Amerika Vizesi 2023

,
Amerika Vizesi 2022

Amerika Vizesi 2023; 4 Temmuz 1776’da kurulan ve merkezi Washington, DC olan Amerika, dünyanın en çok göçmen barındıran kıtalarından bir tanesidir. Her yıl farklı coğrafyalardan yüz binlerce insan Amerika’ya turist veya göçmen olarak gitmektedir. Dünyanın dört bir yanından gelen bu göçmenlerin kaynaşmasını ve ülkeye ısınmasını sağlamak için “Expat” gibi çeşitli platform toplulukları mevcuttur. Bu topluluklar, yeni bir ülkeye taşınmanın zorluklarını aşmaları konusunda göçmenlere yardımcı oluyor.

Expat  platformundaki InterNations topluluğu, her bir göçmenin kendisini  Amerika’nın parçası hissetmesine yardımcı olmak amacıyla kurulan gönüllü bir topluluktur. InterNations, Amerika eyalet ve şehirlerinde yaşayan kişilerin, kendi bölgelerindeki uluslararası insanlarla iletişim kurup tanışmasını destekliyor. Bu topluluk sadece Amerika’da değil, dünya çapında bir ağ oluşturarak 420  şehirde gurbetçilerin birbirini bulup yeni bir ülkeye ve şehre birlikte alışmalarını sağlıyor. InterNations topluluğu, düzenli aralıklarla aktif bir şekilde etkinlik organizasyonları planlıyor. İnanması güç olsa da bu canlı topluluk,  ayda neredeyse 6 bin etkinlik gerçekleştiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri (United States- USA)50 tane eyaletten oluşup bu eyaletlerin tümü bir merkeze bağlı olarak politik birlik sağlıyor. Her eyaletin kendi yönetim birimleri var ve bu birimler de kendi eyaletleri içerisinde yönetim hakkına sahip ve küçük birimlere sınırlı ölçüde yetki ile sorumluluk veriliyor. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları, bir eyaletten diğerine geçerken  herhangi bir elektronik seyahat belgesine tabii tutulmuyor ve ikamet ettiğinden farklı bir eyalette yerleşimini kuracak olan vatandaşların da yetkililerden izin almasına gerek yok . Böylece aynı zamanda federal bir yönetim anlayışına da sahip olan  Amerika Hükûmeti, Amerika sınırları içerisindeki vatandaşlarının gerçekleşecek yolculuk ve ziyaretlerini esnek ve serbest bir yapıda karşılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık eyaletini, 11.96 yüzdelik oranı ile Amerika’nın batısında bulunan; doğusunda Nevada, güneydoğusunda Arizona sınırıyla  Kaliforniya oluşturuyor. Amerika’nın en soğuk ve yüzölçümü bakımından en geniş sınırlarına sahip eyaleti ise Alaska. Alaska, zorlu iklim şartlarından dolayı Amerika’da en az nüfus ve yerleşime sahip bölgeyi oluştursa da; bugün “Discovery Channel”, “TLC ”gibi belgesel kanallarının en önemli belgesel temalarından biri. Özellikle TLC’de yayınlanan “Alaska’yı Mesken Tuttuk” programında Alaska’da sıfırdan bir hayat kurmaya çalışan Brown ailesinin yaşadığı maceralı günlerin, vahşi yaşam meraklısı gençlerin Alaska’ya olan ziyaretini arttırdığı düşünülüyor.

Amerika Vizesi 2023 yılında nasıl alınıyor sorusunun cevabı için okumaya devam edin. Amerika’da yaşam nasıl? Amerika Birleşik Devletleri, yapılan anketlerde yaşam kalitesi bakımından 20. sırada yerini alıyor. İş piyasasında ise  4. sırada yer alan Amerika, satın alınabilirlik açısından 51. sırada. Bu anketlere göre yaşam standartlarının elverişliliği açısından 7 avrupa ülkesi de ilk 10’u oluşturuyor. Sırasıyla Kanada, Danimarka, İsveç, Norveç, İsviçre, Hollanda, Finlandiya ve Almanya, listenin ilk 10 sırasına yerleşiyor. Avustralya ve Yeni Zelenda’da yaşam kalitesi iyi durumda olan ülkelerden.

Vize alıp Amerika eyaletlerini ziyaret etmek istiyorsunuz veya Amerika’ya taşınacaksınız. O halde bilmenizde fayda var; Amerika’da güvenlik ve yasalar, özellikle yeni ziyaretçiler için her zaman değişken bir konu olacaktır. Amerika’da nezih bir yerde geziyorken aynı yerde, bir anda kendinizi kaos içindeki  Dodgyville’de bulabilirsiniz.

Amerika, yeni gelenler tarafından yasaların hemen anlaşılıp ezberlenemeyeceği kadar karmaşık bir şekilde kendi içinde özerk bir devlettir. Ülkenin bazı eyaletlerinde marihuana kullanımı yasalken başka bir eyalette bu türden uyarıcı maddeler yasak olabilir. Bu durum da ülkeyi yeni ziyaret eden turistler açısından kafa karıştırıcı bir durumdur.

Bir ülkeye vize alınırken en merak edilen konulardan ilki doğal olarak gidilecek ülkenin güvenli olup olmamasıdır. Amerika, her ne kadar göz kamaştırıcı yanıyla güven veren bir ülke gibi dursa da, kabarık suç dosyalarına yabancı bir ülke değil. Amerika’da turistlerin çoğu, çeşitli tehdit ve suçlardan mağdur duruma düşebiliyor. Ne yazık ki bu alanda yapılan anket çalışmalarının sonucuna göre Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en güvenilir ülkeleri arasında yer almıyor.  2019 Küresel Barış Endeksi’ nin yayınladığı istatiksel verilere göre Amerika güvenilir ülke olma konusunda 128. Sırada yer alıyor. Ülke eyaletlerinde her an bir silah sesi yükselebiliyor ve polis şiddeti de bir o kadar yoğun yaşanıyor. Bu ülkeye duyulan güvensizliğin yol açtığı etki ve travmalardan dolayı, ülkede bazı vatandaşların şahsına ait, kendilerini savunma amaçlı edindikleri silahları dahi var.

Her ne kadar kaoslu bir ülke olsa da, eğlence bazında değerlendirildiğinde Amerika, tercih edilebilecek en güzel ülkelerden bir tanesi. Bu ülke tıpkı filmlerde görüldüğü gibi “uzun yol” atmosferiyle kişileri çabucak etkisi altına alan  memleket. Ziyaretçileri ve göçmenleri tarafından  “Rüya Ülkesi” olarak anılan Amerika, geniş milli parkları, çölleri ve dağları ve ehlileşmemiş  doğasıyla, macera yaşamak isteyen herkesi bu büyülü atmosferin içine çekiyor.

Vize alarak Amerika’da uzun süreler seyahat etmeyi düşünüyorsanız ülkede sık sık gerçekleşen deprem ve özellikle kuvvetli kasırga gibi doğal afetlere karşı zihnen hazır olmalı , en azından hava durumunu takip ederek yolculuk etmelisiniz. Amerika’da, sadece Türkiye’de alışık olduğumuz türden doğal afetler yok. Örneğin yakın tarihte, 2018 yılında Hawaii’de Kilauea Yanardağı’nın patlamasıyla birlikte lavlar, yerleşim merkezlerine ulaşmış ve büyük bir tahribata yol açmıştı. Mayıs, Haziran ve Kasım ayları Pasifik kıyısında süren kasırga mevsimlerini oluşturuyor. Bu kasırgalar Amerika Birleşik Devletleri’nin ülke topraklarını ve sakinlerin can güvenliğini tehdit ediyor.

Amerika’da yıllık ortalama maaş 94.700 dolardır. En düşük işçi maaşı 24 bin dolar; en yüksek ortalama maaş ise 423 bin ABD dolarıdır. ABD’de yıllık ortalama yaşam maliyeti 10 bin dolar ile 18 bin dolar arasındadır. Yaşam maliyeti ay olarak hesaplandığında bu maliyet, aylık 1000- 1500 dolara tekabül eder ve temel gereksinimlerin dışında geriye kalan eğlence ve lüks ihtiyaçlar da hesaplanan bu maliyetin içindedir. Yani Amerika’da yaşayıp ortalama koşullarda gelir elde eden bir insan, tüm gereksinimlerini karşıladıktan sonra geleceğe yönelik çoğu hayalini gerçekleştirebilmek için kısa süre içerisinde rahatlıkla birikim yapabilir.

Amerika Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Amerika Vizesi Gerekli Evraklar 2023 yılında hangi belgelerden oluşuyor sorusu sıkça duyduğumuz bir soru. Evrak toplamak, ABD vize başvuru sürecinin büyük bir kısmını oluşturuyor. Başvurmanız gereken vize türüne karar verildikten sonra şartlarınızı kontrol etmeli ve vize için gereken evrakları toplamaya başlamalısınız. Amerika Konsolosluğunun başvuru sahiplerinden  her vize türü için istediği genelgeçer belgeler vardır. Belgelerinizi teslime gittiğinizde tüm belgelerin yanınızda bulunduğundan emin olun.

Bu yazı, Amerika Vizesi 2023 yılında nereden alınıyor sorusuna ışık tutacak.  Amerika, her gidenin kendine göre bir şey bulabileceği, sınırsız sosyal imkanların ve sayısız etkinliğin olduğu bir yer. Bu ülke, çok sayıda göçmenin de ülkeye yerleşmesinin etkisiyle; mutfağından müziğine, sanat tarihinden müzesine kadar çok çeşitli kültür ve kültür ürünlerinin buluşma noktasını oluşturuyor.

ABD’deki iç uçuşlar pahalı olabileceğinden rezervasyonun uçuş tarihinden çok önce yapılması iyi bir tercih olacaktır. Uçuş rezervasyonları ne kadar erken yapılırsa bilet fiyatları o kadar uygun oluyor. Doğrudan havayolları aracılığı ile rezervasyon yapmak yerine, Türkiye’deki obilet.com veya trivago uygulamasına benzeyen SkyScanner, Priceline gibi web sitelerinde en uygun ücreti aramayı deneyebilirsiniz. Ya da firmamız size bu konuda ücretsiz yardımcı olur.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yerel otobüslerle şehri dolaşabilirsiniz ancak bu uzun mesafeler için önerilmiyor. Uzun yolculuklarınızı demiryolu ile veya uçakla yapmanız zaman yönetimi açısından daha iyi ve güvenli bir seçenek. Amerika’ya seyahat edeceğiniz zaman mutlaka sigortanızı yaptırmalısınız çünkü Amerika’da gerçekleşebilecek kazalarda sigortanız olmadan ücretini karşılamaya çalışmanız oldukça masraflı olacağından sizi güç durumda bırakabilir.

Turistler genelde gittikleri yabancı ülkelerde cüzdanlarının çalınacağından korkarlar. Amerika’da cüzdan hırsızlığı kadar kredi kartı dolandırıcılığı da oldukça yaygındır. Turistler sık sık bu yöntem ile kandırılmaktadır. Bu yüzden Amerika’ya geldiğinizde bankacılık işlemlerinizi güvenli bir bankamatikten yapmalısınız. Şüpheli bulduğunuz ATMlere kartınızı sokmayınız ve şifre dahil hiçbir bilginizi girmeyiniz. Aynı zamanda dolandırıcılar, bağlandığınız wifi adresinden de banka ve kredi kartı bilgilerinize erişebilmektedir. Bu durumu aklınıza getirerek wifi bağlantısı ile internette gezindiğiniz zamanlarda çevrimiçi işlem yapmamanız ve banka ile ilgili bilgilerinizi girmemeniz önerilir. Aynı zamanda özellikle cüzdan, telefon gibi önemli kişisel eşyalarınızı, turistik yerler ve yoğun transit merkezlerinde kendinize yakın tutmalısınız. Amerika’da yerlilerden çok, turistler eşyalarını kaybetmekte ve çaldırmaktadırlar. Ayrıca her ne kadar Amerika özgürlüklerin ülkesi namı ile tanınsa da Amerika’da oldukça muhafazakar insanların yaşadığı yerleşkeler de var. Bu yüzden trans bireyler ve tüm LGBTİ+ kişiler dikkatli olmalı, dar ve karanlık sokaklar yerine, güvensiz durumlarda seslerini duyurup çevreden yardım isteyebilecekleri geniş caddeleri tercih etmelidir.

Amerika Vizesi Gerekli Evraklar 2023 şöyle ifade edilebilir; Amerika’ya vize alabilmek için öncelikle bir pasaportunuz olmalı. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Başkonsolosluğunun resmi websitesinden çevrimiçi DS -160 (Amerika Vizesi) başvuru formu doldurmalısınız.

DS – 160 formunu doldurmanız için sosyal güvenlik numaranız, ABD vergi mükellef kimliğiniz,  kendi ülkenizin verdiği ulusal kimlik numarası (Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ), pasaportunuz ve seyahat planı bilgileriniz gerekmektedir.

Amerika vizesi alma sürecinde, randevu iptalleri veya vizenin reddedilmesi durumlarında vize ücreti iade edilmemektedir. Avrupa vize görüşmelerinden farklı olarak Amerika vizesi alacağınız zaman randevulu görüşme esnasında vize ücreti ödemeniz istenir. Göçmen olmayan biri, 160 dolar vize başvuru ücreti ödemektedir.

Daha önce Amerika’yı ziyaret ettiyseniz, önceki Amerika vizelerinizi ve Amerika gezinizde kullandığınız pasaportu da yanınızda götürmelisiniz.

Amerika vizesi için gerekli evraklar ve bilgiler şunlardır:

 • DS 160 vize başvuru formu
 • ABD’de planladığınız geziden sonra en az 6 ay süresi olan pasaport (en az bir boş sayfası olmalı)
 • Pasaport örneği
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Gidiş – dönüş uçak rezervasyonu belgesi
 • Sosyal medya hesap bilgileri ve sosyal medya hesaplarının geçmişi (her belgenin tercümesi yapılmalıdır.)
 • Resmi siteden başvuruya yüklemek üzere güncel vesikalık fotoğraf (50 mm x 50 mm ölçülerde olacak. Yüklemede sorun çıkarsa randevu saatinde konsolosluğa elden teslim edilebilir. )
 • Banka bilgileri, mesleki ve finansal bilgiler,
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi

Amerika Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Amerika Vizesi 2023’de başka evraklar gerektiriyor mu yoksa aynı evraklar mı toplanmalı sorusunun net cevabı için okumaya devam edebilirsiniz. Amerika aile birleşimi vizesi alırken vize görüşmesine gittiğinizde belgelerinizin aslını da yanınızda götürmelisiniz. Amerika aile birleşimi vizesine başvururken İngilizce olmayan belgeler, yetkilendirilmiş bir tercüme servisinden, tercüme ile sunulmalıdır. Tercümenin noter onaylı olması veya apostilli olması gerekmemektedir. Peki, Amerika Aile Birleşimi Gerekli Evraklar nelerden oluşuyor sorusunun cevabı altta belirtilen maddelerde yazıyor.

Amerika Aile Birleşimi Gerekli Evraklar şunlardır:

 • Süresi dolmamış ve en az 6 ay geçerli pasaport
 • Dışişleri spesifikasyonlarını karşılayacak ve yeni çekilmiş iki adet renkli fotoğraf
 • Randevu mektubu ve kurye onayı ( Davası National Certificate Vocational tarafından incelenen adaylar, başvuruda randevu mektubunu yanında götürmelidir.)
 • Evlilik sertifikası (uluslararası alanda geçerli bir evlilik cüzdanı)
 • Kişi dul ise eski eşin ölüm belgesi; eski eşten ayrılınmış ise evliliğin bittiğine kanıt oluşturması açısından mahkemede verilen ayrılma kararı
 • Başvuruda bulunacak kişinin kendisinin, eşinin ve 21 yaşından küçük evlenmemiş tüm çocuklarının ( kişi çocukları beraberinde götürmeyecekse dahi) doğum kaydı belgesinin aslı ve onaylı bir örneği (çocuklar ölmüş ise ölüm tarihi belirtilecektir)
 • Kişinin doğum belgesi yok ise nedeni devlet kurumu tarafından onaylı bir beyan ile temellendirilerek belirtilmelidir.
 • Evlat edinilmiş çocuk var ise, evlat edinme kararının aslı veya onaylı bir kopyası
 • Evlat edinme sertifikası (evlat edinen bireylerin isimleri ve evlat edinme yeri ve tarihi)
 • Doğum belgesindeki isim pasaporttaki isimden farklı ise veya bu değişiklik evlilik yoluyla oluşmadıysa ismin kendisine ait olduğunun ve değiştiğinin yasal kanıtı
 • Başvuru sahibi eğer bir suç ile yargılanılıyor ise dava ve dava süreci hakkında şeffaf bilgi
 • Askeri kayıtlar Başvuru sahibi herhangi bir ülkenin askeri kuvvetlerinde görev yapmış ise askeri sicile bakılır)
 • Herhangi bir suçtan dolayı hüküm giyilmişse af yasasından yararlanılma durumuna bakılmaksızın mahkeme kaydı ve hapishane kayıtlarının onaylı bir kopyası

Amerika  Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Amerika Vizesi 2023’de farklı koşullar gerektiriyor mu konusunu turistler sıkça merak ediyor. ABD vizesi başvurusu formu, ABD Konsolosluğunun resmi sayfasından yapılmaktadır. Amerika Çalışma vizesi Gerekli evraklar neler olabilir açıkladık.

Amerika, ülkesinde çalışmak isteyen vatandaşlara geçici çalışma vizesi vermektedir. Bu vizelerin ismi şu şekildedir : H1-B, H-1B1, H2-A, H2-B, H3

İşte Amerika Çalışma vizesi Gerekli evraklar ;

 • Ziyaretin bitiş süresinden sonra en az 6 ay daha süresi olacak pasaport
 • O zamana kadarki edinilen eski pasaportlar (olması halinde)
 • C. kimlik belgesi fotokopisi
 • Biometrik fotoğraf
 • Banka hesap özeti
 • Sicil kaydı ve tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • DS-160 vizesi başvuru formu, I-129 formu, I797 formu
 • Amerika vizesi talep dilekçesi
 • Vize ücretinin makbuzu
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Amerika Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Amerika Vizesi 2023 yılı için gerekenleri açıkladık. Amerika öğrenci vizesi gerekli evrakların neler olduğunu da öğrenebilirsiniz. Amerika öğrenci vizesi gerekli evraklar aşağıda sıralanmıştır:

 • ABD’de kalış sürenizden sonra en az altı ay geçerli pasaport
 • Okula kabul belgesi
 • Diploma, transkript, sertifika gibi akademik hazırlık belgeleri
 • Yeterli paranızın olduğuna dair banka dökümü delilleri
 • Eğitim bitiminde Amerika’dan ayrılacağınıza dair kanıt
 • Geçerli pasaport
 • Fotoğraf

Amerika Vizesi Ücreti 2023

Amerika Vizesi 2023’de pahalı mı merak ediliyor. Amerika Vizesi Ücreti 2023’de değişen harç ücretlerini sıraladık.

Amerika Vizesi Ücreti 2023’de şu şekilde:

Amerika vizesi ücreti, en düşük 90 USD, en yüksek 250 USD olarak belirlenmiştir. Amerika vizesi ücretleri, vize türüne göre değişmektedir.

Amerika  Vizesi Aile Birleşimi 2023

Amerika Vizesi 2023 yılında hangi koşullarda veriliyor bahsetmiştik. Amerika Vizesi Aile Birleşimi 2023 yılı ışığında gerekli şartları yazının devamında bulabilirsiniz.

Amerika Vizesi Aile Birleşimi 2023 ‘de şartlar şu şekilde;

Amerika’da kalıcı yaşamak isteyen yabancı vatandaşlar göçmen vizesi almalıdır. Bu göçmene en az 21 yaşında olan ve ABD vatandaşı veya ABD yasal daimi ikamet iznine sahip bir yakını sponsor olmalıdır. Göçmen vizesi, acil olarak verilen akraba vizesi ve aile tercihi vizesi olarak ikiye ayrılır. Amerika vatandaşları eş, çocuk, ebeveyn veya kardeşleri için göçmen dilekçesi verebilir. Amerika’da daimi ikamet vizesi olanlar ise eşleri ve evlenmemiş çocukları için bu hakkı arayabilir.

Amerika Çalışma Vizesi 2023

Amerika Vizesi 2023 yılında, önceki yıllarda oluşan farklı koşullar ve eklemelerle sürdürülüyor.Amerika Çalışma Vizesi 2023’de nasıl alınır inceleyin. Amerika Çalışma Vizesi 2023 şartları  şu şekilde;

Amerika’ya iş aramak veya iş başvurusunda bulunmak için gidebilirsiniz. İş için  çalışma vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişi, Amerika’nın göçmenlik bürosuna müracaat etmelidir. Bu vize başvurusunun ismi USCIS I-129 vizesidir.

Amerika  İş Arama Vizesi 2023

Amerika Vizesi 2023 yılında gelişen şartları öğrendiniz. Amerika  İş Arama Vizesi 2023’de nasıl değişimlere uğradı? Amerika  İş Arama Vizesi 2023 yılı şartları şu şekilde:

Amerika’da turistik vize ile aynı zamanda geçici bir süre için çalışacağınız bir iş arayabilirsiniz. B1/ B2 vizeleri ile Amerika’da en fazla 6 ay kalıp iş arama hakkınız var.

Amerika  Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Amerika Vizesi 2023 Erasmus başvurusu nasıl yapılır Amerika Eğitim & Erasmus Vizesi 2023 yılında hangi şartlarla değerlendiriliyor? Amerika Eğitim & Erasmus Vizesi 2023’de verilmiyor.  Amerika’da Erasmus eğitim programı yoktur.  ABD, Erasmus programının uygulandığı Avrupa ülkelerinden değildir. Bu yüzden Amerika’da Erasmus eğitim programına katılım gerçekleştiremezsiniz. Amerika başka tür eğitim programları  için vize vermektedir. Bu tür vizeleri tercih ederek Amerika’da başka eğitim programlarına katılabilirsiniz.

Amerika   Vize Reddi 2023

Amerika Vizesi 2023 yılında neden reddedilir? Amerika Vize Reddi 2023 yılında da aynı sebeplerden oluşuyor.  Amerika Vize Reddi 2023 sebepleri şöyle:

DS-160 formunu yanlış veya eksik doldurursanız vizeniz reddedilecektir. Bu başvuru için yeterince hazırlık yapmadan veya sizden istenenleri tam dinlemeden vize almak için başvurmamalısınız.

Amerika vizesi için nereye başvurulur?

Amerika’ya olan seyahatleriniz için Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğuna başvuru yapmalısınız.

F1 vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?

F1 vizesi alabilmeniz için banka hesabınızda en az 10.000 TL olmalı.

10 yıllık Amerika vizesi kaç para?

Konsolosluk harcı haricinde 10 yıllık Amerika vizesi hizmet ücreti 160 Amerikan dolarıdır.

5/5 - (1 vote)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.