Türk Vatandaşları için ETIAS Sistemi Üzerinden Kayıt

Türk Vatandaşları için ETIAS Sistemi Üzerinden Kayıt

Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) gri ve yeşil pasaportlu Türk vatandaşlarının yurt dışına çıkmak için izin aldıkları bir platformdur.

Türkmenistan Aile Birleşimi

Türkiye’de memurlara, meclis eski üyelerine ve bazı istisna kişilere tanınan yeşil ve gri pasaport birçok ülkeye seyahatte kolaylık sağlıyor.

Türk vatandaşları için Etıas sistemi üzerinden kayıt – Visa Center başlığı altında bu ayrıcalık hakkında bilmeniz gereken tüm ayrıntılar yer alıyor. Gri ve yeşil pasaport ne anlama gelir, kimlere verilir?

Schengen vizesi, ülkeleri ve EFTA üyesi ülkeler gibi bilgileri aşağıdaki yazıdan edinebilirsiniz. Başvuru işlemlerini kendiniz yapabileceğiniz gibi vize başvuru merkezimiz aracılığıyla da yaptırabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport bordo pasaporta nazaran en fazla 5 yıl geçerliliğe ve daha fazla bir şekilde dolaşım avantajına sahip olan bir pasaport türüdür. Genel anlamda memurlara veriliyor olarak bilinse de devlet memurlarının çok az bir kısmı bu pasaporta adaydır. Yeşil pasaport kimlere verilir:

Türk Vatandaşları için ETIAS Sistemi Üzerinden Kayıt

Türk Vatandaşları için ETIAS Sistemi Üzerinden Kayıt

– 1. , 2. ve 3. derece kadrolarda bulunan veya sözleşmeli devlet memurlarına verilir. Yeşil pasaporta başvurabilmek için önce devlet memurlarının belli bir kıdeme ermesi gerekiyor.

– TBMM eski üyelerine verilir. Görev sürelerince siyah pasaport kullanan milletvekilleri görevleri bittikten sonra yeşil pasaport kullanırlar.

– Eski bakanlar kullanabilir. Bunlar da görevlerine devam ederken siyah kullanırken görev bittikten sonra yeşil pasaport kullanırlar.

– Görevleri süresince olmak kaydıyla büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarına verilir. Görevleri devam eden belediye başkanlarına verilir.

-Devlet sporcusu unvanı taşıyan atletlere verilir. Branş farkı olmaksızın ülkeye başarı getirdiği için devlet sporcusu statüsü verilen sporculara hem aylık bağlanır hem de yeşil pasaport verilir.

 Daha bir çok kesime verilebilen yeşil pasaport oldukça iyi imkânlar sunmaktadır sahiplerine.

Gri Pasaport Nedir?

Bu pasaport türü hizmet pasaportu y ada hizmet damgalı pasaport olarak bilinir. Bu pasaportu alan kişi devlete her türlü hizmet için yurtdışına gidiyor olmalıdır. Gri pasaport kimlere verilir konusuna kısaca değinelim:

– Hükümetçe yurtdışında görevlendirilen kişilere ,

– Türkiye Cumhuriyeti’nin üye olduğu uluslararası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara ,

– Türk Hava Kurumu ve Türk Kızılay Cemiyetince görevlendirmeleri bulananlara ,

– Hizmet damgalı pasaportu olan kişinin yanında eşine ve birlikte ikamet eden çocuklarına verilir.

 Bugüne kadar Avrupa dâhil birçok ülkeye vizesiz giden Türk Vatandaşı olan pasaport sahipleri 2020’den itibaren Avrupa ülkelerine gitmek için önceden izin alması gerekli olacak. Avrupa parlamentosu tarafından yapılan bildiriye göre 2020 yılında Avrupa ülkelerinden birine seyahat etmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatinden önce ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu olacak. Bu kayıt işlemi için 7 Euro olan harç ücretini de ödemleri gerekmektedir. Bu ücretten 18 yaş altı ve 70 yaş üstü başvurucular muaf tutulacak. Avrupa parlamentosu bu uygulama ile salgın hastalıkları önleme, yasadışı göçe önlem alma ve sınır kontrolünün arttırmayı amaçlamaktadır.

 Bu pasaportlara sahip olan Türk vatandaşları tarafından sunulan evraklar ön incelemeden geçirilerek herhangi bir güvenlik riski ya da göç durumu tespit edilirse başvuru reddedilecek. Avrupa parlamentosunun bu kararı Schengen bölgesini ne ölçüde etkileyecek sorusu merak edilmektedir.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen bölgesine üye olan ülkeler tarafından oluşturulan Schengen vizesi sahibine geçerliliği ve zaman dilimi süresince Avrupa Birliği Schengen üyeleri ve EFTA Schengen üyelerini kapsayan tüm Schengen Bölgesin de serbest dolaşım imkânı sağlar. Schengen’e taraf olan 26 ülke bulunmaktadır. Schengen anlaşmasına bağlı 26 ülkeden 22 tanesi AB’ nin bir parçası, diğer 4 tanesi , ise EFTA(Avrupa Serbest Ticaret Birliği) parçasıdır.

Schengen Bölgesine Üye Olan Ülkeler :

l Çek Cumhuriyeti

l Danimarka

l Estonya

l Fransa

l Almanya

l Yunanistan

l Macaristan

l İzlanda

l İtalya

l Letonya

l Litvanya

l Lüksemburg

l Malta

l Hollanda

l Norveç

l Polonya

l Portekiz

l Slovakya

l Slovenya

l İspanya

l İsveç

l İsviçre

l Lihtenştayn

l Finlandiya

l Belçika

l Avusturya

EFTA ve Açılımı

9 Avrupa üleşinde bulunan 10 Adil Ticaret ithalatçısından oluşan bir birliktir. Üye ülkeler : Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İsviçre ve Birleşik Krallık

Schengen Vizesi ile Schengen Bölgesinde Ne kadar süreyle ikamet edebilirim?

Bulunduğunuz ülkenin düzenleyeceği vize türüne göre seyahatin mahiyeti ve diğer ilgili koşullar gereğince söz konusu vizeye uygulanan farklı kısıtlamalar bulunmaktadır. Süre olarak altı ayda bir 90 güne kadar süre verilme imkânı vardır

Etias Başvur
Etias, AB üyeleri için tanımlanmış olan bir seyahat bilgisi sunan ve aynı zamanda yetkiye sahip servis olarak karşımıza çıkıyor. Resmi özellikleri öne çıkar. Çünkü bu AB komisyonları tarafından oluşturulmuştur. Temel işlevlerinin başında ise vizesiz bir biçimde seyahat eden kişilerin kontrol edilmesini sağlamak, onları kayıt altına başarılı bir şekilde almaktır. Böylelikle çok önemli bir vazifeye sahip olduğunu görmekteyiz.
Etıas Başvuru Formu
Etias başvuru formu özel bir biçimde tanımlanmıştır. Kendi resmi sitesi üzerinden hemen erişimin sağlanması konusunda hiçbir sorun yoktur. Ardından ise belirlenmiş olan yerlerin doldurulması gerekmektedir. Ancak burada bilinmesi gereken temel husus bu sistemin henüz Türkiye’de geçerli olmadığıdır.
Etias Ne Zaman Yürürlüğe Girecek
Etias AB içinde kabul edilmiş olan bir sistem olarak karşımıza çıkmış olsa da, bunun şu an için Türkiye’de uygulanmadığını ifade etmek lazım. Normal şartlar altında Türkiye ile AB arasında bu konuda yapılmış olan görüşmelerin sonrasında, 2022 yılı itibariyle ülkemizin de buna dahil edileceği belirtilmişti. Fakat AB bu konuda verdiği söze sadık kalmayarak sistemin Türkiye’de geçerli olmadığını ifade etmiştir.
Etıas For Turkey
Etias sistemi Türkiye’de yoktur. Çok uzun bir dönemde beri bu konuda yapılmış olan girişimler her ne kadar başarılı bir biçimde tamamlanmış olsa da, buna dair olumlu bir gelişme yaşanmamıştır. Bu yüzden sistem şu an için ülkemizi içine almamıştır. Bu yüzden AB ülkelerine gidecek olanların mutlaka tanımlanmış olan vize prosedürüne göre hareket etmeleri önem arz eder.
Yeşil Pasaport İle Yurtdışına Çıkış İşlemleri 2022
Yeşil Pasaport farklı birçok işleme tabi tutulmaktadır. Bunların olumlu yönde seyretmiş olduğunu ifade etmek gerekmekte. Özellikle Avrupa ülkelerinin bir kısmının yeşil pasaport sahiplerinden vize istemediğini görmekteyiz.
Etias Başvuru Formu

Etias sistemi ile ilgili pek çok merak edilen şey vardır. Bunlardan biri de Etias başvuru işlemleridir. Etias açılım olarak Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi şeklinde geçmektedir. Schengen ülkelerine vizesiz girilme sürecini takip etmektedir. Ancak öncelikle Etias başvuru formu doldurulmalıdır.

Ancak henüz yürürlüğe girmeyen bu sistemin durumu merak edilmektedir. Etias ne zaman yürürlüğe girecek sorusu sorulmaktadır ve tarih olarak 2022 yılının son ayları verilmektedir. Ancak net bir bilgi olmamak ile birlikte bu konuda net açıklama gelecektir.

Etias aslında temel olarak Avrupa Birliği içerisinde barınmayan ülkelerin insanlarının Avrupa Birliği ülkelerini gezmesi için tasarlanmıştır. Etias for Turkey de bu nedenle merak edilmektedir çünkü Türkiye bir Avrupa Birliği ülkesi değildir.

Tüm bu süreci Etias application da indirerek öğrenebilirsiniz. Ancak özellikle 2022 yılının sonunda daha net öğrenilecek birtakım durumlar da söz konusudur. Akıllarda pek çok soru bulunmaktadır.

Yeşil pasaport da bu açıdan oldukça etkilidir. Türkiye’de yeşil pasaportu olan kişiler pek çok ülkeye kısa süreliğine de olsa kolaylıkla ziyaret edebilmektedir ve vize almaya da gerek yoktur. Ancak bu her ülke için geçerli değildir. Pandemi yeşil pasaport işlemlerini de sekteye uğratmamıştır.

Yeşil pasaport ile yurt dışına çıkış işlemleri 2020 yılında da sıklıkla tercih edilmiştir. Pandemi önlemleri kapsamında olsa da pek çok insan ülke dışına çıkmıştır. Özellikle vize istemeyen ülkeler tercih edilmiştir.

Aynı durum yeşil pasaport ile yurt dışına çıkış işlemleri 2022 yılında da geçerli olup seyahat etmek çok daha kolaydır.

Etias nedir?

Etias, Avrupa seyahat bilgileri ve yetkilendirme sistemi, Schengen bölgesine gitmek için vize gerek kalmıyor ülkelerden ziyaretçileri izin verip takip etmeyi sağlayan elektronik sistemdir.

Etias sistemi ne zaman başlayacak?

Etias sistemine yönelik yasal prosedür 2016 yılında başladı, 2022 yılı ile birlikte sisteminin yerini alması hedefleniyor.

Yeşil Pasaportlular Almanyaya gidebilir mi?

Almanya yeşil, gri ve siyah pasaport için seyahat kısıtlaması getirdi, vize gerektirmeyen pasaportlar vatandaşı pasaportu ile eşitlendi.

Oyla! post