Yemen Vize Başvurusu

Yeşil pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaportu sahipleri 90 güne kadar vizesiz olarak Yemen’e seyahat edebilmektedirler. Fakat bordo pasaport sahiplerinin Yemen’e seyahat edebilmeleri için vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Yemen vize evrakları ise aşağıda bilginize sunulmuştur.

Yemen Vize Evrakları

Her ülke gibi Yemen de, ülkesine seyahat edeceklerden birtakım belgeler talep etmektedirler. Bu belgeler ise şunlardır:

Pasaport – Yemen Vizesi için Herkesin Sahip Olması Gereken Belge

Pasaportunuzun vize başvurusunda kullanılabilmesi için bazı niteliklere sahip olması gerekmektedir. Bu nitelikler ise şunlardır:

Pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması, mümkünse 10 yıldan daha yeni olması gerekmektedir.

Pasaportunuzda en az 2 sayfa boş olmalıdır, vize ve diğer işlemler için bu şarttır.

Planladığınız seyahat tarihinin bitiminden sonra 6 ay daha pasaportunuzun geçerli olması gerekmektedir.

Otel Rezervasyonu veya Kalacak Yer Bilgisi

Elbette herhangi bir dışarda kalma durumunu engellemek için Yemen otel rezervasyon bilgisi talep etmektedir. Bu rezervasyon belgesinin otel tarafından onaylanmış, PNR numarası içeren resmi bir evrak olması gerekir. Yemen vizesi başvurusu sırasında oldukça önem arz eden bu belgeyi mutlak suretle temin etmeniz gerekir. Aksi halde red durumu ile karşılaşmanız işten bile değildir.

Biyometrik Fotoğraf

Yemen vize evrakları arasında uluslararası standartlarda, yani 35×45 mm olarak beyaz fonlu, herhangi bir duygu ifadesi ve tanınmanızı güçleştirecek bir aksesuar bulunmayan, photoshop uygulamasına maruz kalmamış 3 adet fotoğraf eklemeniz gerekmektedir. Bu fotoğrafın en fazla 1 aylık olması ve güncel görünüşünüz ile paralel olması gerekir.

İkametgâh Belgesi

İkametgah ilmuhaberi olarak da bilinen bu belge, Yemen turistik vize evrakları arasında bulunmalıdır. Muhtarlıklardan ıslak imzalı olarak edinilebileceği gibi, e-devlet’ten de temin edilebilir. Barkodlu olmasına özen gösterilmelidir, zira aksi durumda ikametgahınız tespit edilemez ve bu durum da vize reddine kadar gidebilir.

Sağlık Raporu

Aile hekimliğinden, özel hastanelerden veya devlet hastanelerinden uzman bir doktor tarafından muayene edilerek alabileceğiniz sağlık raporunu, açık kimlik bilgilerinizi içerecek şekilde Yemen vize başvuru evrakları arasında eklemeniz gerekir.

Yemen Vizesi Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yaptırılacak olan yurtdışı seyahat sağlık sigortasının teminatı en az 30bin Euro olmalıdır. Bu sağlık sigortası Yemen ülke sınırlarını veyahut tüm dünyayı kapsamalıdır.

Yurt dışı seyahat sağlık sigortasının kapsayacağı tarih belirlenirken seyahatinizden bir gün öncesi ve seyahatiniz bittikten bir gün sonrasını kapsayacak şekilde yaptırılmalıdır.

Yemen Vizesi Başvuru Formu

Başvuru yaptığınız evrakları destekler nitelikte bir başvuru formu oluşturmanız gerekir. Doğru olmayan veya tutarsız bilgiler, vizenizin reddedilmesine sebep olmakla birlikte, hakkınızdaki hukuki bir prosedür başlatılabilir. Bu sebeple gerçeğe aykırı beyan ve tutarsız bilgiler içermemesi gerekmektedir.

Yemen Vizesi Davetiye (Aile Arkadaş ziyareti veya Ticari ise)

 • Aile veya arkadaş ziyareti : Davetiye (Yerel makamlardan onay almalı veya konsolosluğun istediği şekilde ibraz edilmelidir)
 • Ticari : Davet eden firmanın gönderdiği davetiyenin fotokopisi (Fuara katılınacaksa buna dair kayıt belgesi) ve ziyaretiniz boyunca geçerli otel rezervasyon bilgisi gereklidir.

Banka Hesabı ( Banka Ekstreleri)

Kullandığınız bankanın hesabının giriş çıkışlarını gösteren ve en fazla 1 hafta önce tarihli 6 aylık hesap hareketlerini içeren, size veya şirketinize ait banka hesap dökümünün eklenmesi gerekmektedir.

Bu belgenin banka yetkilileri tarafından ıslak imzalı olarak teslim edilmesi, kaşelenmesi gerekir.

Eğer bu ekstre internetten alınırsa, yine de bankanın resmi onayı, yani kaşe ve imzası şarttır.

Hesabınızda seyahatinizi finanse edecek meblağın bulunması gerekir.

Finansal Belgeler

Vietnam vizesi başvurularında finansal durumun ispatı amacıyla şu belgeler gerekmektedir:

 • E-Devlet’ten (devlet memuru ise) son 3 aylık maaş bordrosu (kurum tarafından ıslak imzalı ve kaşeli),
 • Ziyaret etmeyi planlayan kişinin detaylı banka hareketlerinin dökümü (son 3 aylık bu bilgiler banka tarafından ıslak imzalı olarak, kaşeli ve imza sirküleriyle birlikte, banka hesabınıza bağlı banka kartının önlü arkalı fotokopisi ile evraklar arasına koyulmalıdır)
 • Emekli ise emeklilik kartı veya belgesiyle birlikte son 3 aya ait finansal gelir kaynaklarını ispatlayan hesaplarının ıslak imzalı ve kaşeli dökümü,
 • Eğer bir taşınmaz veya kira geliri varsa tüm bunların belgeleri (Türkiye veya dünyanın herhangi bir ülkesinde)
 • Araba sahibiyse bunun ruhsatı
 • Kredi kartı detaylı ekstreleri bulunmalıdır.

Daha önce vize alındıysa bu vizelerin bir fotokopisi de detaylı olarak seyahat bilgilerine eklenmelidir.

 

Yemen Vizesi fiyatı ne kadar?

Yemen vizesi fiyatı 30 ila 100 dolar arasında değişmektedir.

 

Yemen Vizesi Önemli Notlar 2021

Yemen, Ortadoğu’da bulunan bir Suudi Arabistan ülkesidir. Umman ve Aden körfezlerinin tam ortasında bulunan bu bölge Kızıldeniz’e kıyısı olan bir konuma hâkimdir. Yemene yapacak olduğunuz seyahatler için vize alınması gerekmektedir.

Orta Doğu’ da yer alan Yemen’ in nüfusu 30 milyona yaklaşmaktadır ve başkenti  Sana’ dır. Ülke, yaklaşık 6 sene süren iç savaş sonrasında toparlanmaya çalışmaktadır. Mart, Nisan ve Kasım, Şubat aylarında turistik faaliyetler için daha uygun bir ülkedir.

Yemen Vize Gerekli midir 2021

Yemene yapacak olduğunuz ziyaretleriniz için belirli bir vize almanız ve vize harcı ödemeniz gerekmektedir. Bunun için belirli evrakları vize danışma merkezlerinin de yardımı ile Yemen büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na teslim edebilmektesiniz.

Yemene yapılacak olan ticari seyahatlerde Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu bulunanların vize başvurusunda bulunmaları gerekmemektedir. Bunun dışında Seminer ve iş sebebiyle yapılan seyahatler için vize alınması şarttır.

Yemen Vize Türleri Nelerdir?

Yemen’e yapacak olduğunuz seyahatlerin her bir türlü farklı bir vize türünü içermektedir. Seyahatinizin amacına göre hazırlamanız gereken belgelerin içerikleri de değişkenlik gösterir. Vize başvuru merkezlerinin de yardımı ile oluşturabileceğiniz tüm vize alım aşamalarının belge içeriklerini İstanbul’da bulunan Yemen Konsolosluğu’na sorarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Yemen Turistik vizesi
 • Yemen Ticari vizesi
 • Yemen Aile ziyareti vizesi
 • Yemen Çalışma vizesi
 • Yemen Eğitim vizesi

Yemen Vizesi Evrakları Tanımları

Yemen vizesi evraklarını doğru bir şekilde ve zamanında hazırlayarak teslim etmeniz vize konsoloslukları için oldukça önemlidir.

2021 yılında yapacağınız Yemen ziyaretleri için oluşturmanız gereken vize başvuru evrakları şunlardır:

 • Yemen vizesi başvuru formu; bu form doğru bilgiler ile doldurulmalı ve formda belirtilen gün ve saatte randevuya gelinerek tüm evraklar teslim edilmelidir.
 • Yemen vize ziyaretleri için size ait bulunan 3 adet biyometrik fotoğraf
 • Geçerliliği bulunan, 10 yılı aşmamış yıpranmamış, ilk 3 sayfası ve son sayfası boş bir şekilde bulunan ve seyahatiniz sonrasındaki 6 aylık süreci de kapsayacak şekilde güncelliği bulunan bir pasaport ve pasaport fotokopisi
 • Yemen seyahatiniz sırasında uçak biletiniz ve Yemen’de konaklayacağınız otelin rezervasyon bilgileri, ek evraklar olarak sunulmalıdır.
 • Yemen ziyaretiniz sırasında seyahatiniz boyunca kapsam geçerliliği bulunacak olan seyahat sağlık sigortası
 • Çalışan olarak yapacağınız Yemen seyahatleriniz için çalıştığınız iş yerine ait maaş bordrosu örneği
 • Seyahat için alınmış bir sağlık raporu
 • Tam teşekküllü nüfus kayıt örneği belgesi bulunmalıdır.
 • Şirket sahibi olarak yapacağınız ziyaretleri için şirketinize ait antentli bir kağıtta dilekçe, gerekli görülen vergi levhası ve imza sürgü evrakları bulunmalıdır.
 • Eğitim amacı ile yapılacak olan Yemen seyahatleriniz için öğrenci belgesi bulunmalıdır.
 • Çalışmayan konumunda ve ev hanımı olarak yapılacak olan Yemen seyahatleri için sponsor olarak bulunan kişinin bilgileri yer almalıdır.
 • Aile ve arkadaş ziyareti kapsamında yapılacak olan Yemen ziyaretiniz için Yemen’de bulunan aile veya akrabanız tarafından gönderilen davetiye mektubu.

Yemen Vizesi Sık Sorulan Sorular

Vizesi Türleri Nelerdir?

Yemen seyahati öncesinde bordo pasaport hamillerinin alması gereken vize türleri turistik Yemen vizesi ve ticari Yemen vizesi olarak iki biçimde gruplandırılır. Yemen’ e gezi ya da tur amacıyla gitmek isteyen başvuru sahipleri, Yemen turistik vize alabilirler. Yemen’ de ticari faaliyetlerde bulunmanın yanında ülkede gerçekleşecek fuar organizasyonları, konferans gibi bilimsel aktivitelerde bulunmak isteyenler ise Yemen ticari vizeye başvurabilirler.

 

Yemen Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir 2021?

Yemen vizesi alabilmek için eksiksiz biçimde teslim edilmesi gereken evrak dosyasında şu belgeler temel olarak bulunmalıdır:

 • Başvuru sahibinin planladığı seyahat tarihinin bitişi göz önünde tutulduğunda en az 6 ay daha geçerli olması gereken ve en az son ,iki sayfasında boşluk bulunan bir pasaport,
 • Biyometrik biçimde üç adet fotoğraf,
 • Güncel bir ikametgah il muhabiri,
 • Yemen seyahati içinkullanılacak ulaşım rezervasyonları ile ülkede kalınacak otelin rezervasyonu,
 • Sağlık raporu
 • Yemen vizesi başvuru formu(titiz biçimde ve evraklarla desteklenir nitelikte bilgilerle doldurulmalıdır).

Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?

Cezayir, Bahreyn, Umman, Malezya, Ürdün, Kayar, Arabistan, Suriye, Mısır, Irak ve Cezayir vatandaşları 3 ay süreli olarak Yemen’ de vizesiz dolaşım hakkına sahiptir.

Yemen Vizesi Sık Sorulan Sorular

 1. Yemen Vize Ücreti Ne Kadardır?

  Yemen vizesi 2021 ücretleri 30 ile 100 ABD Doları arasında değişmektedir. Kişisel duruma ve vize türüne göre Yemen vizesi ücretleri  hakkında konsolosluktan detaylı  bilgi alınabilir.

 2. Yemen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Yemen vizesi başvuruları, Yemen Konsolosluğu’ na şahsi olarak başvuruda bulunarak yapılabilir. Bunun yanında dileyen başvuru sahipleri şahsi olarak konsolosluğa gitmeden, konsolosluğun yetkilendirdiği, resmi bir başvuru merkezini aracı yaparak da başvurularını gerçekleştirebilirler.

 3. Yemen'e Vizesiz Girilir Mi?

  Siyah, gri ve yeşil pasaportu bulunan ülkemiz vatandaşları Yemen seyahatlerini vize almadan gerçekleştirebilmektedirler. Ancak seyahat süreleri en fazla 90 gündür. Bordo pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Yemen’ de ancak vize ile serbest dolaşım hakkı kazanırlar.