Vietnam Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Vietnam Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

Yurtdışı seyahatlerinin en problemli yanlarından biri vize ve pasaport işlemleridir. Başvuru için istenen evrakların düzenlenmesi süreci zorlaştıran zaman zaman da sekteye uğratan en önemli aşamadır.

Visa Center Vize Merkezi

Bu süreçte güvenilir ve tecrübeli merkezlerden destek ve danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyabilirsiniz. Firma olarak tecrübeli ve işini titizlikle yapan bir ekibe sahibiz. Vietnam vizesi için işlemlerinizi sizin adınıza yürütebiliriz.

Vize danışmanlık merkezi olarak Vietnam vizesi için gerekli evrak listesi 2023 – Visa Center yazısında Vietnam’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları için özel bilgilere yer veriyoruz. Önemli noktalara ve detaylara dikkat ederseniz başvurunuzu bireysel olarak da sorunsuz bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

Vietnam, resmi adı ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, vize başvurusu için birtakım dokümanlar istemektedir. Vietnam vize evrakları şunlardır:

Vietnam Vizesi Icin Gerekli Evrak Listesi

C1 Belgesi

Vietnam Göçmenlik Ofisi tarafından hazırlanan ve vize başvurularında mutlaka bulunması gereken, davetiye niteliği taşıyan bir belgedir. Bu belge olmadan yapılan vize başvuruları geçerli değildir. Bu belge için şahsen başvuru yapılmaktadır.

Vietnam Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

C1 Belgesi nasıl alınır?

C1 belgesini almak için Vietnam Konsolosluğu’na bazı evraklar iletilmesi gerekmektedir. Bu evraklar şunlardır:

Pasaport

Pasaportunuzun renkli olarak taranmış hali talep edilmektedir.

Seyahat Süresi Hakkında Belge

Seyahat sürenizin ne kadar olacağını belgeleyen evrak veya evrakların ibraz edilmesi gerekir. C1 belgesini edindikten sonra vize işlemlerine başlamak mümkündür.

Vietnam Vizesi için Pasaport Özellikleri

Pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca en az 2 sayfanın boş olması da gerekir. Bu özellikleri sağlamayan pasaportlar ile başvuru yapılamaz, yapılsa da kabul edilmez.

Vietnam’a düzenleyeceğiniz ziyaretin bitişinden sonraki pasaport geçerlilik tarihinin Vietnam vizesinin bitiş tarihinden sonra en az altı ay daha geçerli olması gerekir.

Vietnam turistik vize başvuru evrakları arasında yer alması gereken pasaportun sayfaları yırtılmış, tahrip olmuş veya okunamayan bir hale gelmişse bu pasaport ile yapılacak başvuru kabul edilmemektedir.

Pasaportun imza kısmı pasaportun sahibince imzalanması gerekir. Eğer imza atamama gibi bir durumu varsa, o alanda “İmza atamaz.” İbaresi bulunmalıdır.

Vietnam Vizesi için Fotoğraf özellikleri

Vietnam vizesi için 2 adet son bir ay içerisinde çekilmiş ve uluslararası standartlara uygun olarak, çekilen 35×45 mm ölçülerinde biyometrik bir fotoğraf ile başvuru yapılmalıdır.

Başvurudan en fazla bir ay önce, yeni çekinilmiş, herhangi bir aksesuar bulundurmayan ve photoshop işlemi geçirmemiş, yüzünde herhangi bir ifade olmayan, biyometrik fotoğraflar vize başvurusu yapan kişinin güncel halini gösterir şekilde olmalıdır.

Kimlik fotokopisi

Yeni T.C. kimlik kartının ve nüfus cüzdanının fotokopisi eklenmelidir. Daktilo veya el ile T.C kimlik numarası yazılmış kimlikler geçersizdir, kabul edilmez.

Ulaşım Bilgileri ( Uçak, Otel, Otomobil, Otobüs)

Uçak ile bu seyahati yapmayı düşünenler, gidiş dönüş şeklinde, Türkiye’den çıkış ve seyahat dönüşünü gösteren rezervasyonların PNR numarası belgeler arasına eklenmelidir. Teyit etme amacıyla konsolosluk bunu kullanmak isteyebilir.

Eğer bu ziyaret bir gemi tur organizasyonu ile yapılacak ise, tüm rota detayları ve ilgili rezervasyonlar vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Özel otomobilleri ile ziyaret yapacak kişiler araç ruhsatı, aracın yeşil sigortası ve trafik sigortası da dahil olmak üzere sürücü belgelerinin önlü arkalı bir fotokopisi eklenmelidir.

Otel Rezervasyonu ( Kalınacak Adres Bilgileri )

Vietnam ülkesinde kalacağınız otelden yahut yerden alınan evrakın onaylanmış ve otel görevlileri tarafından veya rezervasyon yapılan aracı site tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış rezervasyon çıktısı eklenmelidir.

Otel Rezervasyonunuz ziyaret sürenizi tam olarak kapsamalı ve vize alacak kişinin bu rezervasyon belgesinde mutlaka ad soyad bilgisi olmalıdır.

Bazı firmaların web siteleri üzerinden yapılmış otel rezervasyonları kabul edilmemektedir. Kesinlikle onaylı olması gerekmektedir.

Vietnam Vizesi Davetiye (Aile Arkadaş ziyareti veya Ticari ise)

 • Aile veya arkadaş ziyareti : Davetiye (Yerel makamlardan onay almalı veya konsolosluğun istediği şekilde ibraz edilmelidir)
 • Ticari                 : Davet eden firmanın gönderdiği davetiyenin fotokopisi (Fuara katılınacaksa buna dair kayıt belgesi) ve ziyaretiniz boyunca geçerli otel rezervasyon bilgisi gereklidir.

Vize Talep Dilekçe Detayları

Sigortalı olarak çalışan, ortağı ya da tek yetkilisi bulunduğunuz şirketin antetli kağıdına Vietnam Konsolosluğu‘na hitaben İngilizce veya Vietnamca yazılmış, şirket kaşesi basılmış ve şirket imza yetkilisi tarafından imzalanmış dilekçe de dosyaların arasına eklenmelidir.

Yazacağınız bu dilekçede işe başlama tarihi, aldığınız net maaş ve şirketteki göreviniz mutlaka belirtilmelidir.

Dilekçede Vietnam’a yapacağınız seyahatin seyahat tarihleri net olarak belirtilmeli ve seyahat süresince sponsorunuzun kim olduğu belirtilmesi gerekmektedir.

Vietnam vize dilekçesi nasıl yazılır ?Örnek vize dilekçesi için https://www.visacenter.com.tr/vietnam-vize-dilekce-ornegi/ bağlantısına bakabilirsiniz.

Vietnam Vizesi Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası

Edinilecek yurtdışı seyahat sağlık sigortasının teminatı en az 30 bin € olmalıdır ve bu sağlık sigortası Vietnam yahut tüm dünyayı kapsamalıdır.

Yurt dışı seyahat sağlık sigortasının kapsayacağı tarihi belirlerken seyahatiniz başlamadan bir gün önce ve seyahatiniz bittikten bir gün sonra olacak tüm seyahatinizi kapsaması gerekir.

Banka Hesabı ( Banka Ekstreleri)

Hizmet aldığını ve aktif olarak kullandığınız bankadan, vize başvuru tarihinden maksimum 1 hafta önce alacağınız ve son 6 aylık hesap hareketlerini gösteren şirketinizin yahut şahsi ayrıntılı banka hesap ekstresi.

Edineceğiniz hesap ekstrenizin bankanın imza görevlisi tarafından ıslak imzalanarak kaşelenmesi gerekmektedir.

Bu ekstre, internetten yazdırılmış olsa bile, banka tarafından kaşelenerek ıslak imzalı bir şekilde teslim edilmesi gerekir.

Hesabınızda seyahatinizi finanse edecek meblağın bulunması gerekir.

Finansal Belgeler

Vietnam vizesi başvurularında finansal durumun ispatı amacıyla şu belgeler gerekmektedir:

 • E-Devlet’ten alınabilir son 3 aylık maaş bordrosu (kurum tarafından ıslak imzalı ve kaşeli),
 • Seyahat etmeyi planlayan kişinin detaylı banka hesaplarının dökümü (son 3 aylık bu bilgiler banka tarafından ıslak imzalı, kaşeli ve imza sirküleriyle beraber, banka hesabına bağlı banka kartının fotokopisi ile evraklar arasına koyulmalıdır)
 • Emekli ise emeklilik kartı veya belgesiyle beraber son 3 aylık finansal gelir kaynaklarının belgeleyen banka hesaplarının ıslak imzalı ve kaşeli dökümü,
 • Eğer bir gayrimenkul veya kira gelirine var ise bunların belgeleri (Türkiye veya dünyanın başka bir ülkesinde)
 • Otomobil sahibi ise ruhsatı
 • Kredi kartı detaylı ekstreleri bulunmalıdır.

Daha önce vize alındıysa bu vizelerin bir fotokopisi de detaylı olarak seyahat bilgilerine eklenmelidir.

Mesleki Durumunu Gösteren Belgeler (Vietnam Vize Evrakları arasında mutlaka bulunmalı.)

Seyahati gerçekleştirecek ve vize için başvuran kişinin SGK işe giriş belgesinin aslı ve bir fotokopisi, SGK hizmet dökümüyle beraber şirketin antetli ve resmi kağıdına, kurumun insan kaynakları personeli veya bir başka yetkili tarafından düzenlenmiş işten izinli olduğuna ve şirketin bilgisi dahilinde olduğuna dair evrak,

Ayrıca şirketin;

 • Ticaret odası kaydı,
 • Ticaret sicil gazetesinin bir kopyası eklenmelidir.
 • Vergi levhasının bir kopyası ve son 1 seneye ait vergi ödeme belgeleri,

Vietnam Vizesi Başvuracak Kişi Çiftçi ise,

Vize başvurusunda bulunacak olan kişi, bağlı bulunduğu ziraat tarafından verilmiş “Çiftçi Belgesi”nin aslı ile birlikte fotokopisinin ve son 1 yılı içeren tarım ve hayvancılık müdürlüklerinden elde ettiği gelirleri gösteren satış makbuzlarını Vietnam vize başvuru belgeleri arasına eklemesi gerekir.

Vietnam Vizesi Başvuracak Kişi Öğrenci ise,

Üniversitesi, lisesi veya ilkokulu tarafından (tavsiye edilen) ıslak imzalı ve kaşeli öğrenci belgesi veya e-devletten barkodlu öğrenci belgesinin ve kimlik kartının fotokopisi eklenmelidir.

Vietnam vizesi başvuru evrakları arasında doğru olmayan veya sahte beyanda bulunduğunuz herhangi bir belge eklemeniz durumunda vizeniz reddedilebilir ve bu durumun hukuki yaptırımlara neden olabileceği hatırlatılır.

Vietnam Vizesi Önemli Notlar 2023

Türk vatandaşlarının sahip oldukları pasaport türüne göre Vietnam vize uygulaması değişkenlik gösterebilmektedir. Çünkü kişiye özel pasaportlar için Vietnam vizesi alınması gerekirken, diplomatik, hizmet veya yeşil pasaporta sahip olan kişiler için ve 90 günü geçmeme koşuluyla Vietnam vizesini almaya gerek yoktur. Vizesiz veya vizeli bir şekilde yapılacak seyahatler öncesinde pasaportların geçerlilik süreleri en az 6 ay olmak zorundadır.


Vietnam Vizesi nasıl Alınır?

Uzak doğunun önemli ülkelerinden biri olan Vietnam’da, Vietnam vizesi uygulamasıyla ülkeye girişler sağlanmaktadır.

Vietnam vizesi almak isteyen kişiler, 3 farklı vize uygulamasından faydalanabilmektedirler. Eğer ki sadece seyahat amaçlı gitmek ve Vietnam’ı gezmek istiyorsanız, Vietnam turistik vizesi, ticari işlemler gerçekleştirecekseniz Vietnam ticari vizesi ve belli bir zaman geçtikten sonra artık Vietnam’a yerleşmeyi düşünüyorsanız, o zamanda Vietnam oturum vizesi almanız gerekmektedir.

Vietnam Vize Gerekiyor mu?

Her ne amaçla olursa olsun Vietnam’a gidecek olan kişilerin Vietnam vizesi alması gerekmektedir. Türkiye ve Vietnam ülkeleri arasında yapılan anlaşmalar gereği vize uygulaması mevcuttur. Vietnam vize gerekiyor mu? sorusu için en net cevap, özellikle turistik geziler için gerekli olduğudur. Vietnam turistik vizesi tek girişli olacak şekilde verilmektedir ve süresi kısadır. Vietnam turistik vizesine sadece seyahat amacıyla sahip olunabilmektedir.


Vietnam Vizesi Kaç Para?

Vietnam’a gidip orayı ziyaret etmek isteyen kişilerin alacakları vize öncesi akıllarındaki en önemli sorulardan biri, Vietnam vizesi kaç para? sorusudur. Daha önce Vietnam vizesi alan kişilerin yapmış oldukları yayınlara bakıldığında, Vietnam vizesinin toplam maliyeti, 115$’dır. Bu 115$’ın, 90$’ı Vietnam C1 belgesi ücreti, 25$’ı da havalimanında vize işleme ücretidir.


Vietnam Vize Başvurusu

Vietnam seyahatleri öncesinde gerekli olan Vietnam vizesi için öncelikle Vietnam vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Vietnam vize başvurusunun yapılabilmesi için gidilecek tek adres, Ankara’da yer alan Vietnam Büyükelçiliğidir. Ankara dışında herhangi bir ilimizde Vietnam vize başvuru işlemleri gerçekleştirilememektedir. Yapılacak olan başvuru işlemlerinde kişinin şahsen başvurması oldukça önemlidir.


Vietnam Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vietnam vizesi için gerekli evraklar, Vietnam Büyükelçiliği tarafından yayınlanmaktadır. Vize başvurusu yapacak olan kişilerin bu evrakları yanlarında hazır bir şekilde bulundurmaları gerekmektedir. Vietnam vizesi için gerekli evraklar şunlardır:

C1 belgesi, pasaport, 2 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi ve Vietnam’a giriş ve çıkış tarihleri.


Vietnam Vizesi Ekşi

Vietnam vizesi ekşi yorumlarına bakıldığında, herhangi bir sponsorunuz olmadığı takdirde oldukça zor alındığı belirtilmektedir. Vize başvurularının kabul edildiği ancak sonuç alınmasının çok zor olduğu söylenmektedir. Vize olayının bu kadar zor olmasının tamamen Vietnam’la alakalı olduğu yorumlar üzerinde görülebilmektedir.


Vietnam Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Vietnam vize başvuru formu sadece Vietnam Büyükelçiliği tarafından hazırlanmaktadır ve vize başvuru işlemleri sırasında en gerekli belgelerden biridir. Vize başvuru formunun doldurulması esnasında form içerisindeki bilgiler eksiksiz ve gerçeğe uygun olacak şekilde doldurulmalıdır.

Vietnam vize formu nasıl doldurulur? Doldurulmuş Vietnam vize form örneklerine https://www.visacenter.com.tr/vietnam-vize-basvuru-formu/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Vietnam a Vize Var mı?

Vietnam’a seyahat etmeyi düşünen ve internet üzerindeki Vietnam vizesiyle alakalı olarak yorumları okuyan bir kişi, acaba Vietnam a vize var mı? sorusunu kendisine sorabilir. Çünkü Türk vatandaşlarının vize alırken yaşamış oldukları sıkıntıları görmesi muhtemeldir. Ancak ne olursa olsun, Vietnam Devleti, Türk vatandaşları için vize uygulamaktadır.


Vietnam a Vize Gerekiyor mu?

Eğer ki, Vietnam’a ticari veya diplomatik işlemler için gidecekseniz ve seyahat süreniz 90 günden azsa o zaman, Vietnam için vize gerekliliği bulunmamaktadır. Ancak Vietnam a vize gerekiyor mu? sorusu için ve seyahatiniz turistik ise, o zaman vize gerekliliği bulunmaktadır.


Vietnam a Vize

Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, diplomatik ve ticari faaliyetler için Vietnam a vize uygulaması yapmamaktadır. Kişilerin turistik amaçla yapacakları geziler için ise, Vietnam turistik vizesi gerekmektedir.


Vietnam vizesi almak zor mu?

Vize için gerekli olan evrak listesi ve prosedürün bilinmesi halinde Vietnam vizesi almak şartların eksiksiz yerine getirilmesi ile kolaydır.

Vietnam transit vize istiyor mu?

Transit bölgeyi terk etme niyetinde olmayan yabancıların 24 saatten daha az süre kalması durumunda Vietnam transit vizesi almadan havayolu ile geçiş yapmaları mümkündür.

Vietnam yeşil pasaporta vize istiyor mu?

Vietnam bordo pasaport için vize şartı aramaktadır dolayısı ile yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü geçmemek şartı ile vizesiz ülkeye giriş yapabilir.

Oyla! post