Schengen vizesine sahip olan kişiler , üye devletler arasında geçiş yapabilmektedirler. Ancak schengen vizesini alan kişi ilk olarak vize almış olduğu ülkeden giriş yapması gerekmektedir.Aksi takdirde başka bir schengen ülkesi sınırında içeri alınmayabilir veya sonraki vizelerinde kendisine sorun teşkil edebilir.
Avrupa Birliğinde söz konusu sözleşme ile  1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye üye ülkeler aralarındaki sınırlardaki (“iç sınır’” denilmektedir) geçiş  kontrollerini kaldırmışlardır. bu şekilde , oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Bu işbirliği vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır.

Schengen’ e üye ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Lihtenştayn.

Ayrıca, AB’ ye üye olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç’ de Schengen ülkeleri ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı uygulamaları benimsemişlerdir. Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Schengen vizesi hangi ülke için alındıysa ilk seyahat o ülkeye yapılmalıdır. Örneğin, Almanya için alınan vize ile önce Fransa’ ya gitmek mümkün değildir. Ancak bir kere Almanya’ ya gidildi ise, sonraki seyahatlerde diğer Schengen ülkelerine seyahat etmek mümkündür. Seyahatin süresi vizenin üzerinde kayıtlı süre ile sınırlıdır.