İngiltere Hakkında Bilgi

,
İngiltere Hakkında Bilgi

İngiltere hakkında bilgi sağlanırken öncelikli olarak adı, bayağı ve milletinin yaşayış tarzı ele alınmaktadır. Günümüzde kendine ait yönetim biçimi bulunan Birleşik Krallık içerisinde bir ülkedir. Hatta bu krallık içerisindeki en büyük ülkedir ve sadece yüz ölçümü olarak değil etki olarak da büyüktür.

Havana Küba

İngiltere Adı ve Bayrağı Nereden Geliyor?

İngiltere adı 5. Yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahiptir. İngiltere’nin asıl adı England’dır. 5. Yüzyılda adayı Cermen halkı istila etmiştir. Bu istila sonucunda adaya sahip olan halk Angluslar olarak anılmaktaydı. O zamandan itibaren Anglus diyarı olarak adaya Angleland denilmeye başlamıştır. Angleland kelimesi ise zamanla telaffuz edile edile England halini almıştır. Türkçede kullandığımız İngiltere ise Fransızcadan alınmış bir kelimedir.

Ingiltere nasıl bir ülke?

İngiltere gerek kültürel, gerekse coğrafi konumu ile oldukça gelişmiş bir ülkedir.

Ingiltere'nin ekonomik durumu nasıl?

İngiltere’nin ekonomik durumu ülke geneline bakılırsa fazlasıyla iyidir. İngiltere’de ekonomik açıdan kriz yaşanılmaz.

Ingiltere neyi ile meşhur?

İngiltere Oxford Üniversitesi ile meşhur bir ülkedir.

İngiltere hakkında bilgi bir diğeri ise bayrağıdır. İngiltere bayrağı birçok ülkeye göre karışık bir bayraktır. Bayrağın temel kökeni Birleşik Krallıktan gelmektedir. Aslında İngiltere bayrağı beyaz bayrak üzerine kırmızı Aziz George Haçı bulunan bir bayraktır. Ancak İngiltere Birleşik Krallığın yansıltıldığı yer olduğu için İngiltere, İskaçya ve İrlanda bayrağının birleşimi olan bayrak kullanılmaktadır.

İngiltere’nin Resmi Dili ve Yönetimi

İngiltere hakkında bilgi verilirken mutlaka dilinden bahsedilmelidir. İngiltere’de konuşulan resmi dil İngilizcedir. Ancak İngiltere’nin kendine ait İngilizce aksanı bulunmaktadır. Birleşik Krallık içerisinde bulunması nedeniyle de bazı bölgelerde Galce, İskoçça ve İrlandaca konuşulmaktadır.

İngiltere’nin yönetimi ise hala bir kraliçeye sahip olmaları nedeniyle monarşi olarak düşünülmektedir. Ancak kraliçe İngiltere içerisinde yönetici kişi değildir. Halk kendilerini yönetecek kişiyi kendileri seçer. Yani yönetim biçimi sanılanın aksine demokrasidir. Kraliçe sadece önemli durumlarda ülkeyi temsil eden bir semboldür.

İngiltere Nüfusu ve İngiltere Para Birimi

İngiltere nüfusu 2022 yılında yaklaşık 58 milyon olarak hesaplanmıştır. Ülke Birleşik Krallığa bağlıdır ve bu krallığın %85’ini oluşturmaktadır. Birleşik Krallığın nüfusu ise 68 milyon olarak hesaplanmıştır.

İngiltere’de yaşayan nüfusun %80’i şehirlerde %20’si ise köylerde yaşamaktadır. Bu nedenle şehirlerde beklenemeyecek bir kalabalık oluşmaktadır. Metrekare başına düşen insan sayısı 281’dir. Bu yoğunluğu nedeniyle dünyanın en büyük nüfus yoğunluğunun bulunduğu ülkeler içerisine girmektedir.

İngiltere’nin para birimi ise kendine aittir. Ülkede Euro ve dolar kullanılan alanların bulunmasının yanında resmi para birimi Sterlin’dir. Sterlin belirli bölgelerde Pound olarak anılmaktadır. Para birimine ve paranın büyüklüğüne göre verilen isimler değişiklik göstermektedir.

İngiltere Hakkında Bilgi

İngiltere Hakkında Bilgi

İngiltere’de Önemli Şehirler

İngiltere gerek doğal güzellikleriyle turizm için gerekse de siyasi olarak önemli şehirlere sahiptir. İngiltere hakkında bilgi şehirler hakkında en önemli şehir Londra’dır. Londra hem İngiltere hem de dünya için önemli bir şehirdir. Londra dışında Manchester da oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Bu şehirlerin dışında Birmingham, Liverpool, Newcatler, Leeds gibi şehirler bulunmaktadır. Turistik bir ziyaret yapmak istiyorsanız Londra, Liverpool, Oxford, Cambridge ve Manchester önem taşımaktadır. Bu şehirler dışında önemli başka şehirler de bulunmaktadır ancak en önemli şehirler bahsedilenlerdir.

Geleneksel İngiliz Mutfağı

Geleneksel İngiliz mutfağı bizim mutfağımızdan büyük ölçüde değişiktir. Kendine özgü çarpıcı bir mutfağı olmasa da İngiltere hakkında bilgi verilirken mutfağından bahsedilmelidir. İçerisinde birçok lezzetli tarif bulmak mümkündür.

İngiltere’de geleneksel olarak tercih edilen yemekler genellikle kızarmış balık ve patatestir. Bunun yanında jacket potatoes olarak andıkları kumpir de bulunmaktadır. Geleneksel ve sıklıkla tercih edilen yemeklerde bol bol patatesle karşılaşmak mümkündür. Bir diğer tercih edilen favori yemek ise Sunday roasttır. Bu yemek patates ve haşlanmış sebzelerde oluşmaktadır. İçerisinde ise genellikle tavuk ya da domuz eti bulunmaktadır.

İngiltere’nin Kültürel Zenginlikleri

İngiltere hakkında bilgi verilirken kültürel zenginlikleri de bulunmaktadır. Birleşik Krallığın tarihi Milattan Öncesi’ne kadar ulaşmaktadır. Bu nedenle UNESCO içerisinde Dünya Mirası Yerleri listesi içerisinde yaklaşık 30 adet kültürel zenginlik bulunmaktadır. Özellikle Buchingham Sarayı, Bath, Durham, Oxford, York gibi miras şehirleri İngiltere içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca ülke içerisinde çok önemli köklü üniversiteler bulunmaktadır.

İngiliz kültürü içerisinde de Stephen Hawking, C. Darwin, Sir Isaac Newton gibi önemli kişiler yetişmiştir. Bu bilim insanlarının yanında Shakespeare, Rolling Stones, Led Zeppelin, Mouse, Adele gibi birçok önemli isim de İngiltere içerisinde doğmuşlardır.

İngiltere Hakkında Bilgi Videosu;

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.