Hırvatistan Vize Başvurusu

Hırvatistan Vize Başvurusu

Hırvatistan seyahatiniz sırasında belirli evrakları tamamlayarak Türkiye’de bulunan Hırvatistan Konsolosluğu’na veya Başkonsolosluğuna teslim etmeniz gerekir. Vize alım sürecini tamamlayabilmek için konsolosluklar ile iletişime geçerek doğru bilgi ve tam evrak teslimi ile bu süreci tamamlayabilirsiniz.

Hırvatistan Vize Dilekçe Örneği

 • Hırvatistan vizesi başvuru formu içerisindeki doğru bilgi ve beyanlar ile vize alma süreciniz daha hızlı hale gelir.
 • Üzerinde TC numaranızın bulunduğu kimlik bilgisi fotokopisi
 • Geçerliliği bulunan yıpranmamış bir pasaport
 • Doğru ölçüler ile çekilmiş, son 3 ay içinde güncelliği bulunan, 2 adet biyometrik fotoğrafınız evraklar arasına yerleştirilmelidir.
 • Çalıştığınız iş yerinizde çalıştığınıza dair 3 aylık maaş bordrosu örneği belgeler arasına eklenmelidir.
 • SGK 4A hizmet dökümü belgeleri ve iş giriş bilgisi
 • Size ait olan bir banka hesabına ait hesap dökümü belgeleri
 • Seyahatiniz süresince yapmış olduğunuz uçağın bileti ve Hırvatistan da bulunan konaklayacağınız otelin rezervasyon bilgileri ek evrak olarak eklenmelidir.
 • Şirket sahibi olarak yapılacak Hırvatistan vize başvuruları için üzerinize kayıtlı bulunan şirketin faaliyet belgesi, vergi levhası ve ticaret sicil gazetesi üzerine yazılmış bir yazının fotokopisi ile birlikte imzalanmış ve sürkülenmiş bir şekilde ek evrakları eklenmiş hali bulunmalıdır.
 • Hırvatistan Konsolosluğuna hitaben yazmış olduğunuz vize talep dilekçesi
Hırvatistan vizesi güncel evrak listesi için  visacenter.com.tr/hirvatistan-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Hırvatistan Vize Başvurusu

Hırvatistan Vize Başvurusu

 

Hırvatistan Vize Ücretleri 2023

Hırvatistan’a yapacak olduğunuz seyahatin türüne göre vize türünde de farklılıklar görülür. Vize alım sürecinde konsolosluk ve dış sağlayıcıları ödemiş olduğunuz ücretlerle beraber bu fiyatlandırma farklılıklar gösterir.

Konferans amacı ile gidilecek olan Hırvatistan için 25 yaşının altındaki tüm katılımcılar vize ücreti ödememektedirler.

Hırvatistan’a seyahat edecek olan 0-12 yaş arasındaki çocuklardan vize ücreti alınmamaktadır.

 • Hırvatistan Turistik ve Ticari vize ücreti 60 euro
 • Hırvatistan Aile ve Arkadaş ziyareti vizesi ücreti 60 euro
 • Hırvatistan Kültürel vize ücreti 60 euro

Hırvatistan Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Schengen vizesi kapsamında yer almasa da bir AB ülkesi olan Hırvatistan’a yapacağınız turistik amaçlı seyahatlerinizde almanız gereken vizedir. Turistik Schengen vizesi ile de ülkede turistik geziye katılabilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir? : Hırvatistan vizesi alan kişilere 180 gün içinde maksimum 90 gün seyahat hakkı tanınır.

Nereye başvurulur? : Hırvatistan vize başvurusu için Konsolosluğa şahsi başvuru yapılabilir. Ancak evrakların istenen şekilde düzenlenmesi ve başvuruların sağlanması için daha çok yetkili vize danışma merkezleri aracılığıyla başvuru yapılması tercih edilmektedir.

 

Hırvatistan Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Hırvatistan ticari vizesi, iş ve ticari amaçlı seyahatlerde Hırvatistan’a giriş yapmak için alınması gereken vizedir.

Nereye başvurulur? : Talep edilen evrakların vize başvuru merkezine iletilmesi, başvuru için yeterlidir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Hırvatistan’da bulunan şirketin temin etmesi gereken ve başvuru için şart tutulan davetiye, iki firmanın da ismini, iletişim bilgilerini, seyahatin süresini, amacını, planını ve kişinin unvanını, görevini içerecek şekilde düzenlenmelidir.Ayrıca davetiyede masrafların karşılanmasını üstlenen firma ya da kişi belirtilmelidir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Hırvatistan vizesi için sunacağınız kişisel verileriniz ve seyahat detaylarınıza ek, karşı firmadan gelen davetiyeyi eklemeniz gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Vize sonuçlanması için ortalama 1 ay gibi bir süre öngörülse de sorun yaşamamak için planladığınız gidiş tarihinden 45 gün önce işlemleri başlatmanızı öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Kendi bölgenize yakın olan herhangi bir yetkili vize danışma merkezi ile görüşmeniz halinde randevu alabilirsiniz.

Hırvatistan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Hırvatistan aile ziyareti vizesi yakınını ya da akrabasını ziyaret etme amacıyla Hırvatistan seyahati yapacak kişilerden istenen vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Kısa süreli olarak verilen bu vizenin geçerliliği maksimum 90 gündür.

Nereye Başvurulur? : Hırvatistan vize başvurusu için gerekli belgeler Konsolosluğa şahsi olarak teslim edilebilir olsa da genelde sorun yaşamamak adına başvurular yetkili vize merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kısa dönem vize başvurusunda sunduğunuz verilere ek olarak Hırvatistan’daki yakınınızdan gelecek davetiyeyi de istenen evraklara eklemeniz gerekmektedir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Hırvatistan aile ziyareti vizesi başvurusunda sunacağınız davetiyenin sizin ve karşı tarafın kimlik ve pasaport bilgilerini, iletişim bilgilerini, ikamet adreslerini ve sponsor olacak kişi ile bu kişinin finansal durumunu göstermesi gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Gidiş tarihinizden önceki 45 gün içerisinde başvurunuzu tamamlamanız önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Yetkili vize merkezlerini arayarak ya da şahsen ulaşarak randevu almanız sağlanabilir.

 

Hırvatistan Transit Vize İşlemleri

Nedir? :Üçüncü ülkeye seyahat için mecburi olarak herhangi bir Hırvatistan havalimanından ya da limanından aktarma yolculuğu yapacak kişilerin alacağı izin Hırvatistan transit vize kapsamında değerlendirilir.

Kaç günlük alınabilir? : Hırvatistan transit vize uygulaması aktarma yolculuğuna kadar ülkede zorunlu olarak bulunacağınız süreyi kapsar.

Nereye Başvurulur? : İlgili belgeleri vize danışma merkezine ileterek başvuru yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Hırvatistan transit vize için gerekli evraklar sunacağınız kimlik bilgilerine ve finansal belgelere ek olarak aktarma yolculuğunun onaylı rezervasyonu ya da bileti şeklindedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Sorun yaşamamanız için aktarma gününden 1 ay öncesinde başvurunuzu yapmış olmanızı öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak için kendinize en yakın yetkili vize merkeziyle iletişime geçebilirsiniz.

Hırvatistan Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Başka bir ülkenin vatandaşının Hırvatistan vatandaşlığına geçerek bu haklardan yararlanmasına Hırvatistan vatandaşlığı işlemleri denmektedir.

Kaç günlük alınabilir? : Hırvatistan vatandaşlığı onaylanan kişilere sunulan haklar yaşam boyu devamlılığını korur.

Nereye Başvurulur? : Hırvatistan vatandaşlık başvurusu için direkt ve şahsi olarak Konsolosluklar ya da Büyükelçilik ile görüşme yapılması gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Hırvatistan vatandaşlığı için gerekli belgeler, hangi yolla başvuru yapacağınıza göre değişmektedir. Ülke hükümeti, vatandaşlık almanız için belli bir süre ülkede oturum izniniz olması, finansal gücünüzün yeterli olması, Hırvat vatandaşı ile evli olmanız ya da yatırım yapmanız gibi durumunuza bağlı olarak farklı kriterleri sorgular. Başvuru için sunacağınız kanallara dair belgeleri, Konsolosluk yetkililerine teslim etmeniz gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : İstenen kriterleri yerine getiren kişilerin vatandaşlık için dilediği zaman Konsolosluk yetkililerine ulaşması mümkündür.

Randevu nasıl alınır? : Görüşme yapmak için uygun tarihi öğrenmek adına kendi bölgenizden sorumlu Hırvatistan temsilciliği ile iletişime geçebilirsiniz.

Hırvatistan Erasmus Vizesi

Nedir? : Lisans, lisansüstü eğitim ya da staj görmek amacıyla Erasmus Projesine dahil olan ve Hırvatistan’dan kabul alan öğrenci ve stajyerlerin aldığı vize, Hırvatistan Erasmus vizesi olarak değerlendirilir.

Kaç günlük alınabilir? : Proje aracılığıyla alacağınız eğitim ya da staj boyunca ülke kalma hakkına sahip olursunuz.

Nereye Başvurulur? : Hırvatistan Erasmus vize başvurusu için yine ilgili vize merkezlerine danışabilir ve belgelerinizi iletebilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Hırvatistan Erasmus vizesi başvurusu yapacakların kabul aldığı eğitime, kendi bağlı bulunduğu okula, maddi sponsoruna dair bilgileri sunması gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Erasmus kapsamında gerçekleştireceğiniz seyahatin kesinleşmesinden hemen sonra başvurunuzu yapabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Hırvatistan Erasmus vizesi için istenen belgeleri vize merkezine iletmek adına yine tercih ettiğiniz vize merkezini arayarak randevu alabilirsiniz.

Hırvatistan Öğrenci Vizesi

Nedir? : Hırvatistan’da bulunan herhangi bir yükseköğrenim kurumunda öğrenci olmak için alacağınız vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Hırvatistan öğrenci vizesi onaylanan kişiler, bu vize ile kabul aldığı eğitim boyunca ülkede kalabilir.

Nereye Başvurulur? : Kişiler uzun dönemi kapsayan bu vize için şahsen Konsolosluklara başvuru yapmak durumundadır.

Gerekli evraklar nelerdir? : Hırvatistan öğrenci vizesi için kişisel bilgileri gösterir belgeler haricinde eğitim görülecek olan okulun kabul mektubunu ya da davetiyesini, önceki öğrenim kurumundan aldığı diplomayı, varsa dil yeterlilik belgelerini, transkript ve not dökümleri ile birlikte maddi kaynaklarını da göstererek başvuruda bulunmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Seyahatin gerçekleşmesi öngörülen tarihten 45 ila 60 gün öncesinde başvurunuzu yapmış olmanız tavsiye edilir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluklar ya da Büyükelçilik için belirtilen iletişim bilgileri ile yetkililerden randevu için uygun tarih ve saatleri öğrenmek mümkündür.

Hırvatistan Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : Hırvatistan aile birleşimi vizesi, bakımından sorumlu olduğu ya da birlikte yaşamayı talep ettiği aile üyeleriyle Hırvatistan’da bir araya gelmek isteyen vatandaşlarımızın alması gereken izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Sunduğunuz evrakların incelenmesi halinde süresi belirlenecek olan bu vize uzun süreli klasmanda değerlendirilip en az 180 günlük verilmektedir.

Nereye başvurulur? : Konsolosluk yetkilileri ile görüşme sağlanarak Hırvatistan aile birleşimi için gerekli evraklar şahsen sunulmalıdır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kişilerin kendi kimlik ve pasaport bilgilerinin yanı sıra Hırvatistan’daki eş ve çocuklarının da bilgilerini sunması gerekir. İletişim bilgileri, birlikte yaşanacak hanenin ikamet belgesi, finansal kaynaklar, eşlerin her ikisinin de daha önce evliliği olmuşsa boşanma belgeleri, çocukların eğitim belgeleri ve evlilik cüzdanı da bu bilgilere eklenmelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Öngörülen seyahat tarihinden 60 ila 90 gün önce, istenen belgeleri ibraz etmiş olmanız önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Kendi bölgenizden sorumlu olan Hırvatistan temsilciliği ile iletişime geçmeniz halinde randevu için yetkililer yardımcı olmaktadır.

Hırvatistan  aile birleşimi için gerekli güncel evraklar ve hızlı randevu için  visacenter.com.tr/hirvatistan-aile-birlesimi/ adresini hemen ziyaret edin.

Hırvatistan Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Hırvatistan’da yaşamak için alınması gereken, uzun dönem ülkede ikamete ve çalışmaya izin veren vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : En az 180 gün süreyle verilen bu iznin ne kadar uzatılabileceği sunulan evrakların incelenmesiyle belirlenir.

Nereye Başvurulur? : Hırvatistan oturum izni başvurusu şahsi olarak Konsolosluklar ya da Büyükelçilik ile görüşme yapmanız ve belgelerinizi teslim etmeniz istenir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Ticari amaçlı oturumlarda işinize ve finansal duruma ait, eğitim amaçlı oturumlarda okulunuza ve kurslarınıza dair gibi örneklendirebileceğimiz üzere, seyahat amacına uygun şekilde belgelerinizin düzenlenmesi gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Uzun dönem ikameti kapsayan bu izin için gidişinizden 2 ila 3 ay öncesinde başvurunuzu tamamlamanız gerekir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluklarına veya Büyükelçilik yetkililerine iletişim bilgileri ile ulaşabilir ve randevu tarihi öğrenebilirsiniz.

Hırvatistan Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Hırvatistan vize reddi alınmasının altında farklı nedenler yer alabilir.  Ülkeye geri dönüşü kanıtlayamamanız, daha önceki seyahatlerinizi vize bitiş tarihinden önce sonlandırmamış olmanız, güvenlik açısından uygun görülmemeniz ya da evraklarınızı istenen şekilde sunmamanız en yaygın ret nedenleridir.

İtiraz Hakkı

Vize reddi alanların, evraklarındaki eksikleri tamamlayarak redde itiraz ederek incelenmenin tekrarlanmasını talep etmesi mümkündür.

İtiraz Şekli

Reddin sonrasında evraklarınızı düzenleyip Ankara Büyükelçiliği’ne ilgili dilekçeyle birlikte gönderebilirsiniz.

Ücret İadesi var mı?

Hırvatistan vize reddi alanlar için başvuru incelenmesi adına alınan hizmet bedelinin geri iadesi söz konusu değildir.

Hırvatistan Vize Ücretleri

Hırvatistan vize başvuru ücreti başvuru yaptığınız vizenin kategorisine, vize geçerlilik süresine  ve elbette başvuru dönemindeki kur farkına bağlı olarak değişmektedir. Güncel ve sizin kategorinizdeki vize ücretini öğrenmek için vize başvuru merkezi ya da Konsolosluk ile iletişime geçilmelidir.

Hırvatistan Konsolosluklar

Hırvatistan Devleti, İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği’ne ek olarak İzmir Fahri Konsolosluğu ile vatandaşlarımıza hizmet sağlamaktadır.

Hırvatistan konsolosluk iletişim adresleri için  visacenter.com.tr/hirvatistan-konsoloslugu/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Hırvatistan Vizesi Önemli Notlar 2023

Avrupa’da yer alan Hırvatistan; Akdeniz, Balkanlar ve Orta Avrupa’nın tam birleştiği noktada bulunan bir ülkedir. İçinde pek çok adanın bulunduğu bu ülkenin nüfusu 4,29 milyondur.

Hırvatistan’a yapacak olduğunuz seyahatler için vize almanız gerekmektedir.

Hırvatistan Vize Gerekli midir 2023

Hırvatistan seyahatleriniz için tüm seyahat türlerinde vize almanız şarttır. Hırvatistan’a yapacak olduğunuz 180 günlük konaklama süreci için vize alınması gerekir.

Hizmet, Diplomatik ve Hususi pasaporta sahip olan kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak 90 günü aşmayacak şekilde yapacakları; Hırvatistan seyahatleri sırasında vizeden muaf olmaktadırlar. Umumi pasaport sahiplerinin muhakkak ki vize almaları gerekmektedir. Hırvatistan için alacağınız vize C tipi vize türüne girer. Schengen ülkeleri ile anlaşması bulunmayan Hırvatistan kısa süreli vize türü geçerli olan bir ülkedir.

Hırvatistan Vize Türleri

Hırvatistan seyahatlerinizin türü vize türünde farklılıklara sebep olmaktadır. Tüm Hırvatistan seyahat sürecinde sizin adınıza tasarlayıp yönetecek olan vize danışma merkezleri bulunur. Bu merkezler ile iletişime geçerek daha hızlı ve kolay bir şekilde bu süreci tamamlayabilirsiniz.

 • Hırvatistan Turistik vizesi
 • Hırvatistan Ticari vizesi
 • Hırvatistan Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi
 • Hırvatistan İş Gezisi vizesi
Hırvatistan vize başvurusu nasıl yapılır?

Hırvatistan vize başvurusu konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri, kurumlar ve Turizm seyahat acentalarına başvuru yapılarak gerçekleştirilir.

Hırvatistan vize istiyor mu?

Schengen vizesi olmayan umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşları Hırvatistan’ı ziyaret için vizeye tabidir.

Türkiyeden Hırvatistan a nasıl gidilir?

Hırvatistan’a Türkiye’den direkt uçak seferleri bulunmaktadır aynı zamanda karayolu ile gitmek isteyenler için Balkan şehirlerinden düzenli olarak otobüs seferleri bulunmaktadır.

Oyla! post