Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi (Güncel)

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

Etiyopya seyahati planlayan kişilerin Etiyopya Büyükelçiliği’ne Etiyopya vize evrakları sunulmalıdır. Yazımızın devamın da öğrenecekleriniz vize alma işlemlerinde size kolaylık sağlar.

        Fil Dişi Sahili Konsolosluğu

 • Hizmet pasaportu(gri)
 • Diplomatik pasaport(siyah)
 • Hususi pasaport (yeşil)

Yukarıda yazılı olan 3 pasaporttan bir tanesine sahip olmanız durumunda 90 gün kadar süreli Etiyopya seyahatlerinizde vizeden muaf tutulmaktasınız. Bir tek Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus pasaportu (bordo) olanlar vize almakla mükellef olur.

Etiyopya vizesi için sınırda verilen bir vize hizmeti bulunmamaktadır. Etiyopya’ya girmeden önce başvuru yapılıp isminize bir tane vize tahsis edilmeden yola çıkmayınız. İşlemlerinizi isterseniz şahsen isterseniz bir vize merkezi aracılığı ile başlatabilirsiniz.

Etiyopya E-Vize Uygulaması

Etiyopya’ya seyahat planı olan kişiler vize almak için Etiyopya E vize Uygulaması seçeneğini kullanabilir. İsteğine bağlı konsolosluğa randevu alarak da gidebilir. E-vize onaylandıktan sonra başvuran kişiye e-posta yolu ile gönderilmektedir.

Etiyopya e-vize ile ülke sınırına girmek için Addis Ababa Havalimanı’na gitmelisiniz. Ülke de bulunan diğer havalimanlarından e vize ile içeri giremezsiniz. E-vizeler Addis Ababa Havalimanı’ndan girişteyken pasaportlarınıza işlenmektedir.

Etiyopya Vizesi Icin Gerekli Evrak Listesi

Etiyopya E-Vize İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya tatili veya ticari amaçla Etiyopya’yı ziyaret edecek kişilerin toplaması gereken belgelerdir. Etiyopya e-vize için gerekli evraklar konusunda bilgi sahibi olmanız başvurunuzu daha kolay yapmanızı sağlayacaktır. Lütfen yazıyı dikkatli okuyun.

 • Son seyahatten 6 ay süresi kalmış, renkli taratılmış pasaport.
 • Renkli taratılmış T.C kimlik kartı veya nüfus cüzdanı.
 • Güncel haliniz olan biyometrik fotoğraf.
 • Etiyopya vize ücretinin ödendiğine dair banka dekontu.
 • Renkli olarak taranmış T.C oturum izni. (Yabancı pasaport sahipleri)

Bu belgelerin başvuru sırasında eksiksiz olarak sunulması mecburidir. Belgelerdeki bilgiler birbirlerini desteklemelidir. Aksi halde başvurunuz reddedilebilir.

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya’ya gitmek için e-vize tercih etmek yerine konsolosluğa gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Bu aşama da işlemler tamamen elle olacağından biraz daha yavaştır. Etiyopya vizesi için gerekli evraklar listemize göz atarsanız, başvuru sırasında işiniz çok fazla kolaylaşacaktır.

Etiyopya Turistik Vizesi Evraklar

Etiyopya’ya turistik gezi yapacakların hazırlaması gereken evraklardır. Etiyopya turistik vizesi evraklar hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımızın devamında bulmanız mümkündür.

 • Son seyahatten minimum 6 ay süresi olan pasaport.
 • Etiyopya vize başvuru formu.
 • Etiyopya’ya gitme amacını, seyahat tarihlerini içinde barındıran İngilizce olarak büyükelçiliğe hitaben yazılması gereken bir dilekçe. Islak imzalı ve el yazılı olmalıdır.
 • Etiyopya vize ücret ödemesini kanıtlayan banka dekontu.
 • Güncel biyometrik fotoğraf.
 • Gidiş-geliş uçak rezervasyonu.
 • Ad ve soyadınıza hazırlanmış otel rezervasyonunu kanıtlar nitelikte belge.

Bu belgeler eksiksiz ve doğru biçimde konsolosluğa ibraz edilmelidir. Dilekçe örneğine ve vize başvuru formuna internet sitemiz üzerinden ulaşmanız mümkündür.

Etiyopya Ticari Vizesi Evraklar

Etiyopya’ya ticari amaçlarla gitmek isteyenlerin bulundurması gereken evraklardır. Etiyopya ticari vizesi evraklar hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulmanız mümkündür.

 • En az 6 ay süresi bulunan pasaport ve pasaportun bir tane fotokopisi.
 • Etiyopya vize başvuru formu.
 • Güncel çekilmiş bir tane biyometrik fotoğraf.
 • Etiyopya içinde bağlı olunan şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçe. Dilekçe İngilizce ve büyükelçiliğe hitap ederek yazılmalıdır. Seyahat amacı, seyahat tarihleri temel bilgileri anlatmalıdır. Üzerinde yetkili tarafından atılmış imza ve kaşe olmalıdır.
 • Etiyopya gidiş-geliş uçak rezervasyonları.
 • Başvuran kişinin ismine düzenlenmiş otel rezervasyonu.

Yukarıda buluna belgelerin işlemler sırasında birbirlerine uyumsuzluk göstermesi durumunda sonuç olumsuz olabilir. Belgeler ve içlerinde bulunan bilgilerin tamamı doğru olmalıdır. Vize başvuru formu ve örnek şirket dilekçe örneğine internet sayfamız üzerinden ulaşmanız mümkündür.

Etiyopya vize başvurusu nasıl yapılır? En detaylı bilgiye  visacenter.com.tr/etiyopya-vize-basvurusu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Etiyopya Vize Ücreti

Etiyopya seyahati düşünen kişiler daha önceden ücret hakkında bilgilenirse işlemlerini daha kolay halledebilirler. Etiyopya vize ücreti hakkındaki ayrıntılı bilgilere sayfamızın devamındaki yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Etiyopya vize ücretlerinin başvuru işlemleri öncesinde teyit edilmesi çok önemlidir. Herhangi bir yanlış ya da eksiklik sebebi ile vize sonucu ret çıksa bile ücret veya herhangi bir belge iade edilmez. Söz konusu durumlarla karşılaşmamak adına prosedürlere uygun hareket etmelisiniz.

Etiyopya Vize Ücreti 2023

Etiyopya vize işlemleri için başvuru yaparken paranın ödendiğine dair bankadan kanıt niteliğinde bir dekont alınmalıdır. Başvurunuzun işleme konması için belgelerin tam olması ve paranın ödenmiş olması kesin şarttır. Etiyopya vize ücreti 2023 yılında ticari ve turistik vize türlerine göre farklılık göstermektedir. Başka ücreti etkileyen detaylar ise seyahat amacı ve seyahat tarihleridir.

Etiyopya içinde turistik amaçla e-vize üzerinden 30-90 gün arası süre tanıyan bir vize alınabilir.

 • Etiyopya e-vizesi tek giriş hakkı ile verilmektedir.
 • 30 günlük olan vizenin ücreti 75 Dolar’dır.
 • Süresi 90 gün olan vize için istenen ücret 100 Dolar’dır.
 • Etiyopya’ya ticari amaçla girmek isteyen kişiler ise 30 gün tek giriş hakkı olan vize için 150 Dolar ödemelidir.
 • 90 günlük çok girişli vizeler için ödenmesi gereken ücret ise 180 Dolar’dır.

Etiyopya Vize Ücreti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vize işlemlerinde birçok prosedür ve kural vardır. Bu prosedürleri bilerek başvuru yapmak sizin için faydalı olacaktır. Etiyopya vize ücreti hakkında bilinmesi gerekenler listemizi okuyarak daha ayrıntılı bilgi edinebilmeniz mümkündür.

 • Etiyopya vize ücreti bir kişinin adına yatırıldığı zaman o kişi kullanabilir. Devredilmesi, satılması söz konusu olamaz.
 • Etiyopya vizesi için herhangi bir sebepten ötürü olumsuz bir karar çıkarsa, ödenen vize harcı geri iade edilmez.
 • Etiyopya vizesi için uygun vize türüne ödeme yaptığınızı gösteren banka dekontu kesinlikle dosyanızda olmalıdır.

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya vizesi için başvuruda bulunmuş olacakların sorduğu sorudur.  Etiyopya vizesi kaç günde çıkar? Sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilmeniz mümkündür.

Etiyopya vizesi için sonuçlanma süresi 3-5 gün arasında bir zamandır. Bu zaman tabi ki yoğunluğa göre uzayabilir. Sizin eksik veya hatalı bilgi vermeniz de vize sonuç süresinin uzamasına sebep olmaktadır. Eğer işiniz acilse ve bu işlerde tecrübeli değilseniz bir vize merkezi ile anlaşmanızı önerebiliriz.

Etiyopya Başkonsolosluğu şüpheli gördüğü durumlarda ekstra belge, bilgi isteyebilmektedir. Bu bilgileri başkonsolosluğa sağlamakla başvuran yükümlüdür. Ekstra belge istenmesi süreyi de süreyi uzatan faktörlerden bir tanesi olabilir. Size önerebileceğimiz başvuru süresi sorun yaşamamanız için tatil planınızdan 10 gün öncesidir. Vize işlemleriniz 10 günde kesinlikle sonuçlanacaktır.

Etiyopya’ya Giriş Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Etiyopya’ya vize aldığınız hemen gidip girebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Sizler için Etiyopya’ya giriş hakkında bilmeniz gerekenler listesini derledik.

 • Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka sarıhumma, tetanos, hepatit aşılarınızı yaptırmalı, aşı kartlarınızı yanınızda taşımalısınız.
 • Etiyopya’daki sınır görevlileri uçak bileti rezervasyonu veya otel rezervasyonu gibi bilgilerinizi görmek isteyebilirler.

Bu önemli bilgileri unutmazsanız Etiyopya’ya girişte herhangi bir sorun yaşamanız çok zordur.

Etiyopya Vizesi Sık Sorulan Sorular

En  büyük doğu Afrika ülkelerinden Etiyopya, 19452 te bağımsızlığını kazanmıştır. Başkenti Addis Ababa‘ dır

Etiyopya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
Etiyopya vizesi başvuruları, başvuru evraklarından oluşan eksiksiz bir dosya ile Etiyopya konsolosluğuna yapılabilir. Ayrıca Etiyopya vize başvuruları konsolosluğun yetki verdiği yasal başvuru merkezleri aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir.
Etiyopya seyahati öncesinde yapılacak vize başvuru işlemlerinin seyahat tarihi itibariyle en az 20 gün öncesinden başlatılması gerekmektedir. Etiyopya turistik vize başvuruları yasal acentalar aracılığı ile online olarak da gerçekleştirilebilmektedir.

Online sistem üzerinden başvuru evraklarının sisteme taratılması gerekir. Online sistem üzerinden başvuru formu, başvuru sahibinin seyahat planına uygun biçimde ve esas beyanla, başvuru evrakları temel alınarak doldurulmalıdır. Ayrıca Etiyopya seyahati öncesinde, sıtma, tetanoz ve sarıhumma aşıları mutlaka yaptırılmalıdır.

Etiyopya’ ya Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?
Kenya ile Cibuti vatandaşları Etiyopya’ ya girişlerde vizeden muaftır.
Etiyopya Vize Ücreti Ne Kadardır?
Etiyopya için 1 aylık turitik vize 120 Dolar iken 1 aylık ticari vize 150 Dolar’ dır.

Etiyopya 1 aylık vize başvuruları için ödenmesi gereken tutar 75 Dolar, 3 aylık vize başvuruları için ise 100 Dolar şeklindedir.

 

Oyla! post