İsveç Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

İsveç Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

İsveç vizesi almak için öncelikle başvuru yapmanız gereklidir. Başvuru yapmadan önce gerekli tüm evrakları toplamalısınız.

İsviçre Aile Birleşimi

Bu evraklar arasında eksik belgelerin olması başvurunuzun başarısız olmasına sebep olacaktır. Bu nedenle gerekli evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamalısınız. İsveç vize başvuru evrak listesi 2023 genel olarak aşağıdaki şekildedir.

Isvec Vizesi Icin Gerekli Evrak Listesi

İsveç`e vize başvurusu için belirtilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız.

 • Pasaport – Vize başvurusu yapacağınız zaman pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması gereklidir. Aynı zamanda geçerlilik tarihinin dönüş tarihinizden sonra en az 3 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Pasaportun içerisinde en az 2 boş sayfa olması da şarttır.
 • İsveç Vize Başvuru Formu – Başvuru formu seyahat edecek kişi tarafından eksiksiz ve düzgün bir şekilde doldurulmalıdır. Aynı zamanda formun ıslak imzalı olması gereklidir.
 • Kimlik Belgesi Çıktısı – Türk kimlik numaranızın yazılı olduğu kimlik örneğinin olması da şarttır.
 • Fotoğraf – Çekilen fotoğraf bometrik ve 35 x 45 mm ölçülerinde olmalıdır. Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalı ve yüz hatlarınız açık bir şekilde gösterilmelidir. Ayrıca başvuru yapacak kişinin fotoğrafı en az 6 ay öncesinde çektirmiş olması gereklidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası – Seyahat edeceğiniz zaman 30.000 Euro teminatli Schengen seyahat sigortasının olması zorunludur.
 • Araç Rezervasyon Belgesi – Vize başvuruş için İsveç seyahatinde kullanacağınız aracın gidiş – dönüş rezervasyon belgesi hazırlanmalıdır.
 • Konaklama Rezervasyon Belgesi – İsveç`e seyahat edecekseniz konaklama yerinden rezervasyon belgesi almalısınız. Aynı zamanda adres ve iletişim bilgilerini gösteren belge takdim etmelisiniz.
 • Banka Hesap Dökümü – İsveç`e vize başvuru yapmak için en az 5.000 TL bakiyesi olan bir banka hesabınız olmalıdır. Ayrıca son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren imzalı döküm belgesi vermelisiniz.
 • Maaş Bordrosu – Eğer çalışan vize başvurusu yapacaksanız maaş hesabınızın son 3 aylık hareket dökümünü sunmanız gerekir.
 • Tapu ve Ruhsat Fotokopileri – Vize başvurusu yapmayı planlıyorsanız tapu ve araç ruhsat fotokopilerini çıkartmalısınız.
 • İşveren Yazısı – Çalıştığınız firmanın yetkilileri tarafından imzalanan ve kaşeli olarak düzenlenen vize başvuru talep dilekçesi hazırlamalısınız.
 • SGK İşe Giriş Belgesi (SGK Hizmet Dökümü) – Sadece e-Devletten alabileceğiniz bar kodlu çıktı, vize başvurusu sırasında olması gereken önemli belgedir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği – e-Devletten alabileceğiniz bar kodlu çıktı alınması, vize başvurusu için zorunlu evraklardandır.
 • İsveç vize başvurusu için gerekli evraklar hakkında kesin bir bilgi için ülkenin Konsolosluğu veya danışmanlık merkezleri ile görüşülmelidir.

İsveç Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

İsveç Vize Ücreti

İsveç vize ücreti almak isteyen kişiler öncelikle vize türünü belirlemelidir. Çünkü vize ücreti seçilen vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Vize ücreti 6 yaş altında olan çocuklar için talep edilmiyor.

İsveç Konsolosluğu tarafından belirlenen vize ücreti, konsolosluk harç bedeli ve vize başvuru merkezinin ücretini de içerir. İsveç vize başvuruları sadece vize başvuru merkezleri tarafından kabul ediliyor. Ayrıca kısa sürekli İsveç Schengen vizesi, uzun süreli D tipi vizelerden farklıdır.

Günümüzde İsveç`e vizesi almak için ödemeniz gereken tutarlar yetkin yaşlı bireyler için 110 Euro şeklindedir. Fakat bu tutar alacağınız vize türüne göre artıp azabilir. Günümüzde İsveç vizesi ücreti aşağıdaki şekildedir.

 • Ticari Vize – 110 Euro
 • Turistik Vize – 110 Euro
 • Transit Vize – 110 Euro
 • Ziyaret Vizesi – 110 Euro
 • Kültürel Vize – 110 Euro
 • Şoför Vizesi – 100 Euro
 • 0 – 6 Yaş Aralığı – 25 Euro
 • 6 – 12 Yaş Aralığı – 65 Euro
 • Erasmus Vizesi – Fiyat müşteri temsilcisi tarafından belirlenir.

Gördüğünüz üzere İsveç vize ücretleri genel olarak 110 Euro şeklindedir. Fakat belirtilen fiyat tercih ettiğiniz firmaya göre değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda kur değişiminden etkilenerek fiyat değişikliği yaşanabilir.

Bunların yanı sıra vize ücreti dışında ekstra hizmetler alabilirsiniz. Ekstra hizmetler sayesinde daha hızlı işlem yaptırabilirsiniz. Ekstra hizmet için ödemeniz gereken tutarlar ise 30 ile 300 TL arasında değişebilir. Ek hizmet olanağı sayesinde

 • Sağlık sigortası,
 • Vize – Pasaport kargo hizmeti,
 • Başvuru formu

hizmeti gibi seçeneklerden faydalanabilirsiniz.

İsveç Vizesi Başvuru Formu

İsveç vizesi almak istiyorsanız doldurmanız gereken zorunlu belgelerden biri de başvuru formudur. İsveç Konsolosluğu tarafından hazırlanan resmi belge olan İsveç vize başvuru formu, vize sahibi olmak isteyenlerin doldurması gereken önemli belgelerdendir. Vize başvuru formu Schengen vize kurallarına uygun bir şekilde hazırlanmıştır. Vize başvuru formu olmayan kişilerin vize talepleri reddedilmektedir.

İsveç Schengen vize başvuru formu İsveç vizesi başvurusu yapacak kişiler tarafından doğru ve eksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Ayrıca forumda başvuru sahibinin ıslak imzası olmalıdır. Bunun yanı sıra kısa süreli vize çeşitleri arasında olan

 • İsveç ticari,
 • Turistik,
 • Transit,
 • Özel ziyaret,
 • Kültürel vize

başvuru belgeleri arasında olması gereken evraklardandır. İsveç başvuru formu olmadan yapılan başvurular İsveç Büyükelçiliği ve Konsolosluğu tarafından herhangi şekilde kabul edilmemektedir.

İsveç vize doldurulmuş form örneği için  visacenter.com.tr/isvec-vize-basvuru-formu/ bağlantısını ziyaret ediniz.

İsveç vize başvuru formunun dili Türk, İsveç ve İngilizce olabilir. Fakat vize başvuru formunda bilgiler tamamen gerçeği yansıtmalıdır. Bunun yanı sıra yolculuğunuz maksadına uygun olarak destekleyici belgeler ve diğer kişisel evraklar istenebilir. İsveç vize başvuru formu, kısa süreli Schengen vize (C tipi) çeşitlerinde yapılan tüm vize başvuruları için geçerli sayılır. Bu vize çeşitleri ise aşağıdaki gibidir.

 • İsveç turistik vize
 • İsveç ticari vize
 • İsveç aile vizesi
 • Arkadaş ziyaret vizesi

Belirtilen tüm vize türlerinde başvuru formu doldurmalıdır. Ayrıca konferans katılımı, kısa süreli eğitim, kurs seyahatleri, fuar katılımı, spor etkinliği, resmi ziyaret ve sağlık sebebiyle yapılan vize başvurularından da forum doldurulmalıdır.

İsveç vize işlemlerinde vize başvuru formu çok büyük öneme sahiptir. Çünkü yolculuk sırasında kişinin seyahat boyunca yer alacağı tüm detaylar bu form sayesinde alınmaktadır. İsveç Konsolosluğu vize başvurusu yapan kişiler hakkında detaylı veriye forum belgesi sayesinde ulaşmaktadır. Hatta diğer başvuru belgelerinin denetimi forumda yazılan bilgiler ile doldurulmaktadır.

Vize başvuru formunu dolduracağınız zaman İsveç Konsolosluğu tarafından doldurulacak bölüm dışında her soruya detaylı yanıt vermelisiniz. Aynı zamanda tüm kısımları eksiksiz doldurmalı ve ilgili kısımlarda ıslak imzanız olmalıdır.

İsveç vize başvuru yapan kişi seyahat sonrası ilgili verdiği bilgilerde ve İsveç vize işlemleri süresi boyunca gerçeği yansıtan bildirimde bulunduğu taahhüt etmelidir. Ayrıca başvuru sahibi olan kişiler vizenin İsveç`e ve Schengen bölgesine giriş garantisi vermediğini bilmelidir. Sınır yetkililerinin ülkeye girişi engelleme yetkisinin olduğunu formda ilgili bölüme imza atarak onaylamış olursunuz.

İsveç Schengen vize başvuru formu sırasında eksiksiz bilgiler hazırlamalı ve vize belgeleri ile desteklemelisiniz. Seyahat amacına uygun biçimde doldurmayan formlar vize reddine sebep olabilmektedir. Bu nedenle seyahat amacının net olması oldukça önemlidir. Seyahat amacınızı belirledikten sonra form ve evrakların hazırlanması prosedürüne başlamanız gereklidir.

Vize başvuru formunda konaklama ve otel rezervasyon bilgileri ile evrakları desteklemelisiniz. Aynı zamanda seyahat harcamalarının nasıl karşılanacağını da bildirmelisiniz. Bunun için banka hesap bakiye özeti belgelerini hazırlamalısınız. Eğer tüm masrafları sponsor tarafından karşılanacaksa, formu sponsora ait evraklar ile desteklemelisiniz.

İsveç vize başvuru formu hazırlayacağınız zaman kimlik bilgileriniz ile pasaport bilgilerinizin uyuşması gereklidir. İsim, soy isim, pasaport numarası benzeri kısımları pasaportta yazıldığı gibi doldurmalısınız. İsveç Schengen vize başvuru formunu sanal ortamda temin etmek imkanına sahipsiniz. Formu bilgisayarınıza yükleyerek elle ya da yüklemeden direkt bilgisayar ile doldurabilirsiniz. Doldurduktan sonra ise çıktısını alarak başvuru belgelerinin içerisine ilave etmelisiniz.

İsveç vize başvuru formunu hazır hale getirdikten ve vize randevusunda ibraz edildikten sonra belgede değişiklik yapılması mümkün değildir. Eğer seyahat planına uygun olarak formun bazı kısımlarında değişiklik yapmak istiyorsanız başvurunu iptal etmelisiniz. Başvuru iptalinden sonra yeni başvuru yapmanız gerekecektir. Bunun için yeni başvuru formu doldurmalısınız.

İsveç vize başvuru formunu doldurmak için İsveç Konsolosluğu internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca vize işlemlerini ücretli bir şekilde yürütecek danışmanları da resmi internet sitesinden temin edebilirsiniz.

İsveç Vize Dilekçesi Örneği

İsveç`te turistik vize ihtiyaçlarınızın olması durumunda vize talep dilekçesi doldurmalısınız. Aynı zamanda İsveç ticari vize ihtiyaçlarınız için İsveç ticari vize talep dilekçesi oluşturmalısınız. İsveç Başkonsolosluğu`na hitaben yazılması gereken vize talep dilekçesini doldururken dikkat etmeniz gereken birçok unsur vardır. İsveç turistik vize talep dilekçesi yazacağınız zaman dikkat etmeniz gerekeneler aşağıdaki şekildedir.

 • Seyahat edeceğiniz tarih aralığı
 • Seyahat nedeni
 • Seyahat eden birey öğrenci veya ev hanımıysa sponsor dilekçesi
 • Kişisel seyahat planlanıyorsa, masrafların nasıl karşılanacağı
 • Sigortalı çalışan iseniz şirket antetli kağıda dilekçe hazırlamalısınız (üzerinde kaşe ve yetkili imzası olmalıdır).

İsveç seyahat talep dilekçesini yukarıda belirtilen şekilde doldurabilirsiniz. Bunun yanı sıra bilgilerin vize başvuru belgelerini desteklenmesine dikkat etmelisiniz. Çünkü İsveç, dilekçede bulunan bilgilerin vize başvuru belgeleri ile desteklenmesine önem vermektedir.

İsveç`e ticari bir seyahat yapmak istiyorsanız, İsveç ticari vizesi almanız gerekir. İsveç ticari vize talep dilekçesi için izlemeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Dilekçede izlemeniz gereken adımları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • Seyahat tarihinin olması
 • Seyahat amacının belirlenmesi
 • Antetli firma kağıdı üzerinde kaşe ve imza olması
 • Masrafların nasıl karşılanacağı hakkında detaylı açıklama
 • Şirkette çalışma pozisyonunuz

Belirtilen adımları takip ederek kendi İsveç ticari vize talep dilekçesi belgenizi oluşturabilirsiniz.

İsveç vize dilekçesi nasıl yazılır ?Örnek  vize dilekçesi için  visacenter.com.tr/isvec-vize-dilekce-ornegi/ bağlantısına bakabilirsiniz.

İsveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsveç Krallığına seyahat planlıyorsanız öncesinde vize başvurusu için gerekli olan tüm evrakları toplamanız gereklidir. Bu süreç biraz uzun sürebileceği için evrakların toplanmasına seyahat tarihinize yakın tarihlerde başlamamalısınız. Seyahat etmeyi planladığınız tarihten daha önce evrak hazırlanmasına başlarsanız vizenizi rahatlıkla alabilirsiniz.

Eğer evraklarınızı eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim ederseniz vize başvurunuzun sonuçlanması 5 ile 7 gün sürebilir. Fakat bu süre bazı bayram ve özel günlerde uzayabilir. Ayrıca seyahat edecek kişiye göre evrakların kontrol edilmesi ve diğer işlemler daha uzun sürebilir.

Seyahat etmeyi planlıyorsanız yaşanabilecek eksik belge veya İsveç Konsolosluğunun yoğunluğu gibi durumları da göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle seyahat etmeyi planladığınız tarihten 20 gün önce başvuru yapmanız tavsiye edilir. İsveç seyahati yapmak isteyen kişiler evrakları eksiksiz toplamalısınız. Diğer belgelerin kontrolüne de gidecek zamanı hesaba katarak planlama yapmalısınız. Bu anlamda İsveç`e seyahat planınızdan 30 gün öncesinde vize başvuru işlemlerine başlamanız önerilir.

Aksi takdirde seyahat tarihine kadar vize almayı yetiştiremeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra İsveç vizesini daha hızlı almak için ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Ekstra hizmetler sayesinde işlemlerinizi daha hızlı yaptırabilir ve daha kısa sürede vize sahibi olabilirsiniz.

Isveç vizesi almak zor mu?

İsveç vizesi başvuru yapmadan önce herkesin merak ettiği işlemlerin kolay olup olmadığıdır. Başvuru şartlarına uyulduğunda İsveç vizesi kolaylıkla alınır.

Isveç Şu anda vize veriyor mu?

İsveç şu anda Türk vatandaşları için vize vermektedir. Müracaatlar gerekli şartlara göre gerçekleştirilir.

Isveç vize ücreti ne kadar?

İsveç vize ücreti Schengen vize türü ya da ulusal vize türü şeklinde değişmektedir. Fiyatlar konsolosluk aracılığında belirlenir.

 

Oyla! post