İngiltere’de Yaşam Şartları Nasıl?

,
İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere’de Evlenmek

İngiltere evlilik vizesi başvurusu yapmanız için konsolosluk üzerinden eksiksiz evrak teslimiyle birlikte rezervasyon işlemlerini de tamamlamış olarak süreci tamamlamanız gerekmektedir. İngiltere’de evlenmek için vize başvurusu aşamasında, vize merkezi uluslararası temsilcilerle birlikte size destek olacaktır.

İngiltere’de Evlenmek

İngiltere, evlilik yasasını kendi politikaları üzerinden genişletmiş, eş ve partnerlerinizle birlikte ikamet edeceğiniz adresinde iki kişinin yaşayacağı şekilde olmasına önem vermiştir. Bu süreçte partnerinizin ve sizin geliriniz, ikamet ettiğiniz ev koşulları ve ilişkinizdeki süre dikkate alınır. İngiltere’de evlenmek için 1 aylık veya 1 yıllık tanış olmanız yeterli görülmemektedir. En az çiftin 2 yıl beraber olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Evlilik vizesi için konsolosluktan randevu aldıktan sonra, vizenizle birlikte İngiltere’ye giderek, göçmen dairesi üzerinden oturma izni almanız ve İngiltere’de bulunduğunuz bölgenin belediyesinden de evlilik ehliyeti belgesiyle nikah işlemlerinizi başlatmış olmanız sürecin bir parçasıdır.

İngiltere evlilik vizesi; Evlilik vizesi için İngiltere vize politikalarında evrakların eksiksiz olmasını talep eder. Aynı zamanda İngiltere’de bulunan partnerin de bilgileri vize başvurusu evresinde önemlidir. Vizenizi almanız için ilk etapta, 2 yıllık tanış olduğunuzu da ispatlamanız gerekmektedir. Pasaport, mali durumu kanıtlayan evraklar, partnerin mali durumunun kanıtlanması da önemlidir. Bu süreçte, ülkeye yerleşmeniz gerekeceği için İngiltere’de oturma izni de almanız gerekecektir. Bunun için de eksik evraklarınızın bulunmaması, dil yeterliliğinizin olması da vize başvurusu sırasında beklenmektedir.

İngiltere’de evlilikte oturma izni; Aile birleşimi vizesinden bağımsız olarak evlilik vizesi sonrası, evlilik işlemleri gerçekleştikten sonra Türkiye’den İngiltere’ye giden partner için oturma izni alınmalıdır.

Bunun için göçmen dairesine giderek, eşlerin birlikteliğini ikamet adresiyle kanıtladıktan sonra oturma izni alması sağlanır. Türkiyeli partnerin oturma izni olarak ilk etapta 2, 5 yıl 30 aylık yerleşim izni olacaktır.

İngiltere Vatandaşı İle Evlenmek

İngiltere vatandaşı ile evlenmek Türkiye’den alacağınız evlilik vizesi sonrasında İngiltere’nin bulunduğunuz bölgesindeki belediyesine başvuru yaparak süreç talip edilir. Evlilik işlemlerinizi başlatmak için 2 yıldır birlikte olduğunuzu, aynı adreste ikamet ettiğinizi kira kontratı, mesajlaşmalar ve şahitlerle birlikte ispatlayabilirsiniz. Ancak şahitler konusunda yeterli bir veri sağlanamadığı için genellikle belgelerin elinizde olması önemlidir. Birlikte gidilen tatiller, mesajlar ve çekilmiş tarihli fotoğraflarda evlenmeniz için yeterli olabilir.

İngiltere’de evlenerek vatandaşlık almak; İngiltere’de evlenerek vatandaşlık almanız için 5 yıl evli kalmanız gerekmektedir. İngiltereli biriyle evlendiğiniz takdirde direkt olarak vatandaşlık verilmez, hatta oturma izniniz de 2,5 yıl olarak verilmektedir. Bu süreçte evliliğinizin aynı çatı altında olduğunu ortak hesaplarınız ve ödemelerinizle birlikte kanıtlamanız da vatandaşlık almanız için aranan nitelikler arasındadır. Dil yeterliliğiyle birlikte kültürel uyumluluk da vatandaşlık almanız için yeniden gündeme gelecek konulardan biridir. 5 yıl sonra evliliğiniz devam ederken vatandaşlık için başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İngiltere’de Çalışma İzni; İngiltere’de çalışma izni için oturma izni almanız yeterli olacaktır. Eşiniz İngiltereliyse ve siz de yerleşim için 2,5 yıllık bir izin alabildiyseniz, oturma izninizle birlikte çalışma izni başvurusu da yapabilirsiniz. Evli olduğunuz için oturma izniniz kolay kabul edilecektir aynı zamanda çalışma izniniz de oturma izniniz olduğu için kısa sürede onaydan geçecektir.

İngiltere’de evlenmek için şartlar nelerdir; Evlenmek için İngiltere özellikle yabancılar kanununda, iki kişinin birbirini geçindirecek maddi güce sahip olmasını beklemektedir. İngiltere’de çalışmakta olan partneriniz eğer sizin bir geliriniz yoksa yıllık kazanç olarak 18, 600 Euro kazancının olması şartı vardır. Aynı zamanda eş olarak ortak birikiminizin de 62 bin Euro civarında olması da evlilik şartları arasında bulunur.

İngiltereli Biriyle Evlenmek

İngiltereli biriyle evlenmek için Türkiye vatandaşı olan birinin dil yeterliliğinin olması ve kültürel uyumluluğunu da kanıtlaması önemlidir. Bu süreçte göçmenler bürosuna başvuru yaparken mutlaka partnerinizle birlikte mülakata hazır gitmelisiniz. Mülakat soruları oldukça detaylı ve birbirinizi tanıdığınıza dair ispat gerektirmektedir.

İngiltere’de evlenmek için mülakat soruları; Mülakatta eşlerin birbirini ne kadar tanıdığı ve kaç yıldır birlikte oldukları gözlemlenir. Sorular aile, iş, birliktelik tarihleri ve birbirlerinin sevdikleri özellikleri konusunda olabilir. Örneğin eşlerden birinin en sevdiği yerinin gözü olduğu konusunda, diğer eşe soru sorulacaktır. Eşlerin yanlış cevap vermesi de hemen negatif olarak algılanmamalıdır. Rahat ve pozitif olmanız mülakattaki tavrınız da önemlidir.

İngiltereli birinden çocuk sahibi olmak; İngiltere’de evlilik dışı çocuk sahibi olduğunuz takdirde, partnerinizin sizinle evlenmeyi kabul etmesi üzerine aynı işlemleri uygulamanız gerekir. Ancak çocuğunuz olduğunda ikamet edeceğiniz adresin en az 2+ 1 olması ve çocuğa özel bütçe ayrılmış olması da gerekmektedir. Bunun için mali durumunuzu bildirerek evlilik işlemlerinizi çocuğunuza göre de düzenlemeniz gerekecektir.

İngiltere aile birleşimi; Aile birleşimi işlemlerinde İngiltere evlilik vizesi aynı prosedüre tabi tutulmaz. Aile birleşiminde, çiftin başka ülkede evlenmesi durumuna göre süreç devam edecektir. Bu durumda, Türkiye’li bir aile için özellikle mali duruma ve çocuk sayısına göre bakım gücüne de bakılmaktadır.

İngiltere Vatandaşı İle Evlilik

İngiltere vatandaşı ile evlilik evresinde mutlaka prosedürün bütün şartlarının yerine getirilmesi ve evrak listesine dikkat edilerek göçmen dairesine başvuru yapılması gerekir. İngiltere evlilik vizesi başvurusu sırasında gerekli olan evraklar da dikkate alınarak, konsolosluk başvurusunda vize harç bedeli dekontuyla birlikte adayın bizzat kendisinin başvuru yapması gerekmektedir.

İngiltere evlilik vizesi evrak listesi;

  • Vize başvurusunda evliliğin yasal olarak kanıtlanmış olması gerekmektedir.
  • İngiltere’de eşin vize kısıtlamasının bulunmaması ve birlikte yaşantının kanıtlanması gerekmektedir.
  • 3 ay geçerli pasaport ile 10 yıl içinde çıkarılmış, gri, siyah, yeşil veya bordo pasaportun en az 2 sayfası boş olmalıdır.
  • Evlilik için evlilik ehliyeti belgesinin bulunması gerekmektedir.
  • İngilizce dil yeterlilik A1 seviyesi belgesi bulunmalıdır.
  • İngiltere’deki partnerin en az yıllık kazancının 18, 600 Euro olduğunun kanıtlanması şartı vardır.
  • İkametgah adresi, partnerin mali durumu ve eşlerin tanışıklığının kanıtlanması da vize başvuru evresinde istenmektedir.
  • 3 aylık maaş ve hesap dökümü
  • Çocukları bulunan eşlerin en az bir çocuk başına yıllık gelirinin 22, 400 Euro olması gerekmektedir.

Turist Vizesi İle İngiltere’de Evlilik

İngiltere’de evlilik için turist vizesi işlemleri 90 günlük seyahat düzenlemelerini kapsamaktadır. Ancak İngiltere’de evlenmeniz için öncellikle partnerinizle 2 yıldır beraber olduğunuzu ispatlamanız turist vizesi ile İngiltere’de evlilik işlemlerini başlatmanız için gerekli olacaktır. Yine de evlilik prosedüründe birlikte yaşadığınızı kanıtlamanız ve beraberliğinizin ciddi olduğunu ispatladıktan sonra belediyeye başvuru yaparak evlilik ehliyetini alabilmeniz sağlanacaktır.

İngiltere Evlilik Vizesi

İngiltere evlilik vizesi başvurusu için İngiltere konsolosluğundan randevu alarak, evraklarınızı düzenlemeniz gerekmektedir. İngiltere konsolosluğunun yoğunluğuna göre süreç 1 ay kadar sürebilir. Bu nedenle seyahat ve evlilik tarihinden en az 1 ay önceden işlemlere başlamış olmanız, evlilik işlemlerinizi tamamlamanız için yeterli bir süreç olacaktır.

İngiltere’de Düğün

İngiltere evlilik işlemlerinde tören yapmanızı da evliliğin bir kanıtı olarak görmektedir. Evlilik sonrası düğün yapacağınız tarihte misafirlerinizin rahat bir şekilde Türkiye’den vize alması için davetiye göndermelisiniz. İngiltere’de düğün işlemleri için belediyeden aldığınız belgeyle birlikte izin alabilir daha sonra misafirlerinize davetiye göndererek, onların arkadaş veya aile ziyareti vizesi ile düğününüze katılmalarını sağlayabilirsiniz.

İngiltere Bayrağı

Birleşik krallığın en büyük ülkeleri içerisinde yer alan İngiltere, Birleşik Krallık bayrağı dışında bazı kültürel ve sportif faaliyetlerde kendi bağımsız hareket ederek İngiltere bayrağı kullanmaktadır. İngiltere tarafından kullanılan bayrak, beyaz zemin üzerine kırmızı haçta oluşmaktadır ve Aziz George hacı olarak bilinmektedir.

İngiltere Bayrağı Hakkında Bilgi

Birleşik Krallığı oluşturan devletlerin tamamını temsil edilen Birleşik Krallık bayrağında mavi zemin üzerine Aziz Andreas Hacı olarak adlandırılan beyaz çarpı, onun üzerinde Aziz Patrick hacı olan kırmızı çarpı onun üzerinde de Aziz George hacını simgeleyen artı bulunmaktadır.

Hem sivil hem hükümet hem de gemi bayraklarında Birleşik Krallık bayrağı sol üst köşeye çekilir. Sivil bayrak zemini kırmızı olurken hükümet bayrağında zemin mavi, gemi bayrağında ise beyazdır. Birleşik Krallık bayrağında beyaz zemin ile birlikte ayrıca zemin üzerinde kırmızı artı bulunur ve bayrak artını sol üstünde yer alır.

Birçok insan İngiltere bayrağı neden 2 tane merak etmektedir, nedeni İngiltere’nin kendi ulusal bayrağının dışında aynı zamanda Birleşik Krallığı temsil eden bayrağı da kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

İngiltere Bayrağı Anlamı Nedir

İngiltere’nin koruyucu azizi Saint George’nin beyaz kenarlı kırmızı hacı, İrlanda’nın koruyucu azizi Aziz Patrick’in çarpraz kırmızı hacı üzerine yerleştirilmiş şekildedir. İskoçya’nın koruyucu azizi Saint Andrew’un hacı ise çapraz beyaz hac üzerine yerleştirilmiş durumdadır.

İngiltere Bayrağının Rengi

İngiltere bayrağı anlamı renklerde şu şekilde anlamlandırılır; beyaz barış ve dürüstlüğü, kırmızı cesaret, güç ve sertliği, mavi renk ise sadakat, uyanıklık, gerçeklik, sebat ve adaleti temsil eder.

Birleşik Krallık bayrağı genellikle İngiliz bayrağı olarak tanımlanmaktadır. İngiltere, İrlanda ve İskoçya koruyucu Azizlerinin mavi bir alan üzerinde temsilini resmetmektedir.

İngiltere Bayrağı Çizimi

İngiliz bayrağında ama stil bayrak modelinin merkezi tasarımını yansıtan hac şeklinde tanımlanmaktadır. İngiltere bayrağı resmi tüm bayrak resimlerinde olduğu gibi soldan sağa uçan şekilde tasvir edilir. Ülkede bayrağın görgü kuralları oldukça katıdır ve protokollerde kurallara doğru şekilde uyulması esas alınır.

Hem antik hem de hanedan geleneklerine göre birçok sembol ile ilişkilendirilen İngiltere bayrağı beyaz kırmızı ve mavi renklerden oluşur. Şekli ve bayrak oranı 1:2 olarak tanımlanır yani genişlik yükseklik 2 katıdır. İngiltere, İrlanda ve İskoçya koruyucu Azizlerinin mavi bir alan üzerinde temsilini resmetmektedir.

İngiltere Asgari Ücret 2022

İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra asgari ücret tutarını yeniden belirledi, 1538 Euro olan asgari ücret için hükümetin hedefi saat bedelini 10,5 pounda yükseltmek.

İngiltere asgari ücret saatlik olarak belirlenmekte olup 2022 yılı için 8,91 pound olarak açıklanmış durumdadır. Brüt asgari ücretin en yüksek olduğu ülke olan ada ülkesi İngiltere’de asgari ücret 220 Euro yani 1101 pound ‘dur.

İngiltere Asgari Ücretle Geçinmek

4 ülkenin bir araya gelerek oluşturduğu Büyük Britanya ülkelerinin merkezi olan ve en büyüğü İngiltere’de asgari ücret alan vatandaşlar oldukça rahat bir hayat sürmekte. İngiltere asgari ücret aylık olarak 1538 Euro, 1429 pound ‘dur.

Kira, faturalar ve alışveriş gibi temel ihtiyaçlar karşılandığında aylık olarak tutar ortalama 1000 Pounda ulaşır. Dolayısıyla İngiltere rahat yaşam açısından tüm ülkeler arasında üst sıralarda yer almaktadır.

İngiltere Asgari Ücretle Çalışan Sayısı

Avrupa ülkeleri arasında İngiltere’de asgari ücretle çalışan sayısı yüzde 4,9 oranındadır. İngiltere asgari ücret saatlik şekilde belirlenmekte ancak Avrupa Birliğinden ayrılan ülkede son dönemde insanların büyük bölümünün asgari ücretin altında gelire sahip olduğu hazırlanan raporlarda vurgulanmaktadır.

İngiltere Asgari Ücret Kaç Sterlin

İngiltere’de yaşa ve çalışma saatine göre değişiklik gösteren asgari ücret en düşük 1429 sterlindir. İngiltere asgari ücret 2022 yılında ödenmeye devam ederken aynı zamanda iş yerinde onların verimine göre çok daha yüksek oranda aylık ödeme gerçekleştirilmekte.

İngiltere Asgari Ücret Kaç Pound 2022

İngiltere asgari ücret 2022 yılında %2 oranında arttı ve saati 8.91 pound oldu.  Avrupa Birliği İstatistik Kurumu Eurostat verilerine göre 2020 yılının ikinci yarısında İngiltere, brüt asgari ücret açısından 7. ülke.

Her yıl nisan ayında belirlenen asgari ücret 2022 yılı nisan ayında açıklandı. İngiltere asgari ücret saat uygulaması ile belirlenirken yaş kriteri dikkate alınır, 15 ile 18 yaş arası işçiler 4,35 pound, 18 ile 20 yaş arası 6,15 pound, 20.000 liraya 24 yaş arası 7.70 pound, 25 yaş ve üstü ise 8.21 pound almaktadır.

Aynı zamanda stajyer ve çırakların aldığı saatlik asgari ücret 3.90 Euro olarak belirlenir. Çalışma şartları günlük 8 haftalık ise 40 saat üzerinden yapılmaktadır.

İngiltere Para Birimi

İngiltere para birimi Büyük Britanya Pound’u ya da bilinen ismi ile sterlin olarak kullanılmakta. Avrupa Birliği üyeliğinden çıkarak Euro kullanmaktan ayrılan İngiltere para birimi kodu GBS simgesi ise £ şeklindedir.

İngiltere para birimi hakkında bilgi araştırılırken bilinmesi gereken konu, 100 Pence’den oluşmakta olan poundun en küçük biriminin Penny olduğudur. Madeni paralar; 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 pence ile 1 pound ve 2 pound olarak belirlenirken kağıt paralar 5,10, 20 ve pound olarak belirlenmiş durumdadır.

İngiltere Para Birimi Neden Değerli

Avrupa Birliği üyesi iken 3. büyük ekonomiye sahip olan İngiltere, brexit sonrası dünyanın 7 büyük ekonomisi haline geldi. 4 ülkenin oluşturduğu birleşik krallığın en güçlü ülkesi olan İngiltere’de ekonomi sanayi devriminden etkilenmiş durumdadır, bundan dolayı İngiltere para birimi pound dünyanın en güçlü parası halindedir.

İngiltere Para Birimi Ne Kadar

Birleşik Krallık ülkelerinin para birimi de olan İngiltere para birimi poundu dünyada Amerika Birleşik Devletleri doları, Japon yeni ve Euro’nun ardından en çok işlem yapılan 4. para birimi olarak öne çıkar.

Aynı zamanda dünya genelinde en çok tutulan rezerv para birimi sıralamasında 3. sırada yer alan Pound, halen en eski para birimi olarak dikkat çekiyor. Döviz kuruna göre bankalar ve döviz sağlayıcılar tarafından fiyatı belirleniyor.

İngiltere Para Birimi Sembolü

Birleşik krallığın para birimi olan İngiliz sterlini (£) sembolü ile gösterilmektedir.  Pound işareti aynı şekilde Cebelitarık poundu ve Mısır poundu ile Suriye poundu gibi benzer para birimlerinde de kullanılır.

Sembol tüm bunların yanı sıra bazen lira olarak geçen para birimlerinde de kullanılır, tedavülden kaldırılan İtalyan Lirası aynı sembol ile işaret edilir.

İngiltere Para Birimi Çevirme

İngiltere para birimi olan pound bankalar ya da döviz çeviriciler tarafında TL’ye dönüştürülmektedir. İngiltere para birimi tl çevirme işlemlerinde bankalar genellikle ücretsiz ya da düşük maliyetli işlem gerçekleştirir.

İngiltere para bitimi ne kadar öğrendikten sonra İngiliz sterlinini Türk Lirasına çevrim işlemlerini yapmak için öncelikle çevirmek istenen miktar yazılır ardından çevrilmek istenen para birimi seçilerek menüye tıklanır.

İngiltere Saat Kaç

Her yıl milyonları konuk eden İngiltere’ye Türkiye’den birçok sayıda turist gitmektedir bundan dolayı Türkiye’den yola çıkacak olanlar İngiltere saat kaç cevabını arar. Greenwich’in İngiltere’de bulunmasından dolayı boylamların başlangıç noktası kabul edilen ülke dünya saat farkının ayarlandığı ülkedir dolayısıyla İngiltere 0 noktasındadır.

1800’lü yılların başlarında dünyanın süper gücü olan İngiltere, Sanayi Devrimini tamamlayarak ülkede ticareti arttırma hedefi ile dünya pazarı teker teker ele geçirme gayreti içerisine girdi.

Bundan dolayı sömürgeleri her geç zaman genişledi, yaşanan bu durum karşısında İngiltere topraklarında güneşin batmadığı ülke olarak anılmaya başlandı. Tarihçi Herodot’a göre üzerinde Güneş batmayan imparatorluk terimi ilk kez Pers İmparatoru I. Serhas tarafından kullanıldı.

İngiltere İle Türkiye Arasında Saat Farkı

Başlangıç noktası olan İngiltere’nin doğusundan itibaren saat hesaplaması artı(+), bundan itibaren ise eksi (-) şeklinde yapılmaktadır. Buna göre İngiltere’de saat 12:00 olduğunda Türkiye’de 15:00 olmaktadır, İngiltere aynen Türkiye’deki gibi tek bir zaman dilimi içinde kalır dolayısıyla tüm şehirleri ile Türkiye’nin saat farkı aynıdır.

Londra’da Saat Kaç

Tek bir zaman dilimi içerisinde olmasından dolayı İngiltere’nin her yerinde zaman farkı Türkiye ile aynıdır bu yüzden Londra ile Türkiye arasındaki zaman farkı – 3 saat olarak hesaplanmalıdır. Londra’daki saat farkını hesaplayabilmek için öncelikle İngiltere saat kaç sorusuna cevap bulmak önemlidir.

İngiltere’de gün doğumu 06:42 iken gün batımı 19:05’dir, ülkede gün uzunluğu 12 saat 23 dakika gece süresi 11 saat 37 dakikadır ve öğleden sonra saat 12:53’den itibaren başlamaktadır.

İngiltere Saat Kaç Uzaklıkta Karayolu

Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan binlerce İngiliz vatandaşı bulunurken aynı zamanda Türklerinde en çok ziyaret ettiği ülkeler içerisinde İngiltere yer almaktadır. İki ülke arasındaki mesafe 4330 km’dir, karayolu ile yapılacak olan seyahatte Türkiye’den İngiltere’ye 1 gün 19 saatte ulaşmak söz konusudur.

İngiltere Saat Kaç Uzaklıkta

Türkiye ile İngiltere arasındaki uçak mesafesi 3156 kilometredir ve direkt uçuşlar ortalama olarak 4 saat 30 dakika sürmektedir. 700 kilometre hızla giden bir yolcu uçağı 4 saat 30 dakikalık uçuşun ardından ülkeye iniş yapar ancak aktarmalı uçuşlarda süre biraz daha artar.

İngiltere Nüfusu 2022

İrlanda, Galler, İskoçya ve İngiltere’den oluşan birleşik krallığın toplam nüfusu 78 milyondur, nüfusun yüzde 85’i İngiltere’de yaşar. Bu durumda İngiltere nüfusu yaklaşık 65 milyondur, ülke nüfusunun yüzde 80’i şehirlerde yaşarken kilometrekare başına 281 kişi düşer ve bu yüzden İngiltere, dünyanın en büyük nüfus yoğunluğuna sahip ülkeler arasında yer alır.

İngiltere Nüfusu Yaş Ortalaması

Ulusal İstatistik Dairesi tarafından paylaşılan verilere göre İngiltere’de nüfus her geçen gün yaşlanmaya devam ediyor. Verilere göre 2046 yılında ülke nüfusunun dörtte birini 65 yaş ve üstü insanların oluşturacağı tahmin ediliyor.

2039 yılında 74 milyon olarak planlanan İngiltere nüfusu geçen yıla göre artarak 65 milyon 648 bin 54 ile en üst seviyeye ulaştı. Düzenlenen rapora göre ülke genelinde halen doğumlar ölümlerden daha fazla aynı zamanda ülkeye gelen göçmen sayısı ülkeden göç edenlerin oranına göre artmakta.

İngiltere Nüfusu Yıllara Göre

1960 yılından bu yana İngiltere nüfusu kaçtır incelemesinde istikrarlı artış dikkat çekiyor, 60’lı yılların başında 52 milyon civarında olan ülke nüfusu 2005 yılında 60 milyonu aştı. 2005 yılından bu yana halen devam eden nüfus artışı en son 2019 yılında en yüksek artış yüzdesini yakaladı. Ülke nüfusu 2019 yılında yüzde 2.16 oranında arttı.

İngiltere Nüfusu Ne Kadar

Dünyanın ekonomik olarak en gelişmiş 10 ülkesi içerisinde yer alan İngiltere nüfusu içinde göçmenler 4 milyonu geçiyor. İngiltere nüfusu kaçtır sorusunu cevaplamak için diğer ülke nüfuslarını bilmek gerekir. Birleşik Krallığın içerisinde yer alan Galler 3 milyon, İskoçya 5 milyon, Kuzey İrlanda ise 2 milyon nüfusa sahip.

Dolayısı ile İngiltere nüfusu 2022 kaç bakıldığında Birleşik Krallığı oluşturan ülkeler içerisinde en çok nüfusa sahip ülke. Aynı zamanda Birleşik Krallığın hem nüfus hem yüzölçümü hem de nüfus yoğunluğu açısından en büyük ülkesi.

İngiltere Nüfusu 2020

İngiltere nüfusu yıllara göre artış göstermeyi sürdürse de ülkede ki yaş ortalamasının her geçen yıl artması ülkede endişeye neden oluyor. Yaşlanmaya devam eden İngiltere’de doğumlar ölümlerin önünde olmasına rağmen ülke nüfusunda ki yaşlanmanın önüne geçilemiyor.

 

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.