Vize Hakkında

Vize Başvurusu için Uçak Rezervasyonu

Vize başvurusunda uçak rezervasyonu önemli bir işlemdir. Sürecin tamamlanabilmesi için gidiş geliş yönlü olmak üzere rezervasyonun yapılması ve bilet göstererek işlemi belgelemek gerekiyor. Her ülkenin konsolosluğu belgeleri değerlendirirken uçak rezervasyonuna ayrı bir önem verir.

Uçak rezervasyonunun önemi, nasıl yapılacağı, sahte uçuş rezervasyonu ve daha fazlasına aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz. Vize başvurusu için uçak rezervasyonu – Visa Center olarak güncel ve doğru paylaşımlarda bulunarak sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlıyoruz.

Tam ücret ödemeden uçuş rezervasyonu yapmak için izleyeceğiniz yol, iptal şartları, yerel havayolu şirketlerinin işlemleri gibi aklınıza takılan sorulara sayfamızda cevap bulabilirsiniz. Güler yüzlü ve tecrübeli ekibimizden 7/24 destek alabilirsiniz.

Vize başvurusu esnasında uçuş rezervasyonu gidiş ve dönüş bileti olacak şekilde yetkili kişiye ibraz edilmelidir.

Vize Başvurusu için Uçuş Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Konsolosluk veya büyükelçilik tarafından istenilen belgelerin çokluğu zaman zaman başvuru sahiplerinde kafa karışıklığına sebep olabilir. Bu duruma belgelerin eksiksiz tamamlanmasının gerekliliği de eklendiğinde işler iyice karışık bir hal almaktadır.

Konsolosluk veya büyükelçiliğin başvuru için talep ettiği belgelerden birisi, uçuş rezervasyonudur. Uçuş rezervasyonu gidiş ve dönüş bileti olarak gösterilmelidir.

Seyahat etmek istediğiniz ülkeye bağlı olarak uçuş rezervasyon belgeleri farklı isimlerle ifade edilebilir. Uçuş rezervasyonunu ifade eden tanımlar şöyledir;

 • Onaylı Uçuş Seyahat Planı
 • Gidiş-Dönüş Rezervasyon Belgesi
 • Uçuş Rezervasyonu
 • Onaylı Gidiş-Dönüş Uçak Biletleri

Vize Başvurusu için Gerekli Uçuş Rezervasyonu Nedir?

Uçuş rezervasyonu, seyahat etmek istediğiniz ülkeye nasıl gideceğinizi belirten bir belgedir. Ayrıca seyahat tarihiniz, uçağın kalkış tarihi, rezervasyon numarası, havalimanı IATA kodları gibi detaylı bilgileri kapsamaktadır.

Uçak Bileti Nedir?

Seyahat etmek istediğiniz ülkeye gitmek için gerekli ödemeyi yaptığınızı kanıtlayan bir belgedir. Uçuş rezervasyonunun yapılabilmesi için uçak biletinin alınması ve koltuk rezervasyonu gereklidir.

Uçak bileti aşağıda belirtilen bilgileri barındırmaktadır.

 • Yolcunun adı.
 • Seyahat edilecek ülkenin ismi.
 • Uçuş rezervasyon numarası.
 • Rezervasyon kimliği.
 • Havalimanı IATA kodları.
 • Uçak biletinin ücreti.
 • Bağlantılı uçuşlar.

Vize Başvuru Öncesinde Uçak Biletini Rezervasyon Ettirmeli miyim?

Vize başvurusu öncesinde uçak bileti almanıza gerek yoktur. Uçak bileti yerine, uçuş programını vize başvurusu sırasında yetkili kişilere sunabilirsiniz. Uçak biletini, vize başvurunuz onaylandıktan sonra almalısınız.

Tek Yön Uçak Bileti Nedir?

Tek yön uçak bileti sadece varış noktasına ulaşabileceğinizi göstermektedir. Örneğin, Almanya’ya seyahat ediyorsanız sadece Almanya’ya seyahat ettiğinizi gösteren bilet türüdür.

Dönüş Bileti Nedir?

Dönüş bileti, bilinen adıyla gidiş-dönüş bileti seyahat ettiğiniz ülkeye gidişinizi ve ne zaman geri döneceğinizi gösteren ve geri dönmenize olanak sağlayan uçak biletidir.

Uçuş Rezervasyonu Nedir?

Uçuş rezervasyonu seyahatiniz hakkında detaylı bilgi içeren belgedir. Uçuş rezervasyonunda yer alan bilgiler şöyledir;

 • Uçuş ismi
 • Seyahat edecek yolcunun ismi
 • Rezervasyon numarası
 • Gidiş-dönüş tarihi
 • Havalimanı IATA kodları

Vize başvuru belgeleri arasında talep edilen uçuş rezervasyonunun tek yönlü olması genelde kabul edilmemektedir. Konsolosluk veya büyükelçilik vize başvurusunda gidiş ve dönüş bileti talep etmektedir.

Sahte Bilet Nedir?

Sahte bilet, gidiş-dönüş bilgilerini belirtmediği gibi seyahat planı ile alakalı detaylı bilgiler de içermez. Ayrıca seyahat etmenize de olanak tanımaz. Herhangi bir ücret ödemeden sahip olunabilen sahte biletler, vize başvuru belgeleri arasında gösterilemez. Gösterildiği takdirde yetkili kişilerin başvurunuzu reddetme olasılığı vardır.

Sahte Bilet Kullanarak Vize Başvurusunda Bulunabilir miyim?

Sahte bilet oluşturmak ve vize başvurusunda kullanmak kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Sahte bilet yerine, belirli bir ücret ödeyerek uçuş rezervasyonu yaptırmalısınız. Uçuş rezervasyonları, tam bilet ücretinden daha uygundur.

Vize Başvurusunda Neden Uçuş Rezervasyonu Talep Edilir?

Birçok ülkenin konsolosluğu veya büyükelçiliği uçak bileti alınmasını zorunlu kılmaz. Bunun nedeni başvuru sahibinin başvurusu reddedildiğinde maddi kayıp yaşayacak olmasıdır. Bu sebeple başvuru evrakları içinde uçak bileti yerine uçuş rezervasyonu talep edilir.

Uçak biletinin satın alınması vize başvurusu onaylandıktan sonra gereklidir. Başvuru onaylandığında gidiş-dönüş uçak bileti alınmalıdır.

Hemen hemen her ülkenin konsolosluğu uçak bileti yerine uçuş rezervasyonu talep ediyor olsa da istisnalar görülebilir. Bu sebeple başvuru sahibinin, konsolosluk veya büyükelçilik tarafından istenilen belgeleri anlaması önemlidir.

Vize Başvurusunda Gidiş-Dönüş Uçak Bileti Neden Talep Edilir?

Vize başvurusunda gidiş-dönüş uçak biletinin talep edilmesinin temel sebebi, seyahat ettiğiniz ülkede vizenizin izin verdiği süre boyunca kalacağınızın kanıtlanmasıdır. Dolayısıyla gidiş-dönüş uçak bileti, seyahat ettiğiniz ülkede fazla kalmayacağınızı belirten bir nevi kanıt niteliğinde belgedir.

Başvuru sahipleri, gidiş dönüş uçak biletini almanın vize başvurusunun onaylanacağı anlamına gelmediğini unutmamalıdır. Söz konusu belgenin yanı sıra başvuru sahibinin karşılaması gereken bir dizi evrak mevcuttur. Talep edilene evraklardan herhangi birinin eksik olması başvurunun reddedilmesine sebep olabilir.

Uçuş Rezervasyonu Vize Süresi ile Uyumlu Olmalı mıdır?

Başvuru yaptığınız her vizenin seyahat ettiğiniz ülkede kalmanıza izin verdiği geçerlilik süresi vardır. Bu sebeple uçuş rezervasyonunuzun vizenizin süresi ile uyumlu olması şarttır. Aksi takdirde konsolosluk uçuş rezervasyonunu kabul etmeyecektir. Bu durum vize başvuru sürecinizi olumsuz etkileyebileceğinden uçuş rezervasyonunuzun vize süresi ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz önemlidir.

Hangi Büyükelçiliğe veya Konsolosluğa Başvuru Yapmalıyım?

Birden fazla ülkeye seyahat etmeyi düşünüyorsanız hangi ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Doğru konsolosluğa başvuru yapmak başvuru sürecinizi hızlandırdığı gibi başvuru sürecinde aksaklık yaşanmamasına da olanak sağlayacaktır.

Örneğin, Almanya’da 9 gün, Fransa’da 2 gün kalmayı planlıyorsanız 10 günlük kısa süreli Schengen vizesine başvurmalısınız. Bu durumda Almanya’da, Fransa’dan daha fazla kalacağınız için Almanya Schengen vizesine başvurmalısınız.

Başvuru yapacağınız zaman ilk hangi ülkeye seyahat etmeyi planlıyorsanız o ülkenin yetkili kurumuna başvurmalısınız.

Vize Başvurusu için Uçuş Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Vize başvuru için gerekli görülen uçuş rezervasyonunu aşağıda belirtilen yöntemleri kullanarak alabilirsiniz.

 • İade edilebilir uçak bileti
 • Ucuz uçak bileti rezervasyonu

Birçok uçuş rezervasyonu 72 saatliktir. Vize başvuru işleminin 15 güne kadar uzayabildiği düşünüldüğünde uçuş rezervasyonunun daha uzun süreli olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca uçuş rezervasyonunuz gidiş-dönüş şeklinde olmalıdır.

İnternet Siteleri Aracılığı ile Uçuş Rezervasyonu Nasıl Yapabilirim?

Seyahat için uçuş rezervasyonu yapan internet sitelerini tercih ettiğinizde tam ücret ödemeden uçuş rezervasyonu yapmak mümkündür.

Tam ücret ödemeden uçuş rezervasyonu yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar şöyledir;

 • Uçak bileti satan internet sitesine girmelisiniz.
 • Kendinize en uygun seyahat paketini seçmelisiniz.
 • Seyahat ve uçuş detaylarını iletmelisiniz.
 • Uçuş rezervasyonu için gereken ücreti ödemelisiniz.

Vize Başvurusu için İade Edilebilir Uçak Bileti

Birçok ülkenin konsolosluğu vize başvurusunda uçuş rezervasyonunu yeterli görse de bazı durumlarda uçak bileti talep edilebilir. Bu durumlarda uçak biletinin iade edilebilir olması, vize başvurunuzun reddedildiği takdirde paranızı geri almanıza olanak sağlayacaktır.

Havayolu şirketlerinin iade edilebilir uçak biletleri normal biletlere nazaran daha pahalıdır ve iade işlemleri esnasında ekstra ücretler ödemek gerekebilir. Yine de söz konusu ücretler tam bilet ücretinden daha düşük olacaktır. Bu sebeple vize başvuru işleminde iade edilebilir uçak biletinin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Yerli Havayolu Şirketleriyle Uçak Bileti Rezervasyonu

Yerli havayolu şirketleri hizmet ücreti talep ediyor olsa da, 7 gün veya daha uzun süreli uçuş rezervasyonu imkânı tanımaktadır. Vize başvuru süresinin 15 güne kadar uzayabileceği düşünüldüğünde yerli havayolu şirketlerinin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Uçak Bileti Bekletme Özelliği

Uçak bileti bekletme özelliğine 10 ile 30 dolar arasında değişen bir ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz. Bekletme özelliği sayesinde biletinizi 3 güne kadar bekletebilirsiniz.

Ücretsiz Bekletme Özelliği ile Uçak Bileti Rezervasyonu

Bazı havayolu şirketleri, uçak bileti rezervasyonunu iki güne kadar saklamaktadır. Biletinizin ne kadar bekletme süresine sahip olduğunu havayolu şirketi ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz bekletme özelliği sunan bazı havayollarında ise bekletme süresi üç güne kadar uzayabilmektedir.

Vize Başvurusunda Tek Yönlü Uçuş Rezervasyonu Kabul Edilir mi?

Vize başvurusunda uçuş rezervasyonunun talep edilmesi, seyahat ettiğiniz ülkede vize süresini aşmayacağınızı kanıtlamaktır. Bu sebeple uçuş rezervasyonunun gidiş-dönüş olması şarttır.

Son olarak uçuş rezervasyonu ile seyahat tarihinizin uyumlu olması gereklidir, aksi halde vize başvurunuz reddedilecektir.

Sahte Uçak Bileti Rezervasyon Belgesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sahte uçak bileti rezervasyonları, profesyonel fotoğraf düzenleme araçları ile hazırlanıyor olsa da rezervasyon kodunu içermemektedir.

Sahte uçak bileti rezervasyonu yapan birçok internet sitesi mevcuttur. Belirli bir ücret karşılığında sahte uçak bileti rezervasyonu yaptırmak mümkündür. Ancak söz konusu yöntem tavsiye edilmemektedir, bunun yerine başvuru koşullarını karşılayan gerçek bir bilet alınması gereklidir.

Rezervasyon belgesinin sahte olduğunun anlaşılması vize başvurusunun reddedilmesine sebep olabileceği gibi bir daha o ülkeye vize başvurusunda bulunmanızın zorlaşmasına da sebep olabilir.

Hangi Ülkeler Gidiş-Dönüş Uçak Bileti Talep Eder?

Schengen kapsamında yer alan ülkeler gidiş-dönüş uçak bileti talep etmektedir. Ayrıca turizm veya iş amaçlı seyahatlerde kısa süreli vize alabilmek için gidiş-dönüş uçak bileti gereklidir.

Meta Açıklama

Vize başvurusu için tam ücret ödemeden havayolları şirketlerinden uçuş rezervasyonu alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp