Norveç Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

Her ülkede olduğu gibi Norveç’te de yurt dışından gelecek turistler için vize şartı bulunuyor. Sadece turistik seyahatler için değil ticari, eğitim veya ziyaret gibi nedenlerle Norveç’e gidecek Türk vatandaşlarının da vize başvurusunda bulunması gerekiyor.

Nulla Osta İtalya Aile Birleşimi Belgesi

İkametinize en yakın konsolosluğa giderek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için Norveç vizesi için gerekli evrak listesi 2023 – Visa Center yazımızda yer alan belgeleri eksiksiz olarak hazırlayarak süreci başlatabilirsiniz.

Destek ve danışmanlık için merkezimizden yardım alabilir, güncel paylaşımlarımızla süreci yakından takip edebilirsiniz. Norveç vize başvurusu kaç günde sonuçlanır, işlem ücreti, bilmeniz gereken notlar ve daha fazlasına aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Norveç Vize Evrakları

Norveç vizesi almak adına öncelikle konsolosluklar tarafından istenen vize evraklarının hazırlanması gerekmektedir. Vize başvuru işlemleri bağlamında istenen Norveç vize evrakları şunlardır:

 • Vize Başvuru Formu,
 • Vize Talep Dilekçesi,
 • Pasaport,
 • 2 Adet Fotoğraf,
 • Kimlik ve Fotokopisi
 • Ekonomik Durumlara İlişkin Belgeler,
 • Nüfus Kayıt Belgesi,
 • Seyahat Sağlık Sigortası,
 • Gidiş – Geliş ve Konaklamaya Dair Bilgiler,
 • Mesleki Belgeler,
 • Vize Ücretinin Yatırıldığını Gösteren Dekont
 • Norveç’e Gidiş Maksadına İlişkin Diğer Belgeler.

Norveç’e yapılması düşünülen seyahatler bakımından vize, zorunlu bir şarttır. Vize almak üzere yapılan başvurularda istenen Norveç vize evraklarıyla ilgili detaylı bilgilendirmeler şöyledir:

 • Vize Başvuru Formu

Vize almak üzere başvuru yapan kişilerden vize başvuru formunu doldurmaları istenmektedir. Başvuru formunun eksiksiz bir şekilde, istenen tüm sorulara cevap verilecek şekilde doldurulması gerekmektedir. Formda belirtilen cevaplar hatasız ve doğru olmalıdır. Vize başvuru formu istenilen şekilde doldurulmasının ardından imzalanmalı ve dosyaya eklenmelidir.

 • Vize Talep Dilekçesi

Vize talep dilekçesi, adından da anlaşılabileceği üzere vizenin ne maksatla talep edildiğini gösteren belgedir. Kişi, vize talep dilekçesinde, Norveç’e gitmekteki maksadı ve buna ilişkin bilgilere yer vermelidir. Vize talep dilekçesi resmi dille yazılması gereken bir belgedir. İngilizce ve Norveççe yazılması mümkündür. Kişinin ne kadar süreyle vize talep ettiğini de belirtmesi gerekmektedir.

 • Pasaport

Pasaportlar kişilerin uluslar arası sahada kullandığı kimliğidir. Norveç vize evrakları arasında istenen pasaportun geçerlilik tarihi geçmemiş olmalıdır. Pasaportun, Norveç seyahatinden sonra en az 6 ay daha geçerlilik süresinin bulunması gerekmektedir. Umumi pasaport sahiplerinin geçerlilik süresinin, vize bitiminden itibaren 3 ay olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportta en az 2 sayfa boş alan bulunmalıdır.

 • 2 Adet Fotoğraf

Norveç vize evrakları arasında istenen fotoğraflar 2 adet olmalıdır. Önemle belirtmek gerekir ki fotoğrafların biyometrik özellikte olması gerekmektedir. Kişinin teslim ettiği fotoğraflar 6 ay içerisinde çekilmiş, güncel olmalıdır.

 • Kimlik ve Fotokopisi

Kimlik fotokopisinin yalnızca bir tarafının olması geçerli değildir. Kimliğin arka ve ön olarak her iki tarafının da fotokopisinin çekilmiş olması gerekmektedir.

 • Ekonomik Durumlara İlişkin Belgeler

Ekonomik durumlara ilişkin belgelerden kastedilen; kişinin banka hesapları hareketleridir. Bu belge ve bilgilere ilişkin son 3 aylık döküm, vize başvurusunda istenen belgelerdendir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

Norveç vize evrakları arasında seyahat sağlık sigortası da istenmektedir. Seyahat sağlık sigortasının acil ve beklenmedik sorunlarda kullanılması amaçlanmaktadır. Söz konusu seyahat sağlık sigortasının teminatının 30 bin Euro olması gerekmektedir.

 • Gidiş – Geliş ve Konaklamaya Dair Bilgiler

Gidiş geliş için alınan uçak biletleri, Norveç’te kalınacak olan otel rezervasyonları gibi bilgiler yer almaktadır.

 • Mesleki Belgeler

Kişiye ait mesleki belgeler, talep edilen vize türüne ve gidilmek istenen maksada göre farklılık arz etmektedir.

1.İşverenler: Oda kayıt belgesi, güncel vergi levhası, sicil gazetesi , imza sirküleri fotokopisi, bakiyeli banka ekstreleri

 1. Çalışanlar: İşe giriş belgesi, 6 aylık maaş dökümleri, sgk tescil ve hizmet dökümü, banka hesap cüzdanları
 2. Emekliler: emeklilik ispat belgesi, emekli maaş hesabı fökümleri

 4. Kamu: Görev yazısı belgeleri, maaş bodro dökümleri, seyahati finanse edecek bakiyeli banka ekstreleri

 • Vize Ücretinin Yatırıldığını Gösteren Dekont

Norveç vize ücreti, vize talep edilen başvuru süresinde yatırılması gereken bir tutardır. Dolayısıyla vize başvurusu için hazırlanan Norveç vize evrakları arasında vize ücretinin yatırılmış olduğunu gösteren dekontun da yer alması gerekmektedir.

 • Norveç’e Gidiş Maksadına İlişkin Diğer Belgeler’dir.

Norveç yolculuğu için vize almak adına öncelikle başvuru yapacak olan kişinin seyahat maksadını ve talep edeceği vize türünü belirlemesi gerekmektedir. Talep edilecek vize türünün belirlenmesinin ardından ona ilişkin istenen vize evraklarının hazırlanması gerekmektedir.

Aile – arkadaş ziyareti, ticari ya da turistik vize türleri kısa süreli vize türlerindendir. Bu vize türleri, vize alan kişiye Norveç ve Schengen bölgesinde en fazla 180 gün içerisinde 90 gün kalış izni vermektedir.

Belirtildiği üzere ilk belirlenmesi gereken şey talep edilecek vize türünün belirlenmesidir. Bunun ardından o vize türüne ilişkin Norveç vize evrakları, kişisel durum göz önüne alınarak toplanmalıdır. Şöyle ki, bir emekli ile bir öğrencinin hazırlaması gereken evraklar aynı değildir.

Dolayısıyla işçilerin, öğrencilerin, emeklilerin, iş adamlarının, devlet memurlarının hazırlaması ya da eklemesi gereken evraklar farklılık arz etmektedir.

 

Norveç Vize Ücreti

Norveç vize ücretleri, vize başvurusu ve diğer işlemlere ilişkin olarak konsolosluk ve elçilik gibi dış temsilcilikler adına alınmaktadır. Konsolosluk harcı ve dış sağlayıcı ücreti ile beraber Norveç vize ücreti 2023 yılında şöyledir:

 • Ticari Vize: 105 Euro
 • Turistik Vize: 105 Euro
 • Transit Vize: 105 Euro
 • Aile – Arkadaş Ziyareti Vizesi: 105 Euro
 • Eğitim – Araştırma Vizesi: 105 Euro
 • Kültürel – Sportif – Konferans Vizesi: 105 Euro
 • Sağlık Sebebiyle Vize: 105 Euro
 • Resmi Ziyaret Vizesi: 105 Euro
 • 6 – 12 Yaş Arası İçin: 25 Euro’dur.

Belirtmek gerekir ki vize ücretleri zaman içerisinde güncellenerek farklılaşmaktadır. Dolayısıyla kişilerin vize başvurusu öncesinde güncel Norveç vize ücretini öğrenmelerinde yarar vardır. Vize ücretleri; vize türüne ve süresine, seyahat amacına ve vize talep eden kişinin niteliğine göre farklılık göstermektedir.

Vize ücretlerinde farklılık yaratan diğer etmenler arasında yaş gruplarını ve ülke vatandaşlarını saymak mümkündür. Dolayısıyla farklı yaş grubundaki ya da farklı ülke vatandaşlarının değişik vize ücreti ödemesi görülebilmektedir. Vize ücreti, vize başvurusunda yatırılmaktadır. Bu anlamda, Norveç vize ücretinin yatırılmış olduğunu gösteren dekontun / belgenin de başvuru evrakları arasında bulunması gerekmektedir.

Norveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç vizesi kaç günde çıkar sorusu hemen her vize başvurusu yapan kişinin sorduğu bir sorudur. Norveç vize başvurusu, ortalama itibariyle 10 günlük bir sürede sonuçlanmaktadır. Norveç vize evrakları arasında eksiklik olması ya da farklı bir sorun çıkması durumunda sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Norveç vize başvurusunun sonuçlanma süresi, talep edilen vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Her iki ülke bağlamında resmi tatillerin olması durumunda ise vizenin sonuçlanması 40 günü bulabilmektedir. Bu sebeple, genel olarak planlanılan Norveç seyahatinden 40 – 45 gün öncesinde vize başvurusunun yapılması faydalı olacaktır.

Norveç’e düzenlemeyi planlanan bir seyahat için farklı unsurların yanı sıra bir de vizeye ihtiyaç duyulmaktadır. Norveç vizesi edinmek adına talep edilen vize türüne de bağlı olarak iki yere başvuru yapmak mümkündür. Norveç’e yapılması planlanan kısa süreli yolculuklarda, işlemlerin vize merkezleri aracılığıyla yapılması mümkündür. Ancak uzun süreli seyahatler ve farklı vize türleri için çoğunlukla doğrudan konsolosluklar ile irtibata geçilmenin tercih edildiği görülmektedir.

Vize başvurusu yapmak adına ilk olarak randevu almak gerekmektedir. Randevuda; kişinin Norveç’e neden gitmek istediği gibi hususlara ilişkin sorular cevaplanmaktadır. Ardından kişinin almak istediği vize türüne göre hazırlaması istenen evraklar belirtilmektedir.

Norveç vize evraklarının eksiksiz bir şekilde toplanması gerekmektedir. Evraklarda eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda vize başvuru süreci uzayacak veyahut olumsuz sonuçlanacaktır.

Norveç Vizesi Önemli Notlar 2023

Norveç vize başvurusunda bulunacak olan kişilere kaliteli hizmet ve destek sunan vize başvuru merkezleri, kişilerin müracaat süresini oldukça profesyonel bir şekilde ele alarak kişinin ihtiyacı olan Norveç vizesini alması adına prosedürlerin engeline takılmadan, hızlı ve kolay bir şekilde alması adına destek ve hizmet sağlamaktadır. Bunun yanı sıra konsolosluk ve büyükelçilik taraflarınca aracı konumda olan tek yetkili kurumlar vize başvuru merkezleri ve beraberinde de vize başvuru firmaları yer almaktadır.

Norveç Vizesi

Norveç vizesi, Norveç sınırları içerisine seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken bir onay belgesidir. Bu vize onay belgesi ise, kişinin mevcut pasaportunun içerisine konsolosluklar ya da büyükelçilikler tarafından basılmaktadır. Bunun doğrultusunda da Norveç vizesinin onay ve karar süreci sadece yetkili resmi bir makam olan büyükelçilik ya da konsolosluğa aittir.

Aracı konumda kişiye vize başvurusu için destek ve hizmet sağlayan vize başvuru merkezleri veyahut vize başvuru firmaları, kişinin vize onayı alması adına herhangi bir karar yetkisine tabi tutulmamaktadır. Bu nedenle vize başvuru merkezlerinin ya da vize başvuru firmalarının karar ya da karara müdahale yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Norveç Vizesi Ekşi

Türkiye’ye ait bir sosyal platform olan ekşi sözlük içerisinde pek çok konu başlıkları ve yorumlar bulunmaktadır. Bu nedenle, Norveç için vize alacak olan kişinin aklında da birtakım soruların olmasından dolayı ekşi sözlük içerisinde Norveç vizesi ile alakalı pek çok başlığa ve yorumlara erişim sağlayabilmektedir. Norveç vizesi ekşi yorumlarına göre, Norveç vizesi adına başvuruda bulunacak olan kişiler turistik Norveç vizesi alarak, turistik seyahat gerçekleştirmek mümkündür.

Bunun yanı sıra yorumlara bakılır ise, başvuruda bulunacak olan başvuru sahibi seyahat nedenine ve seyahat tarihi aralıklarına göre Norveç vizesi adına müracaatta bulunması gerekiyor. Eksiksiz ve talep edilen tüm başvuru koşulları yerine getirildiği takdirde işlem süresi içerisinde bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç’e seyahat etmek isteyen tüm kişilerin aklında olan en önemli soru ’Norveç vizesi nasıl alınır? ’dır. Norveç vizesine müracaat etmek isteyen başvuru sahipleri, Bordo bir pasaport rengine sahip ise Norveç seyahati için Norveç vizesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Polonya ülkesi de bir AB üyesi ve beraberinde de Schengen prosedürüne dahil olması nedeni ile, verilen vizenin de uygunluk açısından onaylanmasının akabinde başvuruda bulunacak olan kişinin seyahati Norveç sınırları içerisinde başlamak üzere bir diğer Schengen alanına üye olan devletlere/ülkelere de seyahat edebilme hakkına sahiptir.

Norveç Vize Başvurusu

Norveç vize başvurusu, başvuruda bulunacak olan kişinin seyahat amacına ve seyahat tarihlerine göre hazırlaması gereken evraklar ile yapılmaktadır. Başvuruda bulunacak olan kişi, güncel evrak listesine ulaşarak evraklarını bir dosya haline getirmesi talep edilmektedir. Ardından konsolosluk adına randevu talep ederek başvuru dosyası ile yetkili merkeze gitmesi gerekmektedir.

Norveç Vize Mülakatı

Norveç vize mülakatı, biyometrik bilgilerin teyidi ya da mülakat amacı ile başvuru sahipleri konsolosluğa çağırılmaktadır.

Norveç Vizesi Başvuru

Norveç vizesi başvurusu, talep edilen gerekli evrakların hazırlanmasının akabinde oldukça kolay yapılmaktadır. Başvuru sahibi seyahatine göre evrakları hazırlayarak randevu gününde merkeze gelmesi yeterli olacaktır.

Norveç Vizesi Almak

Norveç vizesi almak, Norveç’e belirli bir neden ve tarihte seyahat edilmesi amacı ile alınması gereken bir onay vizesidir.

Norveç Vizesi hakkında gerekli bütün bilgilendirme için https://www.visacenter.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.
Norveç Vize Ücreti

Schengen vizesine sahip olan vatandaşlar Norveç seyahatlerini hayata geçirebilir. Bunun yanı sıra ülkeye dair vize evraklarını toplayarak başvurulara geçilebilir. Belgelerin ardından Norveç vize ücreti olarak 105 Euro üzerinde durulması istenir.

Norveç vize ücreti 2023 yılına dair turistik ve de transit seyahatler adına aynı tutulmuştur. Şöyle ki 105 Euro olan tutarın aile ziyaretleri ya da ticari seyahatler adına da tahsis edilmesi istenir. Ödemenin banka üzerinden yapılması üzerine makbuz temin edilir ve başvurularda paylaşılır.

Turistik seyahatlere dair Norveç turist vizesi kriterleri ele alınmalıdır. Şöyle ki 105 Euro olan ödemeden ziyade öncesinde kimlik belgelerinin hazırlanması istenir. Aynı zamanda vatandaşların seyahati destekleyen konaklama ile gidiş – dönüş rezervasyonlarını paylaşmaları talep edilir.

Norveç’e vize almak kolay mı sorgulayanlara dair muafiyet anlaşmaları da belirtilir. Şöyle ki Umuma Mahsus Pasaport için belge şartı öne sürülür. Ancak söz konusu yeşil, siyah ve gri pasaportlar olduğu zaman 90 gün kalma süresine göre muafiyet anlaşmalarının üzerinde durulur.

Schengen bünyesinde de seyahat edilen ülkeye vize almakta zorlanmazsınız. Norveç’e turist vizesi zor mu sorgulayanlara dair danışmanlık hizmetleri de devreye girer ve işlemler hızlanır.

Tüm belgelerini toplayan T.C. vatandaşlarının Norveç Konsolosluğu randevularına geçmeleri istenir. Randevu alınan gün içerisinde her bir evrak ibraz edilir. Ardından 105 Euro olan harç ödemesi talep edilir ve bu şekilde vize taleplerine yanıt verilir.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Norveç’e turistik ya da aile ziyareti gibi konularda seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşlarının vize kriterlerine uyması gerekir. Bu anlamda Norveç vizesi için gerekli evraklar sıralanmış ve harç ödemesi 105 Euro olacak şekilde netlik kazanmıştır.

Norveç vizesi için gerekli evraklar olarak hem yeni hem de eski pasaportlar talep edilir. Başvuru formu ile taahhütnameye de ihtiyaç duyulur. Şahsi dilekçe hazırlanır ve kimlik belgeleri eklenir. Aynı zamanda 2 adet fotoğrafın da vize dosyası içerisine eklenmesi istenir.

İsteyenler Schengen vizesi talebinde de bulunabilir ve bu şekilde ülkeye seyahat edebilir. Benzer evrakların toplanması üzerine vize başvuruları alınır. Schengen ülkelerinden dilediğinize vizeniz ile birlikte giriş yapmanıza izin verilir.

Norveç vizesi nasıl alınır sorgulayanların önceliği ilgili evrakları toplamak ve konsolosluk randevu sistemine dahil olmak olmalıdır. Bunun yanı sıra harç ile başvuru ödemesinin gerçekleşmesi üzerine başvuruların incelenmesi birkaç iş gününü bulacaktır.

Konsolosluk bünyesinde randevular sadece hafta içi verilir. Norveç Konsolosluğu randevularına karşı turistik, ticari seyahat ya da oturum izni için başvurular iletilir. Geriye birkaç iş gününe kadar sonucun açıklanması kalır.

Umuma mahsus pasaporta sahip olanlar Norveç vizesi adına taleplerini iletmeli ve 90 günü aşmayan konaklama süresini ele almalıdır. Ardından Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportlarına dair muafiyet açıklamasına yer verilir. Tekrardan 90 gün kalma süresine bağlı olarak vizeden muaf oldukları belirtilir.

Norveç vize ücreti ne kadar?
Her sene değişimler olabilmekle beraber güncel fiyat 105 € olarak belirlenmiştir.
Norveç vizesi almak zor mu?
Vize evraklarının eksiksiz ve hatasız olması dâhilinde bu süreç olumlu yanıtlanabilmektedir.
Norveç vize veriyor mu?
Evet, Norveç ülkesine girmek isteyen bordo renkli pasaportu olan kişilerden vize istemektedir.
Oyla! post