Suudi Arabistan Vize Başvurusu

Suudi Arabistan Vize Başvurusu

Özellikle kutsal toprakların olduğu bir ülke olan Suudi Arabistan, Müslümanların oldukça fazla ziyaret ettiği ülkeler arasında yer alır. Bu ülkeye gidebilmek için vize almanız gerekir. Suudi Arabistan vize başvuru formu – Visa Center ile ilgili tüm belgelerinizin eksiksiz olması gerekir. Başvuru formu için doldurulması gereken yerlerin kesinlikle doğru bir şekilde doldurulması gerekir.

Suudi Arabistan Vize Dilekçe Örneği

Belgede eksikliğin olması ya da bilgilerde yanlışlığın olması, vize başvurunuzun reddedilmesini neden olabilir. Bilgilerin doğru olması, vize başvurunuzu hızlandırır. Bu nedenle bilgilerinizi doldururken dikkatli olmanız gerekir. Kimlik bilgileriniz ve gidiş dönüş tarihleriniz gibi sorular size Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından sizlere sorulur.

Suudi Arabistan Vize Başvurusu

Suudi Arabistan Vize Başvurusu

Özellikle de dini açıdan son derece değerli olan Suudi Arabistan’a gitmek için ilk olarak pasaport çıkarmanız gerekir. Vize işlemlerinizi Büyük Elçilikten ya da Konsolosluktan yapabilirsiniz. Ancak öncelikle randevu almanız gerekir.

Suudi Arabistan vize başvurusu – Visa Center için gerekli olan belgeler, size yetkililer tarafından bildirilir. Gerekli belgeleri tamamlamak, vize başvurusu için son derece önemlidir. Bu bakımdan sizden talep edilen belgeleri, eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz gerekir.

Evrakların tam olarak hazırlanması, vize işlemlerinizin hızlanmasına etki eder. Eğer vize işlemleri ile uzun süre uğraşmak istemiyorsanız, gerekli olan evrakları doğru bir şekilde teslim etmeniz son derece büyük önem taşır.

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır: 2022 Vize Ücreti Ne Kadar?

Arap Yarımada’ sının en büyük ülkesi  Suudi Arabistan, yıl içinde önemli ölçüde bir turist hareketliliğine sahne olmaktadır. Bu giriş-çıkış hareketliliğinde hac vazifesi ve umre ziyaretleri de etkilidir. Başkenti Riyad olan ülkenin nüfusu 30 milyonu geçmiş bulunmaktadır.

Suudi Arabistan Vizesiz Girilir Mi?

Siyah cipli pasaport sahipleri dolayısıyla da diplomatik pasaport hamilleri, Suudi Arabistan ziyaretleri 90 günü aşmamak kaydıyla ülkede vizesiz serbest dolaşım hakkına sahiptir. Suudi Arabistan ziyaretleri için bordo pasaport sahiplerinin yanı sıra gri ve yeşil pasaport hamilleri de vize almak zorundadırlar.

Suudi Arabistan Vizesi Türleri Nelerdir?

Suudi Arabistan vize türleri Suudi Arabistan’ da yapılacak seyahat nedenine göre şu şekilde gruplandırılmıştır:

  • Suudi Arabistan turist vizesi,
  • Suudi Arabistan ticari vize, başvuruların onay alması için Dışışleri Bakanlığı onaylı davet mektubunun olması şarttır.
  • Suudi Arabistan ziyaretçi vizesi
  • Umre vizesi,  en çok 30 güne kadar alınabilmektedir.
  • Hac vizesi

Suudi Arabistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Suudi Arabistan konsolosluğu vize işlemlerini başvuru merkezleri aracılığı ile almaktadır. Dolayısıyla Suudi Arabistan vizesi başvurularının başvuru nedeni ve kişisel duruma uygun belgeler hazırlanarak ve Suudi Arabistan vize başvuru formu eksiksiz doldurularak konsolosluğun yetkilendirdiği resmi bir acenta aracılığı ile yapılması gerekmektedir.

Suudi Arabistan Umre ve Hac  vizesi, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ na yapılabileceği gibi Suudi Arabistan konsolosluğunun yetkilendirdiği resmi bir başvuru merkezi ya da seyahat acentesi aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir. Umre vizesi başvurularında başvuru sahibine ait pasaport, online olarak Suudi Arabistan’ a gönderilmelidir.

Suudi Arabistan Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Suudi Arabistan vizesi  başvurusu için başvuru evraklarının titizlikle ve doğru beyanla, konsolosluğun istediği nitelikte teslim edilmesi  gerekmektedir. Aksi taktirde Suudi Arabistan vize başvuru işlemleri olumsuz sonuçlanacaktır. Suudi Arabistan vizesi başvuru evrakları

  • Suudi Arabistan vize başvuru formu
  • Seyahat süresinin bitiminden itibaren en az 1 yıl daha geçerliliğe sahip bir pasaport,
  • Nüfus cüzdanı ya da kimlik fotokopisi
  • Vukuatlı (tam tekmil) nüfus kaydı örneği
  • İki adet biyometrik fotoğraf
Suudi Arabistan vizesi güncel evrak listesi için https://www.visacenter.com.tr/suudi-arabistan-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Suudi Arabistan Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?

Birleşik Arap Emirlikleri , Kuveyt, Bahreyn ve Umman vatandaşları Suudi Arabistan vizesinden muaf tutulmuştur.

Suudi Arabistan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Suudi Arabistan vizesi 2022 ücretleri hakkında konsolosluktan ya da yetkili başvuru

Suudi Arabistan vize veriyor mu?

Suudi Arabistan tarafından umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport için vize verilmektedir.

Arabistan vize ücreti ne kadar?

Suudi Arabistan vize ücreti 3 farklı kategoriye alan ayrılan vize türlerine göre değişmektedir. Başvuru yapılacak vize türüne göre belirlenen ücret aracı kurumlardan öğrenilir.

Suudi Arabistan vize başvuruları ne zaman başlayacak?

Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından vize başvuruları pazartesi ve perşembe günleri gerçekleştirilmektedir.

Oyla! post