Suudi Arabistan Vize Başvurusu

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır: 2021 Vize Ücreti Ne Kadar?

Arap Yarımada’ sının en büyük ülkesi  Suudi Arabistan, yıl içinde önemli ölçüde bir turist hareketliliğine sahne olmaktadır. Bu giriş-çıkış hareketliliğinde hac vazifesi ve umre ziyaretleri de etkilidir. Başkenti Riyad olan ülkenin nüfusu 30 milyonu geçmiş bulunmaktadır.

Suudi Arabistan Vizesiz Girilir Mi?

Siyah cipli pasaport sahipleri dolayısıyla da diplomatik pasaport hamilleri, Suudi Arabistan ziyaretleri 90 günü aşmamak kaydıyla ülkede vizesiz serbest dolaşım hakkına sahiptir. Suudi Arabistan ziyaretleri için bordo pasaport sahiplerinin yanı sıra gri ve yeşil pasaport hamilleri de vize almak zorundadırlar.

Suudi Arabistan Vizesi Türleri Nelerdir?

Suudi Arabistan vize türleri Suudi Arabistan’ da yapılacak seyahat nedenine göre şu şekilde gruplandırılmıştır:

  • Suudi Arabistan turist vizesi,
  • Suudi Arabistan ticari vize, başvuruların onay alması için Dışışleri Bakanlığı onaylı davet mektubunun olması şarttır.
  • Suudi Arabistan ziyaretçi vizesi
  • Umre vizesi,  en çok 30 güne kadar alınabilmektedir.
  • Hac vizesi

Suudi Arabistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Suudi Arabistan konsolosluğu vize işlemlerini başvuru merkezleri aracılığı ile almaktadır. Dolayısıyla Suudi Arabistan vizesi başvurularının başvuru nedeni ve kişisel duruma uygun belgeler hazırlanarak ve Suudi Arabistan vize başvuru formu eksiksiz doldurularak konsolosluğun yetkilendirdiği resmi bir acenta aracılığı ile yapılması gerekmektedir.

Suudi Arabistan Umre ve Hac  vizesi, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ na yapılabileceği gibi Suudi Arabistan konsolosluğunun yetkilendirdiği resmi bir başvuru merkezi ya da seyahat acentesi aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir. Umre vizesi başvurularında başvuru sahibine ait pasaport, online olarak Suudi Arabistan’ a gönderilmelidir.

Suudi Arabistan Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Suudi Arabistan vizesi  başvurusu için başvuru evraklarının titizlikle ve doğru beyanla, konsolosluğun istediği nitelikte teslim edilmesi  gerekmektedir. Aksi taktirde Suudi Arabistan vize başvuru işlemleri olumsuz sonuçlanacaktır. Suudi Arabistan vizesi başvuru evrakları

  • Suudi Arabistan vize başvuru formu
  • Seyahat süresinin bitiminden itibaren en az 1 yıl daha geçerliliğe sahip bir pasaport,
  • Nüfus cüzdanı ya da kimlik fotokopisi
  • Vukuatlı (tam tekmil) nüfus kaydı örneği
  • İki adet biyometrik fotoğraf

Suudi Arabistan Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?

Birleşik Arap Emirlikleri , Kuveyt, Bahreyn ve Umman vatandaşları Suudi Arabistan vizesinden muaf tutulmuştur.

Suudi Arabistan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Suudi Arabistan vizesi 2021 ücretleri hakkında konsolosluktan ya da yetkili başvuru