Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2020

 

Macaristan, resmi adı ile Macaristan Cumhuriyeti, kısa (C tipi) veya uzun süreli vize (D tipi) için birtakım dokümanlar istemektedir. Macaristan vize evrak listesi 2020 için şunlardır:

Pasaport: Macaristan Vizesi Evrakları arasında en önemli belge.

Macaristan başvuru evraklarınız arasında mutlaka olmazsa olmazlardan biri olan pasaportunuzun bitiş tarihi seyahatinizi kapsaması ve sonrasında 3 ayınız kalmalıdır. Ayrıca 10 yıldan daha fazla eski pasaport olmamalıdır.

Macaristan Vize Evrakları 2020 Başvuru Formu ve Taahhütname

Macaristan vizesi için başvuru yaparken Macaristan Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından bir başvuru formu doldurulması zorunludur. Bu başvuru formu şu dillerde olabilir:

 • İngilizce
 • Macarca

ÖNEMLİ BİLGİ   : 18 yaş altı çocukların Macaristan Schengen Başvuru formu annesi, babası veya yasal vasisi tarafından imzalanmalıdır. Eğer başvuran çocuk, sadece ebeveynlerden herhangi birisinin yasal koruması altında ise (boşanma sonrası velayet durumu) bu durumu ispat eden belgelerin de konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler:

 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği : Nüfus müdürlüklerinden ıslak imzalı alması tavsiye edilir. E-devlet’ten de alınabilir fakat barkodlu olması şarttır.
 • Kimlik kartı fotokopisidir.

Macaristan Başkonsolosluğu’na Yazılacak Dilekçe (Talep Dilekçesi)

Macaristan Başkonsolosluğu’na, Macaristan’a düzenlenen seyahatin sebebini açıklayan bir dilekçenin teslim edilmesi gerekir. Bu dilekçe Macaristan Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Dilekçede;

 • Kalacak yer/otel bilgisi
 • Detaylı gezi planı
 • Uçak rezervasyonu
 • Kişisel bilgiler yer almalıdır.

Dilekçe Macaristan’nın resmi dili olan Macarca veya İngilizce olarak yazılmalıdır, Macaristan vize evrakları arasına eklenmelidir.

Farklı durumlarda olan (çalışma anlamında) kişilerin farklı şekillerde dilekçe yazması gerekebilir. Eğer dilekçeyi yazacak kişi,

 • Emekli ise;

Emekliliğini ispatlayacak evrakların bir suretinin dosyada olması gerekmektedir. Dilekçeye kişisel bilgiler de eklenmelidir. Dilekçe, Macaristan’nın resmi dili olan Macarca veya İngilizce olarak yazılmalıdır.

 

 • Kurum veya şirket çalışanı ise;

Kurum veya şirket çalışanı, çalıştığı şirketten antetli bir kâğıda yazılmış olarak hazırlanmalıdır. Macaristan Başkonsolosluğu’na veya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalıdır ve başvuruda bulunanın şahsi bilgileri yer almalı, eğer kurum veya şirketin bilgisinde ise bu belirtilmeli, yetkili kişi tarafından kaşeli ve ıslak imzalı bir biçimde Macaristan vize evrakları arasına eklenerek konsolosluğa teslim edilmelidir.

 

 • İşveren ise;

Şirketin veya kurumun antetli kağıdına seyahatin tüm detaylarını belirtmelidir. Şirkette hangi pozisyonda çalıştığını, seyahatin sebebini Macaristan’nın resmi dili olan Macarca veya İngilizce olarak teslim etmelidir.

 

 • Öğrenci ise;

Okuduğunuz okula ait öğrenci belgenizi ıslak imzalı ya da e-devlet üzerinden barkodlu bir şekilde alınarak vize evraklarınızın arasına eklenmelidir. Unutmamanız gereken bir nokta da bütün evraklar İngilizce veya Yunanca olmalıdır.

 

 • Reşit değil ise (18 yaşından küçük ise);

Eğer Macaristan seyahati okuluyla, 3. bir kişi ile veya bir proje kapsamında gerçekleştirilecekse, katılacak kişinin ebeveyni veya yasal vasisi tarafından noter onaylı muvafakat name, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı suretlerinin belgeler arasına eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca öğrenciye sponsor olacak olan kişinin yasal vasisi veya ebeveyninin ıslak imzalı sponsor taahhüt belgesinin de Macaristan için vize evrakları ile birlikte teslim edilmesi gerekir.

 

 • Ev kadını / erkeği ise,

Eğer seyahat masrafları erkek/kadın tarafından karşılanacaksa seyahat planının detayları ile birlikte sponsor olacağını ifade eden ıslak imzalı bir dilekçenin de Macaristan vize evrakları arasına eklenmesi gerekir.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Yeni T.C. Kimlik kartınızın veya nüfus cüzdanınızın bir fotokopisinin de teslim edilmesi gerekir. T.C. kimlik numarası el yazısı ile veya daktilo ile yazılmışsa bu kimlik belgeleri kabul edilmemektedir.

​2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Macaristan vize evrakları arasında tanınmanızı sağlayacak olan ve uluslararası kuruluşların standartlarında biyometrik fotoğrafın 35×45 mm boyurunda, arka fonu beyaz bir şekilde çekilmiş olması gerekir. Fotoğrafta yüzünüzün tamamının, yani çene, alın ve göz net bir şekilde görülmelidir. Tanınmanızı zorlaştıracak herhangi bir aksesuar olmamalıdır. Vize başvurusu yapmadan en fazla 30 gün önce çekilmiş fotoğrafınızı kullanmanız gerekir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

E-devlet veya ilgili nüfus müdürlüklerinden alınabilecek olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin ıslak imzalı veya barkodlu olmasına dikkat etmelisiniz. Mutlaka vize başvurusu esnasında ibraz etmeniz gereken olmazsa olmaz belgeler arasındadır. Barkodsuz veya ıslak imzasız belgeler geçersiz olacağından başvurunuz olumsuz olacaktır.

Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu (Macaristan Vize Evrakları arasına mutlaka eklenmeli.)

Uçak biletini veya eğer otobüs ile gidecekseniz otobüs biletinin gidiş-dönüş olarak satın almış olmalısınız. Bir kopyası da Macaristan vize evrakları arasına eklenmelidir.

Otel Rezervasyonu (Macaristan Vize Evrakları arasına mutlaka eklenmeli.)

Kalacağınız otelin ödemesinin yapılmış olarak, rezervasyon belgelerinin Macaristan vize evrakları arasında bulunması gerekir.

Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi 

Vize başvurusundan önce mutlaka minimum 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Bu zorunlu bir gerekliliktir. Bunu da Macaristan vize evrakları arasına koymanız gerekmektedir.

Finansal Belgeler

Macaristan Schengen vizesi başvurularında finansal durumun ispatı amacıyla şu belgeler gerekmektedir:

 • Son 3 aylık maaş bordrosu (Islak imzalı ve kaşeli),
 • Seyahat edecek kişinin detaylı banka hesapları dökümü (son 3 aylık ve banka tarafından ıslak imzalı, kaşeli ve imza sirküleri ile birlikte, banka hesabına bağlı banka kartının fotokopisini de içermelidir)
 • Emekli ise emeklilik kartı veya belgesi ile birlikte son 3 aylık gelir kaynaklarını gösteren banka hesaplarının banka tarafından ıslak imzalı ve kaşeli dökümü,
 • Eğer bir taşınmaz sahibi veya kira gelirine sahip ise bunların evrakları (Türkiye veya dünyanın başka bir ülkesinde)
 • Otomobil sahibi ise ruhsatı
 • Kredi kartı detaylı ekstreleri bulunmalıdır.

Daha önce Schengen vizesi alındıysa bu Schengen vizelerinin bir fotokopisi de detaylı olarak seyahat bilgilerine eklenmelidir.

Mesleki Durumunu Gösteren Belgeler (Macaristan Vize Evrakları arasında mutlaka bulunmalı.)

Vizeye başvuran kişinin SGK işe giriş belgesinin aslı ve fotokopisi, SGK hizmet dökümü ve şirketin antetli kağıdına, kurumun insan kaynakları veya bir başka yetkili tarafından düzenlenmiş işten izinli olduğuna ve şirketin bilgisi dahilinde olduğuna dair belge,

Ayrıca şirketin;

 • Ticaret odası kaydı,
 • Vergi levhası fotokopisi ve son 1 yıla ait vergi ödeme belgeleri,
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi bildirilmelidir.

Başvuracak Kişi Çiftçi ise,

Kişi, bağlı olduğu ziraat odasınca verilmiş “Çiftçi Belgesi”nin aslı ile birlikte fotokopisinin ve son 1 yılı içeren tarım ve hayvancılık müdürlüklerinden elde ettiği gelirleri gösteren satış makbuzlarını Macaristan vize başvuru belgeleri arasına eklemesi gerekir.

Başvuracak Kişi Öğrenci ise,

Okulu tarafından (tavsiye edilen) ıslak imzalı ve kaşeli öğrenci belgesi veya e-devletten barkodlu öğrenci belgesinin ve kimlik kartının fotokopisi eklenmelidir.

Ayrıca evraklarınızda ve dilekçenizde birbiri ile çelişen ifadelerin bulunmadığına son bir kez daha kontrol etmenizde fayda vardır. Çünkü en ufak bir yanlış beyan direk Macaristan vize başvurusunda ret almanıza sebep olacaktır. Bunun olmaması için tekrar tekrar kontrol etmelisiniz.

Macaristan Vize Ücreti

Macaristan, her yıl vize süresini farklı kategoriler ile birlikte internet sitesi üzerinden yayınlamaktadır. Macaristan Schengen vize ücreti 2020 yılı için 80 euro olarak belirlenmiştir. Bu vize ücreti, 3 Şubat 2020’de yapılan 20 Euro’luk zammı da içermektedir.

Eğer yeşil pasaport, gri pasaport veya hizmet pasaportuna sahipseniz vize harcı ödeme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Yatırdıktan sonra aldığımız banka makbuzu Macaristan vize evraklarımız arasına ekleyiniz. Bu makbuz bir defa geçerlidir, eğer başvurunuz ret alırsa bu bedeli tekrardan ödemeniz gerekecektir. Bu sebeple dolayı başvuru dilekçenizi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak birbiri ile çelişmeyen evraklar sunmanız gerekmektedir.

Vize başvurunuzda eksik bir belge varsa ve tutarsız bilgiler içeriyorsa vize reddi durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple belgelerinizin tam ve doğru olduğundan emin olunuz. Macaristan vize ücreti hiçbir koşulda, yani kabul edilse de reddedilse de iade edilmez.

Ek olarak kadınlar, kızlık soyadı ile bir pasaport almışlarsa ve bazı belgelerinde evlendikten sonraki soyadı kullanılmışsa bu durum da bir çelişki oluşturacağından ret durumu söz konusu olabilir.

Macaristan vize reddi halinde ne zaman yeniden başvuru yapılır?

Dilediğiniz herhangi bir zamanda yukarıda belirttiğimiz ücreti ödeyerek evraklarınızı yeniden hazırlayıp başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak son başvurunuz sonrasında evraklarınızda ve koşullarınızda önemli bir değişiklik yok ise tekrardan reddedilme ihtimali yüksektir. Bundan dolayı reddedilme sebebinizin üzerine yoğunlaşarak eksiklerinizi bir an önce gidermeniz gerekmektedir. Çünkü ne kadar çok başvuru yaparsanız o kadar çok masraf oluşturmaktadır.

Macaristan Vizesi 2020 Fiyatları Detayları

Macaristan konsolosluğu vize ücreti farklı durumlarda farklı fiyatlandırmalara tabidir. Bunlar:

 • Turistik vize için harç 80 Euro,
 • Ticari vize için vize harç 80 Euro,
 • Transit vize için harç 80 Euro,
 • Ziyaret vizesi için harç 80 Euro,
 • Kültürel vize için harç 80 Euro,
 • Şoför vizesi için haç 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Macaristan vize harcı, 0-6 yaş arası çocuklar için zorunlu değildir. Eğer 6-12 yaş arası çocuklar vize başvurusunda bulunacaksa, onlar için de 30 Euro’luk bir bedel alınmaktadır.

Diğer vize türleri olan çalışma vizesi, gemici vizesi ve Erasmus vize harç fiyatları değişiklik gösterebilmektedir.

Uzun süreli vize harcı, gidilecek olan ülkede kalınacak süreye göre farklılık gösterebilmektedir.

Macaristan Konsolosluğu Vize Ücreti Nereye Yatırılır?

Vize ücreti, Macaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Ücreti, Macaristan Konsolosluğu’nun belirttiği banka hesabına yatırmanız gerekir.

Macaristan Vize Ücreti Harici Ek Masraflar Nelerdir?

Vize başvuru işlemleri esnasında ödenmesi gereken bazı ek ücretler olabilir. Bunlar konsolosluğa ödenecek ücretin dışındadır ve şunlardır:

Pasaport Harcı

Ülkemiz vatandaşları vize başvuru işlemlerini başlatmadan ve ödeme yapmadan önce ilk olarak bir pasaporta sahip olmalıdırlar. 1 yıllık bordo için pasaport ücreti 2020 yılı için 304,40 TL ve defter ücreti 160 TL olmak üzere toplam 464,40 TL’dir.

2 yıllık pasaport harcı ise 497 TL’dir ve defter ücreti ile birlikte 657 TL’dir.

3 yıllık pasaport harcı defter ücreti ile birlikte 865,90 TL’dir ve 3 yıldan fazla sürelik pasaport almak isteyenler için ise defter ücreti ile birlikte 1154,80 TL’dir.

Biyometrik Fotoğraf

Macaristan Başkonsolosluğu’nda mobil fotoğraf çekme kabinleri bulunmaktadır.  Bu fotoğraf kabinlerinden fotoğraflarınızı çekebileceğiniz gibi dışarıdan da Uluslararası kuruluşların belirlediği standartlarda fotoğraf çektirebilirsiniz.  Uluslararası standartlar beyaz arka fonlu,  35×45 mm boyutlarında ve Üzerinizde herhangi bir aksesuar bulunmadan ciddi bir yüz ifadesi ile herhangi bir duygu ifadesi olmadan fotoğrafınızı çektirebilirsiniz.  Bu fotoğraftan en az 2 adet dosyaya koymanız gerekmektedir.

Otel Rezervasyonu

Otel rezervasyonu tüm ülkeler için vize başvurularında zorunlu bir belgedir.  Sokakta Kalmak mümkün olmayacağına göre bir otel rezervasyonu yaptırmış olmanız gerekir.  Islak imzalı ve kaşeli olarak dosyalar arasına koyulması gerekmektedir.  Bir tanıdığınızın evinde kalacaksınız,  alacağınız kişinin bilgileri ve kalacağınıza dair belgesini de iletmeniz gerekmektedir.

Uçak Bileti

Eğer uçakla gideceksiniz uçak biletinizin PNR numarasını uçak biletinizin bir kopyasını dosyalar arasına eklemeniz gerekmektedir. uçak bileti genellikle Gidiş dönüş olarak alınmaktadır. İstisnai durumlar haricinde Tek yön uçak biletleri sebebiyle vize reddi durumunu yaşamanıza sebep olabilir.

Macaristan Vize Formu

Macaristan Başkonsolosluğu’na vize başvurusunda bulunduğunuzda, hakkınızda detaylı bilgiye sahip olunması için vize formu doldurulması istenir. Bu formda verilen bilgilerin tutarlı, eksiksiz ve doğruca verilmesi gerekir. Macar vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde, kendi el yazınızla, okunaklı olarak siyah veyahut mavi tükenmez veya pilot kalem ile doldurulması istenmektedir.

Vize başvuru formunu doldururken verdiğiniz bilgilerin tutarlılığını ve doğruluğunu teyit etmek için topladığınız belgeleri referans göstermelisiniz. Bu form, 4 sayfadan oluşmaktadır ve doğru bilgiler içermelidir, başvuru sırasında bu vize formunun belgeler arasına eklenmesi gerekir ve başvurunun kabul edilmesi için oldukça önemli bir belgedir. Bu vize formu ücretsiz olarak edinilebilir.

Forma uluslararası kuruluşların belirlediği şekilde biyometrik fotoğrafınızın da bulunması gerekir. 35×45 mm ve arka fonu beyaz olan 2 adet biyometrik fotoğraf eklenmelidir.

Macaristan Vize Formu Hangi Bilgileri Talep Etmektedir?

 • Soyadınız
 • Kızlık soyadınız
 • Adınız
 • Doğum tarihiniz (gün-ay-yıl)
 • Doğum yeriniz
 • Doğum ülkeniz
 • Uyruğunuz
 • Cinsiyet
 • Medeni hal
 • Yasal velinin soyadı, adı, adresi ve uyruğu
 • C. Kimlik numarası
 • Seyahat belgesi cinsi : Ulusal pasaport / Hizmet pasaportu / Hususi pasaport / Diplomatik pasaport / Resmi pasaport
 • Pasaport numarası
 • Pasaportun veriliş tarihi
 • Pasaportun bitiş tarihi
 • Pasaportu veren makam
 • Başvuru sahibinin posta adresi, telefon numarası ve e-maili
 • Kendi ülkeniz olmayan bir ülkede mi ikamet ediyorsunuz?
 • Şu anki mesleğiniz
 • Çalışılan şirketin adı, adresi ve telefon numarası
 • Seyahat amacınız
 • Gidilecek ülke veya ülkeler
 • İlk giriş ülkeniz
 • Talep edilen giriş sayısı
 • Son üç yıl içerisinde alınan Schengen vizeleri
 • Schengen vizesi talebinde daha önce parmak izinin alınıp alınmadığı
 • Schengen alanına öngörülen giriş tarihi
 • Schengen alanından öngörülen çıkış tarihi
 • Üye Devletlerden davetiye gönderen kişi veya kişilerin soyadları ve adları
 • Üye Devletlerden davetiye gönderen kişi veya kişilerin iletişim numaraları
 • AB, AET veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşı olan akrabaya ait şahsi bilgiler Bu form Macarca veya İngilizce olarak doldurulabilmektedir.

Macaristan Vizesi Başvuru Formu Nereden Temin Edilir?

Dört sayfalık olan bu form, Macaristan Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Remi bir belge mahiyetinde olduğu için dikkatli ve eksiksiz olarak doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir

Form ile birlikte sunulan evraklarınız ve ek belgeleriniz ile Macaristan vize formu arasında tutarsızlık ve eksik bir beyan olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Gerçeğe aykırı olan evraklar ve beyanlar kesinlikle vize başvuru evraklarınız arasında olmamalıdır. Aksi taktirde vize başvurunuz otomatik olarak reddedilir. Bu da tekrardan başvuru yapmayı gerektireceğinden ek masraf oluşturabilmektedir

Macaristan Vize Başvuru Formu bilgisayar ile doldurulabilir mi?

Macaristan, vize başvurularını bilgisayarda doldurulmuş şekilde kabul etmemektedir. Siyah veya mavi bir tükenmez veya pilot kalem ve büyük harflerle, kendi el yazınız ile doldurulması gerekmektedir. Ayrıca, Macaristan vize başvuru formu ıslak imzalı olarak başkonsolosluğa yahut büyükelçiliğe teslim edilmesi gerekir.

Daha önce vize başvurusu yapan birisi bu formu yeniden doldurmalı mı?

Macaristan vizesi başvuru formu, her vize başvurusunda tekrardan doldurulması gereken bir formdur. Bilgilerinizin değişebileceği göz önüne bulundurularak her başvuruda yeniden doldurma zorunluluğu vardır. Bu yüzden daha önce Macaristan’dan veya diğer Schengen ülkelerinden vize aldıysanız veya bir vize reddi ile karşılaşmış olsanız bile vize başvurusu esnasında bu formu tekrardan doldurmalısınız.

Macaristan Vizesi kaç Günde çıkar?

Macaristan vizesi başvurusu esnasında gerekli tüm belgeleri eksiksiz ve doğru olarak tamamlayanlar, Macaristan vizesi kaç günde çıkar sorusunu merak etmektedirler. Bu süre C tipi (kısa süreli) ve D tipi vizeler (uzun süreli) için farklı olabilmektedir. Öncelikle Macaristan vizesi için gereken evraklar kısaca şunlardır:

 • Pasaport (En az 2 sayfası boş ve 10 yıldan fazla olmayacak şekilde)
 • Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Macaristan Başkonsolosluğu’na Yazılacak Dilekçe
 • Nüfus Cüzdanı Sureti
 • 2 Tane Biyometrik Fotoğraf
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Islak imzalı olması tavsiye edilir)
 • Gidiş-Dönüş Uçak Bileti
 • Otel veya Kalacak Yer Rezervasyonu
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi
 • Finansal Belgeler (Gelir gider kaynakları)
 • Mesleki Durumunu Gösteren Belgelerdir.

Macaristan vizesi kaç günde çıkar?

Eğer Macaristan başvurunuzu eksiksiz bir şekilde yaptıysanız büyük ihtimalle dilekçenizde belirttiğiniz seyahat tarihinden iki gün önce sonuçlanması beklenmektedir. Eksik belge veya yanlış evraklar nedeniyle bu evrakların tamamlanması veya verilen bilgilerin düzeltilmesi istenmektedir. Bu da vize alma sürenizi uzatan faktörlerden bir tanesidir.

Eğer vize başvurunuzu yabancı bir pasaport ile yaptıysanız ya da vize başvuru dilekçesinde başvurduğunuz ilin konsolosluklarının görev alanı dışında bir birime başvurunuzu ilettiyseniz bu gibi durumlarda da kapsam dışı olduğundan dolayı başvurunuzu tekrardan düzelterek yapmanız gerekebilmektedir.

Sizin için en doğru olanı, konsolosluğun yoğunluk ve tatil günlerini de hesaba katarak seyahat tarihinizden 1 ay kadar önce başvurunuzu yapmak olacaktır. Aksi halde eğer seyahatinize iki haftadan daha kısa bir süre kalmışsa vize sonucunuz bu kısa zaman arasında yetişmeyebilir. Öngöremediğiniz en ufak bir eksik fazlasıyla zaman kaybı oluşturabilmektedir.

Eğer uzun süreli vize almak için başvuru yaptıysanız, daha önce seyahat ettiğiniz yurt dışı seyahat geçmişinizi ve bununla birlikte onaylanan veya onaylanmayan vize başvurularınızı kanıtlayıcı evraklar da sunmanız gerekmektedir. Çünkü ne kadar evrak sunar ve seyahatinizi detaylı bir şekilde bildirirseniz vizenizi kısa sürede alma şansınız o kadar artacaktır.

 

 


Macaristan Vizesi Önemli Notlar 2021

Macaristan vizesi, Macaristan Schengen vizesi adına seyahat nedenine göre birbirinden farklı belgeler talep edilmektedir. Bu nedenden dolayı başvuruda bulunacak kişinin seyahat nedenlerine bağlı olarak evrakları hazırlaması gerekmektedir. Bu nedenle kişinin başvurusunun olumlu bir şekilde ve zamanında sonuçlanması açısında önemlidir.

 


Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan vizesi, seyahat nedeninin belirlenmesinin akabinde hazırlanacak evraklar ile başvuruda bulunularak alınmaktadır. Bu nedenle başvuru sahibinin ilk adımda seyahat nedenini belirlemesi ve daha sonrasında da vize harç bedelinin dekontunu da dosya içerisinde barındırarak bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir.


Macaristan Vizesi Ekşi

Macaristan vizesi ekşi yorumlarına göre, Macaristan Schengen vizesi kapsamı içerisinde olmasından dolayı parmak izinin verilmesi için merkeze gidilmesi gerekmektedir. Akabinde başvuru dosyasını merkeze eksiksiz bir şekilde teslim ettikten daha sonra, başvuru işlemleri başlamaktadır. Ancak, başvuru türü uzun süreli (D tipi) olacak ise direkt olarak konsolosluğa gitmesi gerekmektedir. Vize merkezleri sadece C tipi (kısa süreli) başvuruları kabul etmektedir.


Macaristan Vizesi Antalya

Macaristan vizesi Antalya, Antalya ili ve çevresinde ikamet eden kişilerin Antalya Macaristan vize başvuru merkezine müracaatta bulunması gerekmektedir.


Macaristan Vizesi Ankara

Macaristan vizesi Ankara Büyükelçiliği, başvuruda bulunacak olan uzun süreli (D tipi) müracaatlar için kişiyi mülakata çağırarak başvuru işlemlerini gerçekleştirmektedir.


Macaristan Vizesi İzmir

Macaristan vizesi İzmir ve çevre illerinde ikamet eden kişilerin başvurularını Fahri Konsolosluğu’na yapmaları gerekmektedir. Ancak, Macaristan ülkesi Schengen kapsamında olan bir ülke olduğu için, prosedür gereğince VIS (parmak izi) uygulaması yapmaktadır. Bu nedenle kişiler başvuruda bulunmak için bizzat başvuru merkezine gelerek başvuruda bulunmaları talep edilmektedir.


 


Macaristan Vizesi Almak Zor Mu?

Macaristan vizesi almak, eksik evrak ya da tutarsız bilgiler beyan edilmediği müddetçe zor bir süreç değildir. Bu nedenle kişiler başvuruda bulunmadan önce dikkatli bir şekilde evraklarının ve bilgilerinin kontörlünü sağlaması gerekmektedir.


 

Macaristan Vizesi Sık Sorulan sorular

 1. Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

  Macaristan vizesinin sonuçlanma süresi 7 iş günü olarak ön görülmektedir. Macaristan Konsolosluğu vize işlemlerinden daha sonra, hazırlanan evrak ile ilgili herhangi bir eksiklik ya da tutarsızlık tespit etmediği ve resmi zamanlara denk gelmediği sürece başvuru işlemleri 7 iş günü (1 hafta) içerisinde sonuç bulmaktadır. Ancak bu kısa süreli (C tipi) vize başvuru sürecini kapsayan bir bilgidir.

 2. Macaristan Vizesi Ne Kadar?

  Macaristan vizesi ücreti, başvuru sahibinin yapacak olduğu seyahat nedenine göre değişkenlikler göstermektedir. Bu nedenle, başvuru sahibinin önce kapsamlı bir şekilde araştırma yapması ya da yetkili müşteri temsilcileri ile iletişime geçmesi tavsiye edilmektedir. Ancak Macaristan vizesi 2020 yılı itibari ile 80 Euro ve danışmanlık hizmeti ise ayrı olarak 30 Euro olarak kişiden tahsil edilmektedir.

 3. Macaristan Vizesi Kolay Mı?

  Macaristan vizesi kolay mı sorusunun cevabı, başvuruda bulunacak olan kişinin talep edilen evrakları ve bilgileri eksiksiz, hatasız bir şekilde ibraz etmesi akabinde kolaydır. Macaristan sınırları içerisine yapılacak olan seyahat nedenine göre vize türlerinde değişikler olmaktadır. Bu nedenle kişinin de seyahat nedenine göre evrak hazırlaması ve bilgilerini tutarlı bir şekilde beyan etmesi gerekmektedir.