Tanzanya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Tanzanya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

Tanzanya resmi adıyla Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Tanzanya’ya gitmek isteyen bordo pasaport ( umuma mahsus pasaport ) sahiplerinin vize alması gerekmektedir. Yeşil pasaport ( hususi pasaport ), gri pasaport (hizmet pasaportu ) ve siyah pasaport ( diplomatik pasaport ) sahiplerinin ise 90 güne kadar olan yolcuklarında Tanzanya’ya gitmek için vize alması gerekmemektedir.

Tayland Vize Başvuru Formu

Tanzanya vize evraklarının eksiksiz bir şekilde tamamlanmasının ardından, vize başvuru sonuçlanma süresi 2 ila 4 iş günü arasında değişmektedir. Sistemler aksaklıklar ya da tahmin edilemeyen sorunlar olduğunda problem yaşamamak adına Tanzanya seyahatinden en az iki hafta öncesinde vize başvurusunun yapılması önerilmektedir. Ayrıca Tanzanya ile belirlenmiş olan herhangi bir kapı vizesi uygulaması söz konusu değildir. Dolayısıyla Tanzanya’ya planlanan seyahatler için alınması gereken vizelerin, gidiş öncesinde alınması gerekmektedir. Tanzanya vize başvurusu neticesinde vize talebinin reddedilmesi mümkündür. Tanzanya Büyükelçiliği’nin, reddedilmeye ilişkin sebebi ya da sebepleri açıklama zorunluluğu yoktur.

Tanzanya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Tanzanya vize evraklarında olan bir eksiklik, yanlış bilgi vizenin reddedilmesine sebep olabilmektedir. Evraklardaki eksiklik sebebiyle vizenin reddedilmesi durumunda, söz konusu eksikliğin giderilerek tekrar vize başvurusu mümkündür.

 

Tanzanya Vizesi Icin Gerekli Evrak Listesi

Tanzanya Vize Evrak Listesi 2023

Tanzanya vize evrakları; alınmak istenen vizenin türüne, kişinin gidiş amacına ve başkaca etmenlere bağlı olarak farlılık arz etmektedir. Tanzanya ticari vize almak isteyenler bakımından hazırlanması gereken Tanzanya vize evrakları, detaylı açıklamaları ile birlikte şu şekildedir:

 • Pasaport Aslı ve Fotokopisi,

Kişinin uluslar arası kimliği olan pasaportun, geçerlilik süresinin dolmamış olması gerekmektedir. Vizenin onaylanması durumunda pasaporta işlenebilmesi için en az iki sayfalık boş alanın olması gerekmektedir. Dönüşten itibaren 6 ay daha geçerli olması, pasaportta aranan şartlar arasındadır. Kişinin pasaportunun yıpranmış ve eski görünüme sahip olması durumunda yenilemesi önerilmektedir. Nitekim, söz konusu yıpranmış pasaportun geçerlilik tarihi itibariyle herhangi bir problemi olmayabilir. Tanzanya Büyükelçiliği’nce de onaylanmış olabilmektedir. Ancak bu durumda bile kişinin yıpranmış eski pasaport görüntüsü nedeniyle Tanzanya’daki kontrol birimlerince ülkeye alınmama tehlikesi oluşabilmektedir.

 • Tanzanya Vize Başvuru Formu,

Tanzanya’ya seyahat amacıyla vize almak için ilk olarak Tanzanya vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Vize başvuru formu hemen hemen her ülkeye ilişkin vize başvurularında doldurulması gereken evraklar arasındadır. Vize başvuru formu Tanzanya vize evrakları arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü ilk olarak vize başvuru incelemelerinde başvuru formuna bakılmaktadır. Dolayısıyla 2 sayfa olan Tanzanya vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Formun yanlış ya da eksik doldurulması durumunda, Tanzanya vizesi sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Hatta olumsuz sonuçlanabilmektedir. Vize başvuru formu, doldurulmasının ardından son olarak imzalanmalıdır. Tanzanya vize başvuru formunda istenen bilgiler genel olarak; almak istenilen vize türü, kişiye pasaporta ilişkin detaylı bilgiler, seyahat detayları ve diğer ayrıntılardır.

 • 2 Adet Fotoğraf,

Fotoğraflar 6 ay içerisinde çekilmiş güncel olmalı ve biyometrik özellikte olmalıdır.

Şirketten alınmış olan ( antetli kağıt ) Tanzanya Büyükelçiliği’ne hitap eden Dilekçe,

Şirketten alınması gereken antetli kağıt adıyla da bilinen dilekçe Tanzanya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalıdır. Dilekçede gidiş maksadı, gidiş tarihleri ve kişinin bu sürede işinden izinli olduğu belirtilmelidir. Söz konusu dilekçenin kaşeli ve imzalı olması, İngilizce olarak yazılması gerekmektedir.

 • Faaliyet Belgesi Fotokopisi,

Faaliyet belgesi fotokopisinin 6 ay içerisinde alınmış olması gerekmektedir.

 • Oda Sicil Kaydı Sureti ve Fotokopisi,

Tanzanya vize evrakları arasında ticari vize almak için gerekli evraklar birisi de oda sicil kaydı sureti ve fotokopisidir. İlgili evrakın 6 ay içerisinde alınmış olması gerekmektedir.

 • Vergi Levhasının Fotokopisi,

Vergi levhasının fotokopisinin güncel dönemi kapsayıcı nitelikte olması gerekmektedir.

 • Ticaret Sicil Gazetesi’nin Fotokopisi,
 • İmza Sirkülerinin Fotokopisi,
 • SSK Hizmet Dökümü ve SSK İşe Giriş Bildirgesi,

İlgili belgelerin kaşeli ve imzalı olması gerekmektedir.

 • Son 3 Aya İlişkin Maaş Bordrosu,
 • Sarı Humma Aşı Kartının Aslı,
 • Son 3 Aya İlişkin Şahsi ve Şirket Banka Hesap Dokümanları,
 • Tanzanya’dan Gelmiş Olan Ticari Davetiye E-Maili,

Söz konusu davet mektubunda, davet edilmiş olan şirket ve gidecek kişiye ilişkin bilgilerin yer alması gerekmektedir. Davet etmiş olan firmanın bütün iletişim bilgileri ve unvanı da yer almalıdır.

 • Davet Eden Firmaya İlişkin Yetkilinin Kimlik ya da Pasaport Fotokopisi,

Tanzanya turistik vize almak isteyenler bakımından hazırlanması gereken Tanzanya vize evrakları, detaylı açıklamaları ile birlikte şu şekildedir:

 • Pasaport Aslı ve Fotokopisi,
 • Tanzanya Vize Başvuru Formu,
 • 2 Adet Fotoğraf,
 • Tanzanya’dan Yapılan Misafir Davet Mektubu,

Tanzanya’da bulunan aile üyeleri, arkadaş, akraba tarafından kişiye bir davet mektubu gönderilmiş olabilmektedir. Tanzanya vize evrakları arasında söz konusu mektuba yer verilmesi gerekmektedir.

 • Davet Mektubu Gönderen Kişinin Kimlik Ya Da Pasaport Fotokopisi,
 • Konaklamaya İlişkin Rezervasyon Bilgileri,

Konaklamaya ilişkin rezervasyon bilgilerinden maksat, Tanzanya’ya yapılması planlanan seyahate ilişkin vizenin onaylanması durumunda nerede kalınacağı hususudur. Tanzanya’da yapılmış olan otel rezervasyonlarına ilişkin bilgiler, Tanzanya vize evrakları arasında yer almaktadır.

 • Ulaşım, Gidiş – Geliş Biletleri ve Rezervasyonları,

Vize başvurularında çoğunlukla gidiş – geliş biletlerine ilişkin bilgiler de istenmektedir. Rezervasyon yapılan ya da alınmış olan gidiş – geliş bilet tarihleri ile konaklamaya ilişkin rezervasyon tarihlerinin uyumlu olması gerekmektedir.

 • Çalışılan Kurum Tarafından Verilen İzin Belgesi,

Söz konusu izin belgesinin antetli kağıt niteliğinde olması gerekmektedir. Ayrıca kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır. Tanzanya vize evrakları arasında istenen izin belgesi; kişinin belirttiği seyahat tarihleri arasında izinli olduğunu teyit etmektedir.

 • Sarıhumma Aşı Kartının Aslı,

Tanzanya hükümetince ülkeye girişlerde yolculardan Sarıhumma aşısı olduğuna ilişkin kart sunmaları istenmektedir. Sarıhumma aşısı, aşının olunmasının ardından 10 gün süre sonra vücutta koruyucu etkisini göstermektedir. Bu nedenle kişilerin yolcuklarından en az 10 gün öncesine kadar Sarıhumma aşısını olması ve olduklarına dair kartı alması gerekmektedir.

Yumurtaya alerjisi olanların ve hamile olanların Sarıhumma aşısı olması önerilmemektedir. Böyle bir durumda, uzman doktorlar ve sağlık kuruluşlarından destek alınması gerekmektedir. Sarıhumma aşısı, ücretsiz olarak Türkiye Hudutlar ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne bağlı bulunan seyahat sağlığı merkezleri tarafından yapılabilmektedir.

 

Tanzanya Vize Ücreti

Vize başvurularının incelenmesi, başvurunun takibi ve onaylanması durumunda pasaporta stiker basılması adına Tanzanya vize ücreti alınmaktadır. Tanzanya vize ücreti, Tanzanya’ya yapılmak istenen seyahatin amacına ve süresine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Turistik ve ticari Tanzanya vizesine ilişkin vize ücretleri şu şekildedir:

 • Bir Ay Süreli Turistik Vize – Tek Girişli: 110 Euro
 • Üç Ay Süreli Ticari Vize – Multi Girişli: 320 Euro

Tanzanya’nın ilgili kurumları tarafından zaman içerisinde Tanzanya vize ücreti miktarlarında güncelleme yapıldığı görülebilmektedir. Dolayısıyla vize başvurusu sırasında büyükelçilik ya da konsolosluk aracılığıyla güncel Tanzanya vize ücretini öğrenmekte fayda bulunmaktadır.

Tanzanya vizesi nasıl alınır? Tüm detayları incelemek için https://www.visacenter.com.tr/tanzanya-vize-basvurusu/ bağlantısını inceleyebilirsiniz.

Tanzanya Vizesi Sık Sorulan Sorular

Tanzanya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının bu ülkeye yapacakları seyahat öncesinde Tanzanya vize uygulamasını geçmeleri gerekmektedir. Türkiye vatandaşlarının Tanzanya vizesi olmadan bu ülkenin sınırları içerisine girmeleri olanaksızdır. Tanzanya devletinin Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir resmi temsilciliği bulunmamaktadır. Ancak Ankara ve İstanbul’da yer alan fahri konsolosluklar aracılığıyla vize başvuruları yapılabilmektedir.


Tanzanya Vize İşlemleri

Tanzanya devletinin Türkiye’de yer alan fahri konsoloslukları, Tanzanya devletinin Türkiye sınırları içerisinde yer alan temsilcileridir. Bu temsilcileri aracılığıyla, Tanzanya vize işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Tanzanya devletinin vermiş olduğu vize çeşitleri arasında, ekspres vize yer almamaktadır. Ancak devlet yetkililerinin sahip oldukları diplomatik pasaportlar neticesinde, 90 günü geçmeyecek şekilde Tanzanya vizesinden muaf olma durumu söz konusudur.


Tanzanya Vize Var mı?

Tanzanya devletinin Türkiye sınırları içerisinde resmi bir temsilciliği olmaması, Tanzanya vize var mı sorusunu akıllara getirmektedir. Ancak Tanzanya fahri konsoloslukları aracılığıyla Tanzanya vizesi alınabilmektedir. Gerekli olan başvuru şartları yerine getirildikten sonra Tanzanya vizesine sahip olunabilmektedir.


Tanzanya Vize 2019

Tanzanya vize 2019 yılında yapılan anlaşmalar neticesinde kapıda vizesi uygulamasını getirmiştir. Kapıda vize uygulaması, 90 günü geçmeyecek şekilde ve konaklamalı bir şekilde ülke sınırları içerisinde kalma imkânı tanıyan bir vize türüdür. Tanzanya ile Türkiye arasında yapılan vize protokolü sayesinde de Türk vatandaşları Tanzanya uluslararası havalimanına geldiklerine alacakları bandrol ile 90 günü geçemeyecek şekilde Tanzanya sınırları içerisinde konaklamalı olacak şekilde kalabilmektedirler.


Tanzanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Tanzanya vizesi için gerekli evraklar listesi, Tanzanya fahri konsoloslukları sitesinde yayınlanmaktadır. Kapıda vize uygulamasından yararlanmak istemeyip, Tanzanya’ya gitmeden vizelerine sahip olmak isteyenlerin vize başvurularına başlamadan hazırlamaları gerekenler şu şekildedir:

Vize başvuru formu, geçerli pasaport, 2 adet biometrik fotoğraf, seyahat amacınızı anlattığınız dilekçe, pasaport ve kimlik kartı fotokopiniz.


Tanzanya Vize Başvuru Formu

Her ülkenin vize başvuru işlemlerinde zorunlu tutulduğu gibi, Tanzanya vize başvuru formu da zorunlu olarak hazırlanması gereken bir resmi evraktır. Resmi evrak olma niteliği taşıdığından dolayı da, vize başvurusu yapacak olan kişilerin bu formu doldururken gerçek ve doğru bilgilerini vermeleri gerekmektedir.

Tanzanya vize doldurulmuş form örneği için  visacenter.com.tr/tanzanya-vize-basvuru-formu/ bağlantısını ziyaret ediniz.

Tanzanya Vize Politikası

Tanzanya vize politikası, vize muafiyeti olmayan ülkeler dışından gelenlerin diplomatik Tanzanya temsilciliklerinden vize alma şartını koşmaktadır. IATA’ya göre Tanzanya’ya gelecek olan tüm ziyaretçilerin Tanzanya’da amaçladıkları kalış süresi dışında en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmalarını şart koşmaktadır.


Tanzanya Vize Gereklimi?

Tanzanya devleti, komşusu olan veya yakın mesafede olan birçok ülkeyle vize muafiyeti anlaşması yapmıştır. Bu sebeple, eğer ki Tanzanya’nın komşusu veya yakın mesafede bulunan bir ülkede yer alıyorsanız Tanzanya vize gereklimi sorusu sizler için bir önem teşkil etmemektedir. Türkiye vatandaşları içinde, kapıda vize uygulamasıyla vize gerekliliği en düşük seviyeye getirilmiştir. 90 güne kadar, konaklamalı olacak şekilde Tanzanya vizesi kısa bir sürede alınabilmektedir.


Tanzanya Vize Fotoğraf Ölçüsü

Her ülkenin vize başvurularında istenen fotoğrafların ölçüsü oldukça önemlidir. Ülkelerin temsilcilikleri tarafından yayınlanan duyurulara bakılarak, vize başvurusunda kullanılacak fotoğraf o şekilde başvuruda sunulmalıdır. Tanzanya vize fotoğraf ölçüsü, 45×35 mm boyutunda istenmektedir. Başvuruda getirilecek olan fotoğrafta, başvuran kişinin yüzünün ön taraftan en net şekilde görünecek şekilde olması istenmektedir.


Tanzanya Vizesi Nasıl Alınır?

Ülkemizde Tanzanya devletinin resmi temsilcilikleri olmadığından dolayı, Tanzanya vizesi nasıl alınır konusu kafaları karıştırmaktadır. Ancak fahri konsoloslukların olması ve Türkiye ile Tanzanya arasındaki kapıda vize uygulaması, bu sorunu çözmektedir. Eğer ki, Türkiye’den Tanzanya’ya turistik gezi yapacaksanız ve pasaportunuzun geçerliliği en az 6 aysa, o zaman direkt Tanzanya’ya giderek kapıda vize uygulamasıyla vizenizi alabilirsiniz.

Tanzanya ya gitmek için ne gerekli?

Siyah, gri ve yeşil pasaport sahibi vatandaşların Tanzanya’ya giriş yapabilmesi için vizeye ihtiyaç yoktur, bordo pasaport için vize havalimanında verilmektedir.

Zanzibar vize istiyor mu?

Tanzanya Zanzibar’a gidebilmek için havalimanından vize almak mümkündür, havalimanından vize alırken sadece 1 sayfalık form doldurmak yeterlidir.

Tanzanya vizesi ne kadar?

Tanzanya bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarından vize talep eder havalimanlarından alınan turistik amaçlı vizeler ile ticari amaçlı vizelerde ücretler farklılık gösterir.

 

Oyla! post