Kamboçya Vizesi Gerekli Evraklar

Kamboçya Vizesi Gerekli Evraklar

Kamboçya vizesi almak için toplamanız gereken bazı evraklar vardır. Bu evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gereklidir.

Kamerun Konsolosluğu

Eğer e-vize başvurusu ile vize alacaksanız, başvurunu formunu doldurduktan sonra vize ücretini ödemelisiniz. Bu işlemi yaptıktan 3 iş günü sonra vize başvurusu sonucu hakkında bilgi alacaksanız. E-posta adresinize gönderilen vizenin çıktısını alarak Kamboçya sınırından geçebileceksiniz.

Kapı vizesi almak isterseniz, başvuru formu ve giriş/çıkış kartını doldurmalısınız. Bu belgeler ile birlikte 2 adet biometrik fotoğraf da çektirmelisiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra vize ücretini ödemelisiniz. Ardından 5 dakika içerisine Kamboçya vizesi pasaportunuz işlenmiş olacaktır.

Kamboçya vize başvurusu için diplomatik temsilcilere gidecekseniz, Kamboçya Fahri Konsolosluğundan randevu almalısınız. Randevu aldıktan sonra gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Sonrasında vize ücreti ödenmeli ve başvuru tamamlanmalıdır. Başvuru sırasında eksik evrak benzeri sorunlar yaşamazsanız 1 hafta içerisinde sonuca ulaşabilirsiniz. Kamboçya Fahri Konsolosluğuna yapacağınız başvurularda hazırlamanız gereken evraklar aşağıdaki şekildedir.

 • Pasaport (Vize bitiş tarihinden sonra en az 6 geçerli ve 2 sayfası boş olmalıdır).
 • Pasaportun işlenen tüm sayfalarının, aynı zamanda 1,2,3 temdit ve son sayfalarının fotokopileri
 • Kamboçya vize başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Biometrik fotoğraf (2 adet 4×4 ölçülerinde)
 • Konaklama yeri rezervasyonu
 • Araba, Uçak vb. seyahat bilgileri ile ilgili rezervasyon
Kamboçya vize başvurusu nasıl yapılır? En detaylı bilgiye  visacenter.com.tr/kambocya-vize-basvurusu/ adresinden ulaşabilirsiniz.
Kamboçya Vizesi Gerekli Evraklar

Kamboçya Vizesi Gerekli Evraklar

Kamboçya Vize Ücreti

Kamboçya Asya ülkesi olduğu için birçok turistin ilgisini çeken bölgeler arasında yer almaktadır. Bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler öncelikle vize sahibi olmalıdır. Vize sahibi olmak için gerekli evrakları hazırlamalı, başvuru doldurmalı, randevu almalı ve vize ücreti ödemelisiniz.

Kamboçya vize ücreti çalıştığınız firmaya göre değişiklik gösterebilir. Fakat vize ücretlerin genel olarak diğer ülkelere göre daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde Kamboçya vizesi için ödemeniz gereken ücretler aşağıdaki şekildedir.

 • E-vize – 37 Dolar
 • Kapı Vizesi – 30 Dolar

Bu fiyatlar gördüğünüz gibi aldığınız vize türüne göre farklı olabilir. Aynı zamanda vize ücretlerinin kur değişimlerinden etkilendiğini de bilmelisiniz.

Kamboçya Vize Başvuru Formu

Kamboçya vize başvuru formu konsolosluk tarafından hazırlanan resmi bir belgedir. Vize başvurusu yapan kişinin seyahat amacı ve diğer seyahat detayları başvuru formu ile öğrenilir. Bu nedenle form içerisinde yer alan bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmesi şarttır. Forum yanlış veya eksik bilgilerle doldurulduğu takdirde vize reddi kararı alınabilir. Bu yüzden vize başvuru formu dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır.

Vize başvuru formunu doldurmak için ilk önce “PDF” formatını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Ardından PDF düzenle diyerek formu doldurmaya başlayabilirsiniz.

Kamboçya vize başvuru formunu dolduracağınız zaman dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır.

 • Vize başvuru formunu dolduracağınız zaman tüm kısımlar eksiksiz ve gerçeği yansıtacak bir şekilde olmalıdır. Başvuru formu reddedilmesi durumunda ödediğiniz vize ücreti herhangi bir şekilde iade edilmemektedir. Bu nedenle başvuru formunu titizlikle doldurmaya dikkat etmelisiniz.
 • Kamboçya vizesi başvuru sürecinde formun büyük harflerle, okunabilir bir biçimde doldurulması zorunludur.
 • Başvuru formunu Türk veya İngiliz dilinde doldurabilirsiniz.
 • Vize başvuru formunda sorulan sorulara vereceğiniz cevaplar diğer evraklar ile uyuşmalıdır. Aksi halde başvuru formu tutarsız gözlemlenebilir ve süreç olumsuz sonuçlanabilir.

Eğer vize başvuru formu doldurmak hakkında hiçbir bilgi sahibi değilseniz, uzman firmalardan ücretli destek alabilirsiniz.

Kamboçya vize doldurulmuş form örneği için  visacenter.com.tr/kambocya-vize-basvuru-formu/ bağlantısını ziyaret ediniz.

Kamboçya Vize Dilekçesi

Kamboçya`ya turist olarak seyahat etmeyi planlıyorsanız vize dilekçesi ile başvuru yapmalısınız. Bunun için İstanbul Fahri Konsolosluğu`na Kamboçya turistik vize talep dilekçesi ile başvuru yapmanız gereklidir. Vize dilekçesi başvurusunda dikkat etmeniz gereken hususlar ise aşağıdakilerdir.

 • Kamboçya seyahat tarihi
 • Kamboçya seyahat sebebi
 • Kamboçya seyahat masrafları hakkında bilgi
 • Kamboçya seyahat süresi boyunca işyerinden alınan antetli kâğıda alınmış izin dilekçesi (kaşeli ve imzalı)
 • Öğrenci ve ev hanımları için sponsor dilekçesi

Dilekçe hazırlandıktan sonra vize başvuru belgeleri ile desteklenmesi vizeyi almak için önemli prosedürdür.

Türkiye`den Kamboçya`ya ticari nedenler ile seyahat planlıyorsanız ticari vize almalısınız. Bu vize için Kamboçya ticari vize talep dilekçesi yazılmalıdır. Vize dilekçesinde yer verilmesi gereken bilgiler ise aşağıdaki şekildedir.

 • Kamboçya`ya yapılacak seyahatin tarihi yazılmalı
 • Kamboçya`ya neden seyahat planladığınız belirtilmeli
 • Kamboçya`ya seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı belirtilmeli
 • Firma bilgileri ile antetli kâğıt üzerine firma kaşesi ve yetkili imzası ile birlikte dilekçe hazırlamalı
 • Firmadaki pozisyonunuzu yazmalısınız

Belirtilen adımları izleyerek başarılı bir şekilde Kamboçya ticari vize dilekçesi oluşturabilirsiniz.

Kamboçya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kamboçya vizesi diğer vize türlerine göre çok daha hızlı hazırlanmaktadır. Kamboçya için vize başvurusunda bulunduğunuz zaman 3 gün sonra değerlendirme süreci sona ermektedir. Fakat bu süreç başvuru sırasında yaptığınız yanlış işlemler nedeniyle gecikebilir. Aynı zamanda yanlış bilgi veya diğer sebeplerden dolayı vize talebi reddedilebilir.

Kamboçya vizesi almak istiyorsanız tüm işlemlere en az 15 gün öncesinde başlamanız önerilir. Çünkü gerekli evrakların hazırlanması, vize başvuru formu ve randevu süresi gibi durumları da işin içine katacak olursak sürecin uzayabileceğini görebiliriz. Ayrıca resmi tatiller ve bayram günleri de Kamboçya vize talebinin geç sonuçlanmasına yol açabilir.

Vize alacağınız zaman bazı durumlarda kişiye özel daha fazla evrak istenebilir. Bu nedenle vizenin çıkması süreci de uzayabilir. Tüm bu olası aksaklıkların yaşanması sebebiyle Kamboçya`ya seyahat etmeyi planladığınızdan 2 hafta önce başvuru işlemlerini başlatmalısınız.

Kamboçya Vizesi Önemli Notlar 2023

Günaydoğu Asya’ nın yıl içinde önemli bir yabancı giriş çıkış bölgesi arasında yer alan Kamboçya Krallığı, 13 milyonu aşkın nüfusa sahiptir.

Kamboçya’ ya Vizesiz Girilir Mi?

Gri yani hizmet, yeşil yani hususi ve diplomatik (siyah) pasaporta sahip olan ülkemiz vatandaşları koşula bağlı olarak Kamboçya’ yı vizesiz ziyaret edebilmektedirler. Burada koşul ziyaret süresinin 180 günlük zaman dilimi içinde 90 günü aşmamasıdır.  Kamboçya’ yı ziyaret etmek isteyen umumi yani bordo pasaport sahiplerinin vize almaları şarttır.

Kamboçya Vizesi Türleri Nelerdir?

Kamboçya vizesi, seyahat nedenine göçe bazı türlere ayrılmaktadır:

 • Kamboçya turistik vize(En fazla 30 günlük verilir)
 • Kamboçya Express vize(Acil olarak vize başvuru sürecinin tamamlanmasını isteyen başvuru sahipleri bu vize türüne başvuru yapabilirler)
 • Kamboçya ticari vize

Kamboçya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde Kamboçya Fahri Başkonsolosluğu bulunmaktadır. Kamboçya’ ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurularını bu fahri başkonsolosluk aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Bunun yanında Kamboçya vize başvuru işlemlerinin online olarak gerçekleştirilebileceği de unutulmamalıdır.

Kamboçya’ ya gitmek için e-vize başvuruları kısa sürede sonuçlandırılmaktadır ve başvuru sonuçlarını başvuru sahipleri elektronik ortamdan almaktadırlar. Kamboçya kapı vizesi uygulaması olan bir ülkedir. Dileyen başvuru sahipleri, Kamboçya kapı vizesi için başvuru yapabilirler.

Kamboçya’ ya  Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?

Kamboçya, Malezya, Endonezya, Laos, Singapur, Vietnam ve Tayland vatandaşları için en fazla 30 güne kadar yapacakları Kamboçya ziyaretlerinde vize muafiyeti saplamaktadır.

Kamboçya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Kamboçya e-vize ücreti 37 Dolar iken kapı vizesi için ödenmesi gereken tutar 30 Dolardır. Kamboçya turistik vize toplam bedeli 120 Doları bulmaktadır.

Kamboçya Vizesi

Kamboçya vizesi almak isteyen kişilerin başvurunun kısa sürede sonuçlanmasını istemesi durumunda öğrenci olarak başvuruda bulunması çok daha doğru olacaktır. Kamboçya vizesi zorunluluğunun kaldırılması için resmi girişimlerde bulunulmaya devam edilmektedir.

Kamboçya’ya en ucuz nasıl gidilir; uçak biletlerinin öncesinden ayarlanması en azından uçak bileti masrafının daha makul bir seviyede karşılanmasını mümkün kılacaktır.

Vietnam vizesi almak için firmamız ile iletişim kurarak başvuru adımlarında süreci sorunsuz şekilde sürdürebilirsiniz.

Kamboçya uçakla kaç saat; 14 saatlik bir uçak yolculuğu sonrasında Kamboçya’ya erişim sağlanabilecektir. Uçak yolculuğu kapsamında özel bir organizasyona katılım için yolculuk yapacaksanız, vize talep adımlarını daha öncesinde gerçekleştirmelisiniz. Pandemi sebebi ile vize talep sürecinin yanıt bulması zorlaşabilmektedir.

Tayland vize alma adımlarında firmamızı görevli kılarsanız vize başvuru adımlarının tüm detaylarına dair anında bilgilendirileceksiniz.

Kamboçya uçak bileti satın alırken, vize işlemlerinizi turistik olarak tamamlıyorsanız bu verilerin nüshalarını da eklemeniz gerekecektir. Vize işlemleri bu şekilde daha sorunsuz şekilde yerine getirilecektir. Ayrıca ikamet edeceğiniz adresi belirtmek için de otel rezervasyon bilgilerini sunmanız gerekir.

Malezya vize istiyor mu; iriş işlemleri için vize almanız zorunluluktur. Dilerseniz kısa süreli dilerseniz uzun süreli vize talep adımlarından istifade etme hakkınız olacaktır.

Kamboçya Konsolosluğu artık pandemi koşulları sebebi ile sadece randevulu olarak çalışabilmektedir. Bu nedenle başvuru adımlarının öncesinde randevu oluşturmanız daha mantıklı olacaktır. Firmamızı yetkilendirirseniz, başvuru aşamasından vize onay sürecine kadar her noktada firmamız yanınızda olacaktır.

Kamboçya vizesi kaç gün?
Kamboçya vizesi alan kişiler 30 gün boyunca ülkede konaklamakta özgürdür.
Kamboçya vatandaşlığı nasıl alınır?
İlk önce 1.5 milyon Türk Lirası yatırılması, Kmerce öğrenilmesi, Kmer tarihini bilmek için eğitim almaları zorunludur. Vatandaşlık alan kişilerin vatandaşlık yemini adı verilen yemini de etmeleri gerekmektedir.
San Marino için vize gerekli mi?
Hayır, San Marino için vize gerekmemektedir.

 

Oyla! post