Cezayir Vize Başvurusu

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? :Cezayir’e turistik gezi amacıyla seyahat gerçekleştirecek kişilerin alması istenen vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : 30 günlük olarak verilen Cezayir turistik vizesi başvurunuza, talebinizi ifade ettiğiniz takdirde 90 güne kadar da verilebilmektedir.

Nereye başvurulur? : Kişilerin belgelerini derledikten sonra direkt Konsolosluğa başvurması mümkündür. Türkiye genelindeki herkesin İstanbul Başkonsolosluğuna başvurması mümkün olmakla birlikte, Ankara’da ikamet edenlerin Ankara Büyükelçiliğine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Cezayir vizesi için gerekli evraklar;

 • Vize başvuruformu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
 • Islak imzalı vize talebi dilekçesi (2 adet)
 • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
 • Biometrik Fotoğraf ( 3,5×4,5 cm boyutlarında, 2 adet, en geç 3 ay içerisinde çekilen, beyaz fonlu ve daha önce kabul edilen başka bir vize başvurunda kullanılmamış)
 • Kimliğin her iki yüzünün fotokopisi
 • Son üç yıl içinde alınan vizelerin(Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) birer fotokopisi
 • Finansal Durumu Gösterir Belgeler (Kaşeli ve imzalı olmak üzere son 4 aya dair maaş bordroları, aktif banka hesabının 3 aylık hesap özetleri, varsa araç ruhsat, ev tapusu, kredi kartı ekstresi gibi ek gelir belgeleri)
 • Çalışılan kuruma, işverene ya da öğrencilik durumuna dair çalışmayı gösterir belgeler, kişi emekli ise emeklilik kartı
 • Varsa, kişinin Cezayir’den aldığı bir davetiye, yoksa Cezayir’deki bir tur firması ile yapılan tur sözleşmesi
 • şeklinde listelenmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? : Cezayir vize başvurusu yapacak kişilerden biometrik veri kaydı yani parmak izi alınması istenmez.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Normal şartlarda başvurunun hemen ertesi günü vize işlemleri sonuçlansa da sorunla karşılaşmamak adına yetkililerden süre teyidi talep etmeniz  ve başvurunuzu bu çerçevede sağlıklı olacaktır.

Ne kadar sürede çıkar? : Cezayir turistik vize başvurusu genel olarak başvurunun ertesi gününde sonuçlanmaktadır.

Randevu nasıl alınır? : Kişilerin başvuruda bulunmak için randevu almasına gerek yoktur. Belgelerini derleyen başvuru adayları saat sabah 9.00 ve 11.00 aralığında evrakları şahsen iletebilir.

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Cezayir ticaret vizesi ülkede ticari bir işlemde bulunacak, kısa süreli olarak çalışacak ya da seminer, fuar gibi işle ilgili bir organizasyonda bulunacakların alması gerekli olan vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Gerçekleştireceğiniz çalışmanın süresine bağlı olarak size ülkede kalma izni verilir.

Nereye başvurulur? : Başvurular bireysel ya da kurumsal olarak yapılabilir ve bunun için Konsolosluk ile iletişime geçilmeliidr.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Cezayir’de bulunan firma tarafından gönderilmesi gerekli olan davetiye;

Firmanın tam adı ve adresi

Vize başvurusu yapanın adı, bağlı olduğu firmanın adı ve bu firmadaki görevi

İstenen vize geçerlilik süresi ve birden fazla seyahatin gerekli olup olmadığı

Seyahatin süresi, amacı, gidilecek olan fuar ya da firma adı

Gerekli olduğu takdirde kişinin masraflarının karşılanacağı

bilgilerini kapsamalıdır. Bu belgelerinin aslının yanı sıra fotokopisi de eklenmelidir.

Cezayir Ticari Vize Gerekli evraklar nelerdir? :

 • Cezayir vizesiiçin kişisel bilgileri gösterir belgelerin haricinde;
 • Başvuru yapanın firmadaki unvanı ve görevi
 • Türkiye´deki işveren firmanın yazısının aslı
 • Faaliyet belgesinin aslı
 • Talep edilen vize süresi
 • Seyahatin amacı kapsamındaki fuar ya da organizasyon
 • Cezayir’deki giderlerin ilgili firma tarafından karşılanacağına dair teminat belgesi
 • SGK Giriş ve Hizmet Dökümü belgesi
 • Başvuran firma sahibi ise;
 • Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti (en fazla 6 ay içerisinde çıkarılmış)
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Vergi Levhası
 • Başvuran çiftçi ise;
 • Ziraat Odasından Çiftçilik Belgesi
 • Başvuran fuarda stant kuracaksa;
 • Fuar Katılımcı Kartı

Ne zaman başvurmak gerekir? : Seyahatinizden 1 ay öncesinde gerçekleştirmiş olmanız gereken vize başvurusunu, ilgili merkeze, sabah 9.30 ve 12.00 aralığında gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Başvuru için yetkililerin uygun saatinde Konsoloslukta bulunmanız yeterlidir, randevu alınmasına gerek yoktur.

Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Cezayir ziyaret vizesi Cezayir’de resmi olarak ikamet eden herhangi bir yakınını ziyaret etmek isteyen kişilere verilen bir izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Gösterilen bilgiler doğrultusunda, kişilerin yakınlığına, unvanlarına vb., vize sağlanmaktadır. Ancak bahsedilen bu süre en fazla 30 gün olabilir.

Nereye Başvurulur? : Cezayir vize başvurusu için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra şahıslar direkt olarak Konsolosluğa başvuru yapabilirler.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Cezayir’de bulunan yakınınız tarafından sağlanan bir davetiye, standart veriler içerisine eklenmelidir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Cezayir’de bulunan davetiye sahibi, kendi kimlik bilgilerini, iletişim bilgilerini, kişilerin birlikte kalacağı adresi, maddi desteğin kim tarafından sağlanacağını davetiye içerisinde belirtmelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Kısa süreli izinler sağlayan vizeler genelde başvurunun ertesi günü sonuçlansa da yetkililerden yoğunluğu hakkında bilgi alabilir ve başvurularınızı bu çerçevede yapabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Bireysel başvurular için randevu almanız gerekmemektedir ancak belgelerinizi düzenleme ve iletme konusunda aracı vize danışma merkezlerinden iletişim kurarak randevu alınabilir.

Gerekli Evraklar Nelerdir:

 • Vize Başvuru Formu: Eksiksiz doldurulmuş ve ıslak imzalı olmalıdır.
 • Vize Talep Dilekçesi: İngilizce doldurulmuş, ıslak imzalı olmalıdır.
 • Davetiye: Aile ziyareti vize başvurusu bir tanıdık insanın yanına yapılacağı için bu durumun kanıtlanması da talep ediliyor. Bu zorunluluğu yerine getirmek içinse bir davetiye almak gerekiyor. Davetiyeyi gönderen, Cezayir vatandaşı veya Cezayir ikamet izninin bulunması gerekiyor. Ayrıca bu kişinin bağlı bulunduğu Cezayir’deki belediyesi tarafından da onaylanmış olması isteniyor. Ülkenin resmi dilinde veya İngilizce hazırlanması gereken davetiye belgesinde Cezayir’e gidecek kişinin adı, soyadı, doğum tarihi gibi kişisel bilgiler de olmalı. Diğer şart ise davetiye gönderenin Cezayir vatandaşı veya Cezayir’de ikamet iznin bulunması. Bunu kanıtlamak için sahip olunan oturum kartı veya Cezayir pasaportunun fotokopisi de başvuru dosyasına eklenmeli. Ayrıca seyahat içeriğini nelerin oluşturduğu ve referans olan kişi tarafından masrafların karşılanacağına dair bilgileri de içermeli.
 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış, seyahat sonrası en az 3 ay geçerli ve vize basılması için 2 adet boş sayfası olan.
 • Biometrik Fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş, 35×45 mm ölçülerinde, arka beyaz fonu olan ve daha önce başka vizede kullanılmamış.
 • Kimlik Fotokopisi: Ön ve arka yüz fotokopisi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Adres ve aile bilgilerini içermeli ve evli bayanlarda kızlık soyadı da yer almalıdır.
 • Banka Hesap Dökümü: Son 3 aylık hesap döküm, kaşe, ıslak imza, banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmalıdır.
 • Ek Gelir Belgeleri: Varsa; ev ve gayrimenkul tapusu, araç ruhsatı, kira sözleşmelerine ait fotokopiler bulunmalıdır.
 • Çalışma Durumunu Gösteren Belgeler: İşveren, serbest meslek, çalışan, emekli, öğrenci olma durumuna göre ilgili belgeler başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Seyahat Sağlık Sigortası:  Seyahat tarihinden bir gün önce başlayan ve seyahat tarihinden bir gün sonra sona eren 30.000 € teminatlı Uluslararası geçerli poliçe.
 • Seyahat ve Konaklama Rezervasyonları: Uçak bileti ve otel rezervasyonları dosyada bulunmalıdır. Vize onayı öncesi satın alma yapılması gerekmemektedir. Karayolu ile ulaşım durumunda araca ait, ruhsat ve diğer belgeler hazırlanmalıdır.
 • Yabancı uyruklu kişiler en az 6 ay geçerli T.C. ikamet izni ve çalışma izni fotokopisini eklemelidir.

Biometrik Veri Gerekli midir: 12 yaşını doldurmuş her bireyin biometrik veri kaydı (parmak izi) gereklidir.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Planlanan seyahat tarihinden 30-90 gün önce başvuru yapmak gereklidir.

Ne kadar Sürede Çıkar: Cezayir vize başvuruları ortalama 10 günde sonuçlanmaktadır.  

Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Cezayir transit vize sahipleri ülke üzerinden farklı bir ülkeye geçiş yapmak için Cezayir’de bulunması gereken kişilere verilmektedir.

Kaç günlük alınabilir? : Denizci ya da transit yolcu olarak ülkede kalmanız gereken süreye göre size transit geçiş izni verilecektir.

Nereye Başvurulur? : Başvurularınızı şahsen Konsolosluğa ya da Büyükelçiliğe yapabilirsiniz. Ancak belgelerin düzenlenmesi ve iletilmesi adına aracı vize merkezlerinden destek alınabilmektedir.

Transit Vize Gerekli Evraklar Nelerdir? :

Cezayir vize başvurusu sırasında standart kişisel verilerinize ek olarak gerçekleştireceğiniz transit yolculuğa dair bilet bilgilerini ya da denizci iseniz firmanız tarafından düzenlenen limana giriş-çıkış belgelerini sunmanız gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Birkaç iş günü içerisinde sonuçlanması beklenen vize için, ülkede bulunmanız gerektiğini öğrendiğiniz zamandan sonrasında başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Direkt başvuru yapacakların randevu almasına gerek yoktur. Hafta içi saat 10.00 ve 12.00 aralığında randevusuz başvuru yapılabilir.

Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Kişinin kendi iradesi doğrultusunda Cezayir Hükümeti’nin vatandaşı olmasına dayanan işlemlerdir.

Kaç günlük alınabilir? : Cezayir vatandaşlığı alanlar için sonlanan bir süreç söz konusu olmaksızın haklar yaşam boyu geçerliliğini korur.

Nereye Başvurulur? : Cezayir vatandaşlık başvurusu için ülkenin yetkili temsilciliklerinden kendi bölgenizde bulunanı ile irtibata geçmeniz gerekir.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

Cezayir vizesi için sunulan belgelerin haricinde ek olarak:

 • Var olan oturum ya da çalışma izinleri
 • Sabıka kaydı ve imzalı olarak ülke anayasasına bağlılık belgesi
 • Vatandaşlık başvuru dilekçesi
 • Varsa çocukların eğitim belgeleri
 • Varsa evlilik cüzdanı
 • Doğum belgesi
 • Çalışıyorsa kazanç belgesi
 • Boşanmışsa mahkeme kararı

yetkililere sunulmalıdır. Kişinin ülke gelenek ve sistemine uyum sağlayabilecek kadar bilgi ve tecrübe sahibi olduğunu mülakat içerisinde ya da sınavlarla göstermesi gerekecektir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Cezayir vatandaşlığı almak isteyenler eğer doğumdan gelen kan bağı ile bu talepte bulunmuyorsa, en az 7 sene ülkede resmi olarak ikamet etmiş olmak zorundadır. Sonrasında başvuru için hak kazanır.

Randevu nasıl alınır? : Bölgenizdeki temsilcilik ile görüşme sağlayarak konuyla ilgili bilgi alınabilir.

Öğrenci Vizesi

Nedir? : Herhangi bir akademik eğitim programı için Cezayir’de bulunmak isteyen öğrenci ve öğrenci adaylarının alması gereken vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Kişilerin dahil olacağı ve kabul gördüğü eğitim ya da değişim programına bağlı olarak vize süreleri belirlenir.

Nereye Başvurulur? : Kişiler şahsen Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe başvurabilmekte, belge düzenlemeleri için öncesinde vize danışma merkezleri ile de iletişime geçilebilir.

Gerekli evraklar nelerdir?

Cezayir vizesi için kişisel bilgileri kapsayan standart belgeler haricinde;

 • Lise diploması ve not dökümü (tercümeli ve noter onaylı)
 • Üniversite kabul belgesi
 • Motivasyon yazısı
 • Özgeçmiş yazısı
 • Eğer daha önceden üniversite eğitimi almadıysanız; noter onaylı olarak, lise diploması, 4 yıllık bölümüne girmeye hak kazandığınızı gösterir belge
 • Eğer bir üniversitede eğitim görmeye başladıysanız; güncel öğrenci belgesi ve not ortalamasını gösteren transkript
 • İş tecrübelerini gösterir belgeler
 • Dil yeterliliğini gösteren belge (Dil yeterliliğinin sağlanamaması halinde talep edilen ve okuldan okula değişen eğitim ücretleri ödenerek kurs ya da hazırlık programına dahil olmak mümkündür.)
 • sunulmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Belgelerin sunulması için eğitimin başlangıcından önce en fazla 90 gün önce başvuru yapabilirsiniz. Ancak sorun yaşamamak adına bu süre içinde olabildiğince erken başvurunuzu yapmanız önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Hafta içi saatlerinde direkt başvuru belgelerinizi teslim etmeniz mümkün olsa da yetkililerin belge teslimi için uygun olduğu güncel saatleri öğrenmek için temsilciliğe ulaşabilirsiniz.

Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : Cezayir aile birleşimi vizesi Cezayir’de resmi olarak yaşayan biriyle evlenecek ya da evli olanlara verilen izindir. Ailenin bakımından sorumlu olduğunuz diğer bireyleri ile bir araya gelmek için de aynı izin kapsamında değerlendirilirsiniz.

Kaç günlük alınabilir? : Verilecek olan izin oturum iznini de kapsamakta, en az 90 gün şeklinde verilmekte, ancak bu süre kişilerin sunduğu belgelere göre değişmektedir.

Nereye başvurulur? : Cezayir aile birleşimi vizesi başvuru yapacak kişiler kendi bölgelerindeki Konsolosluk ya da Büyükelçilik ile irtibata geçmelidir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kişilerin kendi belgelerine ek olarak, maddi kaynaklarını ve Cezayir’deki eşe ait belgeleri sunmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Yetkililerin yoğunluğuna bağlı olarak değişen vize başvuru değerlendirme süreci, ancak temsilciliğe ulaşarak edinebileceğiniz bir bilgidir. Dilerseniz kararınızın sonrasında hemen başvurunuzu gerçekleştirerek gecikme kaynaklı olası sorunlardan muaf olabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : İlgili temsilcilikler ile iletişime geçerek başvuru için uygun tarih ve saatleri öğrenebilirsiniz.

Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Cezayir’de yaşamak ve bu şekilde ülkede çalışmak isteyen kişilere tanınan izindir.

Kaç günlük alınabilir? : İş imkanları gün geçtikçe artan Cezayir’de çalışmak isteyenlere tek girişli 30, çok girişli 30 ve çok girişli 90 günlük olarak üç farklı türde izin verilmektedir.

Nereye Başvurulur? : Cezayir oturum izni başvurusu kişilerin kendi ikamet bölgesindeki ülke temsilciliğine yapılmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Standart kimlik, pasaport, iletişim ve nüfus bilgilerine ek olarak yapacağınız işe, yatırıma ya da projeye dair detayları, firma bilgilerini de sunmanız gerekecektir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurular genel olarak birkaç iş günü içinde sonuçlanmakla birlikte, bu durumun yoğunluk dönemlerinde değişeceği unutulmamalı ve başvurular bu bilgi kapsamında yapılmalıdır.

Randevu nasıl alınır? : Mülakat ve belge teslimi için randevu almak isteyenler kendi ikamet bölgesindeki temsilcilikle iletişime geçebilirler.

Cezayir Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Cezayir vize reddi verilmesinin yetkililer tarafından göz önünde bulundurulan farklı nedenleri olabilir. Bunlar eksik ya da yanlış evrak sunumu, seyahatin amacının beyan edildiği şekilde olmaması ihtimali gibi nedenlerdir.

İtiraz Hakkı

Belgeler düzenlendikten sonra süre sınırlandırması olmaksızın yeniden başvuru yapılabilir. Ancak redde itiraz için hakkınız bulunmamaktadır.

Ücret İadesi var mı?

Vize reddi söz konusu olduğunda ödenen ücretler iade edilemez.

Cezayir Vize Ücretleri

Cezayir vize başvuru ücreti 30 güne kadarki vizeler için 40 Euro, 90 güne kadarkiler için 100 Euro şeklindedir. Ancak vize kategorisine ve verilen hizmetlere bağlı olarak bu ücretler değişmekte, en güncel ücretleri öğrenmek için yetkililere danışılması gerekmektedir.

Konsolosluklar

Cezayir Hükümeti Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ile ülkemizde temsil edilmektedir.

Cezayir Vizesi Önemli Notlar 2021

Cezayir sınırları içerisinde seyahat gerçekleştirmek isteyen vatandaşların, başvuru yaparak yetkili makamlar tarafından Cezayir vizesi talep etmesi gerekmektedir. Vize belgesini sadece konsolosluklar başvuru sahibine vermektedir.

Bulunduğu yüzölçümü itibariyle oldukça geniş bir alanda yer alan başkenti de Cezayir olan Kuzey Afrika’daki Cezayir ülkesine çıkış yapılırken vize alınması gerekmektedir.

Cezayir’e yapılacak olan seyahatlerde alınması gereken vize öncelikle pasaport alınmasını gerektirir.

Bordo pasaporta sahip olanlar Cezayir seyahatlerine çıkarken muhakkak ki vize almaları gerekirken; yeşil, siyah ya da gri pasaporta sahip olanlar 90 günü aşmamak koşulu ile yapacakları seyahatlerde vize almaları gerekmez.

Cezayir Vizesi

Cezayir vize talep eden ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle kişiler seyahat planı gerçekleştirdikten hemen sonra yetkili yerlerden vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Konsolosluğun aracı olarak yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezleri, başvuru sahibine uygun bir randevu vererek, ardından gerekli talep edilen evrakları hazırlamasını isteyerek başvuruda bulunması gerektiğini söylemektedir.

Cezayir Vize Evrakları

Cezayir vize evrakları kısaca şu şekilde talep edilmektedir;

 • Vize Başvuru Formu
 • Pasaport
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Vize Talep Dilekçesi
 • Kimlik Kartı Fotokopisi
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Seyahat Belgeleri
 • Rezervasyon Bilgileri
 • Vize Harç Bedelinin Ödendiğine Dair Banka Dekontu
 • Seyahat Sağlık Sigortası (30.000 Euro Teminatlı)
 • Banka Hesap Dökümleri

Cezayir Vizesi Nasıl Alınır?

Cezayir vizesi, başvuruda bulunacak olan kişinin aracı kurum olarak konsolosluk taraflarınca yetki sahibi olan vize merkezleri ya vize başvuru firmalarına kişi müracaatta bulunarak vize alabilmektedir. Ancak başvuruda bulunacak olan kişiler, ilk önce yetkili müşteri temsilcileri ile irtibat haline geçerek kendisine en uygun randevuyu alarak, güncel evrak listesini hazırlaması gerekmektedir.

Başvuruda bulunacak olan kişi güncel evrak listesine konsolosluğun resmî web sitesinden ya da yine müşteri temsilcileri ile iletişime geçer alabilmektedir.

Cezayir Vize Başvuru Formu

Cezayir vize başvuru formu, konsolosluk tarafından başvuru yapan kişiyi daha ayrıntılı bir şekilde tanıması nedeni ile zorunlu evrak olarak belirten resmi bir form niteliği taşımaktadır. Bu nedenle başvuruda bulunacak olan kişiler, vize merkezi içerisinde başvuru formunu doldurur iken, kendi bilgileri ile kesinlikle tutarlılık gösteren ve hatasız bilgiler ışığında doldurması gerekmektedir. Seyahat nedenini, kimlik bilgilerini, pasaport numarasını ve pasaportun içerisinde bulunan imza ile tutarlı olacak imzasını başvuru formu içerisinde beyan etmesi gerekmektedir.

Cezayir Vize Acenteleri

Cezayir vize acenteleri, başvuruda bulunmak isteyen kişiler için vize işlemleri aşamasında müracaat eden kişiye işlem süresi boyunca gerekli desteği ve hizmeti sağlamak amacı ile yetkilendirilmiş kurumlardır.

Cezayir Vize Türleri Nelerdir?

Uluslararası anlamda farklı bir ülkeye çıkış yapılırken alınması gereken vize seyahatinin amacına göre farklı türlere ayrılır. Bu tür yapacağınız Cezayir seyahatinin içeriğine göre çeşitli isimler ile ve farklı belgeler ile alınabilmektedir.

Seyahat’in içeriğindeki farklılıktan dolayı vizenin çıkış süresinde değişimlere sebep olur. Bazen birkaç gün içinde çıkabilen vize bazen 7 ile 15 günü bulabilmektedir. Bunun çıkılacak olan ülke ile de bir ilgisi bulunur. Yapılacak olan her bir seyahat farklı bir vize türünün alınmasına ve bundan kaynaklı olarak belgelerde de farklılıkların oluşmasına sebep olmaktadır.

 • Cezayir Ziyaret Vizesi
 • Cezayir Turistik Vizesi
 • Cezayir Ticari Vize
 • Cezayir Çalışma Vizesi
 • Cezayir Eğitim Vizesi
 • Cezayir Kültürel Aktivite Vizesi
 • Cezayir Basın ve Yayın Danışmanlığı Vizesi
 • Cezayir Sağlık Tıbbi Tedavi Vizesi
 • Cezayir Geçici Çalışma Vizesi

Tüm bu vize türleri için alınacak vize adına yapılan online başvuru sonrasında tüm evraklar eksiksiz ve doğru beyanlar ifade edilerek hazırlanmalı ve Türkiye’deki Cezayir konsolosluğuna teslim edilmelidir.

Belgelerin hazırlanması süreci, belirli makamlardan onay alınma aşamaları, vize danışma merkezleri tarafından yürütülmektedir. Tüm bu aşamalar için uğraşmak istemezseniz sizin adınıza firma ve acentalar karşılıklı görüşmeler sonucu vize alım sürecinizi başlatabilmektedir.

Cezayir Vize Başvuru Evrakları 2021

Cezayir’e yapılacak olan seyahatlerde alınacak vize başvurularını size en yakın Cezayir Konsolosluğuna yapmanız yeterli olacaktır. Bunun öncesinde bir başvuru formu doldurmanız gerekir. Tüm bu süreçte hazırlamanız gereken evraklar şu şekildedir:

 • Vize alım sürecinin ilk aşaması olan vize başvuru formu; internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Alınacak çıktı üzerine el ile yazılan ve doğru bilgilerinizin bulunmuş olduğu kişisel bilgilerinizin barındırıldığı ve seyahatinize dair içeriklerinde yer aldığı başvuru formu evraklar içerisine eklenmelidir.
 • Cezayir gibi pek çok yurtdışı ülkesine çıkış yapılırken pasaportunuz bulunmalıdır. Cezayir seyahatinizin sonuna gelindiğinde 6 ay daha geçerliliğini bulunması gereken ve 2 sayfası boş olacak şekilde bir pasaport hazırlanmalıdır.
 • Size ait olan ve yaklaşık 3 ay öncesinde çekilmiş bulunan arka fonu beyaz bir şekilde iki biyometrik fotoğraf
 • Tam teşekküllü nüfus kayıt örneği
 • Cezayir’e yapacak olduğunuz seyahat’in tüm aşamalarını içeren belgeler, uçak biletiniz, otel rezervasyonunuz ek belge olarak eklenmelidir.
 • Cezayir’e çıkış sebebiniz eğitim amacıyla veya iş sebebiyle ise Cezayir’den sizin gelmeniz için başvuruda bulunan kişiden ya da sizin adınıza sponsor olan kişiden bir davetiye mektubu gönderilmeli ve bu davetiye belgeler arasında yer almalıdır.
 • Tüm seyahat sürecinizi kapsayacak seyahat sağlık sigortası
 • Cezayir’e çıkış süreci ve sonrasındaki aşamalarda, konaklama-yeme-içme gibi tüm ihtiyaçlarınızı karşılaşabileceğinizin ispatı niteliğindeki banka hesap bilgilerinizin yer aldığı ve içinde belli bir miktar paranın bulunduğunu teyit edici belgeler eklenmelidir.
 • Eğer Cezayir’e seyahat yapacak olan kişi çalışan konumdaysa işyerine dair bilgiler, çalıştığını ispat edici 4A hizmet dökümü ya da çalıştığı işyerine ait maaş bordrosu gibi ek evraklar eklenmelidir
 • Ticari amaçlı vize alımlarında Cezayir, vize başvurusunda bulunan kişi, şirket sahibi ise üzerinde hâkimiyetinin bulunduğu şirketin; faaliyet belgesi, vergi levhası ve ticari sicil gazetesi gibi ek belgeleri koymalıdır.
 • Cezayir’e eğitim amacı ile çıkış yapılacaksa eğitim sebebiyle Cezayir’den çağıran kurumun davetiye yolu ile kişiyi çağırması gerekir. Bu davetiye evrağının da eklenmesi şarttır.
 • Basın vizesi amacı ile alınmış olan vize başvurularında orada kullanılacak olan teknik ekipmanların listesinin bulunduğu bir kağıt ile basın kartı yer almalıdır.
 • Tıbbi amaçlı yapılacak olan sağlık sebebiyle Cezayir’e düzenlenen seyahatlerde, vize alışlarında sağlık giderlerinin nasıl karşılanacağının bilgisi ve sağlık raporu belgeler arasında eklenmelidir.
 • Eğitim faaliyetleri de olduğu gibi kültürel faaliyetlerde de kişinin bir davetiye mektubu alması gerekir ve bu mektubu evraklar içerisinde bulundurmalıdır.

Tüm bu evrakları bir araya getirme işlemlerinin sonunda konsolosluklara teslim edilen evrakların sonucu yaklaşık 1-2 gün veya 5 ile 7 gün arasında değişen sürelerde çıkışı beklenir. Bu süre bazen daha da uzayabilir. Bunun sebebi çok yoğun vize alış zaman dilimine denk gelmenizden kaynaklı olabilmektedir.

Cezayir Vize Başvuru Ücreti 2021

2021 yılında Cezayir’e yapılacak olan seyahatlerde yapılan vize başvuru ücretleri şu şekildedir:

 • Ticari amaçlı yapılacak olan seyahatlerde vize ücreti 70 Euro’dur. Bu miktar 1 aylık süreci kapsar.
 • Cezayir’e yapılacak olan 3 aylık ticari seyahatlerde vize ücreti 130     Euro’dur.
 • Cezayir’e yapılacak olan seyahatlerde alınan evraksız 1,3 ve 6 aylık seyahat planı oluşturulabilmektedir. Oluşturulan bu plana göre de vize ücretlerinde değişim yaşanır. 1 aylık vize ücreti 150 Euro, 3 aylık vize ücreti 220 Euro, 6 aylık vize ücreti 350 Euro’dur.
 • Aile ve akraba vizesi ya da aile birleşimi vizesi gibi özel ziyaretlerde alınacak olan 1 aylık vize ücreti 70 Euro’dur. 3 aylık vize ücreti 130 Euro’dur.
 • Sağlık amacı ile yapılan vize başvuru ücreti 70 Euro
 • Cezayir eğitim vizesi başvuru ücreti 130 Euro
 • Cezayir kültürel vize başvuru ücreti 70 Euro
 • Cezayir çalışma vizesi başvuru ücreti 130 Euro’dur.

Cezayir Vizesi Sık Sorulan Sorular

 1. Cezayir Vize Ücreti Ne Kadar?

  Cezayir vize ücreti, başvuruda bulunan kişinin yapmış olduğu Cezayir vize kategorisine ve tarih aralıklarına göre değişkenlik göstermekledir. Ancak ortalama olarak Cezayir vize ücret bedeli 2020 yılı itibari ile tek girişli ticari vize başvuruları için 80 Euro talep etmektedir. Turistik ve diğer vize türlerinde ise tek girişlilerde 80 Euro, çift girişlilerde 150 Euro talep etmektedir.