Mısır Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Mısır Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

Türkiye’den Mısır’a gitmek için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Mısır vizesi alabilmeniz için öncelikle pasaporta sahip olmanız gerekiyor. Pasaportunuz var ise Konsolosluğa giderek Mısır vize başvuru formunu doldurmanız gerekir. Formu doldurduktan sonra Mısır vizesi için gerekli olan evrak listesi 2023 – visa center sizlere bildirilir.

Moğalistan Vize Başvuru Formu

Bu listede yazan evrakların kesinlikle tamamlanması gerekir. Evrakları tamamlayarak vize başvurunu tamamlayabilirsiniz. Ancak başvuru sırasında sizden talep edilen evrakların hepsini teslim etmeniz gerekir. Evrak eksikliği, vize başvurunuzun uzamasına ya da iptal edilmesine neden olabilir. Bu bakımdan evraklarını kontrol edin. Bilgilerinizi yazarken çok dikkatli olmanız gerekir. Evrakta yazan bilgilerin hepsi de doğru olmalıdır.

Mısır Vize Evrakları

Mısır, arihi geçmişi ile bir çok insanın ilgisini çeken bir ülkedir. Mısır; turistik gezi, iş seyahati ya da öğrencilik gibi farklı maksatlarla ülkeye giriş yapmak isteyen kişilerin vize almalarını zorunlu tutmaktadır. Bundan dolayı vize almak isteyen kişilerin, Mısır vize evraklarını eksiksiz bir şekilde toplamaları gerekmektedir. Yurtdışı tecrübesi edinmek çoğunluğu gençlerden oluşan pek çok kişinin hayalleri arasındadır. Ancak herkesin bildiği üzere dünya üzerinde dilediğince yolculuk yapmak kimi gerekçelerden ötürü tam anlamıyla serbest değildir. Şöyle ki, yurtdışı seyahatine çıkmak adına kişinin sahip olması gereken bir takım belgeler bulunmaktadır.

Mısır Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Yurtdışına çıkmak için gerekli olan belgelerden birisi de vizedir. Vize, çok daha kolay bir anlatım ile gidilecek olan ülkeden giriş ve çıkış izni alınması anlamına gelmektedir. Günümüzde çeşitli anlaşmalar ile kimi ülkeler arasında vize işlemleri aranmaksızın vize serbestîsi geçerlidir. Ancak vize, çoğu ülkeler arası yolculukta halen aranan bir koşuldur. Türkiye’nin de karşılıklı vize serbestîsi tanımış olduğu pek çok ülke bulunmakta olup bu konu ayrı bir yazıda ayrıntılarıyla işlenecektir.

Dünyaca ünlü piramitlere ev sahipliği yapmakta olan Mısır, Türkiye’den gelecek misafirlerine vize şartı aramaktadır. Dolayısıyla eşsiz bir Mısır gezintisi yapmak isteyen kişilerin öncelikle vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Onay sürecinin ardından vize aldıktan sonra ülkeye girişleri mümkün olmaktadır. Vize almak üzere başvuru yapan kişilerin, değerlendirme sürecini verimli bir şekilde geçirmeleri ve süreç neticesinde vize almaya hak kazanabilmeleri oldukça önemlidir. Bu anlamda, Mısır vize evraklarını eksiksiz bir şekilde toplamaları gerekmektedir. Mısır’ın vize talep eden kişilerden istediği evraklar arasında şunları saymak mümkündür:


Mısır Vizesi Genel Evraklar

 

 • Vize Başvuru Formu,

Vize başvuru formu, çeşitli dijital ortamlardan ve Mısır konsolosluklarından alınabilmektedir. Mısır vize evrakları arasında vize başvuru formu oldukça önemli bir yere sahiptir. Vize başvuru formunda belirtilen yerlerin eksiksiz bir şekilde doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.

 • Pasaport Aslı ve Fotokopisi,

Pasaport, kişilerin bir nevi uluslar arası kimliği niteliğindedir. Kişinin kimlik bilgilerini, yaptığı yurt dışı seyahatlerini ve daha pek çok ayrıntılı bilgiye ulaşılmasını sağlayan belge pasaporttur. Pasaport, Mısır vize evrakları arasında aranan belgelerdendir. Pasaportun kendisi ile birlikte fotokopisinin de yer alması gerekmektedir. Bunun yanında ilgili pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Ek olarak kişinin pasaportunun içerisinde en az 2 sayfalık boş alanın olması ve seyahatin ardından 6 ay daha geçerlilik süresinin bulunması da aranmaktadır.

 • Kişiye Ait Kimlik ve Fotokopisi,

Kişiye ait kimliğin üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının bulunması gerekmektedir. kimlik fotokopisinin ise arkalı ve ünlü bir şekilde çekilmiş olması gerekmektedir.

 • 2 Adet Fotoğraf,

Fotoğrafların biyometrik nitelikte olması gerekli olup güncel yani 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

 • İkametgah Bilgileri ve Belgeleri,

İkametgah belgesinin e-devlet, nüfus müdürlükleri ve muhtarlıklardan alınması mümkündür.

 • Uçak Biletlerinin Çıktıları,
 • Mısır’da Kalınacak ve Konaklanacak Olan Yere Ait Rezervasyon Bilgileri,
 • Kişiye Ait Banka Hesabına İlişkin Dokümanlar,

Mısır vize evrakları arasındaki belgelerden olan kişiye ait banka hesabına ilişkin dokümanlar güncel nitelikte yani son 3 aya dair olmalıdır. Kişiye ait banka hesabının içerisinde en az 3 bin TL miktarında para bulunması da aranan kriterler arasındadır.

 • Seyahat Sağlık Sigortası,

Seyahat sağlık sigortasının teminat ettiği miktarın 30 bin Euro olması gerekmektedir.

 • Mısır’a Gidilmek İstenen Nedeni Açıklayıcı Dilekçe,
 • Kişinin Mesleğine İlişkin Belgeler,

Kişinin mesleğine ilişkin belgeler de Mısır vize evrakları arasındadır. Söz konusu belgeler vize almak isteyen kişinin işçilik, öğrencilik ya da emeklilik gibi mesleğine dair durumları göstermektedir.

 • Seyahat Maksadını Gösteren Diğer Belgeler,

Eğitim – öğretim maksatlı bir gidiş için olduğunu gösteren diğer belgeler, çalışma vizesi almak üzere başvuru yapıldığına ilişkin diğer belgeler ya da yalnızca turistik bir gezi olacağına ilişkin diğer belgeler örnek olarak gösterilebilmektedir.

Mısır Vize Ücreti

Vize almak yalnızca detaylı belgelerin gerektiği ve incelemelerin yapıldığı bir süreç değildir. Bunun yanı sıra maddi anlamda vize ücreti adıyla bilinen bir ücretin yatırılması da gerekmektedir. Dolayısıyla piramitleri görmek üzere çıkılacak Mısır yolculuklarında da Mısır vize ücreti bulunmaktadır. Mısır’a yapılacak seyahat için alınması gereken vize ücretleri, Mısır Konsolosluğu’nca belirlenmektedir.

Dönemsel olarak söz konusu ücretlerin yine aynı kurum tarafından güncellenmekte olduğu görülmektedir. Dolayısıyla güncel nitelikteki Mısır vize ücreti için başvuru öncesinde ya da sırasında bilgi edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Mısır vize ücreti, vize almak üzere başvuru yapan kişinin sahip olduğu vatandaşlığa, çalışma durumuna ve diğer seyahat detaylarına göre farklılık arz etmektedir. Dolayısıyla Mısır’a gidiş amacı, kişinin mesleği ve diğer etmenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse bir öğrencinin ve bir emeklinin ödemesi gerekli olan Mısır vize ücreti, farklılık gösterebilmektedir.

2020 yılına ilişkin olarak farklı vize türlerine göre Mısır vize ücretini / harcını şu şekilde belirtmek mümkündür:

 • Turistik Vize – 30 gün Kalış ve Tek Giriş: 220 TL

 • Ticari Vize – 30 gün Kalış ve Tek Giriş: 510 TL

 • Ticari Vize – Birden Çok Giriş: 730 TL

 • Evrak Tasdik İşlemleri: 1070 TL

Yukarıda belirtilmiş olan Mısır vize ücreti miktarları, Mısır Konsolosluğu’na ödenmesi gerekli olan miktarları belirtmektedir. Bunun dışında, vize işlemlerine ilişkin herhangi bir vize danışmanlık merkezi ile çalışılması durumunda ilgili merkezlerin de çeşitli ücretler istemesi mümkündür. Bir daha belirtmekte yarar bulunmakta olduğundan; vize ücretleri zaman içerisinde ilgili kurumlar tarafından güncellenmektedir. Bu anlamda vize talebinde bulunmak üzere başvuru yapılmadan önce ya da başvuru sırasında güncel ücretler hakkında bilgi edinilmelidir.

Mısır Vize Kaç Günde Çıkar?

Yurtdışı seyahatleri bakımından çoğu ülkenin aradığı bir şart olarak vize, hemen çok kısa bir sürede alınabilen bir izin değildir. Şöyle ki, genel anlamda ilk olarak gidilmek istenen ülkenin vize işlemleri bakımından aradığı vize evrakları öğrenilmelidir. Daha sonra söz konusu evraklar eksiksiz biçimde toplanmalı ve gerekli yere teslim edilerek vize başvuru yapılmalıdır.

Vize başvurusu sonrasında vizenin onaylanmasına kadar geçen süre; alınmak istenen vizenin türüne, ülkeye ve kişiye göre farklılık göstermektedir. Bu anlamda Mısır’a gitmek üzere alınmak istenen vize için öncelikle gerekli evrakların öğrenilmesi gerekmektedir. Ardından ilgili evrakların eksiksiz şekilde toplanması sağlanmaktadır. Daha sonra ise başvuru yapmak üzere ilgili yere teslim edilmesi gerekmektedir. Bunun ardından vize başvurusunun değerlendirme süreci işlemekte ve olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlanmaktadır.

Mısır vize kaç günde çıkar sorusuna ilişkin olarak, Mısır vizesinin diğer ülkelere oranla sonuçlanma süresi, daha uzun olabilmektedir. Bunun sebebi olarak genellikle Mısır’a yapılan seyahatlerde her dönem yoğunluk yaşanması gösterilmektedir. Mısır vize evraklarında herhangi bir eksiklik olmaması ve Mısır vize ücretinin eksiksiz yatırılmış olması hallerinde, genel anlamda vize başvurusu, 15 ila 45 gün arasında sonuçlanmaktadır. Tatil ve benzeri hallerde, sürenin uzaması mümkündür.

Mısır Vizesi hakkında gerekli tüm bilgilendirme için https://www.visacenter.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.

Mısır Vizesi Sık Sorulan Sorular

Mısır Vize Nedir?

Kuzey Afrika’nın en önemli ülkelerinden bir olan Mısır’a turistik, diplomatik veya hizmet için yapılacak ziyaretlerde Mısır vize alınması gerekmektedir. Mısır Konsolosluğuna yapılması gereken vize başvurularından sonra, konsolosluk tarafından verilen onay neticesinde en fazla 90 günlük vize verilmektedir. Türk vatandaşı olarak Mısır’a gidilmek istendiğinde ise, 90 günü geçecek ziyaretler için Mısır vizesi alınması gerekmektedir.

Mısır Vizesi Kimler Almalıdır?

Mısır Konsolosluğundan alınan Mısır vizesi kişilerin pasaportlarına işlenen bir vizedir. Vizenin pasaporta işlenebilmesi için, Mısır Arap Cumhuriyeti tarafından yetkilendirilen kişiler tarafından gerekli görülen kriterlerin karşılanması gerekmektedir. Vizenin pasaporta işlenmesinden dolayı, kullanılacak olan pasaportun geçerlilik süresi Mısır’a yapılacak ziyaretin dönüş zamanından itibaren geçerli olacak şekilde en az 6 ay olması gerekmektedir.


Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Her ülkede olduğu gibi Mısır’a girişlerde de yasal olarak seyahatlerin gerçekleştirilebilmesi için Mısır vizesinin alınması gerekmektedir. Türk vatandaşları için kısa süreli olacak şekilde planlanan Mısır vizeleri için İstanbul’daki Mısır Başkonsolosluğu ve Ankara’daki Mısır Büyükelçiliğine yapılacak olan başvurular neticesinde Mısır vizesi nasıl alınır? sorusunun cevabı netleşmiş olacaktır.


Mısır Vize Var mı?

Mısır Arap Cumhuriyetine çeşitli sebeplerle seyahat gerçekleştirecek olan kişilerin aklındaki en önemli sorulardan biri, Mısır vize var mı? sorusudur. Bu sorusun cevabı ise, evettir. Mısır ile Türkiye arasında yapılan anlaşma neticesinde 90 günü geçmeyen seyahatler için turistik vize verilmektedir. 90 günü geçecek olan seyahatler için ise, Mısır vizesi alınması gerekmektedir.


Mısır Vize Başvurusu

Mısır’a gidecek olan kişilerin yapacakları Mısır vize başvurusu işlemlerinde Mısır Arap Cumhuriyeti tarafından bilgilendirme metinlerinin dikkatli bir şekilde okunması gerekmektedir. Yayınlanan bu metinlerde en önemli noktalar; Mısır’da gerçekleştirilecek olan rezervasyonların ücretinin ödenmemiş olması gerekmektedir. Çünkü vize başvurularında zaman zaman gecikmeler olabilmektedir. Yapılacak olan başvuru işlemlerinde ayrıca, evrakların asıllarıyla birlikte fotokopileri de ibraz edilmelidir.


Mısır Vizeli mi?

Ülkeler arasında vize anlaşmaları yapılmadığı sürece, her ülkenin turistler için şart koştuğu vizeler bulunmaktadır. Mısır vizeli mi? sorusu içinde bu cevap, evet olarak verilmektedir. Mısır’a yapılacak olan ziyaretlerde 3 farklı vize türü bulunmaktadır. 90 günü aşmayan seyahatler için turistik vize, ticari işlemler için gerekli olan ticari Mısır vizesi ve belli bir süreden sonra Mısır’a temelli yerleşmek isteyen kişiler için oturum vizesi.


Mısır Vize Başvuru Formu

Mısır Başkonsolosluğuna veya Mısır Büyükelçiliğine yapılacak olan vize başvurularında Mısır vize başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Mısır vizesi başvuru formu resmi bir evraktır ve formun doldurulma aşamaları sırasında doğru, gerçeğe uygun ve eksiksiz bir şekilde sorulara yanıt verilmelidir. İstenen bilgilerin bu şekilde doldurulması Mısır Devleti tarafından zorunlu tutulan bir durumdur.

Mısır vize formu nasıl doldurulur? Doldurulmuş Mısır vize form örneklerine https://www.visacenter.com.tr/misir-vize-basvuru-formu/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Mısır Vizesi 2023

Devletlerin ülkelerine turist alacakları zaman şart koştukları vizeler için istenenler her sene değişkenlik gösterebilmektedir. Mısır vizesi 2023 yılı istenen evrak listesi ise şu şekildedir:

Pasaport, pasaportun fotokopisi, İngilizce olacak şekilde Mısır Başkonsolosluğuna yazılacak Mısır’a seyahat amacınızı açıklayan şahsi dilekçe, kimlik kartınızın fotokopisi, vesikalık 2 adet fotoğraf ve son olarak uçak ve otel rezervasyonlarınızın bilgileri.


Mısır Vizesi Ekşi

Mısır vizesi ekşi yorumlarına bakıldığında Mısır Arap Cumhuriyetine vize alım işlemleri oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Yapılan yorumlarda özellikle, havaalanı içerisinde de Mısır vizesinin alınabildiği belirtilmiştir. Ancak yapılan yorumlarda dikkat çeken bir durum var ki o da, 20 ile 45 yaş arasındaki kişilerin biraz daha zor bir şekilde vize aldığıdır.


Mısır’a Vize Almak

Nüfusunun %90’ı Müslüman olan ve köklü bir geçmişe sahip Mısır’a vize almak turistik seyahatler için keyifli olabilmektedir. Çünkü dünya üzerinde gezilip, görülen her yer, insanlara kültürel açıdan oldukça fazla sayıda artı değer katmaktadır. Bu sebepten dolayı Arap dünyasını merak eden kişiler Mısır’a vize başvurusunda bulunup, gerekli evrakları tamamladığında vizelerini alabilmektedirler.

Mısır’a Vize Var mı 2023
Mısır’a seyahat edecek Türk vatandaşları, 2023 yılında Mısır’a vize başvurusu yaparak gidebilir. Bordo umuma mahsus pasaport ile vize alacak olan Türk vatandaşlarından; gri hizmet pasaportu, yeşil hususi pasaport ve siyah diplomatik pasaportu olanlar vizeden muaf olarak giriş yapar.
Mısır’a Vize Gerekir mi?
Bordo umuma mahsus pasaport sahibi olan Türk vatandaşları, Mısır’a giderken vize almak zorundadır. Yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport sahibi Türk vatandaşları ise, 180 gün içinde 90 günlük Mısır’a vizesiz giriş yapabilir.
2023 Mısır Vize Ücretleri Ne Kadardır?
Vize türüne göre vize ücretleri değişir. Turistik vize için 260 TL, transit vize için 550 TL, ticari vize için 600 TL ve çok girişli vize için 860 TL vize ücreti vardır.
Mısır Türk Vatandaşlarına Vize Veriyor mu?
Mısır ve Türkiye arasındaki siyasi gerginlik baz alındığında, Türk vatandaşlarının vize başvuruları, diğerlerine göre biraz daha zor şartlarda sonuçlanıyor. Bu durum ise Mısır’ın Türk vatandaşlarına vize vermediği gibi adlandırılıyor. Bunun yanında 45 yaşın üstünde bulunan Türk vatandaşlarına biraz daha ılımlı davranılıyor.
Mısır Vizesi Kaç Günde Çıkıyor?
Mısır vizesi; şu an tüm dünyada meydana gelen pandemi süreci nedeniyle uzayabilir. Ancak başvurular 4 ila 8 hafta içinde sonuçlandırılıyor. 45 yaş üstü Türk vatandaşlarının ise en fazla 3 günde vizeleri sonuçlandırılıyor.
Türkiye Mısır’dan Vize İstiyor mu?
Resmi pasaportu olan Mısır vatandaşları, 90 günlük süreyle vizesiz Türkiye’ye giriş yapabilir. Umuma mahsus pasaport sahibi Mısır vatandaşları; Schengen dışında, Amerika, Birleşik Krallık ve İrlanda geçerli vizesi ya da oturum izniyle, 30 gün oturum izni dahilinde, tek giriş e-vize başvurusu yaparak, Türkiye’ye giriş yapabilir. Ancak Türk Hava Yolları ya da Egypt Air havayolları ile seyahat edilmesi şartı vardır.
Mısır Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?
Türk vatandaşlarının tüm vize başvuru evraklarını doğru ve tam şekilde hazırlamaları ve randevu alarak konsolosluğa ibraz etmelerinin ardından, 35-40 gün içinde sonuçlandırılır. Ancak bu süreye ek belgelerin istenmesi ya da konsolosluğun yoğunluğuna değişmesi de eklenmelidir.
Türkiye’den Mısır’a Giderken Hangi Belgeler Gerekir?
Türk vatandaşları Mısır seyahatleri için, standart vize evrakları yanında; çalışan, öğrenci, emekli, ev hanımı gibi statülere göre ek belge hazırlamak durumundadır. Standart evraklar içinde; Mısır vize başvuru formu, en az 9 ay geçerliliği olan pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, şirketin antetli kağıdına İngilizce vize talep dilekçesi, ikametgâh belgesi, otel rezervasyonu, hesap bakiyesinde en az 15bin TL miktar olmalı ve son 3 aylık hesap dökümü çıkarılmalıdır.
Mısır Vize Ücreti 2023

Ülkeler dönemsel olacak şekilde vize ücretlerini güncellediği görülüyor. Bunun üzerine Mısır vize ücreti 2023 yılında da en güncel haliyle ele alınmalı ve ödemenin yapılması üzerine başvuruların iletilmesi gerekir.

Seyahat amacına bağlı olarak Mısır vize ücreti 2020 yılında değerlendirilmiş ve ortalama fiyatların üzerinde durulmuştur. Şöyle ki turistik, ticari ya da aile ziyareti gibi vize türleri için 105 – 700 TL aralığına yer verilmiştir.

Mısır vize ücreti ayrı ayrı değerlendirilebilir ve seyahat amacına göre ele alınabilir. Örneğin turistik vizede 30 günlük kalma süresi ve tek gidiş dikkate alınır. Bunun üzerine ödenmesi gereken tutar 260 TL olarak belirtilir ve belgeler ile başvurulara geçilmesi beklenir.

Mısır vizesi ücreti 2023 yılında sadece turistik seyahat için ele alınmaz. Ardından tek gidişli olan ticari vizeye dair 600 TL tutarına yer verilir. Söz konusu çok giriş ise bu sefer 850 TL olarak ödemenin gerçekleşmesi istenir.

İngilizce olarak doldurulan vize başvuru formundan pasaporta kadar çeşitli evraklar talep edilir. Mısır vizesi 2023 yılında harç ödemelerine ve de ibraz edilen belgelere göre değerlendirmeye alınacaktır.

Mısır’a vize var mı 2023 yılında sorgulayanlara pasaport türüne göre muafiyet açıklanır. 90 gün kalma süresi ile hizmet, hususi ve diplomatik pasaportlar muaf kabul edilir. Umuma mahsus pasaportlar dair muafiyet bulunmadığı için başvurulara geçilmesi istenir.

Mısır Vize Ücreti 2023

Mısır’a seyahat edecek olan T.C. vatandaşları pasaport türüne göre vize başvurularını iletir. Aynı şekilde vize türüne göre harç ödemeleri gerçekleşir. Mısır vize ücreti 2023 yılında turistik seyahate dair 260 TL olarak ele alınmıştır.

Mısır’a vize var mı merak edenlere bordo pasaport için vize prosedürleri belirtilir. Nitekim hususi, diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip olanlar muaf kabul edilir. Muafiyet anlaşması üzerine 90 gün konaklama yapmaları mümkün hale gelir.

Umuma mahsus pasaport sahipleri ise zorunlu evrakları ibraz eder ve harç ödemelerine yer verir. Mısır’a vize var mı 2023 yılında sorgulayanlar ardından zorunlu belgeleri öğrenmelidir. Pasaport, başvuru formu ve fotoğraf olarak sıralanan tüm belgeler hazırlanmalıdır.

Belgeler eksiksiz ise başvuru süreci hız kazanır. Mısır vizesi kaç günde çıkar merak edenlere ise 30 ile 45 iş günü işaret edilir. Ek belgelerin talep edilmesine karşı süre 45 günü de geçebilir.

Mısır vizesi ücreti 2023 yılında sadece turistik seyahat için ele alınmaz. 260 TL olan turistik vize ödemelerinin ardından ticari seyahatler de değerlendirilir. Bunun üzerine 600 TL olarak ödeme yapılması istenir.

Vizeye dair öncelikle başvuru formunu indirmeniz ve İngilizce olacak şekilde doldurmanız isteniyor. Mısır vizesi 2023 yılında kimlik fotokopileri ve seyahat sigortaları gibi çeşitli evraklar üzerinden değerlendirilir. Her bir belgenin ardından ise harç ile başvuru ödemelerinin yapılması beklenir.

Mısır'a gitmek için neler gerekli?

Mısır’a gitmek için gerekli olanlar evrak dosyası içerisinde yer edinir.

Mısır vizesi nasıl alınır 2023?

Mısır vizesi Mısır Konsolosluğu’na müracaat gerçekleştirerek alınır.

Türkiyeden Mısır'a gitmek için ne gerekli?

Türkiye’den Mısır’a gitmek için Mısır konsolosluğundan tarafınıza iletilen belirli evraklar hazır hale getirilmeli.

Oyla! post