Türk Vatandaşları için ETIAS Sistemi Üzerinden Kayıt - Visa Center

Türk Vatandaşları için ETIAS Sistemi Üzerinden Kayıt

Türk Vatandaşları için ETIAS Sistemi Üzerinden Kayıt 1 – etias tr
ETIAS VİZE BİLGİ SİSTEMİ

Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) gri ve yeşil pasaportlu Türk vatandaşlarının yurt dışına çıkmak için izin aldıkları bir platformdur.

Türkiye’de memurlara, meclis eski üyelerine ve bazı istisna kişilere tanınan yeşil ve gri pasaport birçok ülkeye seyahatte kolaylık sağlıyor.

Türk vatandaşları için Etıas sistemi üzerinden kayıt – Visa Center başlığı altında bu ayrıcalık hakkında bilmeniz gereken tüm ayrıntılar yer alıyor. Gri ve yeşil pasaport ne anlama gelir, kimlere verilir?

Schengen vizesi, ülkeleri ve EFTA üyesi ülkeler gibi bilgileri aşağıdaki yazıdan edinebilirsiniz. Başvuru işlemlerini kendiniz yapabileceğiniz gibi vize başvuru merkezimiz aracılığıyla da yaptırabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport bordo pasaporta nazaran en fazla 5 yıl geçerliliğe ve daha fazla bir şekilde dolaşım avantajına sahip olan bir pasaport türüdür. Genel anlamda memurlara veriliyor olarak bilinse de devlet memurlarının çok az bir kısmı bu pasaporta adaydır. Yeşil pasaport kimlere verilir:

– 1. , 2. ve 3. derece kadrolarda bulunan veya sözleşmeli devlet memurlarına verilir. Yeşil pasaporta başvurabilmek için önce devlet memurlarının belli bir kıdeme ermesi gerekiyor.

– TBMM eski üyelerine verilir. Görev sürelerince siyah pasaport kullanan milletvekilleri görevleri bittikten sonra yeşil pasaport kullanırlar.

– Eski bakanlar kullanabilir. Bunlar da görevlerine devam ederken siyah kullanırken görev bittikten sonra yeşil pasaport kullanırlar.

– Görevleri süresince olmak kaydıyla büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarına verilir. Görevleri devam eden belediye başkanlarına verilir.

-Devlet sporcusu unvanı taşıyan atletlere verilir. Branş farkı olmaksızın ülkeye başarı getirdiği için devlet sporcusu statüsü verilen sporculara hem aylık bağlanır hem de yeşil pasaport verilir.

 Daha bir çok kesime verilebilen yeşil pasaport oldukça iyi imkânlar sunmaktadır sahiplerine.

Gri Pasaport Nedir?

Bu pasaport türü hizmet pasaportu y ada hizmet damgalı pasaport olarak bilinir. Bu pasaportu alan kişi devlete her türlü hizmet için yurtdışına gidiyor olmalıdır. Gri pasaport kimlere verilir konusuna kısaca değinelim:

– Hükümetçe yurtdışında görevlendirilen kişilere ,

– Türkiye Cumhuriyeti’nin üye olduğu uluslararası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara ,

– Türk Hava Kurumu ve Türk Kızılay Cemiyetince görevlendirmeleri bulananlara ,

– Hizmet damgalı pasaportu olan kişinin yanında eşine ve birlikte ikamet eden çocuklarına verilir.

 Bugüne kadar Avrupa dâhil birçok ülkeye vizesiz giden Türk Vatandaşı olan pasaport sahipleri 2020’den itibaren Avrupa ülkelerine gitmek için önceden izin alması gerekli olacak. Avrupa parlamentosu tarafından yapılan bildiriye göre 2020 yılında Avrupa ülkelerinden birine seyahat etmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatinden önce ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu olacak. Bu kayıt işlemi için 7 Euro olan harç ücretini de ödemleri gerekmektedir. Bu ücretten 18 yaş altı ve 70 yaş üstü başvurucular muaf tutulacak. Avrupa parlamentosu bu uygulama ile salgın hastalıkları önleme, yasadışı göçe önlem alma ve sınır kontrolünün arttırmayı amaçlamaktadır.

 Bu pasaportlara sahip olan Türk vatandaşları tarafından sunulan evraklar ön incelemeden geçirilerek herhangi bir güvenlik riski ya da göç durumu tespit edilirse başvuru reddedilecek. Avrupa parlamentosunun bu kararı Schengen bölgesini ne ölçüde etkileyecek sorusu merak edilmektedir.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen bölgesine üye olan ülkeler tarafından oluşturulan Schengen vizesi sahibine geçerliliği ve zaman dilimi süresince Avrupa Birliği Schengen üyeleri ve EFTA Schengen üyelerini kapsayan tüm Schengen Bölgesin de serbest dolaşım imkânı sağlar. Schengen’e taraf olan 26 ülke bulunmaktadır. Schengen anlaşmasına bağlı 26 ülkeden 22 tanesi AB’ nin bir parçası, diğer 4 tanesi , ise EFTA(Avrupa Serbest Ticaret Birliği) parçasıdır.

Schengen Bölgesine Üye Olan Ülkeler :

l Çek Cumhuriyeti

l Danimarka

l Estonya

l Fransa

l Almanya

l Yunanistan

l Macaristan

l İzlanda

l İtalya

l Letonya

l Litvanya

l Lüksemburg

l Malta

l Hollanda

l Norveç

l Polonya

l Portekiz

l Slovakya

l Slovenya

l İspanya

l İsveç

l İsviçre

l Lihtenştayn

l Finlandiya

l Belçika

l Avusturya

EFTA ve Açılımı

9 Avrupa üleşinde bulunan 10 Adil Ticaret ithalatçısından oluşan bir birliktir. Üye ülkeler : Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İsviçre ve Birleşik Krallık

Schengen Vizesi ile Schengen Bölgesinde Ne kadar süreyle ikamet edebilirim?

Bulunduğunuz ülkenin düzenleyeceği vize türüne göre seyahatin mahiyeti ve diğer ilgili koşullar gereğince söz konusu vizeye uygulanan farklı kısıtlamalar bulunmaktadır. Süre olarak altı ayda bir 90 güne kadar süre verilme imkânı vardır

Başa dön tuşu
×