Hollanda Aile Birleşimi

Hollanda Aile Birleşimi

2013 yılının Kasım ayında alınan bir karar ile birlikte Avrupa Birliği tarafından Hollanda aile birleşimi başvurusu gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçici oturum iznine sahip olma şartı resmi olarak iptal edilmiştir.

Hollanda Antileri Aile Birleşimi

Bu bağlamda bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, aile birleşiminden faydalanmak isterse, yasal olarak Hollanda’da ikamet etmese dahi bu karara bağlı olarak Türkiye’ye gitmeden direkt şekilde oturum başvurusu yapabilir.

Hollanda aile birleşimi sayesinde Hollanda’da ikamet etmeyi amaçlayan bir kişi için aranan ilk şart olarak 21 yaşını doldurmuş olması bulunmaktadır. Bunun dışında Hollanda aile birleşimi için iki önemli koşul da yer almaktadır.

İlk koşul olarak bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bir Hollanda vatandaşı ile ilişkili olması gerekir. Ancak bu ilişki evlilik olmak zorunda değildir ve birliktelik ya da birlikte yaşama gibi durumlar da olabilir.

Hollanda Aile Birleşimi

Hollanda Aile Birleşimi

Eşlerden birinin Hollanda’da ikamet ediyor olması durumunda, aile birleşimi adıyla bilinen vize uygulaması gündeme gelmektedir. Hollanda aile birleşimi için Türkiye’de bulunan eşin ve Hollanda’da bulunan eşin hazırlaması gereken çeşitli evraklar bulunmaktadır. Türkiye’deki eşin Hollanda aile birleşimi için hazırlaması gereken evraklar şunlardır:

 • Pasaport,
 • 2 Adet Fotoğraf,
 • Nufustan alınmış Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Valilikten Apostil edilmelidir.
 • Yeni veya Eski Kimlik Fotokopisi,
 • Evlenme Kayıt Örneği.

Yukarıda belirtilen evraklar Hollanda aile birleşimi uygulaması için Türkiye’de bulunan eşin Büyükelçilik veya Konsolosluğa ibraz etmesi gereken belgeler arasındadır. Hollanda Büyükelçiliği veya Konsolosluğu tarafından söz konusu evraklara ek olarak başka evrakların hazırlanması da belirtilebilmektedir. Bu durumda ilgili evraklar da başvuru dosyasına eklenmelidir.

Hollanda aile birleşimi için Hollanda’da bulunan eşin hazırlaması gereken evraklar ise şunlardır:

 • Pasaport,
 • 2 Adet Fotoğraf,
 • Evlilik Kayıt Örneği,
 • Doğum Belgesi,
 • Oturma İzni,
 • Kira Kontratı,
 • Maddi Durumu Gösterir Belgeler.

Yukarıda kısaca belirtilen evraklar Hollanda’da bulunan eş tarafından hazırlanması gereken evraklardır. Tüm evraklara ilişkin detaylı açıklamalar ise şöyledir:

 • Pasaport
Hollanda aile birleşmesi başvurusu yapmak adına gerekli evraklar arasında bulunan pasaportun geçerlilik tarihi itibariyle 10 yıl içerisinde çıkartılmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda vizenin onay alması durumunda pasaporta işlenebilmesi adına 2 sayfalık boş alanın da bulunması gerekmektedir. Kişinin önceden kullanmış olduğu pasaportların da bulunması halinde, belirli yerlerinin fotokopilerinin de Hollanda aile birleşimi gerekli evraklar arasına eklenmesi gerekmektedir. Geçerlilik tarihi ve boş alan konusunda sorun yaratabilecek nitelikteki pasaportların yenilenmesinde fayda bulunmaktadır.
 • 2 Adet Fotoğraf

Fotoğrafların biyometrik nitelikte ve güncel olması gerekmektedir.

 • Evlilik Kayıt Örneği

Evlilik kayıt örneği, hem Türkiye’de bulunan eşin hem de Hollanda’da bulunan eşin hazırlaması gereken evraklar arasındadır. Hollanda aile birleşimi için Türkiye’deki eşin evlilik cüzdanını ibraz etmesi de mümkün olmaktadır.

 • Doğum Belgesi

Hollanda aile birleşimi gerekli evraklar arasında doğum belgesi de bulunmaktadır. Doğum belgesi, Hollanda vatandaşı olan kişiler için aranan bir evraktır.

 • Oturma İzni

Oturma izni belgeleri, Hollanda aile birleşimi vizesine başvuru yapacak kişiler açısından oldukça önemlidir. Bu anlamda başvuru yapacak çiftlerin, Hollanda oturma iznine ilişkin belgeleri de başvuru dosyalarına eklemeleri gerekmektedir.

 • Kira Kontratı

Kira kontratı, yukarıda belirtildiği üzere Hollanda’da bulunan eş tarafından hazırlanması gereken evraklar arasındadır. Hollanda’da bulunan eşin, gelecek olan aile üyelerine Hollanda’da rahatça yaşabilecekleri bir yaşam alanı sunması istenmektedir. Dolayısıyla bu hususu destekleyici nitelikteki kira kontratları da Hollanda’da bulunan eşin hazırlaması gereken evraklar arasındadır.

 • Maddi Durumu Gösterir Belgeler

Hollanda aile birleşimi vizesinden yararlanabilmek, etkin bir sonuç alabilmek adına Hollanda’da bulunan eşin, bütün aile bireylerini geçindirebilecek nitelikte, uygun maaşlı bir yerde çalışması gerekmektedir. Dolayısıyla bu hususu kanıtlayıcı nitelikteki maddi durumu gösterir belgelerin de Hollanda’da bulunan eş tarafından hazırlanması gerekmektedir.

Maaş bordrosu ve banka hesap cüzdanı gibi belgeler maddi durumu gösterir belgelere örnek verilebilmektedir. Hollanda aile birleşimi gerekli evraklar arasına belirtilen nitelikteki evrakların eklenmesi gerekmektedir.

Hollanda  vize işlemleri için en güncel bilgilere  visacenter.com.tr/hollanda-vize-basvurusu/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Hollanda Aile Birleşimi Ücretleri

Hollanda vize ücreti, talep edilen vizenin kategorisine ve süreye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genel anlamda Hollanda vize ücreti miktarları şöyledir:

 • Hollanda Turistik Vize: 105 Euro
 • Hollanda Aile Birleşimi Vize Ücreti 120 Euro
 • Ticari Vize: 105 Euro
 • Transit Vize: 105 Euro
 • Hollanda Ziyaret Vizesi: 105 Euro
 • Hollanda Kültürel Vize:  105 Euro
 • Şoför Vizesi: 105 Euro
 • 0 – 6 Yaş Arası İçin: 25 Euro
 • 6 – 12 Yaş Arası İçin: 65 Euro

Hollanda aile birleşimi ücreti konusunda; Hollanda’da bulunan eşin, gelecek aile üyelerini rahat bir şekilde geçindirebilecek bir maaş alması gerekmektedir. Bu anlamda Hollanda’da bulunan eşin hâlihazırda asgari ücret olan 1635 Euro ve üzerinde bir gelirinin olması aranmaktadır.

Hollanda aile birleşimi uygulamasına ilişkin vize almak adına Büyükelçilik ya da Konsolosluğa başvurmak gerekmektedir. Hollanda Schengen bölgesi ülkelerindendir. Dolayısıyla Hollanda Schengen vize prodürlerine özgü kurallar uygulamaktadır. Schengen vize türlerinden turistik, ticari ve ziyaret maksatlı kısa süreli vizeler C tipinden vize türleridir.

Yerleşim, çalışma, eğitim ve benzeri uzun süreli vizeler ise D tipinden vize türleridir. Hollanda aile birleşimi uygulaması kişilere, Schengen bölgesi olan Hollanda’da 90 günden daha uzun bir süreli kalma hakkı verdiğinden, aile birleşimi için alınması gereken vize D tipinden vize türlerindendir.

Hollanda aile birleşimi vizesi başvuru yapabilmek için 21 yaşının doldurulmuş olma şartı aranmaktadır. Ek olarak aile birleşimine ilişkin vize başvuru sürecinde, Büyükelçilik ya da Konsolosluk tarafından düzenlenen mülakata da katılmak gerekmektedir.

Hollanda Aile Birleşimi Vizesi

Aranan en önemli ikinci koşul ise Hollanda’da bulunan kişinin yeterli gelir miktarına sahip olmasıdır. Yani Hollanda’da yer alan eşin veya partnerin en az 1 yıldır aynı işletmede sözleşmeli çalışmış olması ve asgari ücret seviyesinde bir gelirinin bulunması gereklidir. Bu noktada özellikle maaş çok önemli bir ayrıntı oluşturur ve Hollanda Çalışma Bakanlığı çok titiz davranır.

Bu noktalar dışında Hollanda aile birleşimi vizesinin talep edilebilmesi için mutlak bir şekilde gereken belgeler arasında;

 • Daha önce başka noktada kullanılmamış son 3 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf,
 • Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, en az 6 ay geçerli ve 2 adet boş sayfası bulunan, deforme olmamış pasaport,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Uluslararası evlenme kayıt örneği,
 • 18 yaşından küçük çocuklar için anne-baba onaylı muvafakatname,
 • Hollanda vatandaşı eşin doğum belgesi,
 • Daha önce yapılmış evliliklere dair boşanma kararı ve boşanma ilanı,
 • Hollanda’da bulunan eşe ait oturma izni ve kimlik kartı,
 • Yeterli Flemenkçe dil bilgisine sahip olduğunuzu kanıtlayan belge,
 • Her iki eşe ait uluslararası doğum kayıt örneği gerekmektedir.

Hazırlanan bu belgeler sayesinde Hollanda aile birleşimi talep edilebilir. Bu belgeler ile birlikte başvuru Hollanda Konsolosluğu’na gerçekleştirildikten sonra detaylı bir inceleme yapılarak, vize işlemleri tamamlanacaktır.

Hollanda Aile Birlesimi

Hollanda Aile Birleşimi 2023
Hollanda vatandaşlığına sahip olan eşlerden biri, eşinin Hollanda’ya taşınması için başvuruda bulunmalıdır. 21 yaşının üzerinde olan kişilerin adli sicil kayıtlarına ve maddi durumlarına bakılacaktır.
Hollanda Aile Birleşimi
90 günden uzun süreli vizeye sahip olmak ve eşinizle birlikte Hollanda’da yaşayabilmek için aile birleşim formunu doldurmanız gerekmektedir. Vize almak amacıyla yapılacak olan başvuruların tümü konsolosluklar ve büyükelçilikler üzerinden gerçekleştiriliyor.
Hollanda Aile Birleşimi Vizesi Ne Kadar Sürüyor?
Hollanda’da aile birleşimiyle ilgili başvuruların yapılmasının ardından en geç 1 ay içerisinde cevap verilmektedir. Turistik ve ticari vize başvurularında ortalama 5 iş günü içerisinde yanıt verilmektedir.
Hollanda İltica Aile Birleşimi
İltica ile aile birleşimi başvurularında adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, Hollanda’da yaşayan eşinizle ilgili bilgiler talep edilecektir. Çocuğunuz bulunuyorsa onlarla ilgili bilgiler ve dil bilip bilmediğinize dair incelemenin ardından Hollanda’ya taşınabilirsiniz.
Hollanda Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar 2020
Hollanda’da aile birleşimi için talep edilen evraklar arasında tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport, kira kontratı ve kimlik fotokopisi bulunmaktadır.
Hollanda Aile Birleşim Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?
16 ile 30 gün arasında Hollanda aile birleşim işlemleri sonuçlandırılmaktır.
Türkiye’den Aile Birleşim İçin Gerekli Evraklar
Türkiye’de aile birleşimi için başvurularınızı kimlik fotokopisi, kira sözleşmesi veya tapu belgesi, 2 adet biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.
Hollanda Aile Birleşimi 2020
Aile birleşimiyle ilgili evrakları toplamak ve konsolosluğa sunmak için resmi bir danışmanlık hizmeti almanız mümkündür. Vize başvuru merkezlerine gitmeden, gerekli evrakları postayla gönderebilir ve aile birleşiminin hızlıca gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.
Hollanda Vize Başvurusu Açıldı Mı 2023
Hollanda’ya vize başvurusu yaparken, hangi amaçla gitmek istediğinizi detaylıca açıklamanız gerekmektedir. Eşiniz ve çocuklarınız Hollanda’da yaşıyorsa, aile birleşimi için farklı bir süreç işlemesini sağlayabilirsiniz. Başvuruları konsolosluklara aile birleşimi dilekçesi vererek yapmanız mümkündür.
Hollanda Aile Birleşimi

Hollanda’da akrabaları yaşayan Türk vatandaşları vize alarak Hollanda’da oturum izni alabilir. Hollanda aile birleşimi vizesi için ülkedeki akrabalardan davetiye alınması gerekir. Aynı zamanda yabancı dil sertifikası, pasaport, gelir belgeleri gibi belgelerin de teslim edilmesi gerekir.

Hollanda aile birleşimi 2023 yılında gitmek isteyen kişilerin açılmıştır. Vize başvurusunda bulunacak Türk vatandaşlarının Hollanda konsolosluğundan randevu alması gerekir.

Hollanda aile birleşimi için gerekli evraklar 2020 yılı için pasaport, kimlik fotokopisi, fotoğraf, gelir belgeleri, sponsor belgeleri gibi evraklar olarak yayınlanmıştır. Ancak 2023 yılında farklı belgelerin talep edilmesi mümkün olduğu için konsolosluğun yayınladığı son bilgilerin dikkate alınması gerekir.

Hollanda aile birleşimi vizesi kaç ayda çıkar: Hollanda aile birleşimi vizesi sonuçları en fazla 1 ay içerisinde açıklanır.

Hollanda aile birleşimi vizesi ne kadar sürüyor: Vize başvurusunun sonuçları 15-30 iş günü içerisinde açıklanır. Ancak randevu tarihleri ve yoğunluğu dikkate alarak seyahatinizden 4 hafta öncesinde başvuru yapabilirsiniz.

Hollanda partner vizesi Hollanda vatandaşı ile evlenen kişilerin evlilik bildirimi yaparak alabileceği vize türüdür. Bu vize için evlilik belgelerinin teslim edilmesi, yabancı dil bilgisinin yeterli olması gibi şartlar vardır.

Türkiye’den aile birleşimi için gerekli evraklar Hollanda konsolosluğu tarafından açıklanır ve yayınlanan son evrak listesinin dikkate alınması gerekir. Aile birleşimi için istenen ek evraklar sponsor belgeleri, davetiye ve yabancı dil sertifikasıdır.  

Hollanda aile birleşimi 2020 yılı başvurularında aranan şartlar ve istenen belgeler 2023 yılında farklı olabileceği için konsolosluğun açıklamalarını takip etmeniz gerekir.

Hollanda aile birleşimi vizesi kaç ayda çıkar?

Hollanda aile birleşimi vizesi başvuru yapılmasının ardından 1 ila 3 ay arasında sonuçlanmaktadır.

Hollanda aile birleşimi vizesi nasıl alınır?

Hollanda aile birleşimi vizesi almak için 21 yaşını doldurmuş ve Hollanda vatandaşı ile herhangi bir ilişkisinin olması yeterlidir evlilik şartı aranmaz.

Türk vatandaşı Hollanda da çalışabilir mi?

Hollanda oturum ve çalışma izni vizesi alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkede çalışması mümkündür. Çalışma izni alabilmek için davet edilmek ya da davet edilmemek gibi bir şart bulunmaz.

 

5/5 - (1 vote)