Kanada Vize Başvuru İşlemleri

Kanada Vize Başvuru İşlemleri

Kanada turistik vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli evrakları hazırlayarak Kanada Konsolosluğu’na teslim edebilir. Kanada turistik vizesi Kanada’da turistik gezi amaçlı seyahat etmek isteyen şahısların alması gereken bir vize türüdür.

Kanada Vize Başvuru Ücretleri

Kanada ziyaretçi vizesi ya da kanada geçici yerleşim vizesi de denilmektedir. Kanada turistik vizesi en fazla 6 ay geçerli olmak üzere verilmektedir. Kanada turistik vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tek girişli ya da çok girişli olarak verilmektedir.

Kanada turistik vizesi çoklu giriş olarak verildiyse vize sahibi kişiler 6 ay boyunca istediği kadar girip çıkış yapabilirler. Çoklu girişlerde 6 ay boyunca vize sahipleri yeniden kanada turistik vizesi için başvuru yapmasına gerek yoktur.

Çok girişli kanada turistik vizesi 10 yıla kadar geçerli olabilir. Şahıslar 10 yıla kadar bu vizeye sahip olabilir ya da pasaportun geçerlilik süresi boyunca da şahıslar Kanada’ya giriş çıkış yapabilirler. Ancak yine de bu vize ile şahısların Kanada’da kesintisiz kalacağı süre 6 ay ile sınırlıdır.

Kanada turistik vizesi almak isteyen ve turistik vizesini alan şahıslar 6 ay boyunca kalabilir çoklu giriş ile de istediği kadar giriş çıkış yapabilir.

Sağlıklı olan ve geçerli bir pasaporta sahip olan herkes diğer şartları da sağladığı taktirde kanada turistik vizesine başvuru yapabilirler. Ayrıca da konsolosluk yetkilerine Kanada’da iken tüm masraflarınızı karşılayabilecek mali kaynaklara sahip olmanız gerekmektedir.

Aynı zamanda kanada konsolosluk yetkilileri şahısların seyahat bitiminde Türkiye’ye döneceğine dair aile bağı ya da ev adresini sunması gerekmektedir. Herhangi bir suç kaydın bulunan şahısların da kanada turistik vizesi kabul edilmeyecektir. Kanada halkının güvenini tehlikeye atacak şahısların da turistik vizesi verilmesi imkânsızdır.

Kanada turistik vizesi için başvuru formunu online olarak doldurabilirsiniz.

Kanada Vize Başvuru İşlemleri

Kanada Vize Başvuru İşlemleri

 

Kanada Vize Evrakları 2022

 • Kanada’ya yapılacak seyahatler için muhakkak ki belirli evrakların Kanada Konsolosluğuna teslim edilmesi gerekir. Bu süreçte öncelikle online platformdan çıktısının alınıp el ile doldurulduğu Kanada online başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra geri kalan vize evraklarını sıralayabiliriz:
 • Kanada’ya yapılacak olan vize başvuruları; şahsi evraklar, şirket evrakları, seyahat evrakları ve ek evraklar olarak çeşitli kategorilerden istenmektedir.
 • Güncelliğini koruyan ve son 6 aydır geçerliliği bulunan pasaport
 • Kişiye ait olan ve önlü arkalı fotokopisini çekildiği nüfus cüzdanı kimlik kartı
 • Tam teşekküllü nüfus kayıt örneği
 • Kişisel olarak kullanmış olduğunuz banka hesabında belirli bir miktar para bulunmalıdır. Bu para yapacağınız seyahat’in tümünü karşılamalıdır.
 • Çalıştığınız işyerine ait son 3 aylık maaş hesap bilgileri ve bakiye bilgileri çıktı olarak eklenmelidir.
 • Çalışmayan veya öğrenci konumunda bulunan bir kişi için sponsor bilgileri gereklidir.
 • Akraba ziyareti sebebiyle yapılacak olan Kanada ziyaretlerinde; aile, arkadaş veya akrabadan yollanacak olan bir davetiye mektubu
 • Kişiye ait biyometrik, son 3 aydır geçerliliği bulunan fotoğraf
 • Çalıştığınız iş yerine ait olan maaş bordrosu dökümü
 • SGK iş giriş bildirgesi belgesi
 • SGK hizmet döküm belgesi
 • Şirket sahibi olarak yapılacak olan Kanada başvurularında, şirketinize ait faaliyet belgesi ve vergi levhası bulunmalıdır. Bunun dışında gerekli imza sirküleri de evraklar arasına yerleştirilmelidir.
Kanada vizesi güncel evrak listesi için  visacenter.com.tr/kanada-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kanada Vize Ücretleri 2022

Kanada’ya yapılacak olan seyahatlerin türüne göre vize ücretleri de farklılık gösterir.

 • Kanada Turistik vize ücreti 100 dolar
 • Kanada Kısa Süreli Eğitim vize ücreti 100 dolar
 • Kanada Aile Ziyareti vize ücreti 100 dolar
 • Kanada Ticari vize ücreti 100 dolar
 • Kanada Uzun Süreli Öğrenci vize ücreti 100 dolar
 • Kanada Çalışma vizesi ücreti 267 dolar
Kanada vize ücretleri, Kanada konsolosluk harcı ve aracı kurum hizmet bedellerine  visacenter.com.tr/kanada-vize-ucreti/ sayfasından ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 Kanada Ticari Vize İşlemleri

Kanada ticari vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli bütün evrakları hazırlayarak kanada Konsolosluğu’na teslim edebilirler. Türkiye’de bulunan Kanada Konsolosluğu ticari vize işlemlerini alabilir. Kanada’ya ticari ve iş amaçlı olarak gitmek isteyen şahıslar ticari vize işlemlerini yapabilirler. Ticari iş seyahatleri için en çok tercih edilen ülkelerden biridir Kanada.

Kanada ticari vizesi ile kısa süreli bir Kanada seyahati yapıla bilinir. Şahıslar Kanada’ya giderek gelecekteki işverenler veya işe alım uzmanlarıyla bir araya gelebilir ve istihdam fırsatları arayabilir, okulları ve eğitim kurumlarını keşfedebilir. Kanada ticari vizesi ile Kanada’da en fazla 6 ay kalabilir ve seyahatinizi 6 ay sonunda bitmeniz gerekir.

Şahıslar Kanda ticari vizesi alabilmek için gerekli şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Geçerli bir pasaporta sahip olan şahıslar ve diğer tüm koşulları sağlayan şahıslar Türkiye’de bulunan kanada Konsolosluğu’na başvuru yaparak Kanada ticari vizesi işlemlerini başlatabilirler.

Ayrıca Kanada ticari vizesi almak isteyen herkesin Kanada’daki ticari faaliyetlerini gösterecek tüm belgeleri başvuru sırasında ibraz etmesi gerekmektedir. Şahıslar Türkiye’deki işlerini geliştirmek büyütmek için de Kanada ticari vizesi alarak Kanada’da ticari faaliyetlerini geliştirebilirler.

Bunun için Kanada’dan bir şirketten davet mektubu almak ticari vizesinin alınmasını kolaylaştıracaktır. Kanada’da beraber çalışılacak olan iş ortağının davet mektubunda ise konsolosluk yetkililerinin ulaşabileceği iletişim bilgilerinin yer alması önemlidir. Konsolosluk yetkileri şahısların hakkında bilgileri böylece elde edebilecektir. Ayrıca Kanada yetkilileri Kanada’da bulunan şahısın da araştırmasını yapacaktır.

 

Kanada Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Kanada aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen şahıslar Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan Kanada Konsolosluları’na şahsen müracaat ederek vize sahibi olabilirler. Şahısların aile fertlerinden ya da arkadaşlarından birinin Kanada’da bulunması halinde alınabilecek bir vize türüdür. Şahısları başvuru evraklarını telsin ederken Kanada’da ikamet eden ve ziyareti gerçekleştireceği şahısın da bilgilerini Kanada Konsolosluğu’na sunmalıdır.

Kanada aile ve arkadaş ziyareti vizesi genel adıyla Kanda ziyaretçi vizesi olarak bilinmektedir. Diğer vize türlerinden farkı ise Kanada’da yaşayan ve yanına seyahat edilecek şahısın da davet mektubunun yer almasıdır.  Şahısların Kanda aile ve arkadaş ziyareti vizesini alabilmek için Kanada Göçmenlik ve Mülteci Koruma Yasası’nın tüm şartlarını yerine getirdiğini kanıtlıyor olması gerekmektedir.

Şahıslar Kanada Konsolosluğu’na geçici süre ile Kanada’ya seyahat ettiğini ve Kanda aile ve arkadaş ziyaretinin bitiminde ülkeye döneceğini gösterir belgeleri kesinlikle sunmalıdır. Kanada ziyaret vizesi aldıktan sonra seyahat boyunca masraflarını karşılayacağına dair teminat belgesini de evraklar arasında bulundurmak esastır. Bu banka hesap bilgileri ve dokümanlarından oluşabilir.

Eğer aile ve arkadaş ziyareti vizesi iki, üç kişi ile beraber yapılacak ise bu durumda beraber gidilecek kişinin de masraflarını karşılayacağına dair teminat belgesinin bulunması gerekmektedir.

Aile üyeleri kavramı eş ve bakmakla yükümlü olduğunuz çocukları kapsamaktadır. Çocuklar 19 yaşından küçük ve evlenmemiş olmalıdır. 19 yaşından büyük çocukların bakmakla yükümlü olunan (dependent) sayılabilmesi için fiziksel veya zihinsel bir sorun nedeniyle maddi olarak kendisine yeterli gelemiyor olması gerekmektedir.

 

Kanada Transit Vize İşlemleri

Kanada transit vize işlemleri için şahıslar Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan Kanada Konsolosluğu’na müracaat edebilirler. Şahısların müracaat edecekleri vize türüne göre hazırlayacakları evrak içeriği de farklı olacaktır. Bir ülkeye giderken Kanada’yı transit geçiş alanı olarak kullanacak şahıslar Kanada transit vizesini almak üzere başvuru yapabilirler. Transit vizesi havaalanındaki aktarmalarda ve sınır geçişlerinde şahıslara geçiş güvenliği sağlamaktadır.

Bu nedenle de ülkede seyahat etmek hakkı tanımaz. Bu yüzden ülkede seyahat edecek şahıslar seyahat amacına uygun diğer vize türlerinden birine başvuru yapmalıdır. Ancak transit geçiş yapılacak ise bu durumda sadece Kanda transit vize işlemleri için başvuru yapılabilinir.

Kanada transiti vizesi diğer adı ile de eTA olarak bilinmektedir. Kanada transit vizesi alırken pasaportun türü, verilen ülke, vatandaşlık ve Kanada^ya nasıl gidileceğine dair bazı bilgiler incelenmektedir. Bu kriterleri sağlayan şahısların pasaportuna Kanada transit vizesi damgalanır. Kanada transit vizesi seyahatin içeriğine balı olarak bir ya da iki giriş olarak verilebilinir. kanada transit vizesi süresi bitmeden kullanılması gerekmektedir.

Eğer Kanda sınırısın otobüs ve özel araç ile geçecek olur ise şahıslar bu durumda Kanda transit vizezi değil Kanda ziyaretçi vizesi alması gerekecektir.  Kanada Transit Vizesini, yalnızca uluslararası bir uçuşunuz bir Kanada havalimanında aktarma yapacaksa veya iki uluslararası uçuşa bir Kanada havalimanından bağlanacaksanız almanız gerekir.

Kanada Vatandaşlık İşlemleri

Kanada vatandaşlık işlemlerini başlatmak isteyen şahıslar Kanada yetkililerine gerekli şartları sağladığına dair belgeleri sunarak bir başvuru sürecini başlatabilirler. Ardından değerlendirmeler sonucunda Kanada vatandaşlığına geçiş sağlanabilinir.

Kanda vatandaşı olabilmek için bazı durumları karşılıyor olmak gerekmektedir. Kanada’da doğan herkes Kanda vatandaşı olabilir. Ayrıca ebeveynlerinden birinin ya da ikisinin Kanda vatandaşı olması durumunda şahıslar Kanda vatandaşı olabilirler. Aynı zamanda ebeveynlerden birinin Kanda vatandaşlığı kabul edildiyse ve sizin adınıza da başvuru yaptıysa kanada vatandaşlığı için şartlar sağlanmış demektir.

Bu şartlar ile beraber bazı durumlarda da Kanda vatandaşı olamama şartları bulunmaktadır. Bunlar ise kesin hükümlerden oluşmaktadır ve değiştirilemez. Kanada’da yabancı bir diplomat ailenin çocuğu olarak doğan şahıslar Kanada vatandaşı sayılamaz. Aynı zamanda daha önce vatandaşlığı iptal edilen şahıslar da Kanda vatandaşı olarak alınamaz.

Bunlar ile beraber otomatik olarak Kanada vatandaşı olma hakkını kaybetme durumları bulunmaktadır. Bir Kanda vatandaşı ile evlendiyseniz Kanada vatandaşı olarak olmak için başvuru yapabilirsiniz ancak belirli prosedürleri karşılamanız gerekecektir. Bir Kanda vatandaşı tarafından evlat edinildiği taktirde de otomatik olarak Kanada vatandaşı sayılmamaktadır. Bir mülteci olarak ülkeye ayak basan şahıslar da Kanada vatandaşı sayılamaz. Kanada daimi oturum izni bulunan şahıslar da Kanda vatandaşı sayılmaz yine yukarıda belirtildiği gibi bazı başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi gerekecektir.

Kanada vatandaşlığı başvurunuzun kabul edilebilmesi için dikkate alınan bazı kriterler vardır. Bu kriterler:

 • Kanada oturum izni sahibi olup olmadığınız
 • Kanada’da yaşadığınız süre
 • Gelir vergisi beyanı
 • Dil becerileri
 • Kanada’yı ne kadar iyi tanıdığınız
 • Yasaklar

Kanada Öğrenci Vizesi

Kanda öğrenci vizesi almak isteyen şahıslar öğrenci vizesi için gerekli evrakları hazırlayarak gerekli mercilere başvurularını yapabilirler. Ancak bilinmesi gereken bir nokta var ki öğrenci vizesi uzun süreli ve kısa süreli olarak ikiye ayrılmaktadır. Öğrenim görülecek okul ya da dil okulu kısa süreli ise kısa süreli Kanada öğrenci vizesi alınmalı ya da uzun sürecek ise bu durumda da uzun süreli Kanda öğrenci vizesi başvurusu yapılmalıdır.

Kısa Süreli

Kanada’da 6 ay ve 6 aydan daha kısa kalacak şahısların alacağı Kanada öğrenci vizesi türüdür.

Şahıslar 6 aydan bir gün bile daha fazla Kanada’da kalamazlar.

Kanada Kısa Süreli Eğitim Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi

 • Kanada Vize Başvuru Bilgi Formu
 • Kanada Aile Bilgi Formu
 • Şahsi evraklar;
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 1 yıl geçerli)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (35×45 mm boyutlarında, beyaz fon üzeri, güncel)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 • Öğrenci belgesi (Güncel, Orijinal Belge)
 • 18 yaş altı ise Muvafakatname (Her iki ebeveynden de noter onaylı, aslı)
 • Eğitim alacağınız kurumdan kabul mektubu (acceptance letter), kabul mektubunuzda programın haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş tarihleri, konaklama bilgileri, okul + konaklama ücreti ile ilgili bilgiler yer almalıdır.

Uzun Süreli

Kanada öğrenci vizesi almak isteyen uzun süreli olarak kalmayı planlayan şahıslar 6 ay ve daha fazla öğrenim görecekleri durumlarda uzun süreli Kanda öğrenci vizesi için başvuru yapabilirler. Uzun süreli Kanada öğrenci vizesi Kanada’da iken uzatılabilir. Çok girişli şeklinde verilmektedir. Kanada’da üniversite eğitimi alan öğrencilere ileriye dönük vatandaşlık hakkı sunulabilmektedir.

Doldurulması Gereken Evraklar

 • Vize Takip Belgesi (Lütfen Kişisel bilgilerinizi doldurarak imzalayınız)
 • Kanada Vize Başvuru Bilgi Formu (Eksiksiz doldurun)
 • Kanada Aile Bilgi Formu (Eksiksiz doldurun)
 • Şahsi evraklar;
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 1 yıl geçerli)
 • 4 adet biometrik fotoğraf (35×45 mm boyutlarında, beyaz fon üzeri, güncel)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 • Öğrenci belgesi (Güncel, Orijinal Belge)
 • 18 yaş altı ise Muvafakatname (Her iki ebeveynden de noter onaylı, aslı)
 • Eğitim alacağınız okuldan kabul mektubu (acceptance letter), kabul mektubunuzda programın haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş tarihleri, konaklama bilgileri, okul + konaklama ücreti ile ilgili bilgiler yer almalıdır.
 • Okul ve Konaklamanın Ödemesi yapıldıysa fatura fotokopisi
 • Mezun olduğunuz okulun Transcripti
 • Varsa Dil kursu eğitim sertifikalarınızın fotokopisi
 • İngilizce İyi Niyet Mektubu

 

Kanada Aile Birleşimi Vizesi

Kanada aile birleşimi vizesi Kanada’da aile fertlerinden birinin ya da birkaçının bulunması halinde alınması gereken bir vize türüdür. Eğer evlenmek istediğini kişi Kanda vatandaşı ise ve evlendikten sonra Kanada’da oturmayı planlıyorsanız bu durumda da aile birleşimi vizesi lamanız gerekecektir.

Kanada aile birleşimi vizesi için hazırlanması gereken evraklar aşağıda belirtildiği gibidir. Şahıslar bu evraklarda doğru bilgiler bulundurmalı ve kesinlikle yanlış beyanda bulunmamalıdır. Bu belgelerde yer alan bilgiler diğer sistemlerde yer alan bilgiler ile karşılaştırılmaktadır.

Kanada Aile Birleşimi Vizesi İçin Gereken Belgeler

 • İstenen düzeyde Fransızca ve İngilizce dil yeterliliği belgesi
 • Pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Kanada’da ikamet eden kişinin pasaport, adres ve oturum bilgisi
 • 2 adet standart koşullarda biyometrik fotoğraf
 • İkametgah belgesi
 • Onaylı nüfus kayıt belgesi
 • Eğer varsa evlilik belgesi ya da birlikte olunduğuna dair sunulabilecek belgeler
 • Aile başvurularında, onaylı aile nüfus kayıt örneği

Konsolosluk ek belge ya da farklı dillere tercüme talep edebilir. Beraberliğe dair belgelerinizi ya da fotoğraflarınızı mülakat sırasında göstermeniz istenebilir.

Aile birliğinin kanıtlanabilir olması Kanada yetkilileri tarafından odlukça önemlidir. Yetkililer şahısların vize başvurularında aile birliğini ispatlayan evraklarını görmek ve incelemek isteyecektir. Evlenmeden başvuru yapacak kişilerin en az bir yıl beraberliklerini ispatlayan belgeleri sunmaları esastır.

Kanada aile birleşimi için gerekli güncel evraklar ve hızlı randevu için  visacenter.com.tr/kanada-aile-birlesimi/ adresini hemen ziyaret edin.

 Kanada Oturum Ve Çalışma İzni

Kanada oturum ve çalışma izni için başvuru yapacak şahıslar tüm belgelerini eksiksiz olarak Türkiye’de bulunan Kanada Konsolosluğu’na teslim etmelidir. Her yıl 200 bin kişinin üzerinde kişi oturum izni alarak Kanada’da sürekli oturum hakkı edinmektedir.

Kanada oturum izni alınarak sürekli olarak Kanada’da yaşamak mümkündür. Oturum izni için başvuru yapacak olan şahıslar henüz vatandaş olarak bulunmayan yabancı ülke vatandaşlarıdır. Kanada’da geçici süre ile öğrenci vizesi ile gelen şahıslar ve iş için gelen şahıslar sürekli oturum izni alamazlar.

Herhangi bir ülkeden Kanada’ya giderek yerleşen mülteciler, Hükümet Destekli Mülteci Programı veya Mültecilerin Özel Sponsorluğu Programı aracılığıyla oturum izni alarak Kanada’da sürekli ikamet eden kişiler haline gelebilirler.

Ancak mülteci olduğu iddiasıyla herkes sürekli oturum iznine sahip olamaz. Kanada Göçmenlik ve Mülteci Kurulu tarafından gerekli şartların sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilir ve eğer sağlanmışsa kişi bir mülteci olarak kabul edilir. Mülteciler ancak bu şartlar sağlandıktan sonra kalıcı oturum izni için başvuru yapabilirler.

Kanada’da şahısların yaptığı mesleğe ihtiyaç duyulması çalışma izni verilmesi için son derece önemlidir. Bu eleman açığının yabancı işçilerin Kanada’ya giderek orada istihdam edilmesi ile kapatılmasının Kanada ekonomisine çeşitli yararlar sağlayacağına dair bir izlenim yaratılmış olması gerekmektedir.

Yüksek eğitim sahibi ve çok tercih edilen meslek gruplarından birinde bulunuyor olması tercih sebebidir. Üniversitede araştırma görevlisi olarak görev yapanlar, tarım, gıda, petrol gibi endüstrilerde çalışanlar ve bilgisayar teknolojileri ile ilgili mesleklere sahip olanlar örnek olarak verilebilir. Bazı meslek gruplarından Kanada çalışma vizesi alarak Kanada’da çalışmaya başlayan kişiler 2 yıl tam zamanlı olarak çalıştıktan sonra göçmenlik başvurusunda bulunabilmektedirler.

Kanada Vize Reddi

Kanada vize reddi bazı durumlarda ortaya çıkabilir. Bunu en başında sayılabilecek nedenlerde ise ‘Purpose of Visit’ olarak bilinir. Yani Türkçe karşılığı ise seyahat nedeninin net belirtilmemesidir. Diğer Avrupa ülkelerinde de bu nedenle vizeye ret cevabı verilebilmektedir.

Kanada yetkilileri de seyahatin amacını net bilmek istediğinden seyahat amacının net belirtilmediği durumlarda vize başvurusuna ret cevabı vermektedir. Travel History bir diğer sebep olarak karşınıza çıkar. Seyahat planını net ve açık olarak belirtmek Kanda vizesi alabilmenin ikinci kuralıdır.

Financial Reasons ise bir diğer kuraldır. Bu kural ise seyahati karşılayacak finansal desteğin banka hesap bilgileri gibi belgelerin bulunmasını kapsamaktadır. Şahıslar seyahati gerçekleştirmek için gerekli olan finansal desteğe sahip olduğuna dair kanıtı sunmalıdır.

Kanada vize reddi gerçekleştiğinde ise şahıslar vize ret sonucunun sebebini detaylı olarak incelemelidir. Bir daha başvuru yapılacağı taktirde bu sebeplere dikkat ederek bir evrak hazırlamak daha akıllıca olacaktır. Aynı sebepten vize reddi alındığı durumlarda şahısların kanada vizesi alması güçleşebilir. 

Kanda vizesi alacak şahıslar yukarıda belirtilen noktalara dikkat ederek yeniden başvuru yaptığı taktirde bu kez vize reddi alması gibi bir durum olmayacaktır. Kanada yetkilileri neye önem veriyor ise o konuda bütün belgeleri net şekilde ortaya koymak önemlidir

Kanada Vize Ücretleri

Kanada vize ücretleri belirlenirken vize merkezlerinden alınan rehberlik ücreti de hesaplanmalıdır. Şahıslar vize merkezleri arcılığı ile aldığı kanada vizelerinde vize harç ücretini ve vize merkezleri hizmet bedelini de ödemelidir. Kanada vize ücretleri diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi vize türüne ve vize süresine göre değişiklik göstermektedir.

Daha öncelerde Kanada vize ücretleri Kanada Ankara Büyükelçiliği banka hesabına yatırılmaktaydı ancak günümüzde Ankara Büyükelçiliği bu işlemi online olarak almaktadır. Kanada vize ücretlerini şahıslar online olarak ödedikten sonra dekontunu da çıktısını alarak konsolosluk görevlilerine evraklar ile beraber teslim edebilirler.

Kanada vize harç bedeline ilişkin bilgiler ise şöyledir.

 • Kısa süreli turistik vize alımında şahıslar harç bedeli olarak 100 Kanada Doları ödemek durumundadır. Eğer gerekli görülür ise Biyometrik işlem kayıt bedeli için de 85 Kanada Doları ödemek esastır. Danışmanlık hizmet bedeli ise 86 Kanda Doları olarak belirlenmiştir.

Kısa süreli Kanda  ticari vize ücreti ise yine turistik vize de olduğu gibi tüm detaylar aynıdır.

Kısa süreli aile ziyareti ve kısa süreli dil okulu vizesi için de ödenecek vize ücreti turistik vizesi için ödenecek vize ücreti ile aynı olarak bulunmaktadır.

 • Ancak uzun süreli Kanada eğitim vizesi alacak şahıslar harç bedeli için 150 Kanda Doları ödemek durumunda ve Biyometrik işlemleri için ise 85 Kanada Doları ödemek durumundadır. Danışmanlık hizmet bedeli için ise 99 Kanada Doları ödenmesi esastır.
Kanada vize ücretleri, Kanada konsolosluk harcı ve aracı kurum hizmet bedellerine   visacenter.com.tr/kanada-vize-ucreti/ sayfasından detaylı bir biçimde öğrenebilirsiniz.

 

Kanada Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

2018 yılı Ağustos ayı itibariyle Kanada vizesi almak için randevu alınması ve bu randevu kapsamında hem evrak teslimi hem de parmak izi verilmesi zorunlu tutulmaktadır. Hazırlanan başvuru dosyasının teslimi için randevu gerektiğinden, şahsen başvuru yapacak kişilerin kendi ilinin vize işlemlerinden sorumlu olan Konsolosluk ile görüşerek önceden randevu kaydı oluşturması gerekir.

Kişi hangi ilden başvurusunu yapacaksa, randevusunu bu ile uygun Konsolosluktan almalıdır. Randevu alabilmek için Konsolosluğun iletişim bilgileri üzerinden vize birimine ulaşılabilir ve yetkililere randevu talebinde bulunulabilir. Ancak telefonla görüşme sağlamak için yalnızca çalışma saatleri dahilinde aranması gerektiği unutulmamalıdır.

Visa center çalışanlarından randevu alabilmek için yine bu aracı kurumun yetkilileri aynı şekilde yardımcı olmaktadır. Telefonla erişimin haricinde, visa center yetkilileri online sistem üzerinden de randevu verebilmektedir. Kişinin aldığı randevuya katılımının olmaması durumunda randevusu silinir ve yeniden randevu alınması gerekmektedir.

Kanada vize başvurusu için randevu alanların kendi hesap bilgilerini girerek online sistem üzerinden randevusunda değişiklik yapması sağlanabilmektedir. Yetkililere randevu almak için verilen bilgilerin doğru olması oldukça önemli olup, randevu iliniz bu bilgilere göre seçilmektedir. Ayrıca online sistemden randevu alanların hangi kategoride başvuru yapacağını da belirlemiş olmaları ve bu bilgiyi de girmeleri gerekmektedir.

Tüm bilgilerin girişi sağlandıktan sonra alınan randevuya ilişkin bilgiler kişiye iletilir. Ayrıca alınan referans numarası ile başvurunun bekleme sürecinde neticeyi öğrenmek için güncel durum taraması yapılabilir.

Randevu olmaksızın belge teslimi ve parmak izi verilmesi mümkün değildir. Ancak şahsen danışmak, bilgi almak ve soruları yönlendirmek için çalışma saatlerinde visa center yetkililerini arayarak ulaşmak ya da randevusuz olarak kuruma erişim sağlamak mümkündür. Randevusuz yapılan danışmalar sıra beklemeyi gerektirebileceğinden, zamandan tasarruf etmek isteyen Kanada vizesi başvurusu adaylarına randevusuz hareket etmemeleri önerilmektedir.

Kanada Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Konsolosluk çalışanlarının resmi tatil içerisinde olması ya da başvuru yoğunluğunun olması halinde Kanada vize başvurusu 30-40 güne kadar uzayabilmektedir. Ancak tecrübeler dahilinde 10 ila 12 iş günü gibi bir süre zarfında Kanada vizesi başvuru sonuçlanma süresi sona erdiği söylenebilmektedir.

Normal şartlarda kısa süreli vize başvurularında visa center aracılığıyla işlemlerini tamamlayanların Konsolosluk ile görüşme yapması ya da gönderilen evraklar haricinde bir evrakın istenmesi beklenmemektedir.

Ancak Konsolosluk yetkilileri gerekli gördüğü durumda kişileri görüşmeye çağırabilmekte, listede belirtilmeyen ek bir belgeyi talep edebilmek ve bu istisna durumlarda başvurunun sonuçlanma süresi uzamaktadır.

Başvurunun uzun süreli Kanada vizesi için yapılması da başvurunun neticeye ulaşma süresini uzatmaktadır. Kanada oturum izni ve Kanada öğrenci vizesi gibi uzun süreli verilen vizeler çok daha detaylı bir incelemeyi gerektirdiğinden kısa süreli vizelerden daha geç netice alınır.

Belirttiğimiz tüm bu bilgilerden, kısa süreli vize için en az 30 iş günü, uzun süreli vizeler için ise en az 50-60 iş günü öncesinden evrakların teslim edilmiş ve bekleme sürecine dahil olunmuş olması gerektiği anlaşılabilmektedir. Aksi halde başvurunun istenen sürede neticeye ulaşmamasından dolayı planlanan seyahatlerin iptali söz konusu olabilecektir.

Kanada Vizesi Türleri

Kanada’ya yapılacak olan seyahatlerin her biri farklı bir vize türünü oluşturmaktadır. Alınacak olan vize türüne göre seyahat aşamalarında da farklılıklar görülmektedir. Kanada vize çeşitlerinin şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kanada Turistik vize
 • Kanada Transit vize
 • Kanada Öğrenci vizesi
 • Kanada Ticari vize
 • Kanada Aile Ziyareti vizesi

Kanada’ya yapacağınız tüm seyahat süreçlerini sizin adınıza profesyonel bir şekilde yönetebilecek olan acenta ve firmalar bulunmaktadır. Kısa sürede vize işlemlerinizin gerçekleşmesini istiyorsanız; bu acente ve firmalara da başvuruda bulunabilirsiniz.

Kanada Vizesi Nedir?

Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken vize türüdür. Kanada vizesi için hizmet veren vize merkezleri ve Kanada Konsolosluğu aracılığı ile kolaylıkla vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Sizden istenilen vize başvurusu için gerekli belgeleri yetkili kişilerin belirttiği gibi sunmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bulunduğunuz ilde vize için başvuru yapacağınız bir kurum yok ise e-vize aracılığı ile Kanada vizesi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Vizesi Ekşi Nedir?

Kanada vizesi hakkında tüm bilgilerin yer aldığı Ekşi platforma giriş yaparak vize başvuru süreci hakkında deneyim edinebilirsiniz. Aynı zamanda bu platformda daha önce vize için başvuru yapmış ve ülkeye seyahatini gerçekleştirmiş kişilerin yorumları, önerileri ve şikayetleri bulunmaktadır. Vize başvuru sürecinde Ekşi platformu ziyaret ederek gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Kanada Konsolosluğuna Vize Başvurusu Yapabilir Miyim?

Evet. Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvurusu yapması gerekmektedir. Kanada vizesi için gerekli tüm koşulları sağladığınız taktirde vize sahibi olabilirsiniz. Öncelikle sizden istenilen evraklı istendiği gibi sunmanız gerekmektedir. Kanada Konsolosluğu 7-15 gün içerisinde vize başvurunuzu sonuçlandırarak sizi bilgilendirmektedir. Ancak vize için başvuru yapacak kişilerin öncelikle Kanada Konsolosluğunu arayarak vize randevusu oluşturması gerekmektedir.

Kanada Vize Başvurular Ne Zaman Açılacak?

Kanada vizesi başvuruları 8 Temmuz 2020 de açıldı. Covid-19 salgın hastalık nedeni ile vize hizmetine bir süre ara veren Kanada Konsolosluğu açıklamada bulundu. Kanada vize başvurusu hız kesmeden devam ediyor. Ülkeye çeşitli sebeplerden dolayı seyahat edecek kişiler başvurularını Kanada vize merkezleri ya da konsolosluğuna yapabilecekler. Sizden istenilen vize başvuru evraklarını zamanında teslim etmeniz gerekmektedir.

Kanada Turist Vizesi Nedir?

Kanada’ya turizm amaçlı seyahat edecek kişilerin Kanada Turist Vizesi için başvuru yapması gereken vize türünden biridir. Turist vizesinde bazı önemli belgeleri özenli bir şekilde sunmanız gerekmektedir. Yetkili vize başvuru merkezinin istediği belgeleri eksiksiz sunmalısınız. Kanada Turist Vizesi 11-15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Turist vizesi hakkında hangi belgeleri sunacağınızı bilmiyorsanız Kanada Konsolosluğu ile iletişime geçebilirsiniz.

Kanada Çalışma Vizesi Nedir?

Kanada’da çalışmak için ülkeye seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereke vize türüdür. Kanada Çalışma Vizesi sahipleri ülkede çalışma hakkını elde eder. Bunun için ön koşul olan İngilizce dilini bilmeniz gerekmektedir. Bunun için Kanada Konsolosluğuna başvuru yaparak tüm koşulları sağlamanız gerekmektedir. Eğer sizden istenilen belgeleri eksiksiz sunarsanız kısa sürede vize sahibi olabilirsiniz.

Kanada Vize Başvurusu VFS Global Nedir?

Kanada vizesine ihtiyacı olan kişiler VFS Global Kanada vize merkezi aracılığı ile başvuruda bulunabilir. İkamet ettiğiniz ilde hizmet veren VFS Global vize merkezine Kanada vizesi için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda sizden istenilen evraklı sunmanız ve vize ücretini ödemeniz gerkemektedir.

2022 Kanada Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada’ya seyahat edecek kişilerin Kanada vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Bunun için Kanada Konsolosluğuna ya da vize merkezine başvuru yapılabilir. Eğer bulunduğunuz bölgede başvuru yapacağınız bir kurum yok ise e-vize aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Online Kanada vizesi için başvuru yapacak kişiler kargo şirketi aracılığı ile sunması gereken belgeleri vize merkezine ya da konsolosluğuna iletmesi gerekmektedir.

Kanada Vizesi Nedir?

Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken vize türüdür. u003cstrongu003eKanada vizesiu003c/strongu003e için hizmet veren vize merkezleri ve Kanada Konsolosluğu aracılığı ile kolaylıkla vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Vize Başvurular Ne Zaman Açılacak?

u003cstrongu003eKanada vizesiu003c/strongu003e başvuruları 8 Temmuz 2020 de açıldı. Covid-19 salgın hastalık nedeni ile vize hizmetine bir süre ara veren Kanada Konsolosluğu açıklamada bulundu.

Kanada Turist Vizesi Nedir?

Kanada’ya turizm amaçlı seyahat edecek kişilerin u003cstrongu003eKanada Turist Vizesiu003c/strongu003e için başvuru yapması gereken vize türünden biridir.

Kanada Çalışma Vizesi Nedir?

Kanada’da çalışmak için ülkeye seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereke vize türüdür. u003cstrongu003eKanada Çalışma Vizesiu003c/strongu003e sahipleri ülkede çalışma hakkını elde eder.

2022 Kanada Vizesi Nasıl Alınır?

anada’ya seyahat edecek kişilerin u003cstrongu003eKanada vizesiu003c/strongu003ene başvuru yapması gerekmektedir. Bunun için Kanada Konsolosluğuna ya da vize merkezine başvuru yapılabilir.

Kanada vize başvuruları ne zaman açılacak; ülkeye giriş adımında pandemi sebebi ile bazı kısıtlamalar söz konusudur. Bu kısıtlamalar nedeniyle, duyurular kısmını takip ederek tüm bilgileri almadan gezinizi planlamamalısınız.

Kanada vizesi kaç günde çıkar 2022; yaklaşık olarak 4 haftalık süre içerisinde vize alma adımını tamamlayabilirsiniz. Bu sürenin takip edilmesi için size bir referans numarası sunulacaktır. Referans numarasından başvuru değerlendirmelerinizi anında yerine getirebilirsiniz.

Kanada vizesi 2022 başvurularını öğrenci olarak yapan kişilerin öğrenci değişim programları aracılığı ile onay alması daha kolaydır. Pasaportunuzu ve diğer resmi belgelerinizi derleyerek sunmanızın sonrasında okulların da anlaşması ile beraber vize alım adımı kolaylıkla tamamlanacaktır.

Kanada vizesi alırken pasaportun geçerliliğinde sorun varsa vize başvuru adımı dikkate alınmayacaktır. Vize başvuru adımlarında ret yanıtı alırsanız, konsolosluk tarafından belirtilen reddi itiraz kabul günlerinde itirazınızı iletebilirsiniz.

Kanada vizesi son durum incelemeleri yapıldığı zaman vize alma adımının sizin için kısa süreli vize başvurusunda daha pratik olacağı tahmin ediliyor. 90 günden az kalacak olan kişilerin başvurularını kısa süreli vize türü üzerinden tamamlamaları talep edilmektedir.

Kanada vizesi ücretini de ödemenizin hemen sonrasında başvurunuz değerlendirmeye alınmaya başlayacaktır. Vize ret yanıtı alırsa yatırdığınız harç tarafınıza iade edilmeyecektir.

Kanada vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?
Kanada’ya gitmek isteyen kişilerin banka hesaplarında en az olarak 4 ya da 5 bin TL olması gerekmektedir.
Kanada şuan vize veriyor mu?
Evet, Kanada’ya gitmek isteyenler vize alabilmektedir.
Kanada vizesi kaç günde çıkar 2022?
Vizenin türüne göre değişmekle beraber genelde sonuçlanması 15 gün ile 1 ay arasında değişmektedir.
Kanada Turist Vizesi 2022
Kanada turist vizesi 2022 senesinde pandemi nedeni ile daha esnek çalışıldığı için 4 haftaya kadar uzayan bir yanıt sistemi aracılığı ile tarafınıza sunulmaktadır.
Oyla! post