Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

Hırvatistan, Avrupa birliği üyesi olduğu halde Schengen ülkeleri arasında bulunmayan nadir ülkelerden biridir. Bu ülkeye gitmek için ihtiyaç duyulan Hırvatistan vize evrakları ve bu evraklara dair detaylar ise aşağıda verildiği gibidir;

Hollanda Aile Birleşimi

 • Pasaport (Pasaportun son 10 yıl içerisinde yenilenmiş olması gereklidir. 10 yıldan eski olan pasaportlar ile vize almak mümkün değildir. Buna ek, pasaport geçerliliğinin bitiş tarihinin, seyahat dönüş süresinden en az 6 ay sonrası olması gereklidir. Pasaport içerisinde 2 adet sayfanın boş olması da, vize basımı açısından önemlidir.)
 • Vize taahhütnamesi ve vize başvuru formu,
 • Çalışan vizesi alacak olanlar için çalışılan şirkette imza yetkisi bulunan kişi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş vize talep dilekçesi,>>> visacenter.com.tr/vize-basvurusu-dilekce-yazisi         
 • Çalışanlar ve Kamu Personelleri için SGK’de bulunan hizmet dökümü ve işe giriş belgesi
 • Yine çalışanlar için Sanayi ve Ticaret Odasında bulunan kayıt,
 • Biometrik fotoğraf ( 2 adet olması gerekli olan bu fotoğraflarda, yüz hatlarının belirgin olması ve arka planın beyaz olması istenmektedir. Ölçülerin 35 x 45 mm olması ve fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması fazlasıyla önemlidir.)
 • Nüfuz cüzdanı fotokopisi (Bilgiler net ve okunabilir olmalıdır)
 • Pasaport fotokopisi ve eskiden alınmış olunan Schengen vizelerinin fotokopileri
 • Tam vukuatlı nüfus kayı örneği (Elden alınanların aksine, e-Devlet üzerinden alınanlarda barkot şartı vardır)
 • Öğrenciler için güncel – yeni tarihli olan öğrenci belgesi
 • Hırvatistan vize evrakları arasında öğrenciler için zorunlu olan bir diğer evrak; sponsora, yani masrafları karşılayacak olan kişiye ait mesleki ve finansal bilgiler,
 • Var ise tapu belgesinin ya da araç ruhsatının fotokopisi,
 • Banka hesabının hareket dökümü ( Mevcut olan en düşük bakiyenin 5000 olması önerilir. Başvurunun onaylanması için bu sınıra özellikle dikkat edilmektedir. )
 • Reşit olmayanlar için yasal velinin kim olduğunu gösteren belge,
 • Yine reşit olmayan ve yasal velisi ile seyahat etmeyenler için yasal veliden alınmış olan izin belgesi,
 • Çiftçiler için Hırvatistan vize evrakları arasında Ziraat Odası tarafından verilmiş olan Çiftçi Belgesinin yeni tarihli çıktısı,
 • Kamu Personellerinden emekli sandığına bağlı olanlar için kurumdan yazı,
 • Kamu Personellerinin son 3 aya ait maaş bordrolarının kaşeli ve imzalı hali,
 • Hırvatistan seyahatinde kalınacak olan yerlere ait ulaşım ve Hırvatisdan’da konaklama bilgileri,
 • >>>  visacenter.com.tr/vize-basvurusu-ucus-rezervasyonu     

 • Aile toplum kağıdı.
Hırvatistan vize başvurusu nasıl yapılır? En detaylı bilgiye  .visacenter.com.tr/hirvatistan-vize-basvurusu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Hırvatistan Vize Ücreti

Avrupa’nın tam ortasında yer alan, Balkanlar ile Akdeniz’in kesişme noktası olan Hırvatistan’a nasıl vize alınacağını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Yazımız kafanızda oluşan soruların tamamını cevaplamaya yönelik yazılmış olup, gene de Hırvatistan vizesi ile ilgili kafanızda sorular bulunuyorsa, bizleri arayarak uzman desteği alabilirsiniz. Hırvatistan Vize Ücreti olarak harç ücretinin daimi sabit bir fiyatı bulunmamakla birlikte, kur yükselip, azaldıkça, harç ücreti de artıp, azalmaktadır.

Hırvatistan kültürünü merak ediyor ve turistik amaçlar ile Hırvatistan’a gitmek istiyorsanız, ödemeniz gereken harç ücreti diğerlerinden farklı olacaktır.

 • Hindistan turistik vize başvuru ücreti 100 dolar
 • Hindistan çalışma vizesi ücreti 120 dolar
 • Hindistan iş vizesi ücreti 120 dolar
 • Hindistan öğrenci vizesi ücreti 80 dolar
 • Hindistan konferans, eğitim vizesi ücreti 80 dolar
 • Hindistan sağlık-tıbbi vize ücreti 1 yıllık 120 dolar
 • Hırvatistan Vize Ücreti için sabit bir fiyat tarifesinin uygulandığını söylemek, bu bağlamda sabit bir fiyat sunmak mümkün değildir. Bu sebeple Hırvatistan’a gidecek olan kişilerin, gidiş nedenlerine bağlı olarak değişiklik gösteren vize türlerinden en doğru olanı seçmeleri ve bu doğrultuda fiyat tarifesi almaları mümkündür.
 • Hırvatistan vizesinden muaf olan kişilerin, herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur.
 • Bu kişilerin Avrupa Ekonomi Alanı Üyesi olan devlet vatandaşlarının bireyleri; Hırvatistan vatandaşlarının eşleri, hizmet ve demokratik pasaport sahibi olan kişiler. (Bu kişilerin muaf sayılabilmeleri için resmi sıfat ile seyahat ediyor olmaları gereklidir.)
 • 12 yaşını henüz doldurmamış olan çocuklar, bir bilimsel araştırmayı gerçekleştirmek için ülkeye giriş yapmak isteyen araştırmacılar ve öğrenciler şeklinde örneklendirilmesi mümkündür.
 • Yukarıda verilmiş olunan kişilere ek, Hırvatistan merkezli düzenlenen kültürel, sportif organizasyonlara veya çeşitli konularda düzenlenen seminer ya da konferanslara katılım sağlayacak olan kişilerin de ülkeye vize olmadan giriş yapmaları mümkündür. Ancak, bu kişilerin 25 yaşını doldurmamış olmaları gereklidir.

Amaç doğrultusunda vize ücretlerinin aldıkları değişiklikler ve Hırvatistan vize ücreti tarifeleri aşağıda verildiği gibidir.

 • Turistik vize için harç ücreti, 60 Euro, başvuru için ödenmesi gereken ücret ise 25 Euro’dur.
 • Ticari vize almak isteyen kişilerin ödemeleri gereken vize harç ücreti 60, başvuru hizmeti ücreti ise 25 Euro’dur.
 • Hırvatistan vize türlerinden bir diğeri, Aile – arkadaş ziyaret vizesidir. Bu vizenin de harç ücreti 60 Euro, hizmet ücreti 25 Euro’dur.
 • Kültürel-Sportif–Eğitim amaçlı vize, bir diğer vize türüdür ve harç bedeli 60, hizmet bedeli 25 Euro’dur.
 • Resmi amaçlı ziyaret vizesi ve Tedavi amaçlı vizelerin de harç bedeli 60, hizmet bedeli 25 Euro’dur

Önemli bir not düşmek gereklidir ki, bunlara ek bir de Erasmus vizesi vardır ancak onun ücreti, duruma göre değişiklik gösterebilmektedir.

Hırvatistan Vize Formu

Hırvatistan vize başvuru formu, Hırvatça ve İngilizce doldurulması mümkün olan bir formdur. Yani formu doldurmak için sunulmuş olan iki dil seçeneği mevcuttur. Hırvatistan vize formu, tükenmez kalem ile doldurulmalıdır. Bu, bilgilerin silinmesinin veya değiştirilmesinin önüne geçmek amaçlı konulmuş olan bir prosedürdür.

Formda bir fotoğraf kutucuğu mevcuttur. Kişilerin son 6 ay içerisinde çekilmiş olan biometrik fotoğraflarını 35 x 45 ölçülerinde temin ederek ilgili alana yapıştırmış olmaları gereklidir. İlgili alanların tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlayan kişilerin, başvuru formunun en alt kısmında bulunan imza bölümünü imzalamaları yeterlidir. Ancak atılan imzanın pasaporttaki ile aynı olması gerektiği göz ardı edilmemelidir.

Hırvatistan vize doldurulmuş form örneği için  visacenter.com.tr/hirvatistan-vize-basvuru-formu/ bağlantısını ziyaret ediniz.

Hırvatistan Vize Dilekçesi

Hırvatistan vizesi almak isteyen kişilerin, yapmak istedikleri seyahat ile ilgili bir dilekçe yazmaları gereklidir. Bu dilekçenin Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılması, özenli olması önemlidir.

Öncelikle Hırvatistan Vize Dilekçesi yazacak olan kişiler seyahat amaçlarını açıklayıcı ve doğru bir şekilde ifade etmelidir. Bu, vizenin onaylanması ve vize türünün belirlenmesi açısından önemlidir. Açıklayıcı bir şekilde anlatılmayan seyahat amacı vize onay sürecini olumsuz etkileyecektir.

Vize amacı kadar seyahat tarihleri de önemlidir. Kişilerin gidiş ve dönüş tarihlerini eksiksiz ve doğru bir şekilde yazmaları ve bunu kanıtlayacak belgeler sunmaları gereklidir. Örneğin seyahat edilecek taşıtla ilgili yapılmış olan rezervasyonların tarihleri dilekçedekiyle aynı olmalıdır.

Hırvatistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hırvatistan vizesi, en kısa sürede çıkan vize olarak da adlandırılabilen, erişimi kolay bir vizedir. Gerekli belgeleri sunmuş olan ve bu doğrultuda istenen kriterleri yerine getiren kişilerin 3 gün içerisinde vize onay dönüşlerini almaları mümkündür. Ancak bunun kesin bir süre olduğu düşünülmemelidir. Alınan vize türüne ve süresine göre bu sürenin değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür.

Yani “Hırvatistan vizesi kaç günde çıkar?” Diye soranların öncelikle vize türlerini kesinleştirmiş olmaları gereklidir. Bunun sonucunda vize geri dönüşleri genel olarak 7 ila 40 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır. Bu sebeple seyahat süresinden en az 2-3 ay önce başvuruları yapmak ve bunun sonucunda yapılan rezervasyonları riske atmamak gerektiği göz ardı edilmemelidir.

Hırvatistan vize dilekçesi nasıl yazılır ?Örnek  vize dilekçesi için  visacenter.com.tr/hirvatistan-vize-dilekce-ornegi/ bağlantısına bakabilirsiniz.
Hırvatistan Vize

Hırvatistan Türkiye’den vize isteyen ülkeler arasında yer alır. Hırvatistan vize türleri; eğitim, çalışma, ticari, turistik gibi sınıflara ayrılmıştır. Ülkeye gitmek isteyen Türk vatandaşlarının gitme amacına göre bir vizeye sahip olması gerekir.

Hırvatistan vizesi kolay mı: Hırvatistan’a gitmek için gereken şartlar, başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterir ve şartlarını sağlayan kişiler vize işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilir.

Hırvatistan vizesi Schengen mi: Hırvatistan, Schengen ülkelerinden biri olduğu için ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler, Schengen vizesi başvurusu yapabilir.

Hırvatistan vizesi ile nerelere gidilir: Hırvatistan vizesi ile Schengen bölgesinde bulunan Almanya, Avusturya, Belçika, İsveç, İtalya, Malta ve Polonya gibi üye ülkelere gidilmesi mümkündür.

Hırvatistan çalışma vizesi almak için Hırvatistan’da iş bulmak ve çalışılacak kurumdan yazılı belge almak zorunludur. Bunun dışında mesleki belgeler, gelir belgeleri, yabancı dil sertifikası gibi belgelerin de teslim edilmesi gerekir.

Hırvatistan turist kabul ediyor mu: Hırvatistan 2023 yılında turist kabul eden ülkelerden biridir. Turistik vize başvuruları için Hırvatistan konsolosluğundan randevu alabilirsiniz.

Hırvatistan vize başvurusu yapacak Türk vatandaşlarının Hırvatistan konsolosluğunu arayarak veya web adresinde yayınlanan başvuru formunu doldurarak randevu alması gerekir.

Hırvatistan vizesi gerekli evraklar: pasaport, kimlik fotokopisi, fotoğraf, uçak bileti, otel rezervasyonu, gelir belgeleri gibi belgelerdir. Çalışma, eğitim veya ticari amaçlarla gidecek kişilerin gitme amacını kanıtlayan ek belgeleri de teslim etmesi gerekir.

Hırvatistan turist kabul ediyor mu?

Hırvatistan kısa süreli turistik vize başvurusu yapan ve onaylanan Türk vatandaşlarını turist olarak kabul etmektedir.

Hırvatistan vizesi nasıl alınır?

Talep edilen evrakların eksiksiz hazırlanmasının ardından Hırvatistan konsolosluğunun yetkilendirdiği başvuru merkezleri aracılığında vize alınmaktadır.

Hırvatistan vizesi ne kadar sürede çıkar?

Hırvatistan vizesi 15 gün süren incelemenin ardından konsolosluk tarafından verilmektedir ancak bazı durumda sürenin 60 güne kadar çıkması söz konusu olmaktadır.

Oyla! post