İzlanda Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2021

Turistik Vize İşlemleri

 
İzlanda için schengen vize evrakları hazırlanmalıdır. Güncellenen yeni evrak listesine  visacenter.com.tr/schengen-vizesi-gerekli-evraklar/  adresinden ulaşabilirsiniz.

Ticari Vize İşlemleri

 

Nedir? :  İş ve ticaret amaçlı İzlanda seyahatleri için alınması istenen kısa süreli izne İzlanda ticari vize diyoruz.

Kaç günlük alınabilir? :Kısa süreli İzlanda vizesi türlerinden olan ticari vize ile 180 gün içinde 90 güne kadar ülkede faaliyette bulunabilirsiniz.

Nereye başvurulur? : İzlanda ticari vize işlemleri konusunda gerekli yardımı almak için vize merkezimizle irtibata geçebilirsiniz.

Davetiye nasıl olmalıdır? : İzlanda’ya seyahat edecek başvuru sahibinin, İzlanda’da bulunan ilgili firmadan davetiye mektubu temin etmesi gerekmektedir. Bu davetiyenin iki firmaya da ait bilgileri, başvuranın görev ve seyahat amacını, seyahatin süresini ve maddi kaynağını açıkça göstermesi gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : İzlanda ticari vizesi için gereken standart bilgilerinize ek olarak şirketinizin antetli kağıdı üzerine yetkili kişiden aldığınız iznin ve davetiyenizin sunulması gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru için seyahat gününe en fazla 3 ay kala işleme başlama şansınız vardır. Ancak işlemlerin zamanında tamamlanması için belgelerinizi 1 ay öncesinden teslim etmiş olmanız yeterli olacaktır.

Randevu nasıl alınır? : İzlanda vize merkezi ile iletişime geçerek belge teslimi için uygun gün ve saatler hakkında bilgi alabilirsiniz.

İzlanda Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2021 1 – izlanda ticari calisma vizesi


Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

 

Nedir? : İzlanda aile ziyareti vizesi arkadaş ya da akraba gibi yakınlarını İzlanda’da ziyaret etmek isteyenlerin alması istenen vize kategorisidir.

Kaç günlük alınabilir? : Bu kısa süreli seyahat vizesi 180 gün içerisinde maksimum 90 ülkede bulunmanıza olanak tanır.

Nereye Başvurulur? : İzlanda vize başvurusu için gerekli belgeler ile kendinize en yakın vize merkezine başvuruda bulunabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Sunulması gereken evraklar standart olup ziyaret vizesi için yalnızca ek olarak davetiye göstermeniz yeterli olacaktır.

Davetiye nasıl olmalıdır? : İzlanda ziyaret vizesi almak için göstermeniz gereken davetiyenin, İzlanda’daki yakınınız tarafından hazırlanması ve yetkili yerel kurum tarafından onaylanması gerekmektedir. Davetiye maddi sponsora dair bilgileri ve iki tarafında kimlik, pasaport, iletişim bilgilerini göstermelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu İzlanda’ya gitmeyi düşündüğünüz tarihten 1 ay öncesinde tamamlamanızı öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak için en yakınınızdaki yetkili vize merkezine danışabilirsiniz.

İzlanda Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2021 2 – izlanda ziyaret vizesi


Şoför Vizesi İşlemleri

Nedir? : İzlanda transit vize kapsamında yer alan şoför vizesi ile ülke içerisinden transit geçerek yük taşıma hakkı elde edilir.

Kaç günlük alınabilir? : İzlanda transit vize alan kişiler 180 gün içinde 90 güne kadar ülke içerisinde aktarma seyahati yapabilir. Ancak ülkede izin dışında bir ticari işleme izin verilmez.

Nereye Başvurulur? : Yetkili vize merkezleri başvuru için yardımcı olmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : İzlanda transit vize için gerekli evraklar standart kısa süreli vize evraklarına ek olarak;

  • İşveren alınan, araç plakasını gösteren çalışma ilişkisinin teyidi
  • Planlanan seyahat tarihleri ve sözleşme taraflarına ait bilgi belgeleri
  • Planlanan sefere ait ve daha önceki nakliyelere ait evraklar (AMR/CARNET TIR)
  • SGK belgesi
  • C2 nakliye izni
  • Araç ruhsatı

Ne zaman başvurmak gerekir? : Planlı transit yolculuktan 1 ay öncesinde başvurunun tamamlanmış olması ve böylece aksamadan kaynaklı sorun yaşanmamasını sağlamanızı öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Yetkili vize merkeziyle iletişime geçerek uygun çalışma saatleri hakkında bilgi alabilirsiniz.


 Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : İzlanda vatandaşlığı alarak ülkenin kendi vatandaşlarına sunduğu ayrıcalıklı haklardan faydalanmak için dahil olunan süreçtir.

Kaç günlük alınabilir? : İzlanda vatandaşlığı alan kişiler, haklarından yaşam boyu faydalanabilirler.

Nereye Başvurulur? : İzlanda vatandaşlık başvurusu amacıyla istenen evrakların Oslo Büyükelçiliği, Kopenhag Büyükelçiliği ya da İzmir, İstanbul ve Ankara’da bulunan Konsolosluklara teslim edilmesi mümkündür. İzlanda’da bulunan ve vatandaşlık başvuru yapmak isteyen kişiler ise kendi eyaletindeki göçmenlik bürosuna ve valiliğe danışarak ya da. Reykjavik’e giderek Türkiye Konsolosluğunda da gerekli işlemlerinizi yapabilirler.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : İzlanda vatandaşlık başvurusu için, annenin doğum yeri, çalışma izni, sanat, bilim vb. bir alanda uzmanlık, evlilik, yatırım gibi farklı araçları öne sürebilirsiniz. Hangi kategori üzerinden talebinizi gerçekleştireceğinize göre sunacağınız evraklar da değişmekte, yetkililer bu konuda bilgi vermektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Oturum ve çalışma izni üzerinden başvuru yapacakların, en az 3 sene ülkede çalışması ya da en az 4 sene herhangi bir İskandinav ülkesinde yaşaması gerekmektedir. Bu süre zarfı sonrasında kişi dilediğinde talebini iletebilir.

Randevu nasıl alınır? : Görüşme için uygun zamanları öğrenmek için Konsolosluk yetkililerine danışabilirsiniz.


Öğrenci Vizesi

Nedir? : Lisans ya da yüksek lisans eğitimi için İzlanda’da uzun süreli kalma ve eğitim alma iznini kapsayan vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : İzlanda öğrenci vizesi ile eğitiminiz boyunca ülkede kalacağınız göz önünde bulundurularak vize süresi hesaplanacaktır.

Nereye Başvurulur? : Başvurularınızı Konsolosluklara şahsen iletebilir ya da yetkili vize merkezi aracılığıyla işlemleri yapabilirsiniz.

Gerekli evraklar nelerdir? : İzlanda vizesi standart asgari evrakların haricinde dil yeterlilik belgenizi, diploma ve özgeçmişinizi, finansal kaynaklarınızı yetkililere göstermeniz gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu seyahat etmeyi planladığınız tarihten 1 ila 3 ay öncesinde yapmanız uygundur.

Randevu nasıl alınır? : Belge teslimi ve görüşme için uygun kabul saatlerini yetkililere ulaşarak öğrenme imkanınız bulunmaktadır.


Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : İzlanda’daki eşi ve çocuklarıyla ya da bakımından mesul olduğu 1. derece akrabasıyla bir arada yaşamak isteyen vatandaşlarımızın İzlanda aile birleşimi izni alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? : Bu izin kapsamında uzun dönem oturma izni elde edilmekte, izin en az 180 günlük verilmektedir.

Nereye başvurulur? : Başvurular yetkili Konsolosluklara şahsen yapılabileceği gibi bu karmaşık süreci vize merkezi aracılığıyla yapılması daha sık tercih edilmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : İzlanda aile birleşimi vizesi almak isteyen kişilerin evlilik cüzdanı, varsa boşanma belgeleri, birlikte yaşayacağı adres gibi evrakları çevirileri ile sunması gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu planlı gidiş gününden 1 ila 3 ay öncesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluk yetkilileri ya da vize merkezi görevlilerinden görüşme için uygun zamanları öğrenebilirsiniz.

İzlanda aile birleşimi için gerekli güncel evraklar ve hızlı randevu için  visacenter.com.tr/izlanda-aile-birlesimi/ adresini hemen ziyaret edin.

İzlanda Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2021 3 – izlanda aile birlesimi vatandaslik


Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Uzun süreli olarak İzlanda’da yaşamak ve bu süre zarfında ülkede çalışma hakkından faydalanmak için alınması gereken izindir.

 Kaç günlük alınabilir? : İzlanda oturum izni alanlar en az 180 gün ülkede kalma ve çalışma iznine sahip olurlar.

Nereye Başvurulur? : İzlanda oturum izni başvurusu için Konsolosluk yetkilileriyle görüşme sağlamanız gerekmektedir. Vize merkezimiz aracılığıyla gerekli destek ve yardımı alabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Oturum izni amacıyla öne süreceğiniz kriter kapsamında sunmanız gereken belgeler de değişir. Bu belgelerin iş, eğitim, aile birleşimi gibi hangi izin kategorisinde yer alacağınıza bağlı olarak düzenlenmesi gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu izin kapsamında seyahat etmeyi planladığınız günün 1 – 3 ay öncesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Vize merkezleri aracılığıyla ya da yetkili temsilciliklerle iletişime geçerek görüşme için uygun dönemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Izlanda Vizesi Icin Gerekli Evrak Listesi
Izlanda Vizesi Icin Gerekli Evrak Listesi

İzlanda Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

İzlanda vize reddi almanız durumda farklı nedenleri düşünmeniz gerekebilir. Ülkenize geri döneceğinizi temin edememeniz, belgelerinizin tutarsız ya da eksik olması, seyahat amacı dışında bir vize türüne başvuru, güvenlik tehdidi oluşturmanız, önceki vizelerinizde kusurlu davranışınızın bulunması gibi nedenler, görülen yaygın vize reddi nedenleridir.

İtiraz Hakkı

Evraklarınızdan ileri gelen bir yanlışlık olduğunu düşünmeniz halinde, evraklarınızı istenen formatta düzenleyip itirazınızı dile getirebilir ve yeni bir değerlendirme talep edebilirsiniz.

İtiraz Şekli

Düzenlenen yeni evraklarla birlikte, itiraz dilekçenizi imzalı bir şekilde yetkililere iletebilirsiniz.

Ücret İadesi var mı?

İzlanda vize reddi alanlar ne yazık ki ödediği herhangi bir vize ücretini geri alma hakkına sahip değildir.


İzlanda vize ücreti, İzlanda Konsolosluğu tarafından belirtildiği üzere 60€’dur. Ancak 6-12 yaş arası çocuklar için vize harç ücretinde bir indirim uygulaması yapılmaktadır. Yapılan bu indirim uygulaması neticesinde 6-12 yaş arası vize ücretleri 35€’ya düşmektedir. 6 yaş altında bulunan çocuklar için ise herhangi bir harç ücreti talep edilmemektedir.

İzlanda Vizesi Önemli Notlar 2021

İzlanda Vizesi Ekşi

İzlanda vizesi ekşi yorumları okunduğunda aslında İzlanda vizesiyle alakalı birçok konu öğrenilebilmektedir. Umuma mahsus olarak verilen yani bordo renkte olan pasaport sahiplerinin İzlanda vizesi almaları gerektiği belirtilmiş. Bordo renk dışındaki diğer pasaportlar için ise, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vize mecburiyetine gerek olmadığı da yorumlarda belirtilmiştir.

İzlanda Vize Şartları

İzlanda vize şartları belirtilen koşulların sağlanmasının ardından yerine getirilebilecek kriterleri içerisinde barındırmaktadır. İzlanda vizesi alınabilmesi için yerine getirilmesi gereken en önemli şartlardan biri, vize başvuru formudur. Vize şartlarında ilk olarak istenen başvuru formunun gerçek bilgilerle ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

İzlanda Vize İstiyor mu?

Eğer AB ülkesi vatandaşıysanız veya Schengen bölgesi topluluklarında bulunan ülkelerden birinde yer alıyorsanız o zaman İzlanda vizesi almanıza gerek yoktur. Ancak bu bölgeler dışında yer alıyorsanız sizler için İzlanda vize istiyor mu sorusunun cevabı evettir. Bundan dolayı, Schengen bölgesi dışındaki ülkeler için vize şartı bulunmaktadır.

İzlanda Vizesi Kolay mı?

Schengen bölgesi topluluğu üye ülkeler için İzlanda vizesi kolay bir prosedürdür. Ancak Schengen bölgesi dışından olan ülkeler için, İzlanda vizesi kolay mı sorusu belirli şartların yerine getirilmesi neticesinde cevaplanabilmektedir. İzlanda Konsolosluğu tarafından belirlenen kriterler yerine getirildikten sonra İzlanda vizesi alınması için herhangi bir zorluk söz konusu değildir.

İzlanda Vize Var Mı?

Eğer Schengen bölge topluluğu ülkelerinde yer alıyorsanız o zaman sizler için İzlanda vizesine gerek yoktur. Schengen bölgesi dışındaki ülkeler için İzlanda vize varmı sorusunun cevabı ne yazık ki, evettir. Ancak İzlanda Schengen vizesine sahip olduktan sonra tüm Schengen bölgesi ülkelerini gezebilirsiniz. Tek şart, bu seyahate İzlanda üzerinden başlamanız gerekmektedir.

İzlanda Vizesi Ne Kadar?

İzlanda vizesi ne kadar konusu, pasaport ve vizenin türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer ki, bordo renkli Türk pasaportuna sahipseniz o zaman 90 güne kadar İzlanda Schengen vizesi alabilirsiniz. Bordo renk dışındaki Türk pasaportları için ise, 180 günlük süre zarfında 90 günü aşmayacak şekilde vize süresi bulunmaktadır.

İzlanda Vizesi Almak

Türk vatandaşları için İzlanda vizesi almak konusu aslında belli başlı avantajları kapsamaktadır. Alınması açısından kolay olan İzlanda vizesi, alındıktan sonrada tüm Schengen ülkelerine dolaşım hakkı sunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında İzlanda vizesi almak, oldukça iyi bir durumdur. Vizenin geçerlilik süresi içerisinde tüm Schengen ülkeleri gezilebilme imkanına sahiptir.i gerekmektedir.

  • Banka Hesabınızda yolculuğunuzu finanse edecek kadar bakiye olmalıdır.

İzlanda Vize Başvuru Formu

İzlanda vize başvuru formu İzlanda Konsolosluğu tarafından İzlanda ülkesine gidecek olan kişileri tanımak, vize alımı için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığı konusunda ön bilgi edinmek, başvuru sahiplerine gerektiğinde ulaşmak için İzlanda Konsolosluğu tarafından çıkartılan formdur. Bu formda sunmuş olduğunuz tüm bilgiler eksiksiz ve doğru olmalıdır.

İzlanda vize doldurulmuş form örneği için  visacenter.com.tr/izlanda-vize-basvuru-formu/ bağlantısını ziyaret ediniz.

İzlanda Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

İzlanda vize başvuruları konsolosluğun yoğunluğu, seyahat amacınız, evraklarınız tam olması vb sebeplerle uzayıp kısalabilir. Ancak vize sonuçlanma süreleri ortalama 15 gün dür.


İzlanda Vize Ücreti 2021

 

İzlanda vize ücretleri konsolosluğun dövizdeki kur dalgalanmaları sebebiyle değişkenlik gösterebilmektedir.

Yaş Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti Visa Center Vize Hizmet Bedeli Toplam
0 – 5 Yaş 0 € 26 € 44 € 70 €
6 – 11 Yaş 40 € 26 € 44 € 110 €
12 Yaş ve Üzeri 80 € 26 € 44 € 150 €

Başa dön tuşu
whatsapp
× İzlanda Vizesi