Vize Başvurusu Konaklama Belgesi

Vize Başvurusu Konaklama Belgesi

Yurtdışı seyahati yapacak olan Türk vatandaşının pasaportunun yanı sıra gideceği ülkenin konsolosluğu üzerinden alacağı vizesinin de olması gerekir. Vize başvurusu esnasında bireylerden istenen belgelerden bir tanesi konaklama belgesidir.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Konaklama belgesi kişinin ülkede uzun süre kalmayacağını garantileyen ve nerede kalacağını gösteren bir belgedir. Yurtdışı seyahatinin yapılacağı ülkede yer alam bir otel ya da pansiyon rezervasyonu belgelerinin konsolosluğa iletilmesi gerekir.

Vize başvurusu konaklama belgesi – Visa Center blog yazıları doğrultusunda öğrenilebilir. Konaklama belgesinin nasıl alınacağı ve vize başvurusunda yanınızda bulunması gereken diğer evraklar ile ilgili bilgilendirme detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Vize belgeleri Zımbalanır mı?

Vize belgeleri dosya şeklinde bulundurulur. Zımbalanması gereken evraklar ayrı bir yerde toparlanır.

Schengen vizesi almak için hesapta ne kadar para olmalı?

Schengen bölgesinde herhangi bir ülkeye ziyaret gerçekleştirdiği sırada hesapta en fazla 12000 TL’nin bulunması yeterli olur.

Konaklama belgesi nereden alınır?

Konaklama belgesi tercihan konsolosluk üzerinden tercihen de belirli acentalar ile birlikte alınabilir.

Konaklayacağınız yere ilişkin aldığınız rezervasyon belgesi, konaklama belgesi olarak da geçmektedir.

Vize Başvurusu Konaklama Belgesi Nasıl Sunulur?

Vize başvurularında gitmek istediğiniz ülkede yapacağınız konaklamayı gösteren belgeleri sunmanız gerekir. Bu belgeleri vize için gerekli olan diğer belgelerle birlikte konsoloslukları ya da büyükelçiliklere teslim edersiniz.

Konaklama belgeleri sayesinde sizin gittiğiniz ülkede konaklama konusunda bir sıkıntı yaşayıp yaşamayacağınız anlaşılır. Sıkıntı yanı sıra konaklama belgelerini teslim etmenizin amacı ülke yetkililerinin ülkelerine girecek olan kişilerin nerede konaklayacaklarını bilmek isterler. Bu nedenle konaklama için kanıt olacak belgeleri mutlaka sunmanız gerekir.

Vize Başvurusunda Konaklama Kanıtı Olarak Hangi Belgeler Verilebilir?

Vize başvurusu yaparken büyükelçilik yetkililerine verebileceğiniz farklı özelliklerde konaklama kanıtı belgeleri vardır. Bu belgeler yapacağınız konaklama detayına göre gerekli görülen belgelerdir.

Başvurunuz esnasında sunabileceğiniz konaklama kanıtları şunlardır;

 • Kira sözleşmesi
 • Ev sahibi tarafından gönderilen davet mektubu
 • Otel rezervasyonunu gösterir belge
 • Tur şirketi tarafından yazılan mektup
 • Sponsor tarafından yazılan mektup
 • Sırt çantası seyahatlerinde sunulabilecek konaklama belgeleri

Vize alarak gideceğiniz ülke Avrupa ülkesiyle bu belgelerden en az birisini dosyanıza ekleyerek teslim etmeniz gerekir. Bu belgeye ek olarak konsoloslukların konaklama geçimini sağlayıp sağlayamayacağınıza dair maddi durum belgeleri talep ettiğini de bilmelisiniz.

Vize Başvurusu Konaklama Belgesi

Vize Başvurusu Konaklama Belgesi

Otel Rezervasyonu Belgesinde Yer Alması Gereken Bilgiler

Gideceğiniz yurt dışı ülkesinde seyahatiniz boyunca otelde konaklamayı düşünüyorsanız konaklama kanıtı olarak otel rezervasyonu belgesi sunabilirsiniz. Böylelikle otelde kalacağınızı kanıtlayabilirsiniz.

Teslim edeceğiniz otel rezervasyonu belgesinde;

 • Otele gireceğiniz ve otelden ayrılacağınız tarih
 • Tam isminiz (rezervasyon sahibinin ismi)
 • Otelin bulunduğu ülke ve adresi
 • Rezervasyon yaptırdığınız otelin iletişim numaraları
 • Otel tarafından verilen rezervasyon kodu
 • Rezervasyon ücret bilgisi
Bu bilgiler mutlaka teslim ettiğiniz belgede bulunmalıdır. Ayrıca seyahatiniz için bir otele rezervasyon yaptığınızda vize başvurunuzun kabul edilmemesi gibi durumlarda paranızı geri alamayacağınızı bilmelisiniz. Bunun için sahte otel rezervasyonu olarak anılan belgeyi hazırlayabilir ve vizeniz onaylandığında tam anlamıyla rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Sahte rezervasyon yapacağınız durumda güvenilir firmayla çalışmalısınız.

Davet Sahibi Tarafından Yazılacak Mektupta Bulunması Gereken Bilgeler

Ülkeniz dışına gitmek istediğinizde konaklama için masraf yapmayı istemeyebilirsiniz. Bu durumda gideceğiniz ülkede yaşayan akrabanız, yakınınız veya arkadaşınızda kalabilirsiniz. Bu durumda otel rezervasyonu veya ev kiralama ihtiyacı duymazsınız. Sizin yakınınızla birlikte kalmanızda konsolosluklar için bir sakınca yoktur ancak yanında kalacağınız kişinin size kabul ettiğini veya ülkede yanında kalmaya davet ettiğini mektupla belirtmesi gerekir. Bu davet sayesinde ülkeye gittiğinizde nerede olacağınızı göstermiş olursunuz.

Akrabanız veya yakınınızda kalacağınız durumda kalacağınız kişinin hazırlayacağı davet mektubunda bulunması gereken bilgiler şunlardır;

 • Yakınınızın yaşadığı yerin ve dolayısıyla sizin de kalacağınız yerin tam adresi
 • Yanında kalacağınız kişinin isim bilgileri
 • Yanında kalacağınız kişiye ait iletişim bilgileri
 • Kalacağınız evin büyüklüğü ve evde kaç kişiyle birlikte kalacağınız bilgisi
 • Akraba veya arkadaşınızın imzası
 • Arkadaşınız veya akrabanızın yanında kalacağınız tarihler

Yanında kalmayı düşündüğünüz kişi davet mektubu bu bilgilerle eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır. Ayrıca size ayırdığı bir oda varsa odaya dair bilgiler vermelidir. Çünkü kalacağınız yerde size ait bir yatak veya kanepe gibi eşyaların bulunmaması durumunda konaklama kanıtınız geçerli olmayacaktır.

Schengen Vizesi Davetiye Mektubuna Ek Olacak Belgeler

Seyahatinizi Schengen bölgesinde bulunan ülkelerde yapacaksanız ve ülkede yakınınız yanında kalacaksınız sizin için davet mektubu hazırlaması gerekir. Bu davet mektubunda standart bilgilere ek olarak kalınacak Schengen ülkesine bağlı olarak değişen bazı detaylara ve belgelere yer vermesi gerekir. Bu sayede mektup konsolosluk yetkilileri tarafından kabul ederek vize alma onayınız verilebilir.

Schengen ülkelerinde yanında kalacağınız kişinin yazacağı davet mektubuna ek olarak verilmesi gereken belgiler şöyledir;

 • Belçika’da yaşayan akrabanız yanında kalacaksanız akrabanız sizi davet ettiğini belirtmek için mektuba ek olarak yaşadığı yerde bulunan belediyeden aldığı damgalı belgeyi eklemelidir.
 • Akrabanız Fransa veya Lüksemburg’da ise belediyenin verdiği belgeyi sunmalıdır.
 • Hollanda’ya gidecek ve akrabanız yanında kalacaksanız yanında kalacağınız kişi maaş belgesini ve iş sözleşmesini davet mektubuyla birlikte göndermelidir.
 • Yakınınızın Avustralya’da bulunması durumunda da belediyeden belge alma zorunluluğu vardır. Aldığı bu bölgeyi sizin vize randevunuzdan yaklaşık 1 ay öncesinden göndermelidir.

Davet mektubuna ek olarak bu belgelerin verilmesiyle vizenin onaylanması ve konaklamanın akraba yanında yapılacağı kanıtlanabilir. Ancak bu belgeler alınırken doğru olmalarına dikkat edilmelidir.

Tatil Turuyla İlgili Verilen Belgedeki Bilgiler

Yurt dışına yapacağınız seyahati bir tur şirketi tarafından düzenlenen tur sayesinde yapabilirsiniz. Tur imkanından yararlanmak istemeniz durumunda da ülkeye giriş için vizenizin olması gerekir. Vizeyi alabilmek içinse tatil turuyla ilgili konaklama detaylarınızı da içeren bir belge sunmanız lazımdır.

Tatil turuyla ilgili vereceğiniz belgeler yer alması gereken bilgiler;

 • Tur kapsamında ülkede kalacağınız otel, villa veya diğer konaklama mekanları isimleri
 • Tur kapsamında otel veya kiralık evde kalacağınız tarihler
 • Konaklayacağınız mekanın adresi, iletişim bilgileri
 • Ülkeye gitmek için katıldığınız tur şirketine ait bilgiler
 • Tur kapsamında rezervasyonun yapıldığı kişinin ismi

Bu bilgilerin yer aldığı mektubun tur şirketi tarafından onaylanmış olması gerekir. Ayrıca tur düzenleyen şirketin yasal olması vizenin alınabilmesi için zorunludur. Yasal olma durumu ve bu bilgilerin yer aldığı mektupla ülkede nerede kalacağınızı kanıtlamış olursunuz.

Kira Sözleşmesinde Yazması Gereken Bilgiler

Vize alarak gideceğiniz ülkede kiralık evde kalabilirsiniz. Bunun için kira sözleşmenizin bulunması ve vize başvurunuz esnasında kira sözleşmesini konaklama kanıtı olarak sunmalısınız.

Konsolosluk memuruna sunacağınız kira sözleşmesinde yazması gereken bilgilerden en önemlileri şunlardır;

 • Evini kiraladığınız kişinin isim ve soy isim bilgileri
 • Kiraladığınız evin bulunduğu şehir ve tam adresi
 • Evini kiraladığınız kişinin telefon numarası, mail adresi ve diğer iletişim bilgileri
 • Evde hangi tarihlerde kiracı olarak oturacağınız (sözleşmede yazan giriş ve çıkış tarihleri)

Kira sözleşmesini online olarak yapıp sözleşmenin bu bilgileri içeren çıktısını alıp gerekli olan diğer belgelerle birlikte teslim edebilirsiniz. Ancak online olarak yaptığınız sözleşmenin ev sahibiniz ve aynı zamanda da siz tarafından imzalanmış olması gerekir.

Sırt Çantasıyla Seyahat Edeceklerin Kanıt Olarak Sunabilecekleri Belgeler

Vize alarak yurt dışına gidip çadırda kamp yaparak veya araç kiralayarak konaklamak isteyebilirsiniz. Özellikle doğayla iç içe olmayı seven biriyseniz sırt çantanızla yurt dışı gezisi planlamanız mümkündür. Ancak bu şartlar altında vize almanız bir hayli zordur. Çünkü vize almak için konaklama kanıtı sunmanız gerekir. Sizin çadırda kalmak, kamp yapmak veya araçta yatmak gibi sunacağınız konaklama türleri vizeyi almanız için geçerli kanıt kabul edilmez. Bu nedenle başvurunuz iptal olabilir.

Vize alabilmeniz için çadırda kalmayı düşünseniz bile otel rezervasyonu yaparak veya sahte otel rezervasyonlarından faydalanarak konaklama kanıtını sunmanız gerekir. Böylelikle kalacağınız yer net olarak belirtilmiş olur ve vizeyi alabilirsiniz. Cazip ücretlerle sahte otel rezervasyonu hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Vize başvurusunda bulunduğunuz ülkeye eğitim, araştırma veya seminer gibi düzenlenen organizasyonlar sebebiyle gitmeniz mümkündür. Bu durumda konaklamanız sizi ülkeye çağıran ve dolayısıyla organizasyona davet eden kişi tarafından karşılanır. Ancak vizeyi alabilmeniz için size sponsor olacak kişi veya kurumlardan gerekli konaklama kanıt belgesini almanız gerekir.

Sponsor konaklama kanıtında yer alan bilgiler;

 • Sponsorun sizin için ayarladığı konaklama yeri ve adresi
 • Sponsorunuz tarafından hazırlanan davet mektubu veya dilekçe (imzalı ve kaşeli)
 • Sponsorunuz olacak kişi veya kuruma ait iletişim numaraları (eposta, telefon, iş telefonu)
 • Konaklama masraflarınızı karşılayacak olan kişinin ismi ve bilgileri

Bu bilgiler sponsorunuzun hazırladığı belgede eksiksiz yer almalı ve randevu tarihinden önce size ya da konsolosluğa ulaşmalıdır. Böylelikle yaptığınız başvurunun onaylanma şansı artar.

Ülkede Konaklamak İçin Yeterli Paranın Olduğunu Kanıtlayacak Belgeler

Gideceğiniz ülkede kalacağınız yeri belirten konaklama kanıtını sunmanız vizenin verilmesi için tek başına yeterli olmayabilir. Otel rezervasyonu ve kira sözleşmesinin olduğu durumlarda konaklamanın sorunsuz gerçekleşmesi için sizin otel veya kira ödemenizi yapıp yapamayacağınız araştırılır.

Bu nedenle ülkede kalacağınız sürede kira veya otel ücretini ödeyecek geçim kanıtınızın olduğunu ibraz etmeniz gerekir. Böylelikle maddi açıdan sorun çıkarmayacağınızı belirtebilirsiniz.

Geçim kanıtı olarak banka hesap dökümünüzü ve maaşınızı kanıt olarak sunabilirsiniz. Ülkelere göre günlük geçim tutarı belirlendiği için bu tutarları karşılayabileceğinizi kanıtlamanız önemlidir. Örneğin Danimarka’da kalacaksanız otel konaklaması için 67,24 Euro’nuzun bulunduğunu kanıtlamanız gerekir. Fransa için bu tutar günlük 120 Euro, Belçika içinse 95 Euro’dur.

Konaklama Belgesi

Konaklama belgesi nedir; seyahat kısıtlamalarından muaf olmak isteyen kişilerin tatil süreçlerinin etkilenmemesi için konaklama belgesi talep edilebilmektedir.

E-devlet otel izin belgesi sayesinde seyahat kısıtlamalarından muaf tutulacaksınız. Bu şekilde herhangi bir denetime takıldığınız zaman belgenizi göstermek sizin kısıtlamalarda cezai yaptırıma uğramanızı engelleyecektir.

Otel konaklama belgesi örnekleri ile uğraşmak yerine firmamız ile anında iletişim kurarak tatil sürecinizi olumsuz etkilemeden gerekli tüm izinlere alabilirsiniz. Konaklama belgesi ve diğer tüm tatil resmi belgeleri firmamız tarafından takip edilmektedir.

Otel konaklama belgesi pdf olarak çıktı alınabilir ve daha sonrasında denetimlere takıldığınız anda yetkililere sunulabilir.

Otel konaklama belgesi nasıl alınır; e-devlet üzerinden belge talep adımlarını anında yerine getirebilirsiniz. Belgenizi polis denetimlerinde sunarak muafiyetinizi kanıtlayabilirsiniz.

Konaklama belgesi sokağa çıkma yasağı kapsamında muaf tutulmanızı ve tatilinizi seyahat kısıtlamaları olmadan sürdürmenizi sağlayacaktır.

Konaklama belgesi nedir; otelde kalacağınıza dair resmi bir belge olarak da tanımlanmaktadır. Bu resmi belge tatil yapacak olan kişilerin pandemi kısıtlamalarından muaf tutulmasını mümkün kılar.

Güvenli turizm sertifikası alan oteller tercih edilerek pandemi döneminde güvenle zaman geçirme imkanını tarafınıza sunacaktır. Bu şekilde mekanın temizliğinden emin olma imkanını elde edeceksiniz. Rezervasyon yapmadan önce sertifika denetimlerini yapmanız sağlıklı bir tatil geçirmek için en temel kıstastır.

Konaklama belgesi nasıl alınır; e-devlet üzerinden konaklama belgesi talep edebilirsiniz. Bu şekilde belge talep adımlarını online olarak yerine getirebilirsiniz.

Vize Başvurusu Konaklama Belgesi Videosu;

1/5 - (1 vote)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.