Mısır Vize Başvuru İşlemleri

Mısır Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Umuma mahsus pasaport hamili kişilerin Mısır’a yapacakları ticari faaliyet içermeyen kültür gezilerinde almaları zorunlu olan vizedir. Resmi vize sahipleri Mısır turistik vize uygulamasından muaftır.

Kaç günlük alınabilir? : Mısır vizesi en fazla 90 gün izin sağlamaktadır.

Nereye başvurulur? : Mısır vize başvurusu için dilerseniz Konsolosluklara şahsen başvurabilir ya da aracı kurumlar ile evraklarınızı iletebilirsiniz.

Gerekli evraklar nelerdir? :

Mısır vizesi için gerekli evraklar

 • Mısırvize başvuru formu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
 • Islak imzalı ve İngilizce vize talebi dilekçesi
 • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 6 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
 • Biometrik fotoğraf (2 adet)
 • Kimliğin her iki yüzünün fotokopisi ya da oturum kartı
 • Kişi öğrenci ise, öğrenci belgesi
 • Mısır seyahatine dair uçak ve otel rezervasyon ve bilet bilgileri
 • Kişi reşitse kendisine, değilse kendisine sponsor olacak kişiye dair banka hesap dökümleri

şeklinde listelenmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? : Mısır’a seyahatiniz için sizden parmak izi alınması yani biometrik veri kaydı oluşturulması zorunlu değildir.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Genel olarak 15 – 20 gün gibi bir süre içerisinde sonuçlandığını gördüğümüz Mısır turistik vizesi için aksaklık yaşamamanız adına 1 ay önceden başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz.

Ne kadar sürede çıkar? : Genel olarak en geç 3 hafta içerisinde vize başvurusu sonuçlanmaktadır.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluklara yapılan şahsi başvurular için herhangi bir randevu sistemi yoktur ve yetkililer genelde sabah saatlerinde olmak kaydıyla başvuru belgelerinizi teslim alacaklardır. Ancak başvurusunu vize acenteleri ile yapacak kişilerin evrak teslimi için iletişim bilgileri üzerinden ilgili kurumla iletişime geçmesi gerekecektir.

Mısır Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Seminer, iş görüşmesi, fuar, kongre gibi iş konseptli faaliyetler için Mısır’a giriş yapması gereken işveren ya da SSK çalışanlarından talep edilen vizedir.

Nereye başvurulur? : Mısır ticari vize başvurusu yapacak kişilerin Mısır temsilciliklerine evraklarını teslim etmesi gerekir. Bu amaçla İstanbul Başkonsolosluğu tüm illerden giden vatandaşlarımızı kabul ederken, Ankara Büyükelçiliği yalnızca Ankara’da ikamet eden vatandaşlarımıza hizmet verir. Ancak evrakların teslimi için bulunduğunuz ildeki herhangi bir vize acentesine danışmanız da yeterli olmaktadır.

Davetiye nasıl olmalıdır? : İstenen davetiye vize başvurusu yapan kişinin ad, soyad, doğum tarihi ile pasaportu ve kimlik bilgilerini seyahat masraflarını üstlenen tarafın bilgilerini, seyahatin süresini ve amacını göstermelidir.  Davetiyeyi Mısır’da ziyaret edilecek olan şirket hazırlanmış olmalı ve davetiye bu şirketin kaşesi ile imzasını bulundurmalıdır.

Gerekli evraklar nelerdir? : Mısır ticari vizesi alacak kişiler, turistik vize alımındaki standart belgelere ek olarak seyahat amacını destekleyen belgeleri sunmalıdır. Bu amaçla katılım yapacağınız organizasyonun belgelerini ve mutlaka diğer firmanın hazırladığı davetiyeyi sunmanız gerekecektir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Genelde davetiye ile birlikte yapılan başvurular 2 hafta gibi bir süre içerisinde ve olumlu sonuçlanmaktadır. Ancak herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için 20 ila 30 gün önceden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Mısır yetkililerine direkt başvuru yapmak için bir randevu sistemi bulunmamakla birlikte acente aracılığıyla gerçekleştireceğiniz başvurularınız için ilinizdeki vize merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Mısır Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Mısır aile ziyareti vizesi, Mısır’daki herhangi bir yakınını ziyaret etmek ve bu esnada kültürel gezilerde bulunmak isteyenlere sağlanan izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Kısa süreli olarak verilen bu vize ile ülkede 90 güne kadar kalabilirsiniz.

Nereye Başvurulur? : Başvuru için yetkili kurumlar İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği olmakla birlikte, başvurularınızı yetkili vize merkezleri ile de yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Mısır vize başvurusu için gerekli belgeler standart kimlik, rezervasyon, iletişim ve finansal belgelerinize ek olarak Mısır’daki yakınınızdan gelecek olan davetiyedir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Mısır aile ziyareti vizesi almak amacıyla temin edeceğiniz davetiye,ziyaret edilecek kişiye ait kimlik ve pasaport bilgilerini, kişiler arasındaki yakınlığın derecesini, sponsor olan kişinin finansal bilgilerini ve davet edenin iletişim bilgilerini kapsamalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : 1 ila 2 hafta içerisinde sonuçlanmasını beklediğimiz bu vize kategorisine 20 gün önceden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Mısır temsilciliklerinin herhangi bir randevu ağı olmamakla birlikte aracı vize merkezine belgeleri iletmek için hangi tarihi seçmeniz gerektiğini, danışacağınız kurumla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Mısır Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Aile birleşimi yasası kapsamında yapılan evlilikle, babanın doğum yerinin Mısır olması nedeniyle, 5 yıldan uzun süredir Mısır’da yasal olarak yaşama ya da çalışma üzerine, kişinin kültürel olarak da uyum sağlayabileceği temin etmesiyle birlikte Mısır vatandaşlığı alması işlemleridir.

Kaç günlük alınabilir? : Mısır vatandaşlığı alınması karmaşık ve uzun bir süreç halini alabilir. Ancak başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler haklarından yaşam boyu faydalanabilir.

Nereye Başvurulur? : Mısır vatandaşlık başvurusu yapacak kişilerin Başkonsolosluk ile görüşme yaparak belli kriterleri karşıladığını ispat etmesi gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Mısır vatandaşlığı almak isteyenlerin oturum izni, etnik köken, ailenin doğum yeri, evlilik gibi farklı nedenlere bağlı olarak vatandaşlığa başvurması mümkündür. Yapacağınız başvuru nedenine bağlı olarak sunacağınız evraklar da değişkenlik göstermekte ve asgari kriterleri karşıladığınızı ispatlayacak belgeleri düzenlemeniz gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Kesintisiz olarak 5 sene, kesinti var ise 6 sene yasal oturumun ardında ya da evlilik üzerinden vatandaşlık alacak kişilerin en az 2 sene evli kalmasının ardından başvuru yapması mümkündür.

Randevu nasıl alınır? : Konuya dair verilen hizmetlerde bir randevu sistemi olmamakla birlikte temsilcilikle direkt iletişime geçerek görüşme ve evrak teslimi için uygun zaman aralıklarını öğrenebilirsiniz.

Mısır Öğrenci Vizesi

Nedir? : Mısır üniversitelerinden herhangi birinde yüksek öğrenim almak isteyen öğrencilerimizin, uzun dönem ülkede kalmak ve aynı anda eğitim hakkı kazanmak adına alması gereken izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Mısır öğrenci vizesi minimum 6 ay ile verilirken, almaya hak kazandığınız eğitim süresine bağlı olarak verilir.

Nereye Başvurulur? : Başvuru için Başkonsolosluk ya da Büyükelçilikle iletişime geçilmelidir. Ancak öğrenci vizesi alarak ülkeye girdikten sonra, Mısır’da oturum izni de almanız gerekmekte ve bunun için girişinizden sonra 7 gün içinde bulunduğunuz bölgenin Mısır Emniyet Müdürlüğü’ne kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Mısır öğrenci vizesi için kısa süreli vizelerde sunduğunuz kimlik bilgilerinize ek olarak;

 • Uygun türde vize talep dilekçesi
 • Davetiye mektubu
 • Öğrenci belgesi
 • Konaklama belgesi
 • Ödeme makbuzu sunmanız

gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Genel olarak en geç 30 ila 45 gün gibi bir süre aralığında sonuçlanan bu vizeye, seyahatinizden en geç 1 ay önce başvurunuzu yapmanızı öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Direkt olarak Mısır temsilcilikleri ile iletişime geçebilir ya da aracı vize danışma merkezimiz ile iletişim bilgileri üzerinden işlemlerinizi tamamlamak adına görüşebilirsiniz.

Mısır Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : Mısır için kısa süreli oturum izni aldıktan sonra, evliliğini belgeleyen kişilerin ailesiyle birlikte uzun dönem Mısır’da ikamet etmesi için alabileceği izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Mısır aile birleşimi vizesi en az 6 ay geçerliliğe sahip, uzun dönemli bir izindir.

Nereye başvurulur? : Öncelikle Türkiye’deki temsilciliklerden kısa dönem için izin alınmalı, sonrasında aile birleşimi amaçlı izni almak için istenen belgelerin Mısır’a giriş yaptıktan sonra Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne teslim edilmesi gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Mısır aile birleşimi vizesi almak için yetkililere eş ve çocuklara ait tercümeli, onaylı doğum kayıt belgesi, evlilik kayıt belgesi ve sabıka kaydınızı sunmanız gerekecektir. Ancak yetkililerin dönemsel olarak ek belge talep etme hakkı olduğundan başvuru öncesinde yetkililere ulaşarak güncel evrak listesini talep edebilirsiniz.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Aile birleşimi için izninizi almak adına Mısır’a giriş yapmanızı takip eden 7 gün içerisinde belgelerinizi sunmanız gerekmektedir. Ancak Türkiye’den yapacağınız ilk başvuru için en az 30 gün öncesinden oturum talebinizi tamamlamanızı öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Konuyla ilgili bir randevu sistemi bulunmamakta, evrak teslimi için yetkililere ulaşarak uygun saatleri öğrenmeniz gerekmektedir.

Mısır Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Mısır’da hem uzun süre ikamet etmek hem de çalışmak isteyenlere sunulan vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Genel olarak 1 senelik verilen bu izin, sunulan evraklara bağlı olarak 3 ya da  5 senelik de verilebilmektedir.

Nereye Başvurulur? : Mısır çalışma izni başvurusu için öncelikle Başkonsolosluk ya da Büyükelçilik tarafından izin alınmalıdır. Sonrasında Mısır’a giriş yapmanın ardından istenen ek belgeleri İşgücü ve Göç Bakanlığı’na sunmanız gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Seyahatinizin amacını destekler şekilde standart olarak seyahatiniz için sunmanız gerektiğini belirtmiş olduğumuz asgari evrakların yanı sıra, Mısır’a giriş yaptıktan sonra;

 • Pasaport
 • Vesikalık fotoğraf (7 adet)
 • İş sözleşmesinin 2 nüshası
 • Vergi kimliği kartının 2 kopyası
 • Diploma, sertifika gibi akademik niteliklerin 2 kopyası
 • İşverenden alınan ticaret sicilinin kopyası
 • Mısır’da uzmanlık alanınıza dair görevinizi gösterir belgeler
 • İşverenden neden bir yabancı ülke vatandaşını seçtiğine dair onay mektubu
 • Varsa işvereninden alınan sponsor yazısı
 • HIV / AIDS test sonuçları
 • Mısır Devlet Güvenlik Hizmetinden onaylı, ulusal veya kamu güvenliği için bir tehdit oluşturulmadığını gösteren belge
 • Kayıt ücreti

belgelerini teslim etmelisiniz.

Ne zaman başvurmak gerekir? : 45 yaş altı için 20-25 gün aralığında, 45 yaş üstü için 10-15 gün aralığında başvuru sonuçlanma süresi değişmektedir. Bu doğrultuda seyahatinize uygun şekilde başvuru tarihinizi oluşturabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Vize danışma merkezi ile irtibata geçebilir ya da direkt Mısır temsilcilikleri ile görüşebilirsiniz.

Mısır Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Mısır, özellikle ticari amaçlı seyahatlerde vize verme oranı oldukça yüksek bir ülkedir. Ancak Mısır vize reddi gibi bir sorunla karşılaşmanız halinde farklı durumlar düşünülmektedir. Güvenlik tehdidi oluşturmanız, evraklarınızın tutarlı ve seyahat amacına uygun düzenlenmemesi, ülkenin geçici olarak girişleri sınırlandırması en yaygın ret nedenleri arasında görülmektedir.

İtiraz Hakkı

Değerlendirmeden kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız Mısır Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden, başvurduğunuz vize kategorisine bağlı olarak itiraz haklarınızı öğrenebilirsiniz.

Ücret İadesi var mı?

Mısır vize reddi alanlar ödemiş olduklarını harç bedelini geri alamazlar.

Mısır Vize Ücretleri

Başvuru yapılan izne ve vize türüne göre ödenmesi gereken harç bedeli değişmektedir. Ayrıca vize danışma merkezine ödenecek olan hizmet bedeli de başvuranın sorumluluğundadır. Kur değerine ve dönem zamlarına bağlı olarak değişen bu ücretleri güncel olarak öğrenmek için ilgili kurumla iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Vize Türü Vize Harcı+Danıçmanlık Bedeli
Mısır Turistik Vize 30 Gün Kalışlı Tek Girişli 500 TL
Ticari Vize 30 Gün Kalışlı Tek Girişli 700 TL
Ticari Vize Çok Girişli 700 TL
Evrak Tasdik İşlemi  *

Mısır Konsolosluklar

 • Mısır Ankara Büyükelçiliği
 • Mısır İstanbul Başkonsolosluğu

Mısır Devleti’nin ülkemizdeki temsilciliklerini oluşturmaktadır.

Mısır Vizesi Gerekli Evraklar : 2021 Vize Ücreti Ne Kadar?

Ortadoğu’da bulunan bir Arap ülkesi olan Mısır, Kuzey Afrika’nın en büyük nüfusa sahip ülkelerindendir. Mısır’a yapacağınız seyahatler için vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Mısır Vize Gerekli midir 2021

Mısır için yapacağınız seyahatlerde vize almanız gerekmektedir. Vize başvuru işlemlerinizi Mısır konsolosluklarından temin edeceğiniz evrakları bir araya getirerek yapabilirsiniz. Bunu sizin yerinize daha hızlı ve profesyonel bir şekilde yapılacak olan vize danışma merkezleri de bulunmaktadır.

Vize alabilmek için Mısır’a yapacak olduğunuz seyahat’in türünü belirlemeniz gerekiyor. Seyahat ürünün belirlenmesinin ardından sonraki işlem aşamalarına geçilebilmektedir.

Bordo pasaporta sahip olan kişilerin vize almaları gerekirken; resmi pasaporta sahip olan kişilerin 90 günü aşmamak kaidesiyle vize aşamalarından muaf konumda olurlar.

Mısır Vize Türleri

Mısır’a yapacağınız seyahat’in türüne göre vize türü farklılık gösterir. Mısır vize türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Mısır Ticari vizesi
 • Mısır Aile ve Arkadaş vizesi
 • Mısır Turizm vizesi
 • Mısır Transit vize
 • Mısır Kültürel Aktivite vizesi

Mısır Vizesi Evrakları 2021

Mısır’a yapacağınız seyahatler için alınacak vize başvurunuzun tam ve kesin olarak olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız başvuru evraklarında eksiklik yapmayarak vize başvuru formu içerisindeki bilgileri doğru beyanlar ile doldurmanız gerekir. Mısır vizesi evraklarının ilk aşamasına internet üzerinden ulaşabileceğiniz Mısır vize başvuru formu el yazısı ile doğru bilgiler eşliğinde ve imzalanmış şekilde oluşturmaktır.

 • Mısır vize başvuru formu evraklar arasına eklenmelidir.
 • Mısır vizesi için pasaport sahibi olunması gerekmektedir. Pasaportun 6 ay geçerliliği bulunmalı, seyahat sonrasını kapsamalı. 10 yıldan daha eski olmamalı, yırtık ya da ezik bir şekilde bulunmamalıdır.
 • Üzerinde TC numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İstenen ölçülerde çekilmiş bulunulan biyometrik fotoğrafınız
 • Yolculuğu yapmaya ehil olduğunuzu gösteren tüm seyahat sürecini kolaylıkla masrafını karşılayabileceğinizin ispatı niteliğindeki banka hesap bilgileriniz
 • Seyahat süresince sağlığınızı koruyacak olan seyahat sağlık sigortası
 • Çalışan konumunda yapılacak olan seyahatler için işyerinize ait olan maaş bordrosu örneği 4A sigorta hizmet döküm belgesi
 • Davetiye yolu ile yapılacak olan ziyaretlerinizi Mısır’da bulunan yakınınız tarafından gönderilecek olan davetiye mektubu örneği ek belgeler arasında eklenmelidir.
 • Uçuş bilgileriniz ile beraber Mısır’da konaklayacağınız yere ait otel rezervasyon bilgileri ek evraklar içine eklenmelidir.

Mısır Vize Ücretleri 2021

Mısır’a yapacağınız seyahatlerde vize türünüze göre farklı vize ücreti ödersiniz.

 • Mısır’a yapacağınız seyahatlerde 30 günlük tek girişli vize ücreti 500 TL’dir.
 • Mısır 30 günlük ticari vize tek girişli vize ücreti 700 TL’dir.
 • Mısır ticari çok girişli vize ücreti 700 TL’dir.