Schengen Vizesi

Avrupa Birliği, 1993 yılında kurulmasından sonra hızlı bir şekilde birçok ülkenin üyeliği ile geniş bir yapıya kavuşmuştur. İlerleyen zaman içerisinde 1995 yılı ile birlikte Avrupa Birliği’nde üyeliği devam eden 28 ülke, Schengen sözleşmesi adında bir anlaşma imzalamıştır. Bu anlaşma kapsamında; sözleşmeye dahil olan ülkelerin aralarındaki iç sınır olarak adlandırılan ülke sınırları geçiş kontrollerinden çıkarılmıştır.

Schengen anlaşması sayesinde üye ülkeler kendi ülkelerinden başka üye ülkeye geçiş için kolaylık elde etmiştir. Sonraki süreçlerde bu anlaşma gereği üye olmayan ülkeler ve diğer dünya ülkelerinin vatandaşları ülkeye giriş gerçekleştirmek için Schengen vizesi almaya tabii tutulmuştur. Vize alan kişiler, listede bulunan 28 üye ülke arasında geçiş gerçekleştirme hakkı elde edebilir.

Schengen Vizesi Üye Ülkeler Ve Vize Kullanımı

Avrupa Birliği’ne bağlı 28 ülkeden oluşan Schengen bölgesi içerisinde üye ülkeler net bir liste ile belirlenmiştir. Bu ülkeler arasında;

  • Almanya, Belçika, Danimarka
  • Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Estonya
  • Finlandiya, Hollanda, İsveç
  • Fransa, İspanya, İtalya
  • Letonya, Lüksemburg, Malta
  • Litvanya, Macaristan, Polonya
  • Portekiz, Slovenya, Lihtenştayn
  • Slovakya ve Yunanistan yer almaktadır.
  • Ayrıca daha sonraki süreçte bu bölge içerisine dahil olan ancak AB üyesi olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç de listede yer almaktadır.

Bu ülkelerden herhangi birinin konsolosluğu üzerinden Schengen kapsamında vize için başvuru gerçekleştirilebilir. Kabul edilen vize başvurusu sonrasında bu vizenin kullanılabilmesi için öncelikle başvurunun kabul edildiği ülke, giriş yapılacak ilk ülke olmalıdır.

Açıksa anlatılması gerekirse, örnek olarak Polonya üzerinden Schengen başvurusu gerçekleştirilebilir. Başvuru sonrasında vizenin kabul edilmesi ile birlikte Avrupa’da girmeniz gereken ilk ülke Polonya olmalıdır. Eğer turistik olarak 90 gün için size vize verilmiş ise bu 90 gün içerisinde Polonya’dan sonra diğer ülkelere serbest seyahat edebilirsiniz.

Schengen anlaşması kapsamında liste içerisinde bulunan ülkeler özellikle dış kontrol açısından ortak bir uygulama ve kural yapısı kullanmaktadır. Yani Türkiye’den bu ülkelere seyahat etmek isteyen kişilerin Schengen vize başvurularında ülkeler ortak kurallar ile hareket etmektedir. Aynı zamanda yurt dışında bu ülkelerde geçireceğiniz süreç içerisinde polis, yargı ve vize işlemlerinde de işbirliği bulunmaktadır.