Schengen Vizesi Nasıl alınır?

 • Cezayir Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2020

Yurtdışına çıkmak isteyen kişilerin öncelikle bir pasaporta sahip olması ve sonrasında da vize alması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler olsa da çoğu ülkeyi ziyaret edebilmeniz için geçerli bir vizeniz olması gerekmektedir. En çok ilgi gören ve en avantajlı vizelerden biri de Schengen vizesidir. Tek bir vizeyle Avrupa’daki neredeyse bütün ülkelere gitmenizi sağlayan bu belge 180 gün içinde 90 güne kadar seyahat hakkı tanır. Böylece, sahip olacağınız vizenizle yılın yarısını farklı ülkelerde geçirebilirsiniz.

Schengen Vizesi Nedir?

Aslında Ortaçağ’da tüm dünyada dolaşım serbest bir şekilde yapılıyordu. Ancak 2. Dünya Savaşı sonrası ülkelerin aldığı hasarlar yeni politik kararlar almayı zaruri hale getirdi. Hem daha güçlü bir Avrupa fikri hem de sınırları korumak amacıyla 17 Haziran 1984 senesinde Schengen anlaşması fikri ortaya atıldı. Anlaşmanın öncüleri olan Almanya ve Fransa bunun için ilk adımı attı. Sonrasında bir yıl boyunca Avrupa Konseyi bu konuyu küçük bir köy niteliğindeki Schengen’de tartıştı. 14 Haziran 1985 yılında Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg olmak üzere beş ülke anlaşmayı imzaladı.

Yıllar geçtikçe daha çok sayıda ülke anlaşmayı imzalayarak serbest dolaşım hakkını elde etmiştir. Genelde çok fazla karıştırılan bir konu olsa da Avrupa Birliği üyesi olmak ile Schengen üye ülkesi olmak farklı şeylerdir. Şu anki anlaşmada Avrupa Birliği’ne üye olup Schengen’i imzalamamış ülkeler olduğu gibi; AB üyeliği bulunmayıp Schengen’de yer alan ülkeler de mevcuttur. Güncel Schengen vizesi ülkeleri şu şekildedir:

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Hollanda
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • İtalya
 • İzlanda
 • Letonya
 • Lihtenştayn
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Macaristan
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Yunanistan

Schengen Vizesi Nasıl alınır?, Visa Center

Vize aldığınızda serbestçe seyahat edebileceğiniz toplam 26 tane ülke bulunmaktadır. Bunların 4 tanesi Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nin bir parçası olduğu için Schengen’den yararlanmaktadır. Norveç, İzlanda ve İsviçre Schengen’de yer almasına rağmen Avrupa Birliği üyesi değillerdir. Avrupa kıtasında yer almayan Madeira, Azorlar ve Kanarya Adaları yine de AB özel üyeleri olarak Schengen’in de birer parçasıdır. Vatikan, Monako ve San Marino sınırları Schengen’in içinde açıktır, ancak bu ülkeler anlaşmanın bir parçası değildir.

İrlanda, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan ve Kıbrıs Avrupa Birliği ülkeleri olmalarına rağmen Schengen’e dahil değillerdir. Schengen ülkeleri dahilinde toplamda 420 milyon civarında vatandaş yaşamaktadır. Bu anlaşma sayesinde sadece serbest dolaşım hakkı tanınmaz, aynı zamanda üye ülkeler arasında birtakım ortak standartlar da izlenir. Tüm ülkeler tarafından verilen vizeler başvuru aşaması, belgeler, koşullar ve süreler açısından standart hale getirilmiştir. Üye ülkeler arasında adli iş birliği bulunur. Bu, özellikle de suçluların kolayca tespiti ve yakalanması açısından önemlidir. Hem insanlar hem de ürünler ile ilgili hızlı bilgi paylaşımı sağlanabilmesi için Schengen Bilgi Sistemi ( SIS) geliştirilmiştir.

Schengen Üye Ülkesi Olmak İçin Kriterler

Şu an için Avrupa’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen vizesi almak zorunda olsalar da gelecek de bu durum değişebilir. Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde olan Türkiye, gelecek yıllarda Schengen’in bir parçası olabilir. Elbette bir ülkenin anlaşmaya dahil olabilmesi için sadece Avrupa kıtasında toprak parçasının olması yeterli değil. Bunun dışında başka kriterlerin de sağlanması gerekiyor. Üye olmak isteyen ülkelerin de öncelikle bu kriterlere göre bir hazırlık sürecinden geçmeleri bekleniyor.

Üye olmak isteyen ülkenin tek tip Schengen vizesi düzenleyebilme becerisine sahip olması ve diğer üyelerin güvenliği için dış sınırlarını kontrol edebilmesi gerekiyor. Üyeler arasında sınır kontrollerinin kaldırılması güvenlik açısından bir risk olduğu için şu anda ortak adli sistem kullanılıyor. Üye olacak olan ülkenin de bu durumu kabul ederek diğer üye ülkelerin kolluk kuvvetleri ile ortak hareket etmeye istekli olması isteniyor. Bunlara ek olarak kişisel verilerin korunması noktasında kuralların uygulanabilmesi için yeterli donanım aranıyor. Ayrıca ülkenin Schengen Bilgi Sistemi’ne katılmaya hazır olması gerekmekte. Tabii ki bu kriterlerin tek başına sağlanması yeterli değil. Öncelikle ülke bir değerlendirmeye tabii tutuluyor. Ve anlaşmanın maddelerine uygun olup olmadığının anlaşılabilmesi için dönem dönem tekrar değerlendiriliyor.

1-Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Tek bir vize ile toplam 26 farklı ülkeye seyahat edebilmeniz için üye ülkelerden birine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu noktada Schengen vizesi nasıl alınır en çok sorulan sorulardan biridir. Eğer tek bir ülke ziyaret edilecekse o ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekir. Birden fazla ülkenin ziyaret edilmesi söz konusuysa en çok kalınacak olan ülke önemlidir. Her ülkede eşit sürelerde kalınacak olması durumunda ilk giriş yapılacak ülkenin konsolosluğuna başvuru yapabilirsiniz. Kurallar, ücretler ve prosedürler her geçen yıl değiştiği için Schengen vizesi nasıl alınır 2020 adımlarını izlemeniz doğru olacaktır.

1.1-Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle hangi ülkeden başvurmak istediğinize ve gidiş amacınıza karar vermelisiniz. Örneğin Schengen vizesi öğrenci eğitim ve staj hareketlilikleri için de verilebilmektedir. Ancak hem başvuru sırasında istenen evraklar hem de vizenin süresi daha farklı olmaktadır. Ya yaz tatilinde dil okuluna gitmek, herhangi bir festivale ya da konferansa katılmak için de öğrenci vizesine başvurabilirsiniz. Bunun için hem okulunuzdan izin belgesi hem de karşı taraftan katılım belgesi alıp diğer belgelerinizle sunmalısınız.

Diğer popüler vizeler arasında çalışma vizesi ve aile birleşimi vizesi bulunmaktadır. Çalıştığınız şirketin yurtdışındaki faaliyetlerini yürütmek ya da kariyerinize Avrupa’daki bir şirkette devam etmek için çalışma vizesine başvurabilirsiniz. Bu noktada vizeyle ilgili işlemleri genelde çalışacağınız firmanın kendisi yürütecektir. Ayrıca bir Avrupa Birliği vatandaşı ile evlenmeniz ya da onun çocuğu olmanız halinde de aile birleşiminden yararlanarak vizenizi daha kolay alabilirsiniz. Bunun için ilgili akrabalık ilişkilerinin belgelenmesi gerekmektedir.

Eğer ilk kez vize alacaksanız aracısız Schengen başvurusu büyük çoğunlukla kabul edilmemektedir. Bu yüzden konsoloslukların yetkili olarak seçtikleri vize danışmanlık firmaları aracılığıyla başvurularınızı gerçekleştirmelisiniz. Özel durumlarda ve bazı vize türlerinde başvurular direkt olarak konsolosluktan da yapılabilir. Ancak bu hangi ülkenin konsolosluğa başvuracağınıza göre değişecektir. Bu nedenle öncelikle ülkenizi belirlemenizde ve başvuracağınız vizenin türüne karar vermenizde yarar vardır.

1.2- Schengen Vizesi Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Başvuracağınız vizenin türüne, ülkede kalacağınız süreye ve statünüze göre sunmanız gereken evraklar da değişmektedir. Schengen vizesi – ekşi sözlükte oldukça popüler bir başlık olsa da en doğru ve güncel bilgileri daima konsoloslukların resmi web sitelerinden edinmelisiniz. Ülkeler ortak kararlar doğrultusunda başvuru şart ve koşullarını her yıl güncelleyebilmektedir. Ayrıca vize ücretleri de düzenli olarak değişmektedir. Örneğin 2020 yılı için turistik vize ücreti 80 Euro’ya çıkarılmıştır.

Meslek durumunuza, sahip olduğunuz maddi kaynaklara ve gidiş amacınıza yönelik olarak ilgili belgeleri konsolosluğa sunmanız gerekir. Bu belgeleri konsolosluğun sitesinde sayfada gezinme sonrasında da öğrenebilirsiniz. Öğrenciyseniz öğrenci belgenizi eklemeniz ve sponsorunuzdan maddi ihtiyaçlarınızı karşılayacağınıza dair bir dilekçe almanız şarttır. Çalışansanız en az son 3 aya ait SGK dökümünü ve maaş bordrosunu eklemelisiniz. Yurtdışında bir projeden ya da eğitim kurumundan kabul almanız halinde konsolosluk sizden kabul belgesini talep edecektir. Ayrıntıları atlamamak adına her zaman bir vize danışmanlık uzmanından destek almanız önerilir.

1.3- Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa Birliği, 1993 yılında kurulmasından sonra hızlı bir şekilde birçok ülkenin üyeliği ile geniş bir yapıya kavuşmuştur. İlerleyen zaman içerisinde 1995 yılı ile birlikte Avrupa Birliği’nde üyeliği devam eden 28 ülke, Schengen sözleşmesi adında bir anlaşma imzalamıştır. Bu anlaşma kapsamında; sözleşmeye dahil olan ülkelerin aralarındaki iç sınır olarak adlandırılan ülke sınırları geçiş kontrollerinden çıkarılmıştır.

Schengen anlaşması sayesinde üye ülkeler kendi ülkelerinden başka üye ülkeye geçiş için kolaylık elde etmiştir. Sonraki süreçlerde bu anlaşma gereği üye olmayan ülkeler ve diğer dünya ülkelerinin vatandaşları ülkeye giriş gerçekleştirmek için Schengen vizesi almaya tabii tutulmuştur. Vize alan kişiler, listede bulunan 28 üye ülke arasında geçiş gerçekleştirme hakkı elde edebilir.

Schengen Vizesi Üye Ülkeler Ve Vize Kullanımı

Avrupa Birliği’ne bağlı 28 ülkeden oluşan Schengen bölgesi içerisinde üye ülkeler net bir liste ile belirlenmiştir. Bu ülkeler arasında;

 • Almanya, Belçika, Danimarka
 • Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Estonya
 • Finlandiya, Hollanda, İsveç
 • Fransa, İspanya, İtalya
 • Letonya, Lüksemburg, Malta
 • Litvanya, Macaristan, Polonya
 • Portekiz, Slovenya, Lihtenştayn
 • Slovakya ve Yunanistan yer almaktadır.
 • Ayrıca daha sonraki süreçte bu bölge içerisine dahil olan ancak AB üyesi olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç de listede yer almaktadır.

Bu ülkelerden herhangi birinin konsolosluğu üzerinden Schengen kapsamında vize için başvuru gerçekleştirilebilir. Kabul edilen vize başvurusu sonrasında bu vizenin kullanılabilmesi için öncelikle başvurunun kabul edildiği ülke, giriş yapılacak ilk ülke olmalıdır.

Açıksa anlatılması gerekirse, örnek olarak Polonya üzerinden Schengen başvurusu gerçekleştirilebilir. Başvuru sonrasında vizenin kabul edilmesi ile birlikte Avrupa’da girmeniz gereken ilk ülke Polonya olmalıdır. Eğer turistik olarak 90 gün için size vize verilmiş ise bu 90 gün içerisinde Polonya’dan sonra diğer ülkelere serbest seyahat edebilirsiniz.

Schengen anlaşması kapsamında liste içerisinde bulunan ülkeler özellikle dış kontrol açısından ortak bir uygulama ve kural yapısı kullanmaktadır. Yani Türkiye’den bu ülkelere seyahat etmek isteyen kişilerin Schengen vize başvurularında ülkeler ortak kurallar ile hareket etmektedir. Aynı zamanda yurt dışında bu ülkelerde geçireceğiniz süreç içerisinde polis, yargı ve vize işlemlerinde de işbirliği bulunmaktadır.