İtalya Vizesi 2023

İtalya Vizesi 2022 

İtalya Vizesi 2023; İtalya Cumhuriyeti seyahatlerine dair öncelikle muafiyet uygulamalarına değinilir. Türkiye ile İtalya arasında imzalanan muafiyet anlaşmalarına göz atmanız ve bunun üzerine vize prosedürleri üzerinden harekete geçmeniz gerekir. İtalya vizesi 2023 prosedürleri olarak başı çeken pasaportlar oluyor. Pasaportlara ilişkin:

 • Umuma Mahsus Pasaport adına herhangi bir muafiyetten söz edilmez.
 • Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportlarına sahip olan T.C. vatandaşları vizeden muaf kabul edilir.

Muafiyete ilişkin ziyaret sürecine de değinilir. Şöyle ki bu 3 pasaport türüne de 90 günlük olacak şekilde yasal sınırdan söz edilir. 180 günlük süre zarfında en fazla 90 güne kadar seyahat edebilirsiniz. 90 günü aşan seyahatlerde ise tüm pasaport türlerine vize şartları eşlik edecektir.

İtalya

İtalya vizesi 2023 prosedürleri öncesinde ülkeyi değerlendirmek ve seyahatlere geçmek önem arz ediyor. Öncelikle resmi olarak İtalya Cumhuriyeti şeklinde anılan ülkenin Güney Avrupa sınırları içerisinde olduğu görülür. Avrupa ülke olmaktan ziyade:

 • Sicilya ve de Sardinya adaları ülkeye bağlıdır.
 • Roma başkentidir ve 1946 yılında Cumhuriyet olarak kabul edilmiştir.

İtalyanca dili hakimdir ve buna ek kullanılan para birimi Euro olarak belirtilir. İtalya seyahatleri öncesinde tüm bu hususlara değinmeniz faydalı olacaktır. Ardından ise seyahat etme amacına göre vize türlerinden seçiminizi yapmanız gerekir. Bunlar:

 • Aile ziyareti, turistik, ticari ve transit şeklinde C tipi vize türlerine yer verilir.
 • Uzun vadede ise çalışma – oturum izni alınabilir ya da aile birleşimi tercih edilebilir.

Tercihlerinizi baştan yapmalı ve prosedürlere uygun olacak şekilde başvurulara geçmelisiniz. Öyle ki her bir vize türüne ilişkin ayrı evraklara değinilir ve de son olarak başvuru ödemelerine geçilmesi istenir.

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar 2023

İtalya seyahatlerine dair öncelikle pasaport şartlarını dikkate almalı ve müracaat etmelisiniz. İtalya vizesi gerekli evraklar 2023 listesinde pasaportlar öne çıkar. T.C. vatandaşları bordo pasaport sahibi ise başvuru şartlarına değinmelidir. Pasaportlara ilişkin paylaşılan bu şartlar:

 • 10 seneden eski olması ve de yıpranması halinde kabul edilmez.
 • Minimum 2 boş sayfası bulunmalı ve dönüşten itibaren 3 ay geçerliliği olmalıdır.

İtalya vizesi gerekli evraklar 2023 listesinde sadece pasaport yer almaz. Bunun gibi İtalya vize başvuru formuna da öncelik verilmiş ve şartlara uygun olan form dahilinde müracaat edilmesi esas alınmıştır. Özellikle de eksiksiz olarak doldurulması dikkate alınmakta. Ardından ise ıslak imza içeren form eşliğinde müracaat edilmesi istenmektedir. Formun ardından:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisini ve biyometrik fotoğrafları paylaşmak gerekir.
 • En az 30.000 Euro teminat içeren sağlık sigortasını ibraz etmeniz istenir.

İtalya vizesi 2023 belgeleri bunlarla sınırlı kalmaz. Ardından finansal belgelerin de paylaşılması istenir. Şöyle ki banka hesap dökümü dikkate alınır ve yeterli finansal kaynağa sahip olup olmamanız değerlendirilir. Bunun gibi son 3 – 4 aylık olacak şekilde maaş bordrosu da talep edilir.

İtalya vize evrakları nelerdir sorgulayanlar için bunların arkasından tam vukuatlı nüfus kayıt örneğine de geçilir. Nüfus Müdürlüğü onaylı olan kimlik belgelerinin paylaşılması esas alınır. Geriye ise her birinin eksiksiz teslimine karşı sonucun olumlu olarak açıklanması kalır. Aynı zamanda belgelere ek hem harç hem de başvuru ödemelerinin tamamlanması önem arz eder. Yine ödemelere özgü belgelerin de teslim edilmesi istenir.

İtalya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

İtalya vize türleri hem kısa hem de uzun vadeli olacak şekilde ayrılır. Bunlar arasında uzun vadeli yani D tipi vize türlerine yönelebilirsiniz. Örneğin aile birleşimi bunlardan bir tanesidir ve Ulusal Vize prosedürleri üzerinden müracaat edilmesi istenir. Başvurularda tekrardan İtalya aile birleşimi gerekli evraklar talep edilir. Öncelikle belgeler olarak:

 • Oturum izni başvuru formunu indirmeli ve bilgilerinizi sıralamaya başlamalısınız.
 • Dolu olan sayfaların fotokopisini çekerek pasaportlarınızı ibraz etmelisiniz.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi gibi kimlik belgelerini de eksiksiz olarak ibraz etmeniz gerekir. Olası eksik belgeler işlemleri uzatabilir ve bunun yanı sıra vize reddine karar verilebilir. Redde maruz kalmamak için İtalya aile birleşimi gerekli evraklar listesini dikkate almalı ve her birini eksiksiz olacak şekilde ibraz etmelisiniz. T.C. vatandaşları:

 • Güncel tarihte çekilmiş olan biyometrik fotoğraflarını teslim etmelidir.
 • Evlenme kayıt örneğinin de ibrazına geçmeniz beklenir.

Nüfus Müdürlüğü onaylı olan aile dökümü önem arz eder. Evlilik cüzdanı talep edilir ve hem aslı hem de fotokopisi olacak şekilde paylaşılması istenir. Bunun ardından ise İtalya Emniyet Müdürlüğü onaylı olarak aile birleşimi formu gelir.

İtalya vizesi 2023 olarak aile birleşiminin tercih edilmesi halinde evlilik ve aile belgelerine dikkat kesilir. Ardından ise her bir belgenin randevu aldığınız güne kadar yetiştirilmesi esas alınır. Öyle ki İtalya Konsolosluğu bünyesinde randevulara yer verilir. Geriye ise T.C. vatandaşlarının belgelerini toplamaları ve belirtilen gün içerisinde teslim etmeleri kalır.

İtalya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Ulusal Vize türleri arasında çalışma izni de yer alır ve uzun süreli seyahatlere dair ele alınır. Tekrardan İtalya çalışma vizesi gerekli evraklar ve de şartlar nelerdir dikkate alarak başvurularınızı iletmeniz beklenir. Öncelikle talep edilen belgelerden:

 • Başvuru sahibi tarafından doldurulan online forma ihtiyaç duyulur.
 • 3 adet biyometrik fotoğrafın teslim edilmesi istenir.

İşe alınma niyetini açıkça belirten belgelerin de İtalya merkezli firma tarafından gönderilmesi önem arz eder. Antetli kayıt üzerine yazılmış olan niyet için ıslak imza ve kaşeye de ihtiyaç duyulur. İtalya çalışma vizesi gerekli evraklar yetkili makamlardan alınmalı ve her biri onaylı olmalıdır.

Şirket sahibin yani niyeti hazırlayan kişinin belgelerine de ihtiyaç duyulur. Özellikle de kimlik fotokopisinin paylaşılması önem arz eder. İtalya vizesi 2023 olarak çalışma iznini seçenler devamında:

 • Mesleki eğitim ve vasıfları içeren sertifikalarını da ibraz etmelidir.
 • Barkotlu olacak şekilde SGK hizmet dökümünün paylaşılması istenir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğini de teslim etmeniz gerekir.

Adli sicil kaydı ve de nüfus cüzdanı fotokopisi gibi standart belgeleri de dosyanıza eklemeniz istenir. Oturum iznine sahip olmak isteyenler varsa eski pasaportların fotokopilerini de teslim etmeli. Özellikle de önceden Schengen vizesi almış olan vatandaşların vizenin bulunduğu sayfaları paylaşması istenir. Pasaport üzerinden alınan fotokopiler dahilinde müracaat edilir. Her birinin yetkili makamlar tarafından incelenmesi üzerine ise sonuca karar verilir.

İtalya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya öğrenci vizesi kaç günde çıkar sorgulayanlara en az 5 iş gününden söz edilir. En çok ise 15 iş gününe kadar öğrenci vizesine netlik kazandırılır. Sürecin uzamaması için talep edilen belgeleri eksiksiz olarak teslim etmeniz önem arz eder. İtalya öğrenci vizesi gerekli evraklar nelerdir sorgulayanlara:

 • Veriliş tarihi 10 seneden eski olmamak şartıyla pasaport ile başvuruya geçilir.
 • Pasaportların fotokopilerine de ihtiyaç duyulur.
 • Başvuru formu doldurulur ve taahhütname eşliğinde teslim edilir.

İtalya vizesi 2023 olarak öğrenci vizesine yönelenler şahsi dilekçeleri de ihmal etmemelidir. Şöyle ki İtalya Başkonsolosluğuna hitaben hazırlanan dilekçeler dikkate alınır. Seyahat amacının bu şekilde ele alınması ve diğer belgeler ile örtüşmesi değerlendirilir.

İtalya öğrenci vizesi gerekli evraklar olarak olmazsa olmaz nüfus cüzdanı fotokopisi ve biyometrik fotoğraflara da yer verilir. Yeni çekilen fotoğraflar ve de Nüfus Müdürlüğü onaylı belgeleriniz ile başvuruya geçmeniz istenir. Devamında gelenler:

 • Uçak ile otel rezervasyonlarının belgeler ile ispatlanması önem arz eder.
 • Seyahat masraflarını karşılayabileceğinizi gösteren evraklar talep edilir.
 • Seyahat süresini kapsayacak şekilde sağlık sigortasını çıkartmanız istenir.

Tüm bu belgelerin seyahat amacına uygun olması önem arz ediyor. Öyle ki amaca hitap etmeyen belgelerin ibrazına karşı sorun yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Bunun için önceliğiniz her birini öğrenmek ve randevu gününe kadar hazırlamak olmalıdır. Aynı şekilde öğrenci vizesi için yatırılması gereken harç bedellerini de öğrenmeli ve ödemenizi yapmalısınız.

İtalya Vizesi Ücreti 2023

İtalya vizesi 2023 tercihiniz üzerine sadece belgeler sıralanmayacaktır. Belgelerin ardından gelen başvuru ödemelerine de netlik kazandırmanız esas alınır. Nitekim ödeme yapmadan müracaat etmeniz mümkün olmayacaktır.

Ödemelere ilişkin önceliğiniz İtalya vizesi ücreti 2023 tarifelerini dikkate almak gerekir. Her sene güncellenen başvuru bedellerine netlik kazandırmanız istenir. Bunun üzerine banka ödemelerine geçer ve makbuz alırsınız. Makbuz veya dekont dahilinde ödemenin yapıldığını belirtmek gerekir. Öncesinde:

 • Yetişkinlerin kısa süreli seyahatlere dair 160 Euro olarak ödeme yapmaları istenir.
 • 6 – 12 yaş aralığında olan çocuklar adına bu tutar 70 Euro olarak talep edilir.

İtalya vizesi ücreti 2023 adına sadece kısa süreli seyahatlere değinilmez. Ardından gelen Ulusal Vize türlerinden de seçiminizi yapabilir ve başvuru aşamasında yatırılması gereken tutarları öğrenebilirsiniz. Gerek çocuklara gerekse yetişkinlere dair 216 Euro tutarına netlik kazandırılmıştır.

Son olarak seyahatlerde Schengen vizesinin de geçerli olduğunu belirtmek gerek. Söz konusu Schengen olduğu zaman yatırılması gereken tutar 80 Euro şeklinde belirtilir. Ödemenin yapılması üzerine de dekont veya makbuz tahsis edilir. Bu adımlara karşı kısa süreli seyahatlerde Schengen sahibi olarak İtalya’ya giriş yapılabilir.

İtalya Vizesi Aile Birleşimi 2023

Uzun süreli vize kategorilerinden olan aile birleşiminin evlilik üzerine ele alındığı görülür. Bunun yanı sıra uzun süredir İtalya’da ikamet eden aile ya da akrabaya karşılık birleşim söz konusu olabilir. İtalya vizesi aile birleşimi 2023 işlemlerinde:

 • İtalya İçişleri Bakanlığı resmi sitesinden online forma yer verilir.
 • Modello S formunun eksiksiz olarak doldurulması ve teslim edilmesi beklenir.

İtalya vizesi aile birleşimi 2023 için paylaşılan formun İtalyanca olması dikkate alınır. Bunun ardından ise konaklama belgelerinin eksiksiz olarak ibrazına geçilir. Hatta gelir düzeyinizi de paylaşmanız gerekir. Belgelerin teslimine dair:

 • Konsolosluk üzerinden alınan randevular dikkate alınır.
 • Mülakat eşliğinde aile birleşimi vizesini almanız sağlanır.

Bunların devamında dil bilgisinden de söz edilir. Şöyle ki aile birleşimi gibi uzun vadeli vize türlerinde dil yeterliliği önemli bir yere sahiptir. İtalyanca eğitimlerine dair sertifikaların paylaşılması istenir. Bunun dışında:

 • Evlilik söz konusu olduğu zaman uluslararası belgelere ihtiyaç duyulur.
 • İtalya vatandaşı kişiye dair oturum ve de çalışma izni belgelerine yer verilir.

Finansal durum da aile birleşimi adına önemli bir yere sahiptir. Sonuç olarak belirtilen tüm bu prosedürlere uygun olan başvurulara birkaç ay içerisinde yanıt verilir. Aile birleşimi vizesine ilişkin belirtilen yasal süre 180 gün şeklinde belirtilir. İtalya Konsolosluğu incelemelerinin ardından sonuca geçilir.

İtalya Çalışma Vizesi 2023

Çalışma iznine sahip olmak isteyenlerin önceliği talep edilen belgeleri öğrenmek ve eksiksiz olarak teslim etmek olmalıdır. İtalya çalışma vizesi 2023 prosedürlerine uygun olacak şekilde başvurulara geçmeniz önem arz eder. Bunun için:

 • Uzun vadeli seyahatlerde kimlik belgelerinin ibraz edilmesi istenir.
 • Göçmenlik Bürosu bünyesinde de çeşitli evrakların incelenmesi esas alınır.

İtalya çalışma vizesi 2023 tercihiniz neticesinde Göçmenlik Bürosu belgelerine netlik kazandırmanız önem arz ediyor. Örneğin İtalya’da çalışacak kişinin başvuru formunu doldurması istenir. Bunun gibi hem pasaport hem de seyahat belgelerinin aslı ile fotokopisi olacak şekilde ibrazına geçmeniz beklenir.

İtalya vizesi 2023 olarak çalışma iznine yönelenler iş sözleşmelerini de ihmal etmemelidir. İşveren onayına sahip olan iş sözleşmelerinin başvuru aşamasında paylaşılması istenir. Bunun gibi maaş detaylarına da değinilir. Öyle ki uzun süreli vizeye dair T.C. vatandaşlarının gelir düzeyi değerlendirilir. Yeterli finansal güce sahip olmak vize başvuruları sırasında dikkate alınır.

İtalya İş Arama Vizesi 2023

İtalya vizesi 2023 olarak kısa ve de uzun süreli olanlara değinilir. Bunlar arasından tercihleriniz neticesinde seyahat amacını destekleyen belgeleri paylaşmanız beklenir. Söz konusu İtalya iş arama vizesi 2023 olduğu zaman da yine belgelerin paylaşılması önem arz eder.

İş aramak için seyahat etmek isteyenlere kısa süreli vize türleri eşlik eder. Hatta dilerseniz Schengen üzerinden seyahate geçerek iş olanaklarını yakından değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Bunun için:

 • Geçerli pasaport ve biyometrik fotoğraf gibi belgelere değinilir.
 • Başvuru formu doldurulur ve kimlik belgelerinin paylaşılması istenir.

İtalya iş arama vizesi 2023 olarak ayrı bir kategoriye değinilmez. Bunun yerine çalışma izninden söz edilir ve uzun vadeli seyahatlerde değerlendirilir. İtalya’da işe başlayacak olan T.C. vatandaşları çalışma iznine yöneliyor. Öyle ki uzun süreli çalışma programlarının belgeler ile paylaşılması üzerine D tipi vize başvurularına yanıt verilir.

İtalya Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

90 günden uzun sürecek eğitim programları için de tekrardan Ulusa Vize türlerine değinilir. Bunlar arasında İtalya eğitim & Erasmus vizesi 2023 yerini almış ve belgeleriniz ile başvurulara geçmeniz esas alınmıştır. Başvurularda:

 • İtalya’da bulunan eğitim kurumundan onay belgesini paylaşmanız istenir.
 • Türkiye’de bulunan okuldan da öğrenci belgesinin alınması gerekir.

Olmazsa olmaz seyahat ile özlük belgeleri de önemli bir yere sahiptir. İtalya eğitim & Erasmus vizesi 2023 tercihiniz ile her birini öğrenir ve toplamaya başlarsınız. Geriye ise Konsolosluk üzerinden randevuya karşı müracaat etmeniz kalır.

İtalya Vize Reddi 2023

Vize reddine maruz kalmamak adına seyahat amacına uygun olan belgelerin hazırlanması önem arz ediyor. İtalya vize reddi 2023 adına öncelikle belgelere değinilir. Şöyle ki:

 • Eksik belge ibrazına bağlı olarak redde karar verilir.
 • Belgelerin seyahat amacı ile örtüşmemesi de sorun teşkil eder.

Bunların ardından finansal duruma da değinilir. T.C. vatandaşlarının seyahat masraflarını karşılayabilecek yeterli mali güce sahip olması önem arz eder. Olmamaları halinde ise vize reddine netlik kazandırılır.

İtalya vize reddi 2023 olarak önceliğiniz tüm bu nedenlere değinmek olmalıdır. Ardından eksiksiz ve güncel tarihli olarak belgelerinizi ibraz etmeniz gerekir. Hatta başvuru ödemeleri de yine eksiksiz olacak şekilde yapılmalıdır. Ancak bu adımlar üzerine başvurularınız değerlendirilir. Geriye ise vize sonucuna göre iş, turistik ya da ziyaret gibi amaçlarla seyahate geçmeniz kalır.

İTALYA VİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir.
Tabloda listelenen formları indirerek lütfen bizimle 0850 307 96 81 numaradan ücretsiz iletişime geçiniz.
İTALYA TİCARİ BELGELER İTALYA TURİSTİK BELGELER
İtalya Vizesi 2023 1 – wordicon Ticari Vize Genel Başvuru Evrakları İtalya Vizesi 2023 1 – wordicon Turistik Vize Genel Başvuru Evrakları
İtalya Vizesi 2023 1 – wordicon Ticari Vize Başvuru Dilekçesi İtalya Vizesi 2023 1 – wordicon Resmi Başvuru Evrak Listesi
İtalya Vizesi 2023 1 – wordicon İngilizce Başvuru Dilekçesi İtalya Vizesi 2023 6 – jpg Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize almak istediğiniz ülke için Vize Rejim Tablosuna bakınız.
Duyuru! Pasaportunuzu kullanabilmeniz için geçerlilik süreniz, seyahat süreniz artı 6 ay olmalıdır. E-Pasaport sitesinden de bilgi alabilirsiniz.
İtalya Ekspres vize başvurularına ne zaman yanıt verilir?

Ekspres olarak hızlı vizeye yönlendirme yapılır ve 24 saat içerisinde sonuç açıklanır.

İtalya biyometrik verileri kaç yıl süreyle saklı tutmaktadır?

Parmak izi uygulamaları zorunlu kılınır ve 5 yıl arayla yenilenmesi talep edilir.

İtalya vizesine kaç gün sonra yanıt verilir?

Ortalama 5 – 7 iş günü aralığında vizenin sonuçlanması esas alınır.

5/5 - (1 vote)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.