Portekiz Vize Başvuru İşlemleri

Portekiz Vize Başvuru İşlemleri

Atlas Okyanusu ile çevrili olan Portekiz, Avrupa kıtasının Batısında yer almaktadır. Portekiz’e yapılacak olan seyahatlerde vize başvurusu yapmak gerekmektedir.

Portekiz Vize Gerekli midir 2022

Portekiz seyahatleri için vize almak gerekmektedir. Portekiz seyahatlerinizi için vize alım aşamalarında pasaport sahibi olmak da gerekir. Bordo pasaporta sahip olanların muhakkak ki vize almaları gerekirken, kısa süreli olmayan uzun süreli pasaport türleri içinde yine vize almak gerekmektedir. Portekiz Schengen vizesi ülkeleri kapsamında değerlendirildiği için kısa süreli olarak 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak vize ziyaretlerine izin  gerekmektedir.

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaporta sahip olan kişiler vize almaları gerekmeden seyahat edebilirler.

Portekiz Vize Başvuru İşlemleri 1 – portekiz ticari vize

Portekiz Vize Türleri

Portekiz’e yapılacak olan seyahatlerin türüne göre vize türleri de değişkenlik gösterir. Portekiz vize türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Portekiz Ticari vizesi
 • Portekiz Turizm vizesi
 • Portekiz Kültürel vize
 • Portekiz Şoför vizesi
 • Portekiz Aile ve Arkadaş vizesi
 • Portekiz Eğitim vizesi

 

Portekiz Vizesi Başvuru Evrakları 2022

Portekiz vizesi alabilmek için belirli evrakları İstanbul’da bulunan Portekiz Konsolosluğu’na teslim etmeniz gerekir. Bu süreçte Portekiz vize başvuru formunu doldurarak başlangıç yapabilirsiniz. Başvuru formu içerisinde girmiş olduğunuz gün ve tarihlerde Portekiz Konsolosluğuna gelerek tüm evraklarınızı teslim alabilir ve teslim edebilirsiniz.

Sonraki aşama için vize alım aşaması gelir ve tüm bu vize alım süreçlerinde sizin adınıza yönetebilecek olan bize danışma merkezleri de bulunabilmektedir.

Portekiz vize evrakları:

 • Portekiz vizesi başvuru formu
 • Seyahat edecek olan kişiye ait 2 adet biyometrik fotoğraf fotoğrafının boyutları istenen çerçevede olmalı ve 6 ay geçerliliği bulunmuş olmalıdır.
 • Portekiz’e yapılacak olan seyahatlerde tüm masrafları karşılayabileceğinize dair ücret bulunduran banka hesap bilgileriniz
 • Seyahat sırasında uçuş bilgileri de Portekiz’de konaklayacağınız otelin bilgilerinin belgeleri ek evrakları eklenmelidir.
 • Aile ve arkadaş sebebiyle yapacağınız Portekiz ziyaretleri için Portekiz’de bulunan yakınız tarafından gönderilen davetiye mektubu bulunmalıdır. Bu davetiye mektubu kişinin yazmış olduğu el yazısı ile kişisel bilgilerine içermelidir.
 • Üzerinde TC numaranızı bulunduğu kimlik kartınız
 • Çalıştığınız iş yerinize dair 3 aylık maaş bordrosu örneği
 • İşçi konumunda yapacağınız Portekiz ziyaretleri için iş sahibi tarafından verilen izin belgesi
 • Emeklilerin yapacak olduğu Portekiz seyahat vize işlemlerinde; emekli kimlik kartı ve emeklilik maaş dökümanının belgeleri eklenmesi gerekir.
Portekiz vizesi güncel evrak listesi için https://www.visacenter.com.tr/portekiz-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Portekiz Vize Başvuru İşlemleri 2 – portekiz vize evraklari formu

 

Portekiz Vize Ücretleri 2022

2022 yılında Portekiz vize ücretleri yapılacak olan seyahatin türüne göre farklı ücretlendirmeler içermektedir. Aracı kurum ile yapacağınız vize başvurularınız için ekstra ücret ödeyebilirsiniz.

 • 0-6 yaş arası çocukların yapacakları Portekiz seyahatleri için vize ücretsizdir.
 • 6 ve 12 yaş arası yapacak çocukların vize başvuru ücreti 40 euro’dur.
 • Portekiz vize ziyaretleri bir yılı aşkın bir süre için yapılacaksa vize başvuru ücreti 75 euro’dur.

 Portekiz Vizesi

Portekiz Vizesi

Portekiz’e seyahat etmek isteyen ve yeşil pasaport sahibi olmayan vatandaşlarımızın, kendi seyahat amacına uygun olmak kaydıyla Portekiz vize başvurusu yapması gerekmektedir. Bu vize prosedürlerinden 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatler için yeşil pasaport hamili vatandaşlarımız muaf tutulmaktadır. Ancak diğer pasaport sahipleri vatandaşlar ve Türkiye’den Portekiz’e seyahat edecek olan yabancı uyruklu vatandaşlar, kısa ve uzun dönemli olarak Portekiz vize başvurusu yapmak mecburiyetindedir.

Seyahatin gerçekleşmesi planlanan süre zarfının haricinde, gerçekleşme nedeni de başvurulacak olan Portekiz vize başvurusu kategorisini etkilemektedir. Uzun dönem vizeler D, kısa dönem vizeler ise  C sınıfı olarak nitelendirilmekte; C sınıfı olan yani kısa süreli Portekiz vizesi aynı zamanda Portekiz’in Schengen üye ülkesi olmasından dolayı Schengen vizesi klasmanına dahil olmaktadır. Bu vizeler ise akraba ziyareti, turistik gezi ve ticari işlem gibi farklı nedenler öne sürülerek temin edilebilir.

Portekiz Turistik Vizesi

Rengarenk dokusu ve düşük bütçeye uygun turları ile son dönemin en ilgi çeken turistik noktalarından biri olan Portekiz’e Schengen vizesi başvurusu yoğun olarak alınmaktadır. Yeşil pasaport sahibi vatandaşlarımızın 180 günde 90 günü aşmayan seyahatlerinden muaf olduğu bu vize uygulaması, diğer pasaport hamili olup vize başvurusu yapanlar için de maksimum 90 gün süreyle verilir.

İlk Portekiz Schengen vize başvurusu yapanların 30 gün geçerli vize alması olası olup, diğer başvurularda kişinin maddi durumuna, statüsüne vb. bilgilerine bakılarak vize geçerliliğine karar verilecektir.

Portekiz üzerinden alınan kısa süreli vizelerin aynı zamanda Schengen Bölgesi ülkelerinde de geçerli olması sayesinde, ek bir vize almaya gerek olmaksızın bu ülkelere de seyahat edilebilir. Ancak önemli olan Schengen Bölgesi’ne hangi ülkeden giriş yapılacak ve hangi ülkede en uzun süre bulunulacaksa vize başvurusu için o ülkenin temsilciliğinin tercih edilmesidir.

Ayrıca alınan vizenin vermiş olduğu ikamet süresi ve yetkinin dışına çıkılamaz. Yani vize geçerlilik süresi Schengen Bölgesi’nde kalınacak olan toplam süreyi ifade eder ve vize türünün Portekiz turist vizesi olmasından dolayı turistik amaçlı olmayan hiçbir faaliyette bulunulamaz.

Kişinin başvurusunu gerçekleştirmeden önce alacak olduğu vizeyle hangi faaliyetlerde bulunacağını kesin bir şekilde belirlemiş olması bu noktada önem kazanır. Çünkü Portekiz vizesi için gereken belgeler yalnızca kısa ve uzun dönem vizeler arası değil, Portekiz Schengen vizesi türleri arasında da değişir.

İstenen evrakların turistik bir seyahate yönelik sunulması ve turist vizesinin alınmasının ardından, ticari işlem, akraba ziyareti, bir yakının ziyareti ya da iş görüşmesi gibi kapsam dışı bir faaliyetin tespit edilmesi halinde güncel vize gibi ilerleyen dönemdeki vize başvuruları da olumsuz etkilenebilir.

Portekiz turist vizesi almış ancak aldığı vizenin beyan ettiği olası seyahat tarihlerini kapsamadığını tespit etmiş olan kişinin, evraklarını yani bilet ve uçak rezervasyonu gibi seyahat tarihlerini gösterir kağıtlarını sunarak yeniden başvurunun değerlendirilmeye alınmasını talep etme hakkı bulunmaktadır.

Portekiz’e yapacak olduğunuz kültürel seyahatin tarihlerinin değiştirilebilmesi her zaman mümkün olamaz ancak vize birimi yetkilileri itiraz durumunda başvuru sahiplerine yardımcı olmaktadır.

Turistik amaçlı seyahatler için geçerli olduğu gibi diğer tüm vize başvurularda da seyahatin planlanan ve beyan edilen amacına uygun belgelerin teslimi ve prosedüre uygun hareket edilmesi oldukça önemlidir. Bu bağlamda Portekiz vize başvurusu için dikkat edilmesi gereken önemli kurallar bulunmaktadır.

Portekiz Vize Başvuru İşlemleri 3 – portekiz turistik vize 1

Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz Vize Başvurusu

Bir Schengen üye ülkesi olan Portekiz’e vize için başvuruda bulunmak isteyenlerin iki farklı başvuru alternatifi bulunmaktadır. Birinci seçenek başvuru için kişinin şahsen evraklarını Konsolosluğa teslim etmesi ve tüm görüşmeleri kendisi yapmasıdır.

Bu seçenekte ikamet ilinize hizmet vermekte olan en yakın Portekiz Büyükelçiliği ya da Konsolosluk ile görüşerek  randevu almanız ve randevu gününde tam yerinde şahsen bulunarak hem evrak teslimi yapmanız hem de parmak izi vermeniz gerekmektedir.

Vize almak isteyenlere sunulan bir diğer alternatif ise çok daha yaygın ve sık tercih edilen seçenek olan visa center aracılığıyla başvurudur. Portekiz vizesi başvurusu öncesinde evrakların temin edilmesi ve sonrasında düzenlenen dosyanın teslim edilmesi için visa center yetkilileri ile birlikte çalışılabilir.

Bu yetkili kurumlardan randevu alınması ve başvuru adayının kendisine en yakın yetkili kurumu bu randevu dahilinde ziyaret etmesi yeterlidir. Yine bir diğer husus olan parmak izinin verilmesi işlemi de bu yetkili kurum üzerinden, randevu dahilinde gerçekleştirilebilir.

İki başvuru kanalı da tercih edilebilmekte ve bu tamamen başvuru adayının kendi kararına bağlı olmaktadır. Ancak bu noktada başvuru adayının bilmesi gereken, Portekiz vize başvurusu için istenen evraklar ve bu evrakların teslimi için dahil olunan prosedür, her daim kolay görülemeyebilir ve bazen bu karmaşık süreç içerisinde hatalar yapılabilir. Evraklardan ileri gelen bir hata istenmeyen şekilde vize reddiyle karşılaşılmasına ve ödenen ücretlerin bir masrafa dönüşmesine, seyahatin iptaline neden olabilmektedir.

Visa center çalışanlarının bilgi ve deneyimden ileri gelen kaliteli hizmet anlayışı sayesinde evrakların doğru şekilde temin edilmesi, kriterlere uygun teslimi, süreci daha az riskli kılmaktadır. Ayrıca bazı evrakların oluşturulması aşamasında ek hizmet imkanı sunulması da visa center ile yapılan başvuruları daha avantajlı kılar.

Başvurunun Portekiz Schengen vizesi kapsamında olması durumunda geçerli olan bu çeşitlilik, uzun süreli vizeler için geçerli değildir. Yani Portekiz oturum izni gibi 90 günü aşan sürelerle verilen vizeler için kişinin şahsen Büyükelçilik ya da Konsolosluğa başvurusunu yapması gerekmektedir. Kişi istenen evrakları kendisi randevu saatinde teslim eder ve bir mülakata dahil edilir.

Bu mülakat tamamlanılmaksızın uzun süreli Portekiz vizesinin alınması mümkün değildir. Ancak visa center çalışanlarının mülakat için hazırlanma ya da evrakların istenen kriterlere uygun şekilde hazırlanması gibi evrelerde başvuru adaylarına ücret karşılığında yine gerekli hizmeti sağlamaktadırlar. Özellikle ilk kez başvuruda bulunan adaylar için visa center çalışanlarının güncel bilgileri ve tecrübeleri oldukça kurtarıcı olabilmektedir.

Başvuru işlemlerinin en önemli adımı Portekiz vizesi için gerekli evraklar olup, bu evrakların eksiksiz ve istenen şekilde beyan edilmesi başvurunun olumlu sonuçlanması için eşsiz bir öneme sahiptir. Kişinin almak istediği vize süresi ve kategorisi bu durumda önem kazanmakta, çünkü istenen evraklar gibi takip edilecek olan adımlar da vizeler arasında değişkenlik göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse Portekiz çalışma vizesi gibi uzun süreli bir vizede kişinin işine, çalıştığı firmaya ve kendi unvanına dair pek çok belge sunması istenecektir. Portekiz ticari vizesi gibi kısa süreli iş görüşmeleri için alınan vizelerde ise ortak çalışılan ya da görüşülecek olan firmanın resmi ve onaylı davetiyesi gerekecektir.

Bahsedilen evrak düzenlenmesi aşaması, başvuru adayın kendisi de temin edebileceği evraklarla tamamlanabilmekte ancak evraklardaki herhangi bir hata redde neden olabileceğinden visa center çalışanlarının kontrollerine tabi olmak daha güvenilir olabilmektedir.

Visa center aracılığıyla başvuru yapanların, bu yetkili ve aracı kurumların yalnızca süreci kolaylaştırmak adına yardım hizmeti verdiği ve nihai karar üzerinde bir söz hakkı olmadığını bilmesi gerekmektedir. Visa center çalışanların yalnızca evraklarının oluşturulmasında ve yetkililere ulaştırılmasında kişilere kolaylaştırıcı hizmetler vermekte, başvurunun sonucunda tek karar ve yetki sahibi merci Portekiz Büyükelçiliği ve Konsolosluğu olmaktadır.

Başvurunun tamamlanması için zorunlu olan bir diğer işlem de parmak izinin verilmesi olup bu işleme biometrik veri kaydının alınması denilmektedir.

12 yaşını dolduran ve herhangi bir engeli olmayan herkes başvurunun tamamlanması için parmak izini vermekle yükümlüdür. Bu biometrik verinin geçerlilik süresi 5 sene olup, bu süre zarfında yeniden herhangi bir Schengen vizesine başvuran kişinin kaydını yenilemesine gerek olmayacaktır.

Evrak düzeni konusunda hizmet almak, evrakları teslim etmek ve parmak izi vermek için ilgili kurumlardan randevu alınması yeterlidir.

Portekiz Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Portekiz Vize Başvurusu

Başvurusunu visa center aracılığıyla gerçekleştirecek olan adaylar, kendisi için konum olarak en uygun olan yetkili şube ile irtibata geçebilirler. Visa center çalışanlarına çalışma saatleri dahilinde telefon ve mail üzerinden erişim sağlamak, böylece her iki taraf için de uygun olan bir randevu tarihi belirlemek mümkün olmaktadır. Ayrıca pek çok visa center online olarak da web sitesi üzerinden randevu alabilme imkanı tanımaktadır.

Randevu almaksızın yalnızca bilgi edinme ve danışma amacıyla visa center şubesine erişim sağlayabilirsiniz. Başvuru adayları almak istediği hizmetler ve bunların fiyat karşılığı hakkında hiçbir randevu olmadan da visa center çalışanlarıyla görüşme sağlayabilmektedir.

Ancak yetkililerin yoğunluk içerisinde olması ya da çalışma saatlerinin uygun olmaması durumunda randevu almadan yapılması istenen görüşmeler başvuru adayı için ciddi bir zaman kaybı olabilir. Sıra beklemeden görüşme sağlamak adına randevu alarak hareket etmek çok daha avantajlıdır.

Parmak izinin verilmesi ve evrakların teslim edilmesi için ise randevu alınması zorunlu olmakta, aksi halde yetkililer yardımcı olamamaktadır.

Şahsen yapılan başvurular için ise kişinin kendisi, başvuracağı Portekiz Konsolosluğunun vize birimine telefon bilgileri üzerinden ulaşmalı, uygun bir randevu günü için kayıt oluşturmalıdır. Verilen randevu gününde şahsen Konsoloslukta bulunmalı ve kendi evraklarını bu randevuda teslim etmelidir. Bu durumda kişinin kendi ikamet ilinde herhangi bir Portekiz dış temsilciliği bulunmaması, kişinin şehir dışına seyahatini zorunlu kılar.

Portekiz Vizesi Başvuru Ücreti

 

12 yaşından büyük tüm başvuru adaylarının, kendi vize kategorisine uygun olarak Portekiz vize harç bedeli ödemesi zorunludur. Bahsedilen bu ücretlerin başvuru öncesinde belirtilen banka hesabına yatırılması ve makbuzunun banka yetkilisi tarafından onaylanması gerekmektedir. Makbuz, Portekiz vizesi için gerekli evraklar arasına eklenmekte ve tek kullanımlık olup herhangi bir durumda iadesi sağlanamamaktadır.

Vize harç bedelleri başvurulan vizenin türü ve geçerlilik süresine göre değişmekte, ek olarak dönemsel zamlar alabilmektedir. İstenen vize harç bedeli hakkında bilgi almak için başvuru döneminde başvurulacak olan kurumdan bilgi alınması en sağlıklı seçenek olacaktır.

Vizenin kendi ücretine ek olarak visa center aracılığıyla başvuranların bu kuruma hizmet bedeli ödemesi gerekmektedir. Başvuran kişi hangi hizmetlerden faydalandıysa, bu hizmetlerin her biri için ayrı ücretler ödemektedir. Hizmet alınmadan öncesinde visa center çalışanlarından ücret bilgisi alınması mümkündür.

Kargo bedeli, sigorta ücreti, bilet ücreti gibi farklı maliyetler de başvuru adayının sorumluluğu dahilinde olup, bu ücretler de kişinin tercih ettiği firmalara göre değişebilmektedir. Yine başvuru döneminde yetkililerden bilgi alınması mümkündür.

Portekiz Vize Başvuru İşlemleri 4 – portekiz vize ucreti

Portekiz Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

 

Seyahat planında bir aksaklık yaşanmaması adına elbette başvurunun bekleme döneminin ne kadar sürdüğü merak edilebilir. Ancak bu durum tamamen yetkililerin yoğunluğuna ve tatil günlerine bağlı olarak değişmektedir.

Konsolosluk tarafından maksimum 21 iş günü içerisinde başvuruların sonuçlanacağı belirtilmiş olsa da kişiden ek evrak talep edilmesi, kişinin mülakata çağırılması gibi beklenmeyen durumlar geliştiği takdirde bahsedilen bu süre daha uzun olabilmektedir. Genel olarak ise istenmeyen bir durum olmadıkça başvuruların 10 iş günü içerisinde neticelendiği görülmektedir.

Başvurulan vize türünün uzun süreli olması halinde Portekiz vize sonuçlanma süresi daha uzun olmakta, çünkü kişi daha kapsamlı ve detaylı bir değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Seyahatin vize sonuçlanma süresinden dolayı aksamaması adına, kısa süreli vizelerde seyahat başlangıç gününden 20 ila 30; uzun süreli vizelerde ise en az 45-60 gün öncesinden işlemlerin tamamlanmış ve evrakların teslim edilmiş olması önerilir.

 

Portekiz Vize Reddi

 

Konsolosluk yetkililerinin nedenini açıklamakla yükümlü olmadığı ve istenmeyen bir durum olan Portekiz vize reddi, yaygın olarak evraklardan ileri gelen hatalardan karşılaşılabilen bir durumdur. Evraklarda tespit edilen bir hata ve eksik, Portekiz vize başvurusu reddi almanıza neden olabilirken, evrakları istenen şekilde düzenleyen kişilerin redde itiraz dilekçesi göndererek başvurusunun yeniden değerlendirilmesini sağlama hakkı bulunmaktadır.

 Portekiz Vize Basvuru Islemleri

İtirazına rağmen ret alan kişilerin süre sınırlaması olmaksızın başvurusunu yenileme hakkı bulunmakta, ancak bu durumda tüm ücretlerin yeniden ödenmesi ve tüm işlemlerin yeniden başlatılması gerekmektedir.

Sizlere Portekiz vize başvurusu süreci hakkında en önemli bilgileri vermeye çalıştık. Ancak sizin bu bilgiler dışında herhangi bir konuda danışmak ya da hizmet alabilmek adına çalışma saatlerinde visa center çalışanlarına başvurabileceğinizi ve aklınıza takılan tüm soruları giderebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Portekiz Vizesi hakkında gerekli bütün bilgilendirme için https://www.visacenter.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.

Portekiz Vizesi Sık Sorulan Sorular

u003cstrongu003ePortekiz Vize İstiyor Mu?u003c/strongu003e

Portekiz’e seyahat etmek isteyen bir Türk vatandaşı Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi ise u003cstrongu003ePortekiz vizesiu003c/strongu003ene başvuru yapması gerekmektedir. Ancak Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve u003cstrongu003eDiplomatik (Siyah) pasaportu003c/strongu003e sahibi vatandaşlar 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde Portekiz’e vizesiz seyahat etme hakkına sahiptir. Portekiz Konsolosluğu ile başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.u003cbru003e

Portekiz Schengen Vize Ücreti Nedir?

Schengen bölgesine seyahat edecek kişilerin u003cstrongu003eSchengen vizesiu003c/strongu003e için başvur yapması gerekmektedir. Aynı zamanda vize başvurusu esnasında vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. 2020 yılında u003cstrongu003eSchengen vize ücretiu003c/strongu003e 60 £uro’dan 80 £uro’ya çıktı.chengen vizesi için 0-6 yaş arası çocuklardan vize ücretialınmıyor.

Oyla! post