Uzun Süreli Vize Başvuruları

Uzun Süreli Vize Başvuruları

Bir ülkeye seyahat edebilmek için vize başvurusunda bulunmak gerekir. Seyahat süresi 90 gün ve daha az olan kişilerin çeşitli seyahat acenteleri üzerinden vize başvurusu yapabilmeleri mümkün olurken, 90 gün ve daha fazla kalacak olan kişilerin konsolosluk üzerinden vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Vize Başvurularında Red

Uzun süreli vize başvuruları – Visa Center üzerinden detaylı bilgi alabilmek mümkün olur. 90 gün ve üzeri yurtdışı seyahatleri kısa süreli oturma izni olarak geçer. Bu nedenle ülkeye hangi amaçla gidildiği, seyahat planının ne olduğu gibi konularda konsolosluğa bilgi verilmelidir.

Bir ülkeye 90 günden fazla kalmak amacı ile seyahat etmek istiyorsanız, konsolosluktan oturum izni almalısınız.

Avrupa vize başvuruları ne zaman başlıyor?
Schengen vizesi başvuru süreleri gidilen ülkede ne kadar kalınacağına bağlı olarak değişim göstermektedir. 90 gün altındaki seyahatlerin başvuruları en az 180 gün, 90 gün üzerinde bulunan başvuruların en erken 90 gün evvelden başlaması gerekmektedir.
Vize süresi ne zaman başlar?
Vize süresi kişilerin vizelerinin onaylandığı ilk günden itibaren başlamaktadır.
iDATA kaç gün sonraya randevu veriyor?
iData’ya başvuru yapıldıktan sonra iData’nın belirlediği gün kişilere mail yoluyla haber verilmektedir.

Uzun Vize Hakkında

Uzun süreli vize almak sadece Konsolosluğun inisiyatifindedir. Ancak bazı durumlarda uzun süreli vize başvuruları yapmak için bir takım evraklar ve işlemler yapılabilir. Örneğin kişi sürekli veya belirli aralıklarla Ülkeye bir yakınını veya turistik olarak ziyaret ediyor ise veya kişi sürekli ticari görüşmeler sebebiyle Almanya’yı ziyaret ediyor ise bu gibi durumlarda Ülkeye  Vize İçin Gerekli olan evraklar listesine ek olarak aşağıdaki evraklar hazırlanarak uzun süreli vize talebinde bulunulabilir.

Uzun Süreli Vize Başvuruları

Uzun Süreli Vize Başvuruları

*Kişinin sürekli ve belirli aralıklarla Ülkeye seyahat ettiğini veya etmesi gerektiğini açıklayan vize talep dilekçesi

Kişinin Yıl içerisinde birden fazla seyahati olması durumunda bu seyahetlerinide kapsayacak 30 bin Euroluk schengen ülkelerinde geçerlidir ibaresi olan seyahat sağlık sigortası

*Türkiye’deki Maddi durumunu gösteren Banka Mevduatları ve ek belgeler ( Banka Mevduat bilgileri ve hareketli banka ekstreleri, Kişinin veya Türkiye’deki sahip olduğu şirkete ait Tapu Belgeleri ,Kişinin gelirlerini gösteren özellikle banka hesabına yatan kira gelirlerini gösteren Kira Kontratları ve sahip olunan araçlara ait araç ruhsatları )

Uzun Süreli Vize Başvuruları Videosu;

Oyla! post