Vize Başvurusu İçin Davetiye Mektubu Nasıl Yazılır?

Vize Başvurusu İçin Davetiye Mektubu Nasıl Yazılır?

Farklı ülkelere yapılacak olan seyahatler öncesinde yapılacak olan vize başvurularında çeşitli belgelerin hazırlanması istenmektedir. İstenilen belgeler arasında davetiye mektubu da yer almaktadır. Vize başvurusu için davetiye mektubu nasıl yazılır? – Visa Center işlemleri için destek almak, doğru işlemler için önemlidir.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Davetiye mektubu yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları aşağıdadır;

 • Davetiye yazan kişinin, seyahat edilecek ülke vatandaşı olması,
 • Kalıcı oturma belgesinin olması,
 • Davetiye gönderilen kişi ile akrabalık ya da arkadaşlık ilişkisinin olması,
 • Ziyaretçinin rahat konaklayabileceği alana sahip olmak,

Vize başvurularında, vize onayı işlemlerinin hemen yapılabilmesi için davetiye mektubu büyük öneme sahiptir. Davetiye mektubu yazılırken, içeriğe dikkat etmek gerekiyor.

Vize davet mektubu nereye gönderilir?

Vize davet mektubu seyahat gerçekleştirilecek ülkenin Konsolosluğu’na gönderilir.

Davet mektubu ne demek?

Ziyaret edilen ülkede herhangi bir tanıdık varsa burada konaklanan olacağına dair mektup davet mektubudur.

Yurtdışı davetiye nasıl alınır?

Yurtdışı davetiye mektubu uçuş gerçekleştirilecek ülkenin Konsolosluğu ya da vize acenteleri bünyesinde alınır.

Eğer yurtdışına çıkmak için vize başvurusunda bulunacaksanız, bu işlem için sizden talep edilen bazı belgeler bulunur. Sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak sunmadan vize alma işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz. Eğer daha önce vize başvurusu için davetiye mektubu yazmadıysanız, bu işlem size biraz karmaşık gelebilir. Fakat aslında oldukça kolay bir işlemdir.

Vize Başvurusunda İstenen Davetiye Mektubu Nedir?

Eğer vize başvurusuna bulunacaksınız, sizden istenen davetiye mektubunu kesin olarak vize başvurusu yapacağınız elçiliğe ya da konsolosluğa sunmanız gerekiyor. Bu belge sizin tarafınızdan değil, gideceğiniz ülkede bulunan, sizi davet eden kişi tarafından yazılmalıdır. Davetiyeyi yazacak olan kişi, sizin o ülkede bulunduğunuz süre zarfında sizi evinde ağırlayacağını beyan etmelidir.

Davetiye Mektubunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sunmuş olduğunuz davetiye mektubunun kabul görebilmesi için, sizi davet eden kişinin, yani ev sahibinin sahip olması gereken bazı koşullar bulunur.

Bu koşulları şöyle listeleyebiliriz:

 • Vize alacağınız ülkenin vatandaşı olması,
 • Kalıcı oturma belgesine sahip olması,
 • Arkadaşlık ya da akrabalık ilişkinizin olması,
 • Oturduğu evin, evin ya da dairenin, gideceğiniz ülkeye kayıtlı olması,
 • Sizin rahatça konaklayabileceğiniz bir alana sahip olması.

Bazı büyükelçilikler vize alacak olan kişilerden davetiye mektubu istemese de, sizin gerekli durumlarda sunmak üzere bir davetiye mektubuna sahip olmanız, yararınıza olacaktır.

Vize Başvurusu İçin Davetiye Mektubu Nasıl Yazılır?

Vize Başvurusu İçin Davetiye Mektubu Nasıl Yazılır?

Davetiye Mektubu Nasıl Yazılır?

Davetiye mektubu yazmak korkulacak kadar karmaşık ya da zor bir işlem değil. Tek yapmanız gereken şey, davet edildiğiniz kişiden, konsolosluğa verilmek üzere bir davetiye mektubu yazmasını istemeniz. Davetiye mektupları size ya da konsolosluğa ithafen olabilir. Davetiye mektubunu hazırlamadan önce bu konu hakkında konsolosluktan bilgi almanız yararınıza olacaktır.

Bazı durumlarda konsolosluklar sizin için hazırlanmış bir davetiye formu sunabilirler. Böyle bir durumda elbette işiniz daha da kolaylaşır.

Size sunulan bu formda istenen bilgiler ya da formu eğer siz hazırlayacaksınız, sizi davet eden kişi hakkında istenen bilgiler şunlardır:

 • İsim, soyisim,
 • Doğum tarihi,
 • Meslek
 • Evin tipi ve adres bilgileri,
 • Ev sahibinin medeni durumu,
 • İmza

Davet kişi ile ilgili istenen bu bilgiler tamamlandıktan sonra, vize başvurusu yapacak kişiyle ilgili ise şu bilgiler istenmektedir:

 • Pasaportta yazan isim ve doğum tarihi,
 • Telefon numarası,
 • Ev sahibi ve vize alacak kişi arasındaki yakınlık ilişkisi,
 • Gezi sebebi,
 • Ülkeye giriş ve çıkış tarihleri.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Eğer davetiye mektubu size ithafen yazılacaksa, bu mektubun dostça bir dille yazılması önemlidir. Bu, konsolosluk yetkililerini etkileyen bir durumdur. Fakat davetiye mektubu konsolosluk yetkililerine ithafen yazılacaksa, resmi bir dil kullanılmalıdır.

Davetiye Mektubunun Yanında Hazırlanabilecek Belgeler

Bazı konsolosluk ya da elçilikler, sizden gönderilen davetiye mektubunu desteklemeniz adına bazı belgeler isteyebilir. Bu belgeler her zaman gerekli olmasa da, sizin her ihtimale karşı bu belgelere de sahip olmanız yararınıza olur.

Sizden istenebilecek belgelerin listesi şu şekildedir:

 • Davet eden kişinin nüfus cüzdanı ya da pasaportunun fotokopisi,
 • Ekonomik olarak iyi durumda olduğunu kanıtlayan belge,
 • Oturduğun evin sahibi ya da kiracısı olduğuna dair belge,
 • Birlikte seyahat edilecek bölgelerin listesi.

Davetiye Mektubu Nereye Gönderilmelidir?

Daveti yapan kişinin yazmış olduğu davetiye mektubu, önce vize başvurusu yapacak kişiye gönderilmelidir. Vize başvurusunu yapacak olan kişi konsolosluktan randevu alarak, bu davetiyeyi konsolosluğa sunmalıdır. Bazı konsolosluklar, davetiye mektubunun, daveti yapan kişi tarafından doğrudan konsolosluğa gönderilmesini de kabul ederler.

Davetiye Mektubu Örneği

Davetiye mektuplarının genel olarak kabul edilmiş bir tarzı bulunmuyor. Konsolosluklar tarafından belirli şartlara uyulmuş olan her türlü davetiye mektubu kabul ediliyor.

Yine de bir davetiye mektubu oluşturmadan önce, vize alınacak konsolosluktan davetiye mektubunun nasıl oluşturulması gerektiğine dair bilgi alınması faydalı olacaktır. Bazı konsolosluklar davetiye mektubunun nasıl olması gerektiğine dair önceden bilgilendirme yaparlar.

Büyükelçiliğe Gönderilen Davetiye Örneği

Tarih

(Ülkenin adı) Büyükelçiliği,

Adres

(Davet edilen kişinin ismi) için Davetiye Mektubu: Pasaport Numarası: 000011111

Sevgili Beyefendi ya da Hanımefendi

Bu davetiye mektubunu (Davet edilen kişinin ismi) vize başvurusunu desteklemek amacıyla yazıyorum.

Davet ettiğim kişi (ülke)’de ikamet etmekte. Kendisi benim (yakınlık derecesi). (Davetlinin adresi) yaşıyor. Telefon numarası şu: (00) 111 2220011

Ben ülkenizde (adres bilgisi)’de yaşıyorum. (Meslek) işinde çalışıyorum. Yıllık kazancım (kazanç). Davet ettiğim kişinin belirlenen tarihler arasında beni ziyaret etmesini istiyorum. Çünkü (doğum günüm var, düğünüm var).

Sizden beni ziyaret edebilmesi için vize vermenizi rica ediyorum. Burada kaldığı süre zarfında onun sorumluluğu bende olacak. Benim evimde ikamet edecek ve vize süresi bittiğinde ülkesine geri dönecek.

Ekte, gerekli tüm belgeleri bulabilirsiniz.

Olumlu ya da olumsuz olarak cevabınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim.

Saygılarımla.

(Davet edenin ismi)

(Davet edenin doğum tarihi)

(Davet edenin adresi ve telefon numarası)

(Davet edenin imzası)

Davet Edilen Kişiye Gönderilen Davetiye Mektubu

Tarih

(Davet edilen kişinin ismi) için Davetiye Mektubu: Pasaport Numarası: 000011111

Sevgili (davet edilen kişinin ismi)

Son görüşmemizin ardından çok uzun zaman geçti. O yüzden bu mektubu bir davetiye olarak kabul edin. Sevgili (kız kardeş, dost, akraba), sizi yeniden göreceği için çok heyecanlıyım.

Geldiğiniz vakit ile ülkenize döneceğiniz vakit arasında bende konaklayacaksınız. Tüm sorumluluğunuz bende olacak.

Vize alabilmeniz için gerekli olan tüm belgeleri gönderiyorum. Sizi görmek için sabırsızlanıyorum.

(Tam adres) (Ülke)

(Davet edenin mesleği)

(Ev ve iş telefon numarası / e-posta adresi)

İmza

Davet Mektubu
Vize davet mektubu; vize başvuru sahibinin, gideceği ülkede tanıdıkları vasıtasıyla konaklayacağına dair yazılan bir mektuptur. Vize başvuru belgeleriyle birlikte, ilgili konsolosluğa sunulur.
Vize Başvurularında Neden Davetiye Mektubu İstenir?
Vize başvurularında birçok konsolosluk tarafından davetiye mektubu istenir. Davetiye mektubunun amacı; ziyaret edilecek ülkede yaşayan kişi tarafından çağırılması ve masrafların bu kişi tarafından karşılanacağı bildirilir.
Davetiye Mektubu Nasıl Olur?
Davetiye mektubunda özel bir şekil yoktur. Ancak resmî dille ve ilgili konsolosluğa hitaben yazılır. Davetiye mektubu, başvuru sahibi çağıran kişi tarafından yazılır ve çağırdığı kişinin tüm bilgilerini mektupta belirtmek zorundadır. Doğum tarihi, iletişim numarası, pasaporttaki ismi, hangi amaçla ziyaret ettiği, otelde mi kalacağı yoksa davet eden kişide mi kalacağı gibi bilgiler, tarihleriyle birlikte net olarak belirtilir.
Davet Mektubu İçin Ek Belgeler İstenir mi?
Davet mektubu her konsolosluk tarafından talep edilmese de mektubu destekleyecek belgeler istenebilir. Davet eden üniversite öğrencisiyse öğrenci belgesi, davet edilen kişi, davet eden kişi tarafından finanse edilecekse, davet edecek kişinin geliri gösterecek belgeler, davetli otel, pansiyon gibi rezervasyona sahipse, bu rezervasyonların belgeleri sunulur.
Davet Mektubunu Kimler Yazabilir?
Davet mektubunu yazmak için, illaki o ülkenin vatandaşı olmak gerekli değildir. O ülkede eğitim ya da iş amaçlı oturum izni bulunan, mülteci olarak oturum iznine sahip kişiler de davet mektubu yazabilir.
Davet Mektubunda Hangi Bilgilere Yer Verilir?
Vize başvurularında davet mektubunun dili İngilizce olmalıdır. Çoğu zaman ziyaret edilecek ülkenin ana dilinde yazılır. Konsolosluklar Türkçe olarak davet mektubu belgesi kabul etmez.
Türkiye’den Davet Mektubu Nasıl Gönderilir?
Türkiye’den davet mektubu hem gerçek kişilerden hem de kurum ve kuruluşlardan gönderilebilir. Kurum ve kuruluşlardan gönderildiğinde, firmanın vergi levhası istenir. Aynı zamanda davet mektubu gönderilen kişinin masraflarının da yine şirket tarafından karşılanacağının belgelenmesi istenir.
Türkiye’ye Turistik Vize İçin Davet Mektubu Gerekir mi?
Vizeyle Türkiye’ye giriş yapabilen ya da Türkiye’ye girişi yasak olan bir kişinin turistik vize ile davet mektubu gönderilir. Davet eden kişinin; T.C. kimlik numarası, akrabalık ilişkisi olup olmadığı, açık kimliği, davetli listesi, ikametgâhı, iletişim numarası, kalma süresi ve neden kalınmak istediği gibi bilgiler, net olarak belirtilir. Davet eden kişi; davet ettiği kişinin sponsorluğunu yapabilmeli, düzenli imkânı olmalıdır.
Davet Mektubu Örneği
Davet mektubu; vize başvurularında gerekli olan belgelerden bir tanesidir. Ziyaret edilen ülkede yaşayan akraba, arkadaş tarafından, başvuru sahibinin kendisini ziyaret edeceğine dair yazılır.
Davet Mektubu Kimler Tarafından Yazılır?
Davet mektubu; sadece o ülkede yaşayan kişiler tarafından yazılmaz. Eğitim amaçlı, çalışma amaçlı, mülteci olmuş ve o ülkede oturum izni almış kişiler de vize başvurusu yapan kişiler için, davet mektubu yazabilir.
İş Seyahati İçin Davet Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?
İş seyahati davet mektubu yazılırken; kişinin çalıştığı şirketin adı, iş pozisyonu, unvanı, hangi tarihler arasında iş amaçlı yurtdışı seyahatine çıkıldığı belirtilir. İş seyahatine kaç kişi çıkıyorsa, tüm bu detaylar, kişi sayısına göre mektup içinde bilgileriyle belirtilerek, imza ve kaşe ile onaylı hale getirilir.
Davetiye Mektubu Yanında Ek Belgeler İstenir mi?
Yurtdışı seyahatlerde çoğu konsolosluk, davetiye mektubu belgesini talep etmez. Ancak mektubun istendiği durumlarda, davetiye mektubunun desteklenmesi için; davet eden kişinin pasaport ya da nüfus cüzdanının fotokopisi, davet eden kişinin mali durumunu gösterir belge, evin kirada ya da ev sahibi olunduğu, ziyaret edilecek yerlerin isimleri gibi bilgiler talep edilir.
Vize Davet Mektubu Nedir?
Vize davet mektubu; vizesi alınan ülkede yaşayan kişinin, vize başvuru sahibinin ziyaretine gelmesi için, davet ettiğine dair yazılan mektuptur. Davet mektubu, ziyaret edilecek kişi tarafından yazılır.
Schengen Vizesi Davet Mektubu Nasıl Yazılır?
Schengen vizesi alacak kişiler, davet mektubu hazırlamalıdır. Mektupta seyahatin amacı belirtilir. Schengen vizesi davet mektubu sayesinde; başvuru sahibinin illegal bir durum ile ülkeye giriş yapmayacağı belirtilmiş olur.
Davetiye Mektubu Nereye Gönderilmelidir?
Davetiye mektubu; konuk kişi tarafından, konsolosluk ya da büyükelçilik makamına, diğer vize başvuru evraklarıyla birlikte sunulur. Davet mektubunda tarih ve yer belirtilmelidir. Konsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Davet edilen kişinin pasaportta haliyle adı ve soyadı, adresi ve iletişim numarası, doğum tarihi, taraflar arasındaki ilişki düzeyi, ziyaretin amacı gibi bilgiler açıklanır.
Davetiye Mektubunda Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?
Davetiye mektubu yazarken; ev sahibinin o ülkenin vatandaşı olmasına, ev sahibinin yasal olarak sürekli ikametgâh hakkının olmasına, ev sahibinin yakın arkadaş, akraba ya da aile bireyi olmasına, ziyaret edecek kişinin, konaklamaya yetecek yeterli alanı olmasına dikkat edilir.
İş Davetiyesi Nasıl Yazılır?
İş davetiyesi, bir firmanın ya da işletmenin, başka bir ülkedeki kişiyi ilgili alanda çalışmak üzere davet edebilmesi adına yazmış olduğu bir mektup olarak dikkat çeker. Bunu yaparken belli kurallara azami derecede dikkat etmek önem arz eder. İş davetiyesi yapılması için kişi adına veya şirket adına, yapılacak iş ve süresiyle ilgili bilgilerin olduğu bir başvuru dilekçesi oluşturulmalıdır. İş davetiyesi yazılırken, özellikle en çok öne çıkan konunun bunun bir noter üzerinden yapılması olduğunu ifade etmek lazım. Yani bu belgenin resmi bir geçerliliğinin olması şarttır. Bu yüzden size en yakın olan notere gittikten sonra ilgili form ve davet mektubunu kayıt altına almanız şarttır. Üzerinde kesinlikle mühür, imza ve tarih olmak zorundadır. Tüm bunların yanı sıra farklı bir dille yapılacaksa, yine noter eşliğinde buna da uygun şekilde çevirisinin tamamlanması esastır.
Firma Davet Mektubu Örneği
Firma davet mektubu örneği içerisinde birden çok bilgi alınır. Bunların başında davetiyeyi yollayan işletmenin bilgileri, hangi sektörde yer aldığı, adresi, geliri, kar payı gibi verilere yer verilmelidir. Davet edilecek olan kişinin adresi, eğitimi, iş deneyimi, kimlik bilgileri verilmelidir.
İş Seyahati İçin Davet Mektubu Örneği
İş seyahati yapmadan önce gideceğiniz ülkedeki bir işletmenin davet mektubu yollaması önem arz eder. İş tanımı, sektörün adı, faaliyetlerin neler olduğu, her iki tarafın açık kimlik ve iletişim bilgileri istenir. Bunun resmiyet kazanması önem arz eder. Daha sonra bunun konsolosluğa sunulması lazım. Böylelikle süreç de tamamlanmış olur. Ardından konsolosluk yetkilileri bunu inceleyerek kararlarını ona göre verirler.
Çalışma İzni Davet Mektubu Örneği
Çalışma izni davet mektubu örneği içinde bunu gerçekleştirecek olan firma ya da şirketin tüm bilgileri olmalıdır. Aynı hassasiyetin davet edilecek kişi için de gösterilmesi şarttır. Bu sayede sorunsuz bir mektup hazırlanmış olacaktır.
Vize Davet Mektubu Örneği
Vize davetiyle ilgili mektup alınması için, gidilecek olan kurumla veya o ülkenin vatandaşıyla iletişime geçilmesi gereklidir. Sizin için oluşturacağı davetiye mektubunu konsolosluğa vermesinin ardından, vize başvuruları için tüm işlemleri, Türkiye’deki konsolosluktan başlatabilirsiniz.
Vize Davetiyesi Nasıl Yazılır?
Davet eden kişinin, davet edilen ülkenin vatandaşı olması gerekiyor. Davet eden kişinin daimi oturma iznine sahip olması şarttır. Davet eden kişinin yakın arkadaşınız veya ailenizdeki bireyler arasında yer alması gereklidir.
Kişiye Özel Davet Mektubu Örneği
Davet edenin ismi, soy ismi, doğum tarihi, adresi, mesleği, ev özellikleri, ev sahipliği durumu ve davet eden kişinin imzası olmalıdır. Kişiye özel olarak hazırlanan davetiye mektubunda, hangi amaçla gelineceği ve ne kadar süre kalınacağı gerçek bir şekilde belirtilmelidir.
Çalışma İzni Davet Mektubu Örneği
Çalışma iznini almak için, gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna çalışma izni dilekçesi vermeniz gerekmektedir. Davet mektubu, bu iznin alınmasını kolaylaştırmaktadır.
Etkinlik Davet Mektubu Örneği
Davet edilen kişinin ismi, doğum tarihi, telefon numarası, davet eden ve davet edilen arasındaki ilişkinin ne olduğu belirtilmelidir. Vize alınmasıyla ilgili gerekçe ve ülkeye ne zaman giriş ve çıkış yapılacağı açıklanmalıdır.
İş Davet Mektubu Örneği – İngilizce
İş davet mektubunun örneğini vize başvuru merkezinin internet sitesinden indirebilirsiniz. İngilizce veya gidilecek ülkenin dilinde iş davet mektubu hazırlanması gerekmektedir.
Almanya Ticari Davetiye Örneği
Almanya’ya ticari faaliyetlerinizi gerçekleştirmek üzere gitmek istediğiniz takdirde, orada bulunan ortaklarınızdan davetiye talep edebilirsiniz.
Davet Mektubu Nedir?

Davet mektubu sizlerin yurt dışına gitmesi için gereken belgelerden biridir. Bazı ülkelerde her koşulda gerekir iken bazı ülkeler ise farklı durumlarda tercih etmektedir. Bu nedenle ülke bazında konuşmak daha doğru olacaktır. Davetiye mektubu sizlere iletildikten sonra bunu dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

Davet mektubu nedir sorusunu vize başvurularında sıklıkla duymak mümkündür. Özellikle ticari bir faaliyet için, eğitim için, bir akrabanıza veya arkadaşınıza gidiyorsanız onun için ya da çalışma izni için davetiye mektubu gerekmektedir.

Davet mektubu resmi bir kurumdan gelebileceği gibi belediyeler aracılığı ile bir kişiden de gelebilmektedir. Bu nedenle kişiler bazen ne yazacaklarını bilemeyebilirler. Davetiye mektubu örneği ise burada kişiye oldukça yardımcı olmaktadır. Davet sebebi davet mektubunda belirtilir ve davet eden ve davet edilen ile ilgili pek çok bilgi yer alır.

Davet mektubu örneği Türkçe olduğunda anlamanız kolay olsa da kişi Türkiye’ye gelmiyorsa evrakın Türkçe olmasına gerek yoktur. Kişi yurt dışına gidiyorsa burada o ülkenin ana dili veya kabul ettiği diğer diller yer alabilmektedir. Bu süreç biraz da tercihe bağlı olarak değişmektedir.

Davet mektubu vize davetiye örneği seçeneklerine bakıldığında içerisinde her türlü sebebe bağlı olarak örnekler bulunmaktadır.

Bu bir etkinlik davet mektubu örneği de olabilmektedir. Yani herhangi bir davet ve etkinlik için de kişi davet edilebilmektedir. Resmi bir organizasyon olması tavsiye edilmektedir.

En çok tercih edilen ise çalışma izni davet mektubu örneği olmaktadır. Birçok kişi yurt dışında çalışmaktadır.

Seyahat Davet Mektubu Örneği

Kişiye özel davet mektubu yazılırken üst sol kısma tarih atılmalıdır. Ayrıca ikamet edilen şehrin belirtilmesi önemlidir. Ardından konu başlığını yazmak ve daveti o ülkenin resmi dilinde ifade etmek şarttır. En alttaki kısım ise davet edilenin bilgilerine ayrılmalıdır.

Firma davet mektubu örneği resmi olmasından dolayı buna uygun bir dille kaleme alınmalıdır. Daveti yapan firmanın adı, etkinlik alanı, nerede bulunduğu, hangi sektörde olduğu gibi çok önemli olan bilgilerin eklenmesi şarttır. Aynı şekilde davet edilen işletmeyle alakalı bu tip verileri de yazarak bunu konsolosluğa sunmak sürecin bir parçası olarak karşımıza çıkar.

İş seyahati için davet mektubu örneği her zaman vize alımını kolaylaştıran detayların içinde bulunur. Davet edilen şahsın adı, soyadı, kimlik bilgileri, hangi sektörde çalıştığı, iş sıfatının ne olduğu bilgilerinin yazılması lazım. Aynı şekilde daveti yapan kişinin de buna uygun bilgileri eklemesi önemlidir.

Çalışma izni davet mektubu örneği çerçevesinde hangi şahıs çalışması için davet ediliyorsa, ona ait olan hem kimlik hem iletişim hem de meslek bilgilerinin çok açık bir biçimde belirtilmesi lazım. Daveti yollayan kişi ya da kurum için de prosedürün aynı olduğunu ifade etmek gerekiyor. Buna uyumlu şekilde hareket edilmesi esastır.

İş davetiyesi nasıl yazılır: İş davetiyesinde her daim resmi bir dil kullanılmalı, ilgili kişinin mesleki bilgilerinin yanı sıra kimlik ve iletişim verilerine de yer verilmelidir.

Kişiye özel davet mektubu örneği her zaman tarihle başlamalıdır. Bunu sol taraftaki üst alana; gün, ay ve yıl şeklinde yazmak, altına da şehri belirtmek gerekmektedir. Konunun açık olarak ifade edilmesinden sonra bunun detaylarına geçilmelidir.

Vize Davet Mektubu

Vize davet mektubu örneği Türkçe olarak yazıldığı zaman içerisinde hem bunu yollayan hem de davet edilen kişinin bilgileri olmalıdır. Aynı zamanda adres bilgilerinin belirtilmesi de şarttır.

Vize davetiye örneği konsolosluğa hitaben yazılır. Bu noktada kişi, davet edilecek olanın ikamet, iletişim ve kimlik bilgilerini açık bir biçimde belirtmek zorundadır. Bunun ardından konsolosluğa elden ya da aracı kurum ile teslim edilmektedir.

Kişiye özel davet mektubu her zaman yazılırken konsolosluk merkezli olacak şekilde cümleler kurulmalıdır. Bu kişinin tüm ayrıntıları olmalıdır.

Firma davet mektubu örneği ana konu, firmanın verileri, davetin yollandığı kişi ya da kurumun bilgilerinden oluşmaktadır.

Kişiye özel davet mektubu örneği içeriğinde iletişimden kimlik bilgilerine kadar birçok verinin yazılması, bunun doğru bir biçimde tamamlanması demektir.

İş seyahati için davet mektubu örneği içinde tarih olmalıdır. Bazı ülkeler bunun sağda, bir kısmı ise solda bulunmasını talep eder. Konsolosluğa hitap edileceği için saygılı bir dil kullanılmalıdır. Daveti yapan ve davet edilenin resmi bilgileri burada bulunmak zorundadır. Daha farklı evrakların eklenmesi durumunda bu durum ifade edilmelidir.

Çalışma izni davet mektubu örneği için hangi dilde isteniyorsa ona göre hareket edilmelidir. Uluslararası bir dil olmasından dolayı bunun İngilizce yazılmasının önünde bir engel yoktur. İşin tanımı yapılmalı, firma bilgilerine yer verilmeli, istenen kişi de kesinlikle iletişim, mesleki ve kimlik bilgileri ile tanımlanmalıdır. Bunların tümü konsolosluk açısından çok mühimdir.

İş davetiyesi nasıl yazılır: Antentli kağıt kullanılmalıdır. Yani firmanın ismi ya da logosunun olması esastır. Aynı zamanda işletmenin her türlü bilgisinden bahsedilmesi önemli bir detay olarak karşımıza çıkar. Konu net bir biçimde özetlenmelidir.

Vize Başvurusu İçin Davetiye Mektubu Nasıl Yazılır Videosu;

4/5 - (1 vote)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.