Tayvan Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Tayvan Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

Turistik, ziyaret ya da ticari amaçla Tayvan’a gidecekseniz vize için yapmanız gerekenlere Tayvan vizesi için gerekli evrak listesi 2023 – Visa Center yazımızdan ulaşabilirsiniz.

TLScontact İngiltere Vizesi

Aşağıdaki paylaşımımızda başvurunun nasıl yapılacağından harç ücretine, ücretlerin nereye yatırılacağından başvuru için gereken evraklara kadar ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

Bu süreçte önünüzü aydınlatacak nitelikte yalın ve sade bir anlatımla destek sağlıyoruz.

Vize başvuru merkezi aracılığıyla Tayvan vizesi almak istiyorsanız sizin adınıza sürecin takipçisi oluyoruz.

Eğer başvuru randevusu alıp işlemleri kendiniz yürütmek istiyorsanız aşağıdaki evrakları hazırlamalısınız. Sürecin sorunsuz işlemesi ve kolayca Tayvan vizesi alabilmeniz için güncel ve gerçek bilgi paylaşımında bulunduğumuz ayrıca belirtiyoruz.

Tayvan Vize Başvurusu

Tayvan seyahatleri bakımından vize almak zorunludur. Dolayısıyla vizenin onaylanması için vize başvuru süreci oldukça önemli bir dönemdir. Tayvan vize başvuru sürecinde, konsolosluklar tarafından istenen Tayvan vize evraklarının eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Aksi halde vize başvurusunun sonuçlanma süresi uzayacak hatta olumsuz sonuçlanabilecektir.

Tayvan Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Tayvan’a seyahat etmeyi düşünen kişilerin sabıka kaydının olmaması şartı aranmaktadır. Buna ilişkin olarak Tayvan pasaport polisi, kişinin sabıka kaydına ilişkin bilgileri kontrol etmektedir. Ayrıca Tayvan’a yapılmak istenen seyahat için kişinin, Tayvan’a giriş yasağının bulunmaması gerekmektedir. Dolayısıyla Tayvan’a giriş yapabilmek ve doyasıya seyahat edebilmek adına gerekli şartların taşınması gerekmektedir.

Tayvan’a yolculuk yapmak için alınmak istenen vize, kişinin gidiş amacına göre türlere ayrılmaktadır;

 • Tayvan Turist Vizesi
 • Tayvan Ziyaret Vizesi
 • Tayvan Ticari Vize

Kişilerin yukarıda belirtilen kısa süreli Tayvan ziyaretleri için çeşitli vize danışmanlık merkezlerine başvurması mümkündür. Ancak çalışma, eğitim ya da yerleşim gibi uzun süreli farklı amaçlar için doğrudan Tayvan Büyükelçiliği’ne başvurmak gerekmektedir. Turistik – kültürel ve sportif faaliyetlere ilişkin maksatlarla Tayvan’a gitmek isteyen kişilerin turist vizesi alması gerekmektedir. Fuar, iş görüşmesi, konferans gibi faaliyetler için ise ticari vize alınmalıdır. Aile üyelerinin, arkadaşların veya akrabaların ziyareti maksatlı seyahatler için ise Tayvan ziyaret vizesinin alınması gerekmektedir.

Tayvan Vizesi Icin Gerekli Evrak Listesi

Tayvan Vize Evrak Listesi 2023

Tayvan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşların vize alması gerekmektedir. Tayvan seyahati izin alınması gereken vize için Tayvan vize evrakları kısaca şöyledir:

 • Pasaport,
 • Onaylı Gidiş – Dönüş Biletleri,
 • Konaklamaya İlişkin Rezervasyon Belgeleri,
 • Tayvan Vize Başvuru Formu,
 • 2 Adet Fotoğraf,
 • Başvuru Ücretinin Yatırıldığına Dair Belgedir.

Tayvan’a yapılmak istenen seyahatler için vize bir zorunluluktur. Yukarıda kısaca belirtilmiş olan Tayvan vize evraklarına ilişkin detaylı açıklamalar şunlardır:

 • Pasaport

Kişiler, kendi ülkelerindeki varlıklarını ve her türlü işlerini kimlikleri vasıtasıyla yürütmektedir. Kimlikler, sahip olduğu kişi ile bütünleşmiş, kişiye ilişkin adli, idari, sosyal her türlü bilgiye erişilmesine imkân tanımaktadır. Ülke içindeki kimliğin misyonunu uluslar arası platformda ve diğer ülkelerde pasaport üstlenmektedir. Dolayısıyla pasaport, bir nevi kişilerin milletler arası kimliğidir. Pasaport, sahip olduğu kişiye ilişkin pek çok bilginin ele edilmesini sağlamaktadır. Tayvan vize evrakları arasında pasaport ilk sıradadır. Pasaportun geçerlilik süresinin henüz dolmamış olması gerekmektedir. Aynı zamanda Tayvan vize süresinin bitiminden itibaren 6 ay daha geçerli olması da aranan şartlar arasındadır. Pasaporta vizenin işlenebilmesi için en az 2 sayfalık boş bölümün de olması gerekmektedir.

 • Onaylı Gidiş – Dönüş Biletleri

Tayvan vize evrakları arasında onaylanmış olan gidiş ve dönüş biletleri de yer almak zorundadır. Vize başvuru sürecinde söz konusu biletler de değerlendirmeye konu olmaktadır.

 • Konaklamaya İlişkin Rezervasyon Belgeleri

Tayvan’a seyahat etmek adına alınması gereken vizenin başvuru sürecinde, Tayvan’da konaklanacak yere – otele ilişkin rezervasyon belgeleri gerekmektedir. Konaklamaya dair rezervasyon belgelerin gidiş – dönüş biletleri ile uyumlu olması gerekmektedir.

 • Tayvan Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formu hemen hemen her ülkenin vize başvurusunda istenilmektedir. Tayvan vize başvuru formu ile kişinin Tayvan’a gidiş amacından hangi vize türünü almak istediğine ilişkin pek çok bilgi istenmektedir. Vize başvuru formunun dikkatli ve özenli doldurulması gerekmektedir. Formda sorulan her soruya eksiksiz yanıt verilmeli, boşluk bırakılmamalıdır. Başvuru formunda istenen bilgilerin doğru şekilde verilmesi gereklidir. Aksi halde bu durum, vize alma süresinin uzamasına ve hatta vize alımının olumsuz sonuçlanmasına sebep olmaktadır.

 • 2 Adet Fotoğraf

Tayvan vize evrakları içerisinde 2 adet fotoğraf da istenmektedir. Fotoğrafların arka fonu beyaz, biyometrik özellikte olması gerekmektedir. Ayrıca fotoğraflar güncel olmalı, genel anlamda son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.

 • Başvuru Ücretinin Yatırıldığına Dair Belge

Bilindiği üzere vize başvuruları sırasında ilgili ülkenin konsolosluğu tarafından belirlenen bir vize ücreti yatırılmaktadır. Tayvan vize ücreti de vize başvurusu sırasında yatırılması gerekmektedir. Tayvan vize evrakları içerisinde başvuru ücretinin yatırıldığına dair belge de bulunmalıdır.

Tayvan Kapı Vizesi

 • Tayvan ile Türkiye arasında 15 Mayıs 2013 tarihli anlaşmaya göre; Türk vatandaşlarının Tayvan’a yapmayı planladıkları yolculuklarda, ülkeye girerken Tayvan kapı vizesi alma hakkı tanınmıştır. Tayvan kapı vizesi olarak bilinen bu vize türünde, kişiler Tayvan’a girişlerde vize almak durumundadır.
 • Tayvan kapı vizesi ile Tayvan’a giriş hakkı tanınan kişilerin giriş tarihinden itibaren 30 gün süreyle kalma hakları bulunmaktadır. Söz konusu 30 günlük süre uzatılmamaktadır. Tayvan kapı vizesi, ticari veyahut turistik vize türlerinde geçerli olup başkaca bir vize türüne çevrilmesi mümkün değildir.
 • Tayvan kapı vizesi vasıtasıyla Tayvan’a seyahat etmek isteyen kişiler, kapı vizesi işlemlerini farklı havaalanında yaptırabilmektedir. Söz konusu havaalanları: Taipei Songshan Havaalanı, Kaohsiung Uluslar arası Havaalanı, Tayvan Tauyuan Uluslar arası Havaalanı ve Taichung Havaalanıdır.
 • Tayvan’a girişlerini Taoyuan Uluslar arası Havaalanı’ndan yapan yolcular; Tayvan kapı vizesi başvuru ve işlemlerini BOCA adıyla bilinen konsolosluk işleri bürosunda yapabilmektedir. Tayvan’a girişlerini Songshan, Kaohsiung ya da Taichung havaalanlarından yapan yolcular ise buralardaki Ulusal Geçici Göçmenlik Ajansı’nın sınır işleri birimi aracılığıyla geçici giriş izni başvurusu yapmak zorundadır. Bu iznin alınmasının ardından ülkeye giriş hakkı tanınan kişiler en kısa zamanda Kaohsiung veya Taichung’da yer alan konsolosluk işleri bürolarına veyahut dışişleri bakanlığına bağlı ofislere gitmek zorundadır. Bu yerlerde Tayvan vize başvurularını yapmaları gerekmektedir.
 • Tayvan’a giderek geçici giriş izni almış olan kişiler, ardından yapacakları vize başvurularında geçici izin belgelerini ve pasaportlarını sunmak zorundadır.
 • Tayvan kapı vizesi, havaalanlarında oluşabilecek yoğunluk, onaylı dönüş biletleri, sistemdeki aksamalar, form doldurulması ve kişinin yanında fotoğraf bulundurması gerekliliğinden dolayı nadir tercih edilen bir yöntemdir.

 

Tayvan Vize Ücreti

Vize başvuruları sırasında ilgili ülkenin konsoloslukları tarafından belirlenen bir Tayvan vize ücreti alınmaktadır. Tayvan vize ücreti:

 • 800 Tayvan Doları ( Yaklaşık 24 Amerikan Doları ) ‘dir.

Zaman zaman konsolosluklar tarafından vize ücretlerine güncelleme yapılmaktadır. Dolayısıyla dönem dönem miktarı değişen vize ücretlerine ilişkin olarak vize başvuru süresinde konsolosluklardan güncel bilgi alınmalıdır.

Tayvan Vize Kaç Günde Çıkar?

Tayvan’a yapılmak istenen seyahatler için vize alınması gerektiği bilinmektedir. Tayvan kapı vizesi, Tayvan e-vize ya da normal konsolosluk aracılığıyla vize başvuruları yapmak mümkündür. Tayvan vize kaç günde çıkar sorusuna yanıt arayan kişiler bakımından sürenin değişiklik gösterdiğini görülmektedir.

Konsolosluklar aracılığıyla yapılan Tayvan vize başvurusu; detaylı araştırmaların yapıldığı bir süreçtir. Bu anlamda Tayvan vize başvurusunun sonuçlanma süresi, 7 gün ila 40 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. Tayvan vize evrakları arasında herhangi bir sorun olmaması ve Tayvan vize ücretinin yatırılmış olması durumunda 7 iş günü gibi kısa bir sürede vize başvurusu sonuçlanabilmektedir. Vize evrakları arasında eksiklik olması veya vize ücretinin yatırılmamış olması durumunda başvurunun sonuçlanması uzamaktadır. Bununla birlikte ülkelerin tatil döneminde olması da vize başvurusunun sonuçlanma süresini etkileyebilmektedir.
Tayvan vizesi nasıl alınır? Tüm detayları incelemek için https://www.visacenter.com.tr/tayvan-vize-basvurusu/ bağlantısını inceleyebilirsiniz.

Tayvan Vizesi Sık Sorulan Sorular

Tayvan Devletine ziyaret gerçekleştirmek için gerekli olan en önemli adımlardan biri, Tayvan vize alma işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Eğer ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız ve pasaportunuz kişiye özel yani bordo renkliyse o zaman, Türkiye’de bulunan Tayvan Konsolosluğuna müracaat etmeniz gerekmektedir. Pasaportları bordo harici renklerde olan kişilerde yine vize işlemleri için Tayvan Konsolosluğuna müracaat etmek zorundadırlar.


Tayvan Vize Ücreti

Günümüzde internetin artık her alanda kullanılması, vize işlemlerinin de internet üzerinden gerçekleştirilebilmesine olanak sağlamıştır. Tayvan’a gidebilmeniz için gerekli olan vizenizi E-Vize olarak almanız, vize harç ücretinden de kurtulmanızı sağlayacaktır. Tayvan vize ücreti için herhangi bir konsolosluk harcı bulunmamaktadır. Ancak E-Vizeye başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti alırsanız o zaman, 250₺’lik bir ücret sizleri beklemektedir.


Tayvan Vize Ekşi

Tayvan vize ekşi yorumları, Tayvan’a seyahat etmek isteyenlerin aklına takılanlara cevap bulabilecekleri bir ortamdır. Ekşi sözlük yorumlarına bakıldığında 15 Mayıs 2013 tarihi itibariyle kapıda vize uygulamasını yürürlüğe koyduğu belirtilmiştir. Kapıda vize uygulamasıyla 30 güne kadar ikamet edilebilen ve tek giriş hakkı olan bir vize verildiği de belirtilmektedir.


Tayvan Vize 2019

Tayvan vize 2019 yılı itibariyle E-Vize dönemine geçerek oldukça ziyaretçileri açısından oldukça avantajlı bir işlemi yürürlüğe sokmuştur. Bu sayede vize çıkartmak için gerekli olan harç ücretleri de bu sayede alınmamaktadır. Uzak doğunun teknolojiyi her alanda kullanması, ülkeler arası ziyaretlerde gerekli olan vizelerinde daha pratik bir şekilde alınabilmesine olanak sağlamıştır.


Tayvan Vize Politikası

Tayvan vize politikası içerisinde 45 ülkenin vatandaşları için vizesiz giriş-çıkış hakkı verildiği görülmektedir. Ayrıca, Bu 45 ülkenin vatandaşları vize almak istedikleri zamanda ülkeye varışta da vizelerini alabilmektedirler. Tayvan’ın vize politikası içerisinde ayrıca 7 ülkenin vatandaşları için online vize imkanı sunulmaktadır. Online vize imkanından yararlanabilen ülkelerden biri de, Türkiye’dir.


Tayvan Vize Varmı?

Uzak doğunun ada ülkesi olan Tayvan, resmi adıyla Çin Cumhuriyeti olarak geçmektedir. 23,8 Milyonluk nüfusa sahip olan Tayvan, yurt dışı ziyaretçileri için vize alınmasını şart koşmaktadır. Vizesi olmayan kişileri ülkesine kabul etmemektedir. Görüldüğü üzere Tayvan vize varmı sorusu Tayvan politikaları gereğince gerekli görülmektedir.


Tayvan Vizeli mi?

Tayvan vizeli mi sorusu Türkiye vatandaşları açısından cevaplanacak olursa, sorunun cevabı evettir. Ancak Tayvan vizesi almak oldukça kolaydır. Çünkü Türkiye’den vize almadan Tayvan’a gidilirse, ülkeye girmeden havaalanında ücretsiz bir şekilde 30 günlük vize verilmektedir. Hem ücretsiz olması, hem de kolay bir şekilde verilmesi, Tayvan vizesi için artı bir durumdur.


Tayvan Vize Başvurusu

Tayvan vize başvurusu yapacak olan kişiler için Tayvan Konsolosluğu tarafından yayınlanan 3 farklı vize başvuru türü bulunmaktadır. Bu 3 farklı vize başvuru türü ise şunlardır:

İlk olarak Tayvan’a yapacağınız ziyaretler turistik, sportif veya kültürel amaçlıysa o zaman Tayvan turist vizesine başvurmanız gerekmektedir.

Tayvan’a yapacağınız ziyaret konferans, fuar veya iş görüşmeleri için ise, o zaman Tayvan ticari vizesi sizlerin başvurması gereken vize türüdür.

Son olarak Tayvan’da yer alan aile, akraba veya arkadaşlarınızı ziyaret edecekseniz o zamanda, Tayvan ziyaret vizesi sizin ihtiyacınız olan vize türüdür.


Tayvan Vize İçin Gerekli Evraklar

Tayvan vize için gerekli evraklar konusunda 2 farklı durum söz konusudur. Eğer, online vize alacaksanız o zaman sadece en az 6 ay geçerliliği olan pasaport yeterli olacaktır. Ancak kapı vizesi ve diğer vizeler için, en az 6 ay geçerli pasaport, konaklama ve uçak biletleriniz, başvuru formu ve 2 adet biometrik fotoğraftır.


Tayvan a Vize Varmı?

Her ülkeye ziyaretler için vize olduğu gibi, Tayvan a vize varmı konusunda da cevap evettir. Ancak Tayvan’a vize almak oldukça kolay bir şekilde olmaktadır.


Tayvan vizesi ne kadar?

Tayvan vizesi için istenen harç ücretleri sabit değildir belli dönemlere göre değişiklik göstermektedir aynı zamanda vize türüne göre de farklılık bulunmaktadır.

Tayvan vizesi nasıl alınır?

Tayvan vize başvuruları büyükelçilik ya da seyahat acentaları ile vize merkezleri aracılığıyla yapılır, başvuruda önemli olan vize başvuru formunun eksiksiz ve tam doldurulmasıdır.

Tayvan Türkiye'den vize istiyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Tayvan Devleti’ne seyahat etmek istediğinde vize işlemlerine müracaat etmek zorundadır.

Oyla! post