Hindistan Vize Başvurusu

Hindistan Vize Başvurusu

Hindistan’a yapılacak olan seyahatlerde vize başvurusu esnasında belirlenen evraklar istenmektedir. Öncelikle online olarak vize başvuru formu doldurulmalı ve bu form üzerinde belirtilen tarih ve saatte Hindistan Başkonsolosluğuna gidilmelidir.

Hindistan Vize Dilekçe Örneği

Hindistan Vizesi Evrakları 2023

Hindistan Başkonsolosluğundan istenecek olan vize belgeleri toparlanarak doğru bilgiler ve doğru belgeleri konsolosluğa sunmalısınız. Ardından bekleme sürecine girilir ve vize çıkış işlemleriniz gerçekleştirilmiş olur.

Hindistan vize başvuru evraklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişiye ait olan geçerliliği bulunan bir pasaport. Bu pasaportun seyahat’in bitiminden 6 ay sonra daha geçerliliği bulunmalıdır. 2 sayfası boş olarak bırakılmalıdır.
 • Hindistan vizesi başvuru formu doğru bilgiler ile el ile doldurulmalı ve imza atılmalıdır.
 • TC kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı kimlik fotokopisi
 • Banka hesap bilgilerinizin bulunduğu 3 aylık hesap döküm belgesi
 • Size ait olan ve son 6 aydır çekilmiş bulunan güncelliğini koruyan belirlenen ölçülerde 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Tam teşekküllü nüfus kayıt belgesi
 • Hindistan seyahati sırasında uçuş bilgileri ve konaklanacak yerdeki otel rezervasyon bilgilerinin bulunduğu belgeler
 • Seyahat sırasında güvenilir olduğunuzun ispatın niteliğinde yapılmış olan seyahat sağlık sigortası
 • Ticari vize alımlarında Hindistan’dan davet edilen ülkeden gelecek olan davetiye mektubu
 • Çalışan kişiler için çalıştıklarına dair işyerinden alacakları 3 aylık maaş bordrosu
 • İş sahibi hükmünde yapılacak Hindistan ziyaretlerinde işyerine ait vergi levhası ve faaliyet belgesi, belirli imza sirküleri belge olarak ek evraklara eklenmelidir.
 • Çalışmayan veya ev hanımı konumunda olan kişiler için ise sponsor bilgileri bulunmalıdır.
 • Evli olan kişilerin evlilik cüzdanı fotokopisini bulundurmaları gerekir.
 • 18 yaş altında bir çocuk varsa ebeveynin izinlerinin, noter tasdikli bir şekilde belgesi gerekir.
Hindistan vizesi güncel evrak listesi için  visacenter.com.tr/hindistan-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hindistan Vize Ücretleri 2023

Hindistan’a yapılacak seyahat türüne göre vize ücreti de değişim gösterir.

 • Hindistan turistik vize başvuru ücreti 100 dolar
 • Hindistan çalışma vizesi ücreti 120 dolar
 • Hindistan iş vizesi ücreti 120 dolar
 • Hindistan öğrenci vizesi ücreti 80 dolar
 • Hindistan konferans, eğitim vizesi ücreti 80 dolar
 • Hindistan sağlık-tıbbi vize ücreti 1 yıllık 120 dolar
Hindistan Vize Başvurusu

Hindistan Vize Başvurusu

Hindistan Turistik Vize İşlemleri

Nedir? :Turistik seyahat etmek isteyenlerin, Hindistan yolculuğu öncesinde alması gereken vize kategorisidir.

Kaç günlük alınabilir? : Hindistan vizesi onaylanan kişiler için genel olarak 3 ay tek girişli izin sağlanırken bazı istisna durumlarda 1 aylık vize verilmektedir.

Nereye başvurulur? : Hindistan turistik vize başvurusu öncelikle online başvuru formu doldurulmalı, sonrasında sistem üzerinden alınan randevu ile hangi bölgedeyseniz, o bölgeden sorumlu Konsolosluğa şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir.

Hindistan Vizesi Icin Gerekli Evrak Listesi

Gerekli evraklar nelerdir? : Hindistan vizesi için gerekli evraklar;

 • Hindistan vize talebi dilekçesi
 • Seyehatin bitiminden sonra pasaportun geçerlilik süresi 6 ay olan güncel pasaport
 • Biometrik fotoğraf (5×5 cm boyutlarında, en geç 6 ay içerisinde çekilen)
 • İkametgâh ya da kimliğin her iki yüzünün fotokopisi
 • Seyahati destekleyen bilgi belgeleri (Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri )
 • Finansal durumu gösterir belgeler (Masrafların karşılanacağı maddi kaynaklar, içerisinde bir haftadır en az 2500 TL bulunan aktif banka hesabının 3 aylık hesap özetleri, varsa araç ruhsat, ev tapusu, kredi kartı ekstresi gibi ek gelir belgeleri)

şeklinde sıralanmaktadır.

Biometrik veri gerekli midir? : Hindistan vize başvurusu yapan kişilerden belirtilen randevu tarihinde ve saatinde şahsen bulunmaları ve parmak izi verilmesi istenir. Her başvuru için tekrardan parmak izi verilmekte ancak 70 yaş üstü bu uygulamadan muaf tutulmaktadır.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Randevu tarihiniz sistem tarafından belirlenmekte olup temsilciliklerin yoğunluklarına göre değişmektedir. Ancak başvuru saatleri belirli olup hafta içi sisteme giriş yapılabilir. Ayrıca genelde ret almayan bu vize başvurusunda sonuçlar kısa sürede açıklanmaktadır. Bu bilgiler ışığında dilediğiniz zaman seyahatinize uygun başvuru tarihini seçmeniz mümkündür.

Ne kadar sürede çıkar? : Hindistan turistik vize başvurusu randevunuza katıldığınız ve parmak izi verdiğiniz günün akşamında 17:00-17:30 saatleri arasında ya da yetkililerin yoğunluğu halinde ertesi günkü randevu saatlerinde açıklanmakta, bu saatlerde pasaportunuz vizesi basılmış olarak teslim edilmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Sistem üzerinden başvuru formunuzu doldurmanız ve sisteme renkli fotoğrafınızı yüklemenizle birlikte sistem size randevu için uygun saatleri gösteren bir sayfaya yönlendirme sağlar. Tarihi onaylamanızın ardından sistem saati size otomatik olarak verir ve bu işlem hafta içi saat 9.30 ile 12.00 saatleri arasında gerçekleştirilebilir

 

Hindistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Hindistan aile ziyareti vizesi Hindistan’da bulunan akraba ya da yakınlarını ziyaret etmek isteyenlerin alması gerekli olan izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Kısa süreli olarak verilebilen bu vizeye maksimum 180 gün geçerlilik tanınır. Tek girişli olan bu vizenin çok girişli olabilmesi için yine 2 ay içerisinde otel ve uçak rezervasyonlarıyla birlikte tekrar başvuru yapılması gerekmektedir.

Nereye Başvurulur? : Online form doldurarak randevu almanızın ardından şahsen ve bölgenizdeki Hindistan temsilciliğine başvuru yapmanız gerekir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kısa süreli vize türlerinde sunulan standartlar belgelere ek olarak Hindistan’da ziyaret edilecek olan yakından gelecek olan davetiyenin sunulması istenir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Hindistan akraba ziyareti vizesi için başvuran kişinin sunacağı davetiye, kişilerin akrabalık ilişkilerini noter tasdikli şekilde göstermelidir. Ayrıca ziyaret edilecek kişi bir yakınınızsa ev sahibinden, istihdam sahibinden, öğrenim kurumundan vb. ilgili belgeleri temin etmelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Olası sorunlarla karşılaşılmaması adına kısa sürede sonuçlansa dahi başvurunuzu seyahatinizin 1 ay öncesinde tamamlamanız önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Hafta içi saat 9.30 ve 12 arasında sisteme giriş yaparak randevu almanız mümkündür.

 

Hindistan Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Hindistan ticari vizesi, herhangi bir ticari amaçla ülkeye seyahat edecek yabancı vatandaşlardan istenen izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Daha önce 6 aylık vize almış iseniz 1 senelik, almadıysanız 6 ay ve çok girişli olarak verilmektedir.

Nereye başvurulur? : Başvurular online form doldurmanın ardından şahsen Konsolosluklara yapılmaktadır.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Hindistan tarafından ticari işlemleriniz için Hindistan’da bulunan firmadan davetiye temin etmeniz istenir. Bu davetiye içerisinde seyahat edecek kişinin kimlik ve pasaport bilgilerinin, seyahatine dair detayların ve amaçların, referans kişinin ve sponsor kişinin beyan edilmesi istenir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Hindistan vizesi için standart kimlik evraklarının haricinde davetiye ve Hindistan’daki firmanın kuruluş belgeleri istenir. Ayrıca şirketin antetli kağıdına, yetkilinin ıslak imzasını içerecek şekilde ve İngilizce olarak izin kağıdı çıkarılması gerekmektedir. Ne zaman başvurmak gerekir? : Randevu sistemine giriş yapmak için hafta içi belirli saatlerde başvuru yapmanız gerekmekte, seyahatiniz kesinleştikten sonra başvurunuzu gerçekleştirilmeniz önerilmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Online başvuru formu doldurmanızın ve fotoğrafınızı taratmanızın ardından online olarak sizlere randevu tarihleri gösterilmekte, uygun tarihi seçmenizin ardından otomatik olarak randevu saati verilmektedir.

Hindistan Vizesi Önemli Notlar 2023

Oldukça fazla insan nüfusuna sahip olan ülkelerden biri Hindistandır. Nüfus yoğunluğu oldukça fazla olan bu ülke, kapladığı alan itibariyle de oldukça geniştir. Güney Asya’da yer alır. Hindistan’a seyahat yapacak olan kişilerin vize sahibi olması gerekmektedir.

Bu vize ile birlikte aktif olarak kullanılan bir pasaportta bulunmalıdır. Hindistan’a gidecek kişilerin sahip olması gereken pasaport eğer bordo, gri ve yeşil pasaportsa muhakkak ki vize alınması zorunludur. Ancak siyah pasaporta sahip olan kişilerin vize almaları gerekmez.

Hindistan Vize Türleri

Hindistan’a yapılacak olan seyahatlerin çeşidine göre vize türü de değişmektedir. Bu konsolosluktan istenen belgelerin farklı olmasına da sebep olmaktadır. Vizenin çıkış sürecinde de değişim yaşanır.

 • Hindistan transit vizesi
 • Hindistan turistik vizesi
 • Hindistan ticari vizesi
 • Hindistan öğrenci vizesi
 • Hindistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Hindistan aile birleşimi vizesi
Hindistan vizesi nereden alınır?

Hindistan vizesi işlemleri Hindistan Başkonsolosluğu ve büyükelçiliğinden alınan randevu ile gerçekleşmektedir. Bundan dolayı vize konusunda tek yetkili olan başkonsolosluk ve büyükelçiliktir.

Hindistana gitmek için ne lazım?

Hindistan’a gitmek için ne lazım olduğunu araştıran Türk vatandaşlarının karşısına ilk şart olarak vize çıkmaktadır.

Hindistan vize randevusu nasıl alınır?

Hindistan vize randevusu yetkilendirilen başvuru merkezi olmadığından Başkonsolosluk ile büyükelçilikten alınmaktadır.

Oyla! post