Bulgaristan Vizesi 2023

,
Bulgaristan Vizesi 2022

Bulgaristan Vizesi 2023; Bulgaristan vize işlemlerini tamamlarken kişilerin dilerlerse alanın uzmanı olan danışmanlık firmalarından destek alma dilerlerse de direkt olarak bireysel başvuru yapma hakları bulunmaktadır. Bireysel başvurularda tüm süreçleri kendiniz takip etmelisiniz. Daha önceki vize başvurularında ret yanıtı alan kişilerin bir sonraki vize başvuru adımlarında konunun uzmanı olan isimlerden yardım alması daha mantıklı olacaktır. Başvurunun her aşaması ile alakalı derinlemesine bilgilendirileceksiniz. Başvuru sürecinde belgelerin derlenmesi ya da genel olarak başvuru prosedürlerinin takip edilmesi ile alakalı bir sorun asla meydana gelmeyecektir.

Bulgaristan

Bulgaristan Balkan Yarımadası’nın en önemli devletleri arasında kendini göstermektedir. Bulgaristan Cumhuriyeti’nde doğal güzellikler, tarihi atmosfer, eğlenceli gezi rotaları sizi beklemektedir. Bunun yanı sıra eğitim alanında da kendini geliştirmiş yapısı ile ayrıca memnun etmektedir. Hem turistik gezilerin hem de eğitim amacı ile oturum talep eden kişilerin oldukça ön planda olduğunun belirtilmesi gerekir. Bulgaristan turist vizesi, çalışma vizesi, iş ziyareti, iş arama vizesi, aile birleşim vizesi, aile ziyaret vizesi gibi farklı seçenekler üzerinden seyahat belgesi düzenlemektedir. Düzenlenen seyahat belgesinde belirtilen gerekçe ile ülkeye girişin sonrasında içinde bulunduğunuz aktivitelerin uyum içerisinde olması gerekmektedir. Örneğin turist vizesi ile giriş yapmış olan kişilerin kurumlarda istihdam edilmesine imkan verilmeyecektir. Gerekçe ve gerçek amacın uyum içerisinde olması gerekir. Aksi bir durumda verilen oturum izninin iptal edilmesine de karar verilebilmektedir.

Bulgaristan bir Schengen ortak vize programı ülkesi değildir. Bu nedenle sahip olduğunuz Schengen vizesi ile Bulgaristan’ı ziyaret etmeniz mümkün olmayacaktır. Ayrıca almış olduğunuz kısa süreli Bulgaristan vizesi de diğer Avrupa ülkelerine giriş yapılmasına imkan vermeyecektir. Bulgaristan vizesi 2023 talep ederken kişilerin uzun süreli ya da kısa süreli vize talebinde bulunma hakkı vardır. Uzun süreli vize talep edilmesi durumunda oturum ve çalışma izni için de ayrıca başvuruda bulunmanıza imkan verilmektedir. Vizenizi almanızın sonrasında seyahat rotanızı oluştururken kesinlikle pandemi koşullarını da dikkate almalısınız. Salgın sebebi ile zaman zaman ülkeler arası seyahatin tamamen askıya alındığı görülmektedir. Bu noktada başvuru adımlarını ya da seyahat planlamasını yapmadan önce, Bulgaristan’da alınan mevcut Covid önlemlerinin ne boyutta olduğunu da incelemeniz gerekmektedir. Ayrıca son dönemlerde dikkate alınması gereken bir diğer husus da aşı zorunluluğudur. Ülkemizde henüz bu tür bir karar alınmamıştır. Girişlerde PCR testi sunulması yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra son 6 ay içerisinde Covid atlatmış olmanız da yeterli bir kıstas olarak belirlenmiştir.

Bulgaristan Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Bulgaristan Konsolosluğu vize veriyor mu; konsolosluk aracılığı ile başvuru adımlarının tamamlanması durumunda size bir referans numarası verilecektir. Başvurunuzun değerlendirme safhasının hangi yönde olduğunu bu şekilde öğrenebilirsiniz. Konsolosluk işlemleri artık randevulu şekilde ilerlemektedir. Almış olduğunuz randevu gün ve saatine sizden istenen tüm belgeleri derlemiş şekilde gitmeniz gerekmektedir. Randevu saatinde değişim yapmak için konsolosluk ile iletişim kurabilirsiniz.

Bulgaristan için vize lazım mı; Bulgaristan vize işlemleri sırasında sorunsuz şekilde aracı firmalardan destek almanıza imkan verilmektedir. Başvurunun tüm prosedürlerine hakim olan bu firmalar sayesinde herhangi bir sorun yaşamadan tüm erişim adımlarını yerine getirme imkanı elde edeceksiniz. Bulgaristan vizesi gerekli evraklar 2023 arasında özellikle başvuru formuna dikkat etmenizi gerekmektedir. Konsolosluğun internet sitesindeki formlar kısmı üzerinden başvuru formunu en kısa süre içerisinde temin edebilirsiniz. Geçmiş senelerde olduğu gibi form almak için bizzat konsolosluğa gelmenize gerek olmayacaktır. Başvuru formunda sunulan ve vize başvurusunda genel olarak size iletilen tüm verilerden siz sorumlusunuz. Bir yanlışlık tespit edildiği anda anında sistem hesabınızı askıya alma hakkını da saklı tutmaktadır.

Bulgaristan vizesi gerekli evraklar 2023 temin edilirken her birinin güncel olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle sunmuş olduğunuz biyometrik fotoğrafın son 6 aya ait olması istenmektedir. Ülkeye giriş çıkış adımlarında kimlik tespitine ilişkin herhangi bir sorun meydana gelmemesi için fotoğrafların son 6 aya ait olması ayrıca önem arz etmektedir. Bulgaristan vizesi 2023 için sunulan biyometrik fotoğraflarda rötuş olmamalıdır. Arka plan tek renk olmalıdır. Bu kıstasları karşılamayan fotoğrafların başvuru adımında kabul edilmeyeceği de belirtilmelidir. Aracı firmalar sunulması gereken hangi belgenin hangi kıstasa sahip olması gerektiği konusunda eşsiz bir bilgilendirme sunmaktadır.

Bulgaristan Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Bulgaristan aile birleşimi gerekli evraklar arasında özellikle evliliğin resmi olarak yapıldığını yansıtan unsurların bulunması gerekmektedir. Evlilik belgesini noter onaylı şekilde Bulgarcaya tercüme ettirmeli ve daha sonrasında sunmalısınız. İngilizce olan metinlerin tercüme edilmesine gerek olmayacaktır. Aile birleşimi talep işlemleri sırasında hem oturum talebinde bulunan eşin hem de Bulgar vatandaşı olan eşin kesinlikle tüm kişisel bilgilerinin eksiksiz bir biçimde sunulması gerekmektedir.

  • Aile birleşimi sırasında güncel pasaportun da sunulması gerekmektedir. Güncel pasaportunuza ek olarak geçmiş senelerde kullandığınız ve artık geçerliliğini yitirmiş olan pasaportlarınız da güvenlik amacı ile talep edilebilmektedir.
  • Pasaportunuzun geçerliliği ile alakalı bir sorun olması durumunda sadece aile birleşimi konusunda değil direkt olarak tüm vize işlemleri sırasında ret yanıtı ile karşılaşacağınızı da unutmamak gerekir. 199 numaralı hat üzerinden NVİ randevusu almanızın hemen sonrasında, pasaport yenileme işlemlerini tamamlayabilirsiniz.
  • Aile birleşimi sırasında tam tekmil nüfus kayıt örneği de talep edilmektedir. Tam tekmil nüfus kayıt örneğinde daha öncesinde yaptığınız evlilikler de listelenecektir. Eğer bu aile birleşimi talep ettiğiniz evliliğinizin öncesinde biri evlilik daha yaptıysanız bu evliliğin boşanma ile sonuçlandığına dair bilgi sunmanız yeterli olacaktır. Ayrıca önceki evliliklerinizden olan çocuklarınızın velayet durumları ve kişisel bilgileri de talep edilecektir.

Bulgaristan aile birleşimi gerekli evraklar arasında Bulgar vatandaşı olan eşlin bu vatandaşlığı nasıl kazandığına ilişkin de bilgi sunulması gerekmektedir. Bulgaristan vizesi 2023 alma aşamasında en sıkı denetimlere tabi tutulan seçeneklerin başında aile birleşimi gelmektedir. Onay almanızın sonrasında da belirtmiş olduğunuz adrese denetim sunulmaya devam edilecektir. Bu denetimlerin sonrasında, eğer gerekçeniz ile ülkeye girişin akabinde içinde bulunduğunuz etkinliklerin uyum içerisinde olmaması durumunda oturum izniniz iptal edilebilir.

-Bulgaristan Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Bulgaristan çalışma vizesi gerekli evraklar derlendikten sonra başvuru formu ile beraber konsolosluğa sunulmalıdır. Başvuru adımının tamamlanmasının hemen sonrasında bekleme süreci başlayacaktır. Bu aşamada başvurunuzun ne durumda olduğunu kontrol edebilmeniz için size bir referans numarası sunulacaktır. Bu referans numarası aracılığı ile tüm işlem akışını kontrol edebilirsiniz. Çalışma izni isteyen kişilerin daha öncesinde farklı bir AB ülkesinde çalışma deneyimi olması durumunda Bulgaristan’dan onay alması da oldukça kolay olacaktır. Bu nedenle geçmiş iş tecrübelerinizi referans mektupları ile kanıtlamanız çok daha mantıklı olacaktır.

Bulgaristan çalışma vizesi gerekli evraklar temin edilirken özellikle çalışmak için onay aldığınız ve istihdam edildiğiniz kurumun davet mektubuna büyük önem vermeniz gerekmektedir. Davet mektubunda hangi pozisyonda işe alındığınız, aylık geliriniz, güvenceleriniz ile alakalı bilgilendirme sunulmalıdır. Bir diğer deyiş işe bu firmanın kefil olması ile ülkeye kabul edilmeniz mümkün kılınmaktadır. Bulgaristan vizesi 2023 talep adımlarında davet mektubuna ek olarak kalacak yer ve sigorta bilgilerinizi de teyit etmeniz gerekmektedir. Kişilerin çalışma izni olmadan istihdam edilmesi hem kişiler hem de istihdam eden kurum için büyük sıkıntılar yaratacaktır. Kurumların yasal ve idari yaptırımlara çarptırılmasının yanı sıra, kişilerin illegal olarak çalıştıkları tespit edildiği anda, oturum izinlerinin ve vizelerinin iptal edileceği de belirtilmelidir. Bu sınır dışı edilme durumunun pasaportunuza da işleneceğini eklemek gerekir. Pasaporta işlendiği için daha sonrasında diğer ülkelere giriş aşamasında sorun yaşanabilmektedir.

-Bulgaristan Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Bulgaristan öğrenci vizesi gerekli evraklar derlenirken şu kıstaslara dikkat edilmelidir;

  • Hangi okuldan kabul aldığınıza ilişkin belgeyi sunmalısınız. Eğer mümkünse okulunuzun davet mektubu hazırlaması da faydalı olacaktır. Eğitim alacağınız okulun diline hakim olduğunuzu kanıtlamanız ve bunu yansıtan bir dil sınav puanını da iletmeniz gerekmektedir.
  • Vize başvuru adımlarını tamamlarken kişilerin özellikle maddi durumlarına ilişkin bilgi istenecektir. Bulgaristan’da alınacak olan eğitimin masraflarının hangi kaynak aracılığı ile karşılanacağının kanıtlanması talep edilmektedir.
  • Öğrenci vizesi almak için seyahat sigortası ve sağlık sigortanızın da tüm bu süreci içine alacak şekilde geçerliliğini koruması gerekmektedir. sigortaların aktif olmasının talep edilmesinin asıl sebebi kişilerin bir sorun ile karşılaşması durumunda, kamuya yük olmadan bu sorunun çözülmesi için fırsat oluşturulmasıdır. Maddi duruma ilişkin kaynak da tam da bu nedenle talep edilmektedir.

Bulgaristan öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında bir eksiklik olması, başvuru formunda yanıltıcı bir bilginin sunulması başvuru adımının direkt olarak reddedilmesine neden olabilir. Bulgaristan vizesi 2023 türleri ile kıyaslandığı zaman ülkeye öğrenci olarak giriş yapmanın daha kolay olduğu da fark edilmektedir. Kısa süreli şekilde eğitimlere katılacak olan kişiler için sınır 90 gün olarak belirlenmiştir. 90 günü aşmayan dil okullarına katılım sağlamak için prosedürleri yerine getirmeniz yeterli olacaktır. Başvurunuzun tamamlanmasının hemen sonrasında ortalama 4 hafta içerisinde başvurunun onay alması sağlanacaktır.

Bulgaristan Vizesi Ücreti 2023

Bulgaristan vizesi ücreti 2023 ödemeden kişilerin başvuru adımlarının dikkate alınmasına imkan verilmemektedir. Öncelikli olarak başvurunuzun harcını yatırmalısınız. Konsolosluklar tarafından belirtilen IBAN numaralarına ödeme adımını tamamlayabilirsiniz. Bulgaristan vizesi ücreti 2023 ödeme aşamasının hemen sonrasında tarafınıza iletilen makbuzu saklamalısınız. Bu makbuz aracılığı ile başvuru aşamasında deme yaptığınızı kanıtlamanız sağlanır. Bulgaristan vizesi 2023 almak isteyen kişilerin ödeme adımlarını tamamlarken her sene yapılan zammı da dikkate alması gerekmektedir. Güncel tutarı konsolosluklar aracılığı ile öğrenmenizin sonrasında ödeme yapılmalıdır.

Bulgaristan Vizesi Aile Birleşimi 2023

Bulgaristan vizesi aile birleşimi 2023 kapsamında kişilerin evliliğin resmi olarak tamamlandığını eksiksiz bir biçimde sunması gerekmektedir. Bulgaristan vizesi aile birleşimi 2023 dahilinde onay almanızın sonrasında belirttiğiniz ikamet adresine düzenli aralıklar ile kontroller yapılacaktır. Sadece oturum izni almak için bu evliliğin yapılmadığının belirlenmesi en temel kıstastır. Bulgaristan vizesi 2023 almanızın sonrasında ikamet adresinde değişiklik yapmanız durumunda konunun yetkilileri ile iletişime geçerek sürece dair bilgi vermelisiniz. Yerel resmi otoritelerin bu süreç içerisinde kesinlikle bilgilendirilmesi gerekir.

Bulgaristan Çalışma Vizesi 2023

Bulgaristan çalışma vizesi 2023 almak isteyen kişilerin öncelikli alan olarak belirlenmiş bilim dallarında uzmanlığının olması durumunda onay alması çok daha kolay bir hal alacaktır. Bulgaristan çalışma vizesi 2023 kapsamında daha öncesinde hangi ülkelerde çalıştığınız hangi mesleki yeterliliklere sahip olduğunuz konusunda da bilgilendirme sunmalısınız. Özellikle çalışma izni almadan çalışan kişilerin tespit edildikleri anda direkt olarak sınır dışı edilerek oturum izinlerinin de iptal edileceği bilinmelidir. Bunun yanı sıra kişilerin kendi özlük haklarını korumak için de çalışma iznine ihtiyaç duyacağı görülmektedir. Kişilerin işten atılmaları ya da biri iş kazası yaşamaları durumunda özlük haklarını koruma altına almak ve devletin sunduğu sosyal desteklerden istifade edebilmek i,çin çalışma izni ile istihdam edilmeniz gerekmektedir.  Bulgaristan vizesi 2023 alırken ülkeye giriş sonrasında çalışmak için izin talep etme ve kurumunuzun da onayı ile çalışma izninizi alma imkanınız vardır.

Bulgaristan İş Arama Vizesi 2023

Bulgaristan iş arama vizesi 2023 almak isteyen kişilerin hangi alanda yetkinliklerinin olduğuna dair bilgilendirmeleri sorunsuz şekilde sunmaları gerekir. Hangi okuldan, hangi bölümden mezun oldukları diploma ile beraber sunulmalıdır. Diploma ve sertifikaların Bulgarcaya tercüme edilmesi gerekmektedir. Lisans öğrencilik hayatının belirli bir kısmını Bulgaristan’da devam ettiren kişilerin onay almasının çok daha kolay olduğunun bildirilmesi gerekir.

Bulgaristan iş arama vizesi 2023 ile direkt olarak çalışma vizesi alma işlemleri kıyaslandığı zaman davet mektuplu bir çalışma iznini almanın çok daha kolay olduğu da belirtilmelidir. Bulgaristan vizesi 2023 alma aşamasında kurumsal olarak onay aldığınız bir firmanız varsa onun davet mektubunu sunmak işlemlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Bulgaristan Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Bulgaristan eğitim & Erasmus vizesi 2023 talep eden kişilerin öncelikle öğrenci değişim programlarına başvurması; dil sınavı ve lisans not ortalaması da dahil olmak üzere geçer notu toplamasıdır. Bu notların toplanmasının akabinde, Erasmus başvurunuzun kabul olup olmadığına dair sorunsuz bir şekilde açıklama yapılacaktır. Bulgaristan eğitim & Erasmus vizesi 2023 talep adımlarını yerine getirirken kişilerin maddi durumlarına ilişkin de bilgilendirme talep edilebilmektedir. Bu aşamada almış olduğunuz hibe tutarı ve tarafınıza bağlanmış olan bursa dair de bilgilendirme sunmanız yeterli olacaktır. Ayrıca okulunuz kalacak yer sunuyorsa bunun da vize aşma aşamasında bir avantaj olduğunun ayrıca bildirilmesi gerekir. Bulgaristan vizesi 2023 alırken dileyen kişilerin Erasmus staj programları için de başvuruda bulunma imkanı vardır. Bu staj programlarında yer almak için kişilerin kesinlikle kısmi zamanlı çalışma izninin bulunması gerekmektedir. Çalışma izni olmaksızın staj yapılmasına da imkan verilmeyecektir. Erasmus programları ile hem iş tecrübesi elde edebilir hem de lisans eğitiminizin bir ya da iki dönemini bu ülkede tamamlama fırsatını elde edebilirsiniz.

Bulgaristan Vize Reddi 2023

Bulgaristan vize reddi 2023 alan kişilerin konsolosluğun belirtmiş olduğu zaman dilimlerinde reddi itiraz başvurusunda bulunmasına imkan verilmektedir. Reddi itiraz başvurusu ile beraber kişilerin ret yanıtı alan vize başvurularının yeniden değerlendirmeye alınması mümkün kılınmaktadır. Bulgaristan vize reddi 2023 alma nedeniniz açıkça belirtilecektir. Bu şekilde bir sonraki vize başvurunuzda aynı hataya düşmenizi de engellenmiş olacaktır. Vize başvurusunda sunulması gereken evraklarda bir eksiklik olması ya da başvuru formunun kusurlu bir biçimde doldurulması sorun yaşatan ana unsurlardandır. Bu tür adımlar ile uğraşmak istemeyen kişilerin konunun uzmanı olan firmalardan destek alması mümkündür. Danışmanlık firmaları marifetiyle yapılan başvuruların ret yanıtı alma olasılığının kişisel yapılan başvurulara göre çok daha düşük olduğunun da belirtilmesi gerekir.

Vize başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Vize başvuru adımının tamamlanmasının sonrasında ortalama 4 haftalık bir zaman diliminde vizenin yanıtı verilecektir.

Vize başvuru adımında harç ödenir mi?

Vize başvuru adımının değerlendirmeye alınması için kesinlikle vize harcını eksiksiz bir biçimde ödemeniz gerekmektedir. Ödeme yapıldığına dair makbuzu da saklamalısınız.

Yeşil pasaport ile Bulgaristan’a giriş yapılabilir mi?

Yeşil pasaportu olan kişilerin kısa bir süre ile sınırlı kalmak koşuluyla, ülkeye vizesiz olarak giriş yapmasına imkan verilmektedir.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.