Sudan Vize Başvurusu

Sudan Vize Başvurusu

Sudan başvurusu için İstanbul Sudan Büyük Elçiliğine ya da Ankara Sudan Büyük Elçiliğine başvuruda bulunmak gerekmektedir, çünkü onay merkezleri bu merkezlerdir. Başvuruların büyükelçiliklere iletilmesi gerekmektedir.

Sudan Vize Dilekçe Örneği

Bu yüzden Sudan vize başvurusunda bulunmak isteyenler, büyükelçiliğin belirlediği başvuru merkezlerinde yapabilmektedirler. Başvuruda bulunacak kişi, bir yetkili ile görüştüğüne kanaat getirmelidir. Başvuruda bulunacak kişi sudan vize başvurusu – Visa Center formu doldurarak başvurma nedenini ( öğrenci, emekli, çalışma ) bildirmekle yükümlüdür.

Sudan gitmek isteyenler için, Sudan gidişleri kapı vizesi olarak uygulanmaktadır. İsteyen Sudan havalimanı içerisinde belirli bir miktar ücret ödeyerek vize almaları mümkündür.

Sudan vize almak için gerekli olan belgeler;

 • Pasaport
 • Kimlik
 • Sudan için vize başvuru belgesi
 • BİOMETRİK fotoğraf
 • Sağlık sigortası

Gibi belgeler ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

Afrika’ da geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Sudan, çölleri, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile dünya turizminin Afrika Kıtası’ ndaki önemli bölgelerindendir.

Sudan Vizesiz Girilir Mi?

Sudan’ a diplomatik yani siyah pasaport sahipleri 90 güne kadarki ziyaretleri için vizesiz girebilmektedirler. Sudan’ ı çeşitli nedenlerle ziyaret etmek isteyen gri, yeşil, bordo pasaport sahiplerinin vize almaları gerekmektedir.

Sudan Vize Başvurusu

Sudan Vize Başvurusu

Sudan Vizesi Türleri Nelerdir?

Sudan vizesi türlerinde belirleyici faktör, başvuru sahibinin seyahat nedenidir. Sudan vizesi türleri, seyahat nedenlerine göre şu şekilde gruplara ayrılır:

 • Sudan turistik vizesi, Sudan’ a yalnızca gezi düzenlemek ve Sudan’ da turistik amaçla bulunmak isteyenlerin 2 ay, 6 ay ya da 1 yıllık olarak alabilecekleri vizedir.
 • Sudan ticari vize, 2 ay, 6 ay ya da 1 yıllık sürelerle Sudan’ da iş yapmak, ticari faaliyet yürütmek isteyenler Sudan ticari vize başvurusu yapabilirler.

Sudan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sudan vize başvurularında başvuruyu onaylayan resmi yetkili Ankara Sudan Büyükelçiliği ya da İstanbul Sudan Konsolosluğu’ dur. Başvuruların Sudan büyükelçiliği ya da konsolosluğuna ulaştırılması gerekmektedir. Burada Sudan konsolosluğunun şahsen başvuru şartı bulunmamaktadır.

Dolayısıyla da Sudan vizesi almak isteyenler başvurularını, konsolosluğun yetkilendirdiği bir başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirebilirler. Burada başvuru sahibi, başvuru merkezinin resmi yetkili olmasına dikkat etmelidir. Başvuru sahibi Sudan vizesi başvuru formunu doldurarak başvuru nedenine ve çalışıp çalışmama, öğrencilik, emeklilik gibi durumlarına uygun belgeleri başvuru merkezine ulaştırmalıdır.

Ayrıca Sudan ziyaretleri, kapıda vize uygulaması ile de gerçekleştirilir. Sudan Havalimanında ülkeye girişte, belirli bir ücret ödenerek vize de alınabilmektedir.

Sudan Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Sudan vizesi evrak dosyasında bulunması gereken genel belgeler şunlardır:

 • En çok on yıllık pasaport,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Sudan vizesi için başvuru formu,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • Sudan uçak ve konaklama rezervasyon bilgileri
 • Kişinin durumuna göre konsolosluğun istediği niteliklerde çıkartılacak finansal belgeler
 • Aile ya da arkadaş ziyaret, için davetiye
 • Banka ekstreleri,
 • Seyahat sağlık sigortası,
Sudan vizesi güncel evrak listesi için https://www.visacenter.com.tr/sudan-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sudan Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?

Sudan; Kuveyt, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Yemen ve Katar vatandaşlarından vize talep etmemektedir.

Sudan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Sudan vize ücretleri 2022,  yetkili başvuru merkezleri ya da elçilik veya konsolosluktan bilgi alınarak öğrenilebilir.

Sudan Vize
Sudan TC vatandaşlarından vize isteyen bir ülkedir. Ancak bunu kapıda yapması sayesinde işlemlerin çok kolay olduğunu hemen ifade etmek lazım. Bu ülkeye gitmeden önce hem istenen evrakların alınması hem de belli aşıların yaptırılması önemlidir. Bunun yanı sıra ülkenin özellikle Darfur bölgesine gidilmesinin belli kurallara tabi olduğunu unutmamak lazım.
Sudan Kapıda Vize
Sudan kapıda vize veren bir ülkedir. Bu işlemler çok hızlı bir biçimde yapılır. İstenen belgeleri hemen temin etmek gerekmektedir. Bunlar; ulaşım rezervasyonu, vize talep dilekçesi, davetiye, nüfus cüzdanı fotokopisi, pasaport, fotoğraf şeklindedir. Bunun yanı sıra Afrika kıtasında ve bu ülkede zaman zaman salgın hastalık durumu söz konusu olduğundan, bazı aşıların seyahat öncesinde yaptırılması, buna dair kartların da edinilmesi önem arz eder. Bu sayede sorunsuz şekilde vize alınır.
Türkiyeden Sudan Nasıl Gidilir
Türkiye üzerinden Sudan ülkesine gidebilmek için tek bir yol vardır. O da havayolu olarak karşımıza çıkıyor. Kapıda vize veren ve bu sayede işlemleri çok daha kolay bir hale getiren ülkenin başkentine, uçuş söz konusudur. Bu da yaklaşık olarak 4 saat 10 dakika sürmektedir. Civil havalimanına indikten sonra kalacağınız yere çok kısa süre içerisinde gidebilmeniz mümkündür.
Güney Sudan Vizesi
Güney Sudan ziyareti ya da seyahati yapmak isteyen kişilerin vizeye tabi olduğunu söylemek lazım. Bunu iki farklı şekilde, gerek aracı kurum gerekse konsolosluğa yapılacak başvuru sonrasında tamamlayabilirsiniz. İlgili evraklar ise standart belgeler şeklindedir. Vizenin alımı kolaydır. Genellikle olumsuz bir geri dönüşün hiçbir şekilde olmadığını söylemek gerekiyor.
Sudan Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?
Sudan yeşil pasaportu olan TC vatandaşlarından vize ister. Ancak süreç hem zor olmaması hem de kolay bir biçimde, hızlı olarak tamamlanmasıyla dikkat çeker.
Sudan için vize gerekli mi?

Diplomatik pasaport dışındaki herkes için Sudan’a vize gerekmektedir, siyah pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz uygulanmaz.

Sudan vizesi ne kadar?

Sınırda vize uygulamasının bulunduğu sudan için vize almak isteyenleri tek bir harç ücreti ödemesi yoktur. Başvuru yapılacak olan tarih ve vize türüne göre farklılıklar yaşanır.

Sudan yeşil pasaporta vize istiyor mu?

Sudan tarafından Türk pasaportları için vize istenmektedir, bu durum yeşil pasaportlar için de geçerlidir.

Oyla! post