Küba Vize Başvuru İşlemleri

Küba Vize Başvuru İşlemleri

Küba, her alanda gelişmiş olan ülkeler arasında yer alır. İster iş için isterseniz gezmek için bu harika ülkeye gidebilirsiniz.

Küba Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

Ancak bunun için yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Öncelikle Küba’ya gidebilmek için pasaport çıkartmanız gerekir.

 Pasaport işlemleri tamamlandıktan sonra Küba vize başvuru işlemleri – Visa Center ile vizenizi alabilirsiniz. Vize için gerekli olan tüm belgeler, size bildirilir. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayarak vize işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Vize işlemleri için öncelikle randevu almanız gerekir. Randevuyu aldıktan sonra vize için gerekli olan evraklarınızı teslim etmeniz gerekir. Vize için sizden istenilen belgeleri, eksiksiz bir şekilde görevlilere teslim etmeniz gerekir.

Küba Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Kültürel geziler kapsamında Küba’ya seyahat edecek ya da herhangi bir ticaret yapmadan kısa süreli ülkede bulunacak bordo pasaport hamili kişilerin öncesinde Küba vizesi alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Vize sahibi vatandaşlarımıza ülkede maksimum 30 gün kalma hakkı tanınır. Kişiler gerekli görmesi halinde dilerlerse 30 gün daha ülke içerisinden süreyi uzatabilirler.

Nereye başvurulur? : Başvuruların yetkili vize merkezlerine yapılması gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Küba vizesi için gerekli evraklar;

 • Eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu
 • İki adet boş sayfası bulunması zorunlu olan pasaport
 • Biometrik fotoğraf (4.5×6 cm. boyutlarında ve 1 adet)
 • Biletler ya da rezervasyon belgeleri
 • Vize ücreti

şeklinde listelenmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? : Başvuruların şahsen gerçekleştirilmesi gerekli olmadığından parmak izi verilmesi de zorunlu değildir.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Seyahat gününüzden 1 hafta öncesinde işlemleri başlatabilirsiniz.

Ne kadar sürede çıkar? : Ortalama olarak Küba vizesi sonuçlanma süresi 1-2 gün kadardır.

Randevu nasıl alınır? : Randevu kaydı oluşturmak için kendinize en yakın vize merkezine danışmanız gerekmektedir.

Küba Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Seminer, fuar, toplantı gibi iş ile alakalı etkinliklerde bulunacak kişilerin Küba ticari vize alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Ticari vize kapsamında ülke içinde maksimum 30 güne kalınabilmektedir.

Nereye başvurulur? : Başvurular yetkili vize merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Küba’da bulunan firmadan temin edilmesi gereken ve vize alınması için zorunlu tutulan davetiyenin, firmanın ve başvuranın bilgilerini, seyahatin amacını, tarihlerini ve maddi dayanaklarını göstermesi gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Küba ticari vizesi için şirketinizden güncel şirket evrakları olan orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküsü fotokopilerini temin etmeniz, seyahat sigortanızı belgelemeniz ve Küba’dan gelen davetiyeyi sunmanız gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru için yaklaşık 1 hafta öncesinde istenen belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Vize merkezleri ile iletişime geçilerek randevu alınması sağlanabilmektedir.

Küba Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Küba aile ziyareti vizesi herhangi bir yakınını Küba seyahati vasıtasıyla ziyaret etmek isteyenlerin alması istenen vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Vize kısa süreli olarak verilip maksimum 30 günle sınırlandırılır.

Nereye Başvurulur? : Başvuru için istenen belgelerin vize merkezlerine sunulması gerekir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Sunulması gereken vize standart başvuru belgelerinin haricinde, karşı taraftan size sağlanan davetiyeyi sunmanız istenir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Küba ziyaret vizesi için temin edeceğiniz davetiyenin, davet edenin kimlik bilgilerini, iletişim bilgilerini bu kişi ile davet edilenin yakınlığını, seyahatin hangi zaman aralıklarında yapılacağını, seyahat masraflarını üstlenen kaynağı göstermesi gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru amacıyla seyahatinizden önceki 1 hafta içerisinde belgelerinizi ibraz edebilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Kişilerin belgelerini sunmak için vize merkezlerine danışarak randevu alması mümkündür.

Küba Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? :Ülkede doğanların elde edebileceği Küba vatandaşlığı ülkenin vatandaşlarına sunduğu tüm haklardan sınırsız faydalanma sağlar. Doğum haricinde alınması mümkün olmayan bu sıfatın yerine kalıcı oturum izni alınabilmektedir.

Kaç günlük alınabilir? : Küba vatandaşlığı alanların ya da kalıcı oturum izni alanların ikame ve ülkeye giriş çıkış hakkı sınırsızdır.

Nereye Başvurulur? : Küba vatandaşlık başvurusu almak için belgelerle birlikte dış temsilciliğe başvuru yapılması gerekir. Ancak süreç içerisinde destek almak adına önce vize merkezleri ile görüşme yapılabilir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Vatandaşlık almak isteyenlerin bunu doğum belgesi üzerinden yapması şarttır. Ancak kalıcı oturum hakkı için yatırımlarınıza, işinize, Küba vatandaşı ile evliliğinize dair belgeler gibi farklı belgeler istenebilmektedir. Başvuru adaylarından ayrıca HIV gibi bulaşıcı hastalıklara dair sağlık raporu istenir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru neticelenmesi için 2 ila 6 aylık bir sürece ihtiyacınız olduğunu bilerek başvuru yapabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Konsoloslukla iletişim bilgilerinden görüşebilir ya da vize merkezlerimize danışabilirsiniz.

Küba Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Küba vize reddi yanlış belgeler sunulması, kişinin sağlık sorunları ya da sicilinde suç kaydı bulunması gibi durumlarda karşılaşılabilen bir sorundur.

İtiraz Hakkı

Vize reddine itiraz hakkı olmasa da kişilerin başvuru yenileme hakkı bulunmaktadır.

Ücret İadesi var mı?

Küba vize reddi halinde ödenmiş olan hiçbir ücretin geri alınması mümkün olmaz.

Küba Vize Ücretleri

Küba’ya seyahatiniz için başvurmanız gereken vize türüne ve bu dönemde vize bedellerine bağlı olarak sizden istenen ücret değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle başvuru öncesinde çalışanlardan bilgi almanız tavsiye edilir.

Konsolosluklar

Tüm vize işlemleri Küba’nın ülkemizdeki tek temsilciliği olan Küba Ankara Büyükelçiliği’nin yetkisindedir.

Küba konsolosluk iletişim adresleri için https://www.visacenter.com.tr/kuba-konsoloslugu/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Küba Vizesi Sık Sorulan Sorular

Küba Vizesi Gerekli Evraklar : 2022 Vize Ücreti Ne Kadar?

Bir ada ülkesi olan Küba bir araya gelmiş takım adaların toplamından oluşmaktadır. Oldukça renkli sokakları bulunan küba tam bir seyahat şehridir.

Küba’ya yapılacak olduğunuz seyahatlerde muhakkak ki vize almanız gerekmektedir.

Küba için Vize Gerekli midir 2022

Küba’ya yapılacak olan ziyaretler için öncelikle pasaport almak gerekmektedir. Ancak yeşil pasaporta sahip olan vatandaşlar Küba’yı 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz olarak seyahat edebilirler. Bordo pasaport sahibi olan vatandaşlar ise Küba’ya yapacakları seyahatlerde vize almaları gerekmektedir.

Vize alım aşamalarını ayrıntılı bir şekilde ve profesyonel ekibi ile gerçekleştirebilecek olan pek çok vize danışma ofisi ve acentası bulunur. Vize işlemlerinizi hızlandırmak amacıyla bu tarz yardımcı danışman kuruluşlara başvurabilirsiniz.

Küba Vizesi Türleri

Küba’ya yapacak olduğunuz seyahatler ne şekilde yapacağınıza bağlı olarak farklı türlere ayrılmaktadır.

 • Küba Turist vizesi
 • Küba Ticari vize
 • Küba Transit vize
 • Küba Aile Birleşimi vizesi

Küba Vizesi Başvuru Evrakları 2022

Küba’ya yapılacak olan ziyaretleriniz için izin olarak kabul edilen vize alımları gerekir. Vize alım işlemleri için belirli evrakları ülkenizdeki vize Konsolosluğuna iletmeniz gerekir. Konsolosluktan teyit edilen evraklar sonucunda 3-5, 7 ve 15 günler arasında vize başvurularınız kabul edilir ve size sonucu bildirilir.

Küba vizesi başvuru evraklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle vize başvuru formunuz bulunmalıdır. Vize başvuru formunu Küba’nın konsolosluk sayfasını ziyaret ederek çıktı olarak alabilir ve el ile doldurabilirsiniz.
 • Küba’ya seyahat edecek olan kişilerin pasaportu bulunmalıdır. Pasaportun geçerliliği seyahat dönüşünüzden sonraki 6 ayı da içermek zorundadır. Küba seyahat pasaportunuzun yıpranmamış ve zarar görmemiş olduğuna dikkat etmelisiniz.
 • C vatandaşı olduğunuza dair üzerinde TC numaranızın bulunduğu kimlik kartı
 • Biyometrik şekilde çekilmiş olan ne güncel fotoğrafınız (6 aydan önce olmayacak)
 • Belli bir işyerinde çalıştığınızı gösteren ve çalıştığınız iş yerine ait 3 aylık maaş bordrosu
 • Şirket sahibi olarak yapılacak vize başvuruları için ticaret sicil gazetesinde şirketinizin bulunduğuna dair yazının fotokopisi, vergi levhası ve şirkete dair belirli imzalarının bulunması gerekmektedir.
 • Şahsınıza ait olan önceden açılmış banka hesap içerisinde belirli bir miktar para bulunmalıdır. Bu para Küba ziyaretinizi karşılayacak şekilde olmalıdır.
 • Küba seyahatiniz sırasında uçuş yapacağınız uçağın uçuş bilgileri ve bileti
 • Küba’ya gittiğinizde kalacak olduğunuz otelin rezervasyon bilgileri; ek belgeler arasında bulundurulmalıdır.
 • Öğrenci olarak Küba ziyareti yapacak olan kişilerin Küba’ya gittiklerinde eğitim hayatları boyunca maddi olarak orada bulunabileceklerini kanıtlayıcı belgeler bulunmalıdır.
 • Çocuk ya da öğrenci olarak yapılacak Küba ziyaretleri için anne ya da babadan herhangi birinin sponsor olarak bir belge bulundurması gerekir.
 • Aile, akraba veya arkadaş ziyareti amacı ile yapılacak Küba seyahatleri için Küba’da bulunan yakının davetiye mektubu göndermesi gerekir.
Küba vizesi güncel evrak listesi için https://www.visacenter.com.tr/kuba-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Küba Vizesi Başvuru Ücretleri 2022

2022 yılında Küba vizesi başvuru ücretleri yapılacak seyahat’in türüne göre farklılık gösterir.

 • Küba turistik vize başvuru ücreti 60 dolar
Küba Konsolosluğu
Küba konsolosluğunun Türkiye’deki faaliyetleri hafta içi her gün 16:00’a kadardır. Ankara Çankaya’da bulunan konsolosluğa faks gönderebilir, telefon edebilir veya evrakları kendiniz götürebilirsiniz.
Küba Konsolosluğu Resmi Web Sitesi
Küba’ya gitmek üzere vize ve konsolosluklarla ilgili detaylı bilgi almak için web sitesini ziyaret etmeniz gereklidir. Kubakonsoloslugu.com domainine sahip olan konsolosluk bünyesinde Türkçe olarak vize başvurusunu yapabilirsiniz.
Küba Büyükelçiliği
Dışişleri Bakanlığı tarafından Havana’da kurulan büyükelçiliğin internet sitesi havana.be.mfa.gov.tr olarak duyurulmuştur.
Küba Konsolosluğu Nerede
Çankaya, Pak Sokak, No:1 D:28, 06540 Çankaya/Ankara adresine sahip olan konsolosluk hafta içi her gün hizmet vermektedir. Hafta içi her gün saat 09:00’dan 16:00’a kadar faaliyet gösteren konsolosluk bünyesinde vize başvurularınızı yapabilirsiniz. Telefon ederek ve mail yoluyla da Küba seyahatlerinizle ilgili işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
Küba Konsolosluğu İstanbul Adres
Türkçe olarak tüm konsoloslukların ve büyükelçiliklerin adresleri, numaraları, vizeyle ilgili çalışmaları açıklanmıştır. İstanbul’da bulunan Küba konsolosluğunun adresi Meşrutiyet Mahallesi, Rumeli Caddesi, No: 78 Tahtaburunyan / Birlik Apartmanı’dır.
Küba Büyükelçiliği Resmi Web Sitesi
Türkiye’de faaliyet gösteren Küba konsolosluğu için kubakonsoloslugu.com internet sitesi üzerinden bilgi alınması mümkündür.
Küba Konsolosluğu İstanbul Telefon
Küba’ya yapılacak olan seyahatler için İstanbul’da bulunan konsoloslukla iletişime geçmek amacıyla +90 212 963 47 40 numaralı telefonu aramalısınız.
Küba Büyükelçiliği Numarası
Küba’ya yapılacak olan yolculuklarla ilgili başvuruların gerçekleştirilmesi için hafta içi her gün soru sorulması mümkündür. +90 212 970 05 70 İstanbul’daki Küba konsolosluğuna ulaşılması için belirlenmiş telefon numarasıdır.
Küba Konsolosluğu Telefon Numarası
Vatandaşlarımız tarafından iletişime geçilmesi için alınan sabit telefon numaraları, konsolosluğun resmi sitesinde yayınlanmıştır. +90 212 963 47 40 Ankara’daki Küba konsolosluğuna ait telefon numaralarıdır.
Küba için vize gerekli mi?
Bordo pasaporta sahip olan kişilerin vize işlem sürecinden geçmeleri gerekmektedir.
Küba vizesi nasıl alınır?
Küba vizesi almak isteyen kişiler en kolay yol olarak internet üzerinden, yetkili acentelerden ya da şahsi olarak konsolosluklar aracılığıyla işlem yapılabilir.
Türkiyeden Küba'ya gitmek için ne gerekli?
Türkiye’den Küba’ya gitmek isteyen kişilerin pasaportları türü dahilinde vize işlemlerini yapmaları gerekmektedir.
Oyla! post