Vize Hakkında

Vize Başvurusu İçin Davetiye Mektubu Nasıl Yazılır?

Farklı ülkelere yapılacak olan seyahatler öncesinde yapılacak olan vize başvurularında çeşitli belgelerin hazırlanması istenmektedir. İstenilen belgeler arasında davetiye mektubu da yer almaktadır. Vize başvurusu için davetiye mektubu nasıl yazılır? – Visa Center işlemleri için destek almak, doğru işlemler için önemlidir.

Davetiye mektubu yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları aşağıdadır;

 • Davetiye yazan kişinin, seyahat edilecek ülke vatandaşı olması,
 • Kalıcı oturma belgesinin olması,
 • Davetiye gönderilen kişi ile akrabalık ya da arkadaşlık ilişkisinin olması,
 • Ziyaretçinin rahat konaklayabileceği alana sahip olmak,

Vize başvurularında, vize onayı işlemlerinin hemen yapılabilmesi için davetiye mektubu büyük öneme sahiptir. Davetiye mektubu yazılırken, içeriğe dikkat etmek gerekiyor.

Eğer yurtdışına çıkmak için vize başvurusunda bulunacaksanız, bu işlem için sizden talep edilen bazı belgeler bulunur. Sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak sunmadan vize alma işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz. Eğer daha önce vize başvurusu için davetiye mektubu yazmadıysanız, bu işlem size biraz karmaşık gelebilir. Fakat aslında oldukça kolay bir işlemdir.

Vize Başvurusunda İstenen Davetiye Mektubu Nedir?

Eğer vize başvurusuna bulunacaksınız, sizden istenen davetiye mektubunu kesin olarak vize başvurusu yapacağınız elçiliğe ya da konsolosluğa sunmanız gerekiyor. Bu belge sizin tarafınızdan değil, gideceğiniz ülkede bulunan, sizi davet eden kişi tarafından yazılmalıdır. Davetiyeyi yazacak olan kişi, sizin o ülkede bulunduğunuz süre zarfında sizi evinde ağırlayacağını beyan etmelidir.

Davetiye Mektubunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sunmuş olduğunuz davetiye mektubunun kabul görebilmesi için, sizi davet eden kişinin, yani ev sahibinin sahip olması gereken bazı koşullar bulunur.

Bu koşulları şöyle listeleyebiliriz:

 • Vize alacağınız ülkenin vatandaşı olması,
 • Kalıcı oturma belgesine sahip olması,
 • Arkadaşlık ya da akrabalık ilişkinizin olması,
 • Oturduğu evin, evin ya da dairenin, gideceğiniz ülkeye kayıtlı olması,
 • Sizin rahatça konaklayabileceğiniz bir alana sahip olması.

Bazı büyükelçilikler vize alacak olan kişilerden davetiye mektubu istemese de, sizin gerekli durumlarda sunmak üzere bir davetiye mektubuna sahip olmanız, yararınıza olacaktır.

Davetiye Mektubu Nasıl Yazılır?

Davetiye mektubu yazmak korkulacak kadar karmaşık ya da zor bir işlem değil. Tek yapmanız gereken şey, davet edildiğiniz kişiden, konsolosluğa verilmek üzere bir davetiye mektubu yazmasını istemeniz. Davetiye mektupları size ya da konsolosluğa ithafen olabilir. Davetiye mektubunu hazırlamadan önce bu konu hakkında konsolosluktan bilgi almanız yararınıza olacaktır.

Bazı durumlarda konsolosluklar sizin için hazırlanmış bir davetiye formu sunabilirler. Böyle bir durumda elbette işiniz daha da kolaylaşır.

Size sunulan bu formda istenen bilgiler ya da formu eğer siz hazırlayacaksınız, sizi davet eden kişi hakkında istenen bilgiler şunlardır:

 • İsim, soyisim,
 • Doğum tarihi,
 • Meslek
 • Evin tipi ve adres bilgileri,
 • Ev sahibinin medeni durumu,
 • İmza

Davet kişi ile ilgili istenen bu bilgiler tamamlandıktan sonra, vize başvurusu yapacak kişiyle ilgili ise şu bilgiler istenmektedir:

 • Pasaportta yazan isim ve doğum tarihi,
 • Telefon numarası,
 • Ev sahibi ve vize alacak kişi arasındaki yakınlık ilişkisi,
 • Gezi sebebi,
 • Ülkeye giriş ve çıkış tarihleri.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Eğer davetiye mektubu size ithafen yazılacaksa, bu mektubun dostça bir dille yazılması önemlidir. Bu, konsolosluk yetkililerini etkileyen bir durumdur. Fakat davetiye mektubu konsolosluk yetkililerine ithafen yazılacaksa, resmi bir dil kullanılmalıdır.

Davetiye Mektubunun Yanında Hazırlanabilecek Belgeler

Bazı konsolosluk ya da elçilikler, sizden gönderilen davetiye mektubunu desteklemeniz adına bazı belgeler isteyebilir. Bu belgeler her zaman gerekli olmasa da, sizin her ihtimale karşı bu belgelere de sahip olmanız yararınıza olur.

Sizden istenebilecek belgelerin listesi şu şekildedir:

 • Davet eden kişinin nüfus cüzdanı ya da pasaportunun fotokopisi,
 • Ekonomik olarak iyi durumda olduğunu kanıtlayan belge,
 • Oturduğun evin sahibi ya da kiracısı olduğuna dair belge,
 • Birlikte seyahat edilecek bölgelerin listesi.

Davetiye Mektubu Nereye Gönderilmelidir?

Daveti yapan kişinin yazmış olduğu davetiye mektubu, önce vize başvurusu yapacak kişiye gönderilmelidir. Vize başvurusunu yapacak olan kişi konsolosluktan randevu alarak, bu davetiyeyi konsolosluğa sunmalıdır. Bazı konsolosluklar, davetiye mektubunun, daveti yapan kişi tarafından doğrudan konsolosluğa gönderilmesini de kabul ederler.

Davetiye Mektubu Örneği

Davetiye mektuplarının genel olarak kabul edilmiş bir tarzı bulunmuyor. Konsolosluklar tarafından belirli şartlara uyulmuş olan her türlü davetiye mektubu kabul ediliyor.

Yine de bir davetiye mektubu oluşturmadan önce, vize alınacak konsolosluktan davetiye mektubunun nasıl oluşturulması gerektiğine dair bilgi alınması faydalı olacaktır. Bazı konsolosluklar davetiye mektubunun nasıl olması gerektiğine dair önceden bilgilendirme yaparlar.

Büyükelçiliğe Gönderilen Davetiye Örneği

Tarih

(Ülkenin adı) Büyükelçiliği,

Adres

(Davet edilen kişinin ismi) için Davetiye Mektubu: Pasaport Numarası: 000011111

Sevgili Beyefendi ya da Hanımefendi

Bu davetiye mektubunu (Davet edilen kişinin ismi) vize başvurusunu desteklemek amacıyla yazıyorum.

Davet ettiğim kişi (ülke)’de ikamet etmekte. Kendisi benim (yakınlık derecesi). (Davetlinin adresi) yaşıyor. Telefon numarası şu: (00) 111 2220011

Ben ülkenizde (adres bilgisi)’de yaşıyorum. (Meslek) işinde çalışıyorum. Yıllık kazancım (kazanç). Davet ettiğim kişinin belirlenen tarihler arasında beni ziyaret etmesini istiyorum. Çünkü (doğum günüm var, düğünüm var).

Sizden beni ziyaret edebilmesi için vize vermenizi rica ediyorum. Burada kaldığı süre zarfında onun sorumluluğu bende olacak. Benim evimde ikamet edecek ve vize süresi bittiğinde ülkesine geri dönecek.

Ekte, gerekli tüm belgeleri bulabilirsiniz.

Olumlu ya da olumsuz olarak cevabınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim.

Saygılarımla.

(Davet edenin ismi)

(Davet edenin doğum tarihi)

(Davet edenin adresi ve telefon numarası)

(Davet edenin imzası)

Davet Edilen Kişiye Gönderilen Davetiye Mektubu

Tarih

(Davet edilen kişinin ismi) için Davetiye Mektubu: Pasaport Numarası: 000011111

Sevgili (davet edilen kişinin ismi)

Son görüşmemizin ardından çok uzun zaman geçti. O yüzden bu mektubu bir davetiye olarak kabul edin. Sevgili (kız kardeş, dost, akraba), sizi yeniden göreceği için çok heyecanlıyım.

Geldiğiniz vakit ile ülkenize döneceğiniz vakit arasında bende konaklayacaksınız. Tüm sorumluluğunuz bende olacak.

Vize alabilmeniz için gerekli olan tüm belgeleri gönderiyorum. Sizi görmek için sabırsızlanıyorum.

(Tam adres) (Ülke)

(Davet edenin mesleği)

(Ev ve iş telefon numarası / e-posta adresi)

İmza

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp