Yemen Vize Başvurusu

Yemen Vize Başvurusu

Yeşil pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaportu sahipleri 90 güne kadar vizesiz olarak Yemen’e seyahat edebilmektedirler. Fakat bordo pasaport sahiplerinin Yemen’e seyahat edebilmeleri için vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Yemen vize evrakları ise aşağıda bilginize sunulmuştur.

Yemen Vize Dilekçe Örneği

Vize başvuruları, oldukça sorumluluk ve dikkat gerektiren işlemlerdir. Günümüzde birçok insan çeşitli sebeplerden dolayı vize başvurusu yapıyor. Bunlardan biriside, yemen vize başvurusu – Visa Center adı altında yapılan başvuru çeşididir. Vize başvuruları, oldukça uzun sürebilir ve başvuru esnasında bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Karşılaşılan bu sorunları, başvuru merkezine zamanında söylemelisiniz.

Yemen Vize Başvurusu

Yemen Vize Başvurusu

Aksi takdirde, işlemleriniz uzayabilir veya başvurunuz iptal edilebilir. Bu gibi durumlara dikkat etmelisiniz. Ayrıca, işlemleriniz esnasında herhangi bir sorunla karşı karşıya gelmek istemiyorsanız gerekli olan belgeleri önceden hazırlamalısınız. Bu durum işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Belgeler arasında, kimlik ve pasaportunuz ve vesikalık fotoğrafınız gibi çeşitli belgeler istenebilir. Belgeler hakkında merak ettikleriniz başvuru merkezinize sorabilirsiniz.

Yemen Vize Evrakları

Her ülke gibi Yemen de, ülkesine seyahat edeceklerden birtakım belgeler talep etmektedirler. Bu belgeler ise şunlardır:

Pasaport – Yemen Vizesi için Herkesin Sahip Olması Gereken Belge

Pasaportunuzun vize başvurusunda kullanılabilmesi için bazı niteliklere sahip olması gerekmektedir. Bu nitelikler ise şunlardır:

 • Pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması, mümkünse 10 yıldan daha yeni olması gerekmektedir.
 • Pasaportunuzda en az 2 sayfa boş olmalıdır, vize ve diğer işlemler için bu şarttır.
 • Planladığınız seyahat tarihinin bitiminden sonra 6 ay daha pasaportunuzun geçerli olması gerekmektedir.

Otel Rezervasyonu veya Kalacak Yer Bilgisi

Elbette herhangi bir dışarda kalma durumunu engellemek için Yemen otel rezervasyon bilgisi talep etmektedir. Bu rezervasyon belgesinin otel tarafından onaylanmış, PNR numarası içeren resmi bir evrak olması gerekir. Yemen vizesi başvurusu sırasında oldukça önem arz eden bu belgeyi mutlak suretle temin etmeniz gerekir. Aksi halde red durumu ile karşılaşmanız işten bile değildir.

Biyometrik Fotoğraf

Yemen vize evrakları arasında uluslararası standartlarda, yani 35×45 mm olarak beyaz fonlu, herhangi bir duygu ifadesi ve tanınmanızı güçleştirecek bir aksesuar bulunmayan, photoshop uygulamasına maruz kalmamış 3 adet fotoğraf eklemeniz gerekmektedir. Bu fotoğrafın en fazla 1 aylık olması ve güncel görünüşünüz ile paralel olması gerekir.

İkametgâh Belgesi

İkametgah ilmuhaberi olarak da bilinen bu belge, Yemen turistik vize evrakları arasında bulunmalıdır. Muhtarlıklardan ıslak imzalı olarak edinilebileceği gibi, e-devlet’ten de temin edilebilir. Barkodlu olmasına özen gösterilmelidir, zira aksi durumda ikametgahınız tespit edilemez ve bu durum da vize reddine kadar gidebilir.

Sağlık Raporu

Aile hekimliğinden, özel hastanelerden veya devlet hastanelerinden uzman bir doktor tarafından muayene edilerek alabileceğiniz sağlık raporunu, açık kimlik bilgilerinizi içerecek şekilde Yemen vize başvuru evrakları arasında eklemeniz gerekir.

Yemen Vizesi Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yaptırılacak olan yurtdışı seyahat sağlık sigortasının teminatı en az 30bin Euro olmalıdır. Bu sağlık sigortası Yemen ülke sınırlarını veyahut tüm dünyayı kapsamalıdır.

Yurt dışı seyahat sağlık sigortasının kapsayacağı tarih belirlenirken seyahatinizden bir gün öncesi ve seyahatiniz bittikten bir gün sonrasını kapsayacak şekilde yaptırılmalıdır.

Yemen Vizesi Başvuru Formu

Başvuru yaptığınız evrakları destekler nitelikte bir başvuru formu oluşturmanız gerekir. Doğru olmayan veya tutarsız bilgiler, vizenizin reddedilmesine sebep olmakla birlikte, hakkınızdaki hukuki bir prosedür başlatılabilir. Bu sebeple gerçeğe aykırı beyan ve tutarsız bilgiler içermemesi gerekmektedir.

Yemen Vizesi fiyatı ne kadar?

Yemen vizesi fiyatı 30 ila 100 dolar arasında değişmektedir.

Yemen Vizesi Önemli Notlar 2022

Yemen, Ortadoğu’da bulunan bir Suudi Arabistan ülkesidir. Umman ve Aden körfezlerinin tam ortasında bulunan bu bölge Kızıldeniz’e kıyısı olan bir konuma hâkimdir. Yemene yapacak olduğunuz seyahatler için vize alınması gerekmektedir.

Orta Doğu’ da yer alan Yemen’ in nüfusu 30 milyona yaklaşmaktadır ve başkenti  Sana’ dır. Ülke, yaklaşık 6 sene süren iç savaş sonrasında toparlanmaya çalışmaktadır. Mart, Nisan ve Kasım, Şubat aylarında turistik faaliyetler için daha uygun bir ülkedir.

Yemen Vize Gerekli midir 2022

Yemene yapacak olduğunuz ziyaretleriniz için belirli bir vize almanız ve vize harcı ödemeniz gerekmektedir. Bunun için belirli evrakları vize danışma merkezlerinin de yardımı ile Yemen büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na teslim edebilmektesiniz.

Yemene yapılacak olan ticari seyahatlerde Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu bulunanların vize başvurusunda bulunmaları gerekmemektedir. Bunun dışında Seminer ve iş sebebiyle yapılan seyahatler için vize alınması şarttır.

 

Yemen Vizesi Evrakları Tanımları

Yemen vizesi evraklarını doğru bir şekilde ve zamanında hazırlayarak teslim etmeniz vize konsoloslukları için oldukça önemlidir.

2022 yılında yapacağınız Yemen ziyaretleri için oluşturmanız gereken vize başvuru evrakları şunlardır:

 • Yemen vizesi başvuru formu; bu form doğru bilgiler ile doldurulmalı ve formda belirtilen gün ve saatte randevuya gelinerek tüm evraklar teslim edilmelidir.
 • Yemen vize ziyaretleri için size ait bulunan 3 adet biyometrik fotoğraf
 • Geçerliliği bulunan, 10 yılı aşmamış yıpranmamış, ilk 3 sayfası ve son sayfası boş bir şekilde bulunan ve seyahatiniz sonrasındaki 6 aylık süreci de kapsayacak şekilde güncelliği bulunan bir pasaport ve pasaport fotokopisi
 • Yemen seyahatiniz sırasında uçak biletiniz ve Yemen’de konaklayacağınız otelin rezervasyon bilgileri, ek evraklar olarak sunulmalıdır.
 • Yemen ziyaretiniz sırasında seyahatiniz boyunca kapsam geçerliliği bulunacak olan seyahat sağlık sigortası
 • Çalışan olarak yapacağınız Yemen seyahatleriniz için çalıştığınız iş yerine ait maaş bordrosu örneği
 • Seyahat için alınmış bir sağlık raporu
 • Tam teşekküllü nüfus kayıt örneği belgesi bulunmalıdır.
 • Şirket sahibi olarak yapacağınız ziyaretleri için şirketinize ait antentli bir kağıtta dilekçe, gerekli görülen vergi levhası ve imza sürgü evrakları bulunmalıdır.
 • Eğitim amacı ile yapılacak olan Yemen seyahatleriniz için öğrenci belgesi bulunmalıdır.
 • Çalışmayan konumunda ve ev hanımı olarak yapılacak olan Yemen seyahatleri için sponsor olarak bulunan kişinin bilgileri yer almalıdır.
 • Aile ve arkadaş ziyareti kapsamında yapılacak olan Yemen ziyaretiniz için Yemen’de bulunan aile veya akrabanız tarafından gönderilen davetiye mektubu.
Yemen Vizesi hakkında gerekli tüm bilgilendirme için https://www.visacenter.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.
 

Yemen Vizesi Sık Sorulan Sorular

Vizesi Türleri Nelerdir?

Yemen seyahati öncesinde bordo pasaport hamillerinin alması gereken vize türleri turistik Yemen vizesi ve ticari Yemen vizesi olarak iki biçimde gruplandırılır. Yemen’ e gezi ya da tur amacıyla gitmek isteyen başvuru sahipleri, Yemen turistik vize alabilirler. Yemen’ de ticari faaliyetlerde bulunmanın yanında ülkede gerçekleşecek fuar organizasyonları, konferans gibi bilimsel aktivitelerde bulunmak isteyenler ise Yemen ticari vizeye başvurabilirler.

Yemen Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir 2022?

Yemen vizesi alabilmek için eksiksiz biçimde teslim edilmesi gereken evrak dosyasında şu belgeler temel olarak bulunmalıdır:

 • Başvuru sahibinin planladığı seyahat tarihinin bitişi göz önünde tutulduğunda en az 6 ay daha geçerli olması gereken ve en az son ,iki sayfasında boşluk bulunan bir pasaport,
 • Biyometrik biçimde üç adet fotoğraf,
 • Güncel bir ikametgah il muhabiri,
 • Yemen seyahati içinkullanılacak ulaşım rezervasyonları ile ülkede kalınacak otelin rezervasyonu,
 • Sağlık raporu
 • Yemen vizesi başvuru formu(titiz biçimde ve evraklarla desteklenir nitelikte bilgilerle doldurulmalıdır).

Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?

Cezayir, Bahreyn, Umman, Malezya, Ürdün, Kayar, Arabistan, Suriye, Mısır, Irak ve Cezayir vatandaşları 3 ay süreli olarak Yemen’ de vizesiz dolaşım hakkına sahiptir.

Yemen vize istiyor mu?

Yemen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından sadece bordo pasaporta sahip olanlar için vize ister, diğer pasaport sahipleri vizeden muaftır.

Türkiye Yemenden vize istiyor mu?

Türkiye Yemen vatandaşlarından vize muafiyeti ya da ikamet izni suresinin dolmasından itibaren en az 60 gün geçerli olan bir pasaport ya da pasaport yerine geçen belge istemektedir.

Umman a vize var mı?

Umman’a gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize vardır, bordo pasaportu bulunan vatandaşlar vize almakla yükümlüdür.

Oyla! post