Hırvatistan Aile Birleşimi

Hırvatistan Aile Birleşimi

Avrupa’nın en köklü ülkelerinden biri olarak bugün birçok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yerleşmeyi talep ettiği Hırvatistan’da bazı imkanların değerlendirilmesi ile daha pratik şekilde ikamet sağlanabilir. Örneğin, bir Hırvatistan vatandaşı ile evli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hırvatistan aile birleşimi vizesi talep edebilir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Türkiye’de ikamet eden çocuklar da aileleri ile birlikte Hırvatistan’da yaşamak için bu vizeyi talep edebilir.

Hırvatistan Konsolosluğu

Dünyanın birçok ülkesi aile birleşimi vizesi talep ederken, Hırvatistan bu konuda farklı bir yol izleyerek kapsamlı bir belge listesi sunmaktadır. Bu liste içerisinde;

 • Başvuru işlemleri için hazırlanacak Schengen vize başvuru formu, (form başvuru sahibi tarafından doldurularak ıslak imzalı ve 2 kopya şeklinde hazırlanmalıdır.)
 • 3 adet 3,5×4,5 santimetre ölçülerinde, güncel, en son 3 ay içerisinde çekilen, arka fonu beyaz ve başka noktada kullanılmamış biometrik fotoğraf,
 • Son 10 yıl içerisinde hazırlanmış, en az 3 ay daha geçerli ve en az 2 adet boş sayfası bulunan yıpranmamış pasaport belgesi,
 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus müdürlüklerinden alınmış nüfus cüzdanı fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Yabancı uyruklu eşin bilgilerini de bulunduran şekilde uluslararası evlenme kayıt örneği,
 • 18 yaşından küçük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için anne ve baba tarafından onaylı şekilde hazırlanmış muvafakatname,
 • 16 yaşında evlilik gerçekleştirmek isteyen kişiler için hazırlanan Hırvatça tercüme edilmiş mahkeme kararı,
 • Hırvatistan’da vatandaş olan eşin doğum belgesi,
 • Başvuran kişinin daha önceden yapmış olduğu evliliklere dair boşanma kararı veya boşanma ilanı,
 • Hırvatistan da ikamet eden eş tarafından temin edilen oturma izni, Hırvat pasaportu ve kimlik kartı fotokopisi,
 • Başvuran kişinin Hırvatça dil seviyesinin yeterli seviyede olduğunu gösteren belge,
 • Hırvatistan’da evlilik gerçekleştirmek isteniyorsa, her iki eş için uluslararası doğum kayıt örneği,
 • Hırvatistan’da evlilik gerçekleştirmek için her iki eş için Hırvatistan evlendirme dairesinden alınan veya Türkiye’den alınan uluslararası evlenme ehliyeti belgesi yer almaktadır.
Hırvatistan Aile Birleşimi

Hırvatistan Aile Birleşimi

Hırvatistan Konsolosluğu tarafından talep edilen bu belgeler şahsen hazırlanmalı, internet üzerinden randevu alınarak randevu gününde ve saatinde görüşmeye mutlaka riayet edilmelidir.

Ayrıca Hırvatistan Konsolosluğu bazen ek belgeler talep etmekle birlikte tüm bu belgelerin Hırvatça tercümesini isteyebilir. Bu kapsamda başvuru işlemleri birkaç ay gibi bir süre almak ile birlikte onay verilen vize, yine konsolosluk üzerinden temin edilecektir.
Hırvatistan  vize işlemleri için en güncel bilgilere  visacenter.com.tr/hirvatistan-vize-basvurusu/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Hırvatistan vize istiyor mu?

Hırvatistan’a seyahat edecek olan Türk vatandaşlarından umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir ancak pasaportlarında Schengen vizeleri varsa ülkeye giriş yapabilir.

Hırvatistan Schengen üyesi mi?

Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen Schengen ülkesi olmayan Hırvatistan’a Schengen vizesi ile giriş yapılabilmektedir.

Hırvatistan vizesi ne kadar sürüyor?

Hırvatistan konsolosluğunun yetkisinde olan vize çıkış süresi normal şartlarda 15 gün içerisinde tamamlanır ancak bazı durumda süre 60 güne kadar çıkar.

 

Oyla! post