Nijerya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Nijerya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

Nijerya’ya gitmek üzere vize almak için yapılan vize başvurusunda gerekli olan bir takım Nijerya vize evrakları bulunmaktadır.

Norveç Aile Birleşimi

Farklı vize türleri arasında turistik maksatlı Nijerya vize evrak listesi ve detaylı bilgilendirmeler şunlardır:

Nijerya Vizesi Icin Gerekli Evrak Listesi
 • Kişinin Pasaportu,
 • 2 Adet Fotoğraf,
 • Vize Başvuru Formu,
 • Davetiye’dir.

Söz konusu Nijerya vize evraklarına ilişkin detaylı bilgilendirmeler şöyledir:

Pasaport, kişilerin uluslar arası anlamda kimliğidir. Kişinin yaptığı yolculuklar, kimlik bilgileri ve diğer ayrıntılar, pasaportta yer almaktadır. Nijerya vize evrakları arasında pasaport, bulunması gereken evraklardandır. Nijerya’ya yapılan seyahat sonrasında minimum 9 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Ek olarak pasaportta Nijerya yolcuğu için en az iki sayfalık boş alanın da bulunması gerekmektedir.

 • 2 Adet Fotoğraf,

Kişinin fotoğrafının biyometrik özellikte olması ve güncel tarihli olması gerekmektedir. Biyometrik özellikteki fotoğraflar arka fon itibariyle beyazdır. Çekim niteliği ve boyutları kendine özgüdür. Nijerya vizesi için verilecek olan fotoğrafların güncel olması yani genel anlamda 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Aynı şekilde yıpranmış, solmuş ya da deforme olmuş fotoğraflar kabul edilmemektedir. İbraz edilmesi gereken fotoğrafların biyometrik olmaması, güncel olmaması ya da yıpranmış olması durumlarına dikkat edilmelidir. Bu gibi durumlarda fotoğraflar, yetkililer tarafından kabul edilmemekte olduğundan vize başvuru sürecinin uzamasına sebep olmaktadır.

Nijerya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

 • Vize Başvuru Formu,

Vize başvuru formu, Nijerya vize evrakları arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Nijerya vize başvuru formu, İngilizce ve Türkçe olarak iki farklı dilde doldurulmaktadır. Vize başvuru formu bakımından dikkat edilmesi gereken husus, söz konusu formda belirtilmiş yerlerin eksiksiz ve hatasız bir biçimde doldurulmasıdır. Formun sonunda, kişi tarafından imzalanması da gerekmektedir.

Vize başvuru formu, 30 sorudan oluşmaktadır. Bilgilerin silinme tehlikesi gibi durumlara mahal vermemek adına tükenmez kalem ile doldurulmasında fayda vardır. Vize başvuru formunun doldurulması gayet kolaydır. Vize başvuru formunda yanlış bilgilere yer verilmesi ya da eksik doldurulması nadir de olsa görülebilmektedir. Bu durum vize başvurusunu doğrudan etkileyici niteliktedir.

 • Davetiye,

Turistik Nijerya vize evrakları arasında davetiye de, vizenin olumlu bir şekilde sonuçlanması adına önem arz etmektedir. Bu anlamda, Nijerya’da ikamet etmekte olan bir kişiden alınan davetiyenin de vize başvurusunda dosyaya eklenmesi gerekmektedir. Davetiye gönderen kişinin oturum izni ve pasaport fotokopisi de dosya içerisinde yer almalıdır.

Günümüzde pek çok ülke arasında karşılıklı olarak vize muafiyeti gibi serbestlikler getirilmiştir. Buna rağmen sayıca fazla bir çok ülke için halen vize alma zorunluluğu bulunmaktadır. Dolayısıyla zorunluluk bulunan ülkelere vize almadan giriş yapmak mümkün olmamaktadır.

Nijerya da turistik, iş seyahati ya da farklı maksatlarla ülkemizden ziyaretin çok olduğu bir ülkedir. Nijerya’ya vize zorunluluğu bulunmaktadır. Nijerya’ya yolculuk etmek isteyen pek çok kişi yanlış vize başvuruları sebebiyle vizelerinden olumlu dönüş alamamaktadır.

Dolayısıyla vize başvuru süreci, Nijerya vize evrakları, detaylı araştırma gerektiren ve eksik kabul edilmeyen bir süreçtir. Nijerya vize evrakları, yukarıda ayrıntılı şekilde açıklandığı şekilde toplanmalı, eksiksiz bir şekilde ilgili kuruma teslim edilmelidir.

Nijerya vize başvurusu nasıl yapılır? En detaylı bilgiye  visacenter.com.tr/nijerya-vize-basvurusu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Nijerya Vize Başvurusu

Nijerya’nın resmi adı Nijerya Federal Cumhuriyeti olup pek çok ülkeye olduğu gibi Türkiye’den gelecek ziyaretçilere de vize zorunluluğu uygulamaktadır. Nijerya’ya yapmayı planladıkları yolculuklarda;

 • Hususi Pasaport ( Yeşil Pasaport ),
 • Umumi Pasaport ( Bordo Pasaport ),
 • Hizmet Pasaportu ( Gri Pasaport )’a sahip,

olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, yolculuk maksatları ne olursa olsun vize almaları gerekmektedir.

 • Diplomatik Pasaport adıyla bilinen Siyah Pasaport’a sahip,

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise; Nijerya ve Türkiye arasında 16 Aralık 2011 tarihli karşılıklı vize muafiyeti anlaşması neticesinde, Nijerya’ya gerçekleştirecekleri 90 güne kadar olan yolculuklarda vizeden muaf tutulmaktadır.

Nijerya’ya seyahat etmeyi düşünen kişilerin, seyahat öncesindeki vize başvurularında mutlaka seyahat maksadına uygun vize türüne başvuru yapmaları gerekmektedir. şöyle ki, her vize türüne ilişkin olarak aranan şartlar ve istenilen evraklar farklılık arz etmektedir.

Eğitim amaçlı bir seyahat için öğrencide aranan şartlar ve evraklar ile turistik maksatlı gidecek olan bir kişide aranan şartlar ve evraklar farklıdır. Bu anlamda, gidilecek amaca dair doğru vize türünün evrakları öğrenilmeli ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir. Aksi halde vize başvurusundan istenilen sonucun alınması gecikebilecektir.

Nijerya vizesini sorunsuz bir şekilde almış olan ve yolculuk planlarına başlayan kişilerin; otel rezervasyonu, uçak bileti, davetiye gibi almış oldukları vize türüne dair belgelerin birer nüshasını yanlarında bulundurmalarında fayda vardır. Nijerya’da gümrük polisleri ya da başkaca yetkililer tarafından istenebilmektedir. Bu durumda söz konusu belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Ek olarak Nijerya’ya uzun ya da kısa süreli seyahatler bakımından Sağlık Bakanlığı’na bağlı merkezlerde sarıhumma aşısının yaptırılması gerekmektedir. Bu aşı ile beraber Uluslar arası Aşı Sertifikasının elde edilmiş olması şartı aranmaktadır. Söz konusu Uluslar arası Aşı Sertifikası kartı Türkçe ve İngilizce olarak düzenlenmektedir. Nijerya seyahati sırasında kişiler bu kartı yanlarında taşımak durumundadır.

 

Nijerya Vize Ücreti

Başvuru yapılacak olan vize türüne, vize başvurusu yapacak kişinin durumuna ve yaşına bağlı olarak Nijerya vize ücreti değişiklik göstermektedir. Örneğin eğitim amacıyla Nijerya’ya gidecek olan bir öğrenci ile turistik amaçlı gidecek olan bir emeklinin ödemesi gereken Nijerya vize ücreti farklıdır. 2023 yılına ilişkin konsolosluk harcı, Nijerya vize ücretleri şöyledir:

 • Tek Giriş Vize: 58 Dolar
 • Çift Giriş Vize: 110 Dolar

Nijerya vize işlemleri sürecinde çeşitli vize merkezlerinden ve aracı kurumlardan yardım alınmış olabilmektedir. Bu durumlarda, söz konusu kurumların da bir takım ücretleri bulunmaktadır. Ek olarak belirtmek gerekir ki, vize ücretlerinin günden güne değişiklik göstermesi mümkündür.

Konsolosluk zaman zaman vize ücretlerine güncelleme getirmektedir. Bundan dolayı vize başvurusu yapacak kişilerin vize ücretine ilişkin konsolosluktan en net ve güncel miktar hakkında bilgi almasında yarar bulunmaktadır.

Vize ücretleri genel olarak vize başvuru dosyasının işleme alınması, incelenip değerlendirilmesi, vizenin uygun bulunması durumunda pasaporta stiker basılması adına alınmaktadır. Nijerya vize ücretleri;

 • Başvuru yapılan vize türünün niteliğine,
 • Vizenin süresine,
 • Ülkeye yapılmak istenen giriş sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Yukarıda görüldüğü üzere Nijerya vize ücreti, konsolosluk görevlileri tarafından alınmaktadır. Amerikan Doları para cinsinden nakit olarak tahsilat makbuzu karşılığında ödenmektedir. Seyahatin aciliyet arz ettiğinin belirtilmesi ve Nijerya Büyükelçiliği’nin Hızlandırılmış Vize ( Ekspres Vize ) uygulaması imkanı bulunmaktadır. Bu durumda, yatırılması gereken vize harçlarının da yaklaşık 2 katına çıkması mümkün olmaktadır.

Nijerya vize ne zaman çıkar sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değildir. Esasen hiçbir vize başvurusunun sonuçlanma süresi net değildir. Genel bir sonuçlanma zaman dilimi tahmin edilebilmektedir.

Ancak vize başvuruları her bir kişi için ayrı ayrı değerlendirme yapıldığından dolayı farklı sürelerde sonuçlanabilmektedir. Nijerya vize başvurularının sonuçlanma süresi genel itibariyle ortalama 7 iş günüdür. Bu sürenin, farklı etmenlere bağlı olarak değişiklik göstermesi muhtemeldir.

Nijerya Vizesi Önemli Notlar 2023

Başkenti Abuja olan Nijerya, Batı Afrika’ da bulunmaktadır. Turistik faaliyetler için çok güvenli bir bölge sayılmamaktadır. Bunun yanında renkli festivalleri ile de yabancıların cazibe merkezi durumundadır.

Nijerya’ ya Vizesiz Girilir Mi?

Nijerya ile Türkiye arasında  2014 senesinde yapılan antlaşma gereği en çok 90 günlük seyahatleri için siyah pasaport hamilleri vizeden muaf tutulmuştur. Nijerya’ yan seyahat planlayan bordo, yeşil ve gri pasaporta sahip olan T.C. vatandaşları kısa ya da uzun dönem için Nijerya vizesi almak zorunda olduklarını unutmamalıdırlar.

Nijerya Vizesi Türleri Nelerdir?

Nijerya vize türleri seyahat amacına göre ayrılmıştır:

 • Nijerya turistik vize
 • Nijerya ticari vize
 • Nijerya aile ziyareti vizesi
 • Nijerya çalışma vizesi
 • Nijerya TWP vizesi
 • Nijerya STR vize

Nijerya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nijerya seyahati için gerekli olan vize başvuruları Ankara Nijerya Büyükelçiliği’ ne şahsen müracaat ile gerçekleştirilmelidir. Nijerya ziyaretini eksiksiz planlayan başvuru sahibi, seyahat planına uygun zaman dilimi içinde Nijerya Büyükelçiliği mobil iletişim kanallarını kullanarak randevu almalıdır. Başvuru sahibi, elçiliğin istediği belgelerden  oluşan bir dosyayı randevu gününde teslim etmeli ve Nijerya vizesi başvurusunu tamamlamalıdır.

Bunun yanında Nijerya Büyükelçiliği, tam yetki verdiği akredite bir başvuru merkezi aracılığı ile başvuruya da olanak tanımaktadır. Bu durumda, başvuru merkezinin yetkili olduğundan emin olunmalı ve güvenilir bir akredite başvuru merkezi seçilmelidir.

Nijerya Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir? 2023

Nijerya başvurularında ibraz edilmesi zorunlu belgeler:

 • En az son iki sayfası boş ve vize bitişinden itibaren 6 ay daha geçerli bir pasaport,
 • Kimlik fotokopisi,
 • En çok 6 aylık biyometrik fotoğraf,
 • Tanıdık ziyareti için davetiye mektubu,
 • Büyükelçiliğe hitaben yazılmış Nijerya vizesi talep dilekçesi,
 • Nijerya’ da kalınacak otel rezervasyonları,
 • Nijerya seyahat rezervasyonları

Nijerya’ ya Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?

Liberya, Bali, Fas, Senegal, Gana, Gine, Togo’ nun da aralarında olduğu 18 ülke vatandaşı Nijerya vizesinden muaf tutulmuşlardır.

<hr size=0 width=1170 style=’width:877.5pt’ noshade style=’color:#404248′ align=center>

Nijerya Vizesi Kimler Almalıdır?

Nijerya sınırları içerisine seyahat etmek isteyen kişilerin, Nijerya vizesi alması talep edilmektedir. Diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşlar hariç, diğer pasaportlara sahip olan vatandaşların Nijerya’ya seyahat edebilmesi adına vize alması gerekmektedir. Ancak Diplomatik bir pasaporta sahip olan vatandaşlar, 90 günlük bir süre baz alınarak seyahat edecekler ise vize işleminden muaf tutulmaktadırlar.

Nijerya Vize İstiyor Mu?

Nijerya vizesi, Nijerya ülkesinin sınırları içerisine giriş yapabilmek adına yetkili makamlardan alınan bir onay ve resmi bir belge niteliği taşımaktadır. Bu nedenle Diplomatik bir pasaporta sahip olan vatandaşlar hariç, diğer tüm T.C. pasaport kategorisine ait olan vatandaşlar vize işlemlerine tabi tutulmaktadırlar. Bunun yanı sıra Diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşlar ise, 90 gün olmak kaydı ile yapacak oldukları seyahat süresi kapsamı içerisinde vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

Nijerya Vize Başvuru Formu

Nijerya vize başvuru formu, Nijerya vize müracaatında bulunan kişilerin muhakkak doldurması gereken bir formdur. Bunun yanı sıra yetkili merciler tarafından beyan edilmesi gereken zorunlu ve en önemli evraklar içerisinde yer alan başvuru formu, vize talebinde bulunan kişi tarafından eksiksiz ve kimlik bilgileri ile tutarlı bir şekilde doldurularak beyan edilmesi talep edilmektedir ve gereklidir.

Nijerya vize doldurulmuş form örneği için  visacenter.com.tr/nijerya-vize-basvuru-formu/ bağlantısını ziyaret ediniz.

Nijerya Vizesi Ekşi

Nijerya vizesi ekşi yorumlarına göre, Nijerya sınırları içerisine seyahat etmek isteyen T.C. Diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşlar vize işlemine tabi tutulmaktadır. Bu nedenle, başvuruda bulunmadan önce seyahat amaçları doğrultusunda kapsamlı bir araştırma yaparak evraklarını hazırlaması ve akabinde de talep edilen harç ücretini önceden ödeyerek dekontu da dosya içerisinde konsolosluk makamına sunması gerekmektedir.

Nijerya Vizesi Nasıl Alınır?

Nijerya vizesi nasıl alınır sorusunun cevabı; Nijerya sınırları içerisine seyahat etmek isteyen kişilerin başvuruda bulunmadan önce seyahat nedenini belirmesi gerekmektedir. Akabinde de vize başvuru merkezlerinin uzman müşteri temsilcileri ile iletişime geçerek, seyahat nedenine göre hazırlaması gerekli olan tüm evrak ve belgeler hakkında bilgi alınması gerekmektedir.

Daha sonrasında vize başvuru merkezine gelerek dosya tesliminde bulunulmadan önce vize ücretinin ödenerek dekontunun da dosya içerisine aktarılması gerekmektedir. Ardından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri tüm gerekli işlemleri başlatarak konsolosluk ile iletişime geçecektir. Tüm Nijerya vize işlemleri bu şekilde ilerleyerek alınabilmektedir.

Nijerya Vize Fotoğraf Ölçüsü

Nijerya vize fotoğraf ölçüsü 3,5×4,5 şeklinde olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf olarak beyan edilmesi gerekmektedir.

Nijerya Vizesi Aşı

Nijerya vizesi aşı, Nijerya’ya gitmeden önce Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz bir şekilde olunarak aşı kartı ile başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Nijerya vize ücreti ne kadar?
Nijerya vize ücreti normal süreç için 15€, hızlı süreç için ise 30€’dur.
Nijerya vize veriyor mu?
Evet, Nijerya’ya gitmek isteyen kişiler vize almalıdır.
Nijerya Türkiye'den vize istiyor mu?
Diplomatik pasaporta sahip olan kişiler dışındaki herkes vize almalıdır.
5/5 - (1 vote)