçak veya otobüsle, tek bir pasaportla vizesiz seyahat edebilmenin yolu açılmıştır.
Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?
Özbekistan vizesi yoktur. Fakat bunun bir sınırının olduğunu bilmek lazım ve o da 30 gün olarak karşımıza çıkıyor. Eğer 30 günden fazla kalınması gibi bir plana sahipseniz, yapacağınız olan şey buna özel tanımlanmış evrakları temin etmek, aracı kurum ya da konsolosluk üzerinden süreci en kısa sürede tamamlamaktır. Bu sayede vizenizi alabilirsiniz. Genellikle vize alım aşamasında ülkenin sorun çıkarmadığını, bunu kolay bir biçimde verdiğini bilmek gerekmektedir.
Özbekistan Vize Ücreti 2020
Özbekistan vize ücreti yoktur. 30 günlük gezilerde ve seyahatlerde bu olmadan ilgili ülkeye gidebilirsiniz.
Özbekistan'a vize isteniyor mu?
Hayır, pasaporta sahip olan kişiler vizesiz bir şekilde ülkeye giriş yapılabilmektedir.
Özbekistan'a gitmek için ne yapmam lazım?
Özbekistan’a gitmek isteyen kişilerin pasaportlarının olması yeterlidir. Ülkeye vizesiz giriş yapılmaktadır.
Özbekistan vize ücreti ne kadar?
Tek girişlik vizeler 158 TL, iki girişlik vizeler 277 TL ve çok girişli vizeler ise 395 TL olarak belirlenmiştir.
Oyla! post