İsveç Vize Başvurusu

İsveç Vize Başvurusu
 • isveç Vizesi Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
 • İsveç Vizesi Resmi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

İsveç Vize Dilekçe Örneği

İsveç Vizesi Gerekli Evraklar : 2023 Vize Ücreti Ne Kadar?

Ortak köprülerinden dolayı Danimarka ile birbirine komşu ülke konumunda olan İsveç, iskandinavya Yarımadası üzerinde yer almaktadır. Avrupa ülkesi olan İsveç’e gidebilmek için vize alınması gerekir.

Yabancı bir ülkeden İsveç’e çıkış yapılacağı sırada vizenin dışında pasaportunuzun bulunması gerekmektedir.

Bu pasaport eğer bordo renge sahipse muhakkak ki vize almanız gerekir.

Bunun dışında; yeşil, siyah ya da gri pasaporta sahip olan Türk vatandaşları ve ayrıca yabancı uyruklu vatandaşların İsveç’e yapacakları 90 gün süreli ve daha az seyahatler için vize almaları gerekmez.

İsveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç’ e yapılacak kısa süreli seyahatler öncesinde vize başvurusu konsolosluğa şahsen gerçekleştirilmez. İsveç konsolosluğu’ na şahsen yapılacak vize başvuruları ancak ulusal vizeler için geçerlidir.

İsveç Schengen vize başvurularının konsolosluğun yetkli kıldığı resmi bir başvuru merkezi kanalıyla yapılması gerekmektedir. İsveç vizesi başvurularında başvuru sahibinin seyahat planını detayları ile ortaya çıkarması ve başvuru nedeni ile mevcut durumuna uygun bir evrak dosyasını eksiksiz hazırlaması son derece önemlidir. Schengen başvurularında başvuru merkezinden randevu alınmalı ve randevu gününde başvuru evrakları teslim edilerek biyometrik işlemler tamamlanmalıdır.

İsveç Vize Başvurusu

İsveç Vize Başvurusu

İsveç Vize Türleri

İsveç’e yapacak olduğunuz seyahat’in türüne göre vize türünde değişimler yaşanır.  Farklı seyahat türünden dolayı oluşturacak olduğunuz belgeler ve vizenin çıkış sürecinde de farklılıklar yaşanır.

İsveç Schengen ülkesi olduğu için ülkeye yapılacak 90 günü aşmayan ziyaretlerde İsveç Schengen vizesi alınmalıdır. İsveç’ e kısa süreli olarak turistik amaçla yapılacak seyahatler için İsveç turizm vizesi, ticari faaliyetler kapsamında gerçekleştirilecek İsveç seyahatleri öncesinde İsveç ticari vize, eğitim almak amacıyla gerçekleştirilecek kısa süreli giriş-çıkışlar için ise İsveç öğrenci vizesi alınabilir.

İsveç aile ziyareti vizesi, İsveç bilimsel araştırma ve kültürel faaliyet vizesi ile transit vize de İsveç vize türleri arasındadır.

İsveç aile birleşimi vizesi ise ulusal vize türleri kapsamındadır.

İsveç vize türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İsveç Transit Vizesi
 • İsveç Turistik Vizesi
 • İsveç Ticari Vizesi
 • İsveç Aile ziyareti Vizesi

İsveç Vize Başvuru Evrakları 2023

İsveç’e yapacak olduğunuz seyahatlerin öncesinde ilk aşama olarak internet üzerinden online randevu almanız gerekir. Online olarak alınan vize randevusu sonrasında belirtilen gün ve saatte İsveç Konsolosluğuna giderek istenen belgeleri eksiksiz ve doğru bilgiler içerecek şekilde hazırlayıp teslim etmeniz gerekir.

İsveç vize başvuru evrakları 2023 yılında şu şekildedir:

 • Online olarak internet üzerinden başvurunuzu yapmış olduğunuz ve çıktı alarak eksiksiz bir şekilde el ile doldurduğunuz başvuru formunun örneği
 • Geçerliliğini yitirmemiş olan, seyahat dönüşünüzünden sonraki 3 ayı daha kapsayacak şekilde çıkartılmış, içerisinde en az 2 sayfanın boş bırakıldığı ve 10 yıldan daha eski bulunmayan bir pasaport bulunmalıdır
 • İçerisinde TC kimlik numaranızı içeren, şahsi nüfus cüzdanınızın fotokopi sureti
 • Size ait olan, yaklaşık olarak 6 ay içinde çekilmiş bulunan, arka fonu beyaz, biometrik, 2 adet fotoğraf
 • Seyahatiniz sırasında güvencenizi sağlayacak olan, seyahat sağlık sigortanızın poliçesi
 • Vize başvurusu yaptıktan sonra ödemiş olduğunuz harcın makbuzu
 • Seyahatiniz sırasında uçuş yapacağınız uçak bilgileri ve İsveç’te kalacağınız otele dair rezervasyon bilgilerini barındıran belge ve makbuzlar
 • Çalışan konumda İsveç’e yapılacak olan seyahatlerde, çalıştığınız iş yerine dair son 3 ayı kapsayan maaş bordrosu
 • Sizin adınıza açılmış olan banka hesap dökümüne dair 3 aylık hesap hareket bilgileri
 • İş yeri sahibi olarak yapacağınız İsveç vizesi başvurularında; size ait bulunan işyerine ait faaliyet belgesi, vergi levhası bilgileri yer almalıdır.
 • Bir işte çalıştığınızın ispatı niteliğindeki e-devlet üzerinden alınabilecek SGK iş giriş, 4A hizmet dökümü belgesi
 • Tam teşekküllü nüfus kayıt örneği
İsveç vizesi güncel evrak için  visacenter.com.tr/isvec-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İsveç Vize Ücretleri 2023

Her sene değişen ve yenilenen vize ücretleri ile İsveç’e yapacağınız seyahatlerde ödemeniz gereken vize harcı bedeli seyahat türüne göre değişir.

Aşağıda sizler için İsveç’e yapacağınız seyahatlerde ödemeniz gereken vize harç bedellerini derledik!

 • İsveç turistik vize başvurusu harç bedeli 65 euro
 • İsveç kültür sanat vizesi başvuru harç ücreti 65 euro
 • İsveç şoför vizesi 65 euro
 • İsveç ticari vize Hac bedeli 65 euro
 • İsveç öğrenci vizesi harç bedeli 65 euro
 • İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi harç ücreti 65 euro

İsveç Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?

Schengen üye ülkelerinin vatandaşları, İsveç’ e vizesiz girebilmektedir.

İsveç Vizesi hakkında gerekli tüm bilgilendirme için https://www.visacenter.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.
İsveç Aile Birleşimi Bekleme Süresi 2023

İsveç aile birleşimi bekleme süresi 2023 ortalama 3 aya kadar uzayabilmektedir. Birleşim için gerekli evrakların derlenmesinden sonra randevulu şekilde başvuru formu ile beraber teslim aşaması tamamlanmalıdır.

İsveç aile birleşimi mülakat soruları kapsamında kişilerin ülkenin temel unsurlarına dair ne derece bilgi sahibi olduğu ile alakalı detaylara yer verilecektir.

İsveç aile birleşimi bekleme süresi 2023 senesinde 90 güne kadar uzayabilmektedir. Ödeme adımlarının hemen sonrasında aile birleşimi eksiksiz bir biçimde yerine getirilecek ve tarafınıza eşiniz vasıtası ile ikamet izni sunulacaktır.

İsveç aile birleşimi vizesi ne kadar sürede çıkar; firmamıza yetki vererek aile birleşimi için başvuruda bulunma aşamalarını çok daha kolay bir hale getirme imkanını elde edeceksiniz. Tüm takip adımları firmamız tarafından devam ettirilecektir.

İsveç evlilik kanunu üzerinden tenfiz adımının tamamlanmasının hemen akabinde, başvuruda bulunarak evliliğinizi resmi belgeler ile kanıtlamanız talep edilecektir.

İsveç’te eşimin yanına taşınmak için bekleme süresi nedir; aile birleşimi için başvuruların iletilmesinin akabinde belgeleriniz incelenecektir. Korona süreci sebebi ile bekleme süreci normal koşullardan bir kademe daha uzun olabilmektedir.

Aile birleşimi mülakat soruları üzerine araştırma yaparken ülkenin hem dili hem de kültürüne dair bilgilere sahip olmaya özen göstermelisiniz.

İsveç evlilik kanunu gereğince daha önce yapmış olduğunuz evlilikler varsa, bunların sonlandığına dair detaylı resmi belgeleri de sunmanız istenir.

Isveç vize başvurusu nasıl yapılır?

İsveç vize başvurusunda sorun yaşamak istemeyen Türk vatandaşları yetkilendirilen kurumların hizmetlerinden faydalanır.

Isveç vize ücreti ne kadar?

İsveç vize ücreti talep edilen vize türü baz alınarak belirlenmektedir bu yüzden öncelikle doğru vize başvurusu yapılmalıdır.

Isveç vizesi almak zor mu?

Şartların ve uyum koşullarının eksiksiz şekilde karşılanması durumunda İsveç vizesi almak zor değildir.

5/5 - (2 votes)