Amerika Asgari Ücret 2023

,
Amerika Asgari Ücret

Amerika Birleşik Devletleri’nde federal kurumlarda çalışan işçilerin asgari ücretine uygulanan artışa ilişkin kararname imzalandı. Kararnameye göre Amerika asgari ücret yaklaşık %40 arttı ve 10,95 dolardan 15 dolara çıktı. Gelecek yıl uygulamaya girecek olan yeni asgari ücret oranının ülkedeki tüm eyaletlerde etkisini göstererek uygulanması bekleniyor.

Amerika Asgari Ücret Aylık

Ülke genelinde asgari ücretin saati 7.25 doları olan Amerika Birleşik Devletleri’nde eyaletlere göre Amerika asgari ücret aylık oranı farklılık göstermekte. Birçok eyalette asgari ücret 1200 dolar seviyesinde iken farklı eyaletlerde rakam 2400 dolara kadar çıkıyor.

330 milyondan fazla nüfusa sahip olan ülkede 50 farklı eyalet ülkeyi oluşturuyor, bundan dolayı asgari ücretin aylık uygulamasında önemli farklar ortaya çıkıyor. Ülke genelinde çalışanların hakkını koruyabilmek için hükümet tarafından saatlik alt limit ücret uygulaması kullanılır ve tüm eyaletler alt limite uymak zorundadır.

Amerika’da Asgari Ücret Aylık 2020

Asgari ücret haftalık 40 saat çalışma süresi üzerinden hesaplanmaktadır, 2020 yılında asgari ücret saati 7.25 dolar olarak belirlenmiştir. Çalışma standartları hem federal hem değerli ücret uygulamasına dahil olan işçilerin aylıklarına buna göre artış uygulandı.

New York, Kaliforniya, Arizona ve Colorado gibi bazı eyaletlerde saat ücreti 725 dolar yerine 10.11 dolar olarak uygulanmakta. Amerika’da asgari ücret aylık 2023 yılında imzalanan kararname ile arttırıldı.

New York Asgari Ücret

15 dolara yükseltilen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki asgari ücret saat uygulaması New York eyaletinde halen 10 dolar olarak devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri başkanı tarafından imzalanan kararnamenin uygulamaya girmesinin ardından vergilerde kesinti yapıldıktan sonra Amerika’da asgari ücret ile geçinmek zorunda olanlar haftada 260 ila 300 dolar arasında aylık elde edecek.

Alt limit olarak 15 Dolar hesaplanan asgari ücret en yüksek başkent Washington DC de uygulanıyor, eyalette saat ücreti 15 dolar iken Kaliforniya eyaletinde 14 dolar olarak belirlendi.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok eyalette Amerika asgari ücret saat uygulaması yıllardır değişmeyerek 7.25 dolar olarak devam ediyor. 2023 yılında da birçok eyalet asgari ücret oranını arttırma konusunda herhangi bir değişikliğe gitmedi.

3/5 - (2 votes)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.