Schengen Vize Ücretleri 2023 Ne Kadar?

Schengen Vize Ücretleri 2022 Ne Kadar?

Yurt dışına çıkacak olan Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine yapacakları seyahat için başvuruda bulunmaları gereken vize türü Schengen vizesidir.

Pasaport Harç Ücretleri

Avrupa ülkelerinin birçoğunu kapsayan bu vize türü, 180 günü aşmamak kaydı ile 90 gün boyunca ülkeler arası seyahat yapılmasına olanak tanır.

Schengen vize ücretleri 2023 ne kadar? – Visa Center web sitesinden öğrenilebilir. 2023 yılı için Schengen vizesi adına istenen ücret, vize başvurusu esnasında ödenmelidir.

Vize ne kadar 2023?
Vize ücretleri her sene değişebilmekle beraber kişilerin gidecek olduğu ülkeye, vizenin süresine göre değişmektedir.
Almanya vize ücreti 2023 ne kadar?
Almanya vizesi almak isteyen kişilerin turistik amaçla ülkeye gidiyorlarsa 83 Euro ödemesi gerekmektedir.
Almanya vize işlemleri ne kadar tutar?
Almanya vize işlemleri yaklaşık olarak 80€ civarında oynayabilmektedir.

Schengen vizesine yapacağınız başvuru esnasında yanınızda bulundurmanız gereken evraklara ve vize ücretine erişim sağlayabilirsiniz.

Avrupa ülkelerine seyahat edebilme ve ülkeler arası geçiş yapabilme imkanı sağlayan Schengen vizesi, en çok tercih edilen vize türlerinden biridir.

Schengen Vizesine Başvuru Bedelleri

Schengen vizesine başvuracak kişilerin başvuru ücreti ve diğer ek ödemeler için birtakım masraflar yapması gerekecektir.

Schengen Vizesi İçin Ödenecek Ücretler

Schengen ülkeleri olarak adlandırılan bölgeye giriş yapabilmek için yapılacak başvurularda ödenmesi gereken ücretler belirlenmiştir. Bazı sınıfların ücret ödemeden başvuru yapabilmesine de imkan sağlanmıştır.

Schengen vizesi için belirlenen ücret bedelleri şu şekildedir:

Çocuklar İçin:

 • 6 yaşından küçük çocuklar için ücret alınmaz.
 • 6-12 yaş arasındaki çocuklar için 40 Avro ya da 44,24 Dolar ödenir.

Yetişkinler için:

 • Yetişkin kişiler 90 Avro ya da 99.54 Dolar ödeme yapar.
 • Diplomatik pasaportla giriş yapacak kişilerden ücret alınmaz
 • Avrupa Birliği ya da Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi ülke vatandaşlarından ücret alınmaz.
 • Eğitim amacıyla gelen öğrencilerden ve eğitmenlerinden ücret alınmaz.
 • Bilimsel bir çalışma için gelen bilim adamları ve bir çalışmaya katılacak uzmanlardan ücret alınmaz.
 • Kar amacı gütmeyen bilim, sanat, spor faaliyetleri için gelen 25 yaş altındaki kişilerden ücret alınmaz.
 • Rusya, Kosova, Ukrayna, Gürcistan vatandaşları 35 Avro ya da 38.90 Dolar ödeme yapar.

Schengen Vizesinden Muaf Olanlar

Yapılan uluslararası anlaşmalar ve sağlanan ayrıcalıklar nedeniyle aşağıdaki durumlarda Schengen vize ücretlerinde indirim ya da muafiyet söz konusu olabilir.

 • İnsani yardım ya da büyük kazalara yardım için gidenler
 • Hizmet pasaportu ya da diplomatik pasaport sahibi olanlar
 • Hizmet pasaportuna sahip diplomatlar
 • Avrupa Parlamentosu tarafından alınmış olan 2005/761/EC sayılı kararda belirlenen ülke vatandaşlarından bilimsel araştırma yapmak üzere giriş yapacak kişiler

Bunların dışında da bazı muafiyetler olabilir. Bulunulan ülkedeki büyükelçilik ve konsolosluklardan bu konuda ayrıntılı bilgi alınabilir.

Schengen Vize Ücretleri Ne Kadar?

Schengen Vize Ücreti Ödeme Yöntemleri

Schengen vizesi başvuru ücretleri ve ek ücretler Büyükelçilik ya da konsolosluklarda ödenebilir. Ödemeler genellikle nakit olarak yapılır. Kredi kartı, kıymetli evrak ya da kıymetli madenlerle ödeme kabul edilmez. Büyükelçilik tarafından kabul edilmesi şartıyla Dolar ve Avro yerine bulunulan ülkenin para birimi ile ödeme yapılabilir. Bu durumda ödeme yapılan gündeki döviz kuru esas alınır.

Schengen Vizesi Talebinin Reddi

Vize başvurusunun yapılması, başvuru ücretinin ödenmiş olması vizenin verilmesi için yeterli değildir. Schengen Vizesi talebine olumlu cevap verilmeyebilir. Bu durumda başvuru ücreti iade edilmez. Başvuran kişinin başvurudan vazgeçmesi halinde de geri ödeme yapılmaz. İkinci bir başvuru yapılacağı durumlarda ücretler de ikinci kez ödenecektir.

Başvuru işlemleri bir aracı kurumla yapılırsa bu kuruma da ödeme yapılması gerekecektir. Başvurunun kabulü halinde pasaportun bir kurye tarafından getirilmesi tercih edilirse bu hizmet de ücrete tabi olacaktır.

202^2 İtalya Vize Ücreti Nedir?

İtalya vize ücreti 60 €uro’dur. Ancak 03.03.2023 yılında İtalya Konsolosluğu tarafından bu ücrete zam gelerek 110€uro’ya çıkarıldı. Vize başvurusu sırasında ücretin ödenmesi gerekmektedir. Seyahat amacınıza uygun yapacağınız vize başvurusunda ekstra ücret talep edilebilir. Konsolosluklar ve vize merkezleri verdiği hizmet karşılığında az tutarda ücret ekleyebilir. Ülkeye seyahat etmek istiyorsanız vize başvuru ücretini ödemeniz şarttır.

2023 İspanya Vize Ücreti Nedir?

İspanya’ya hangi amaçla seyahat ederseniz edin 80 €uro vize ücretini ödemek zorundasınız. Turistik vize, transit vize, aile ve arkadaş vizesi, öğrenci vizesi, kültürel vize, şoför vizesi ve süreli eğitim vizesi için başvuru yapacak kişiler 80 € ödemektedir. Aynı zamanda İspanya Hükümeti vize başvurusunu vize merkezinde yapacak kişilerin ekstra 30 €uro ödemesi gerekmektedir. Hizmet bedeli ücreti de 40 €uro’dur. İspanya’ya seyahat etmek istiyorsanız vize başvuru ücretini ödemeniz şarttır.

İngiltere Vize Ücreti Nedir?

İngiltere vize başvuruları 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak değişmektedir. Dolayısı ile 6 aylık vize ücreti 128 $ Dolar, 2 yıllık vize ücreti 492 $ Dolar, 5 yıllık vize ücreti 895 $ Dolar ve 10 yıllık vize ücreti 1098 $ Dolar’dır. İngiltere de ne kadar kalacağınıza bağlı olarak vize başvurusu yapmalısınız. Bu durumda kalış süresine göre İngiltere vize başvuru ücretinde değişkenlik söz konusudur. Seyahat amacınıza uygun yapacağınız vize başvurusunda ücret değişkenlik göstermektedir. İngiltere’ye seyahat etmek istiyorsanız vize başvurunuzu Konsolosluğa veya vize merkezine yapabilirsiniz.

Schengen Vize Ücreti Nedir?

Schengen vizesi için başvuru yapacak kişiler 80 €uro ödemelidir. 2 Şubat 2023 tarihinde yapılan ücret artışı ile Schengen vize ücreti 60 €uro’dan 80 €uro’ya yükselmiştir. Schengen bölgesine seyahat edecek kişiler vize türüne başvuru yapmalıdır. Aynı zamanda Schengen vize koşullarını sağlamanız gerekmektedir. Vize başvurusunda sizden istenilen belgeleri eksiksiz sunmalısınız. Özellikle seyahat amacınızı destekleyen evraklarınızı özenli hazırlayarak zamanında teslim etmelisiniz.

BLS İspanya Vize Ücreti Nedir?

BLS İspanya vizesine başvuru yapacak kişiler 97 USD ödemelidir. Ancak bazı ülke vatandaşları 43 USD ödemelidir. Bu ülke vatandaşları; Federation, Serbia, Montenegro, Ukraine, Albania, Bosnia, Armenia, Azerbaijan, Cape Verde Islands, Georgia, Moldova, Russian, ve Macedonia ülke vatandaşları 43 USD ödemektedir. Aynı zamanda BLS ile İspanya vizesine başvuru yapan 6-12 yaş arası çocuklar için 49 USD vize ücreti alınmaktadır.

Almanya Vize Ücreti Nedir?

Almanya Schengen vize ücreti toplamda 140 €uro’dur. 2 Şubat 2023 de uygulanacak vize başvurusunda zam uygulanacaktır. Bu tarihten önce vize başvurunuzu gerçekleştirmenizi önermekteyiz. Şu an için Almanya vize ücreti 115 €uro’dur. Aynı zamanda 0-12 yaş arası çocuklar için 35 €uro vize ücreti alınmaktadır. Vize merkezi ya da konsolosluk ile alacağınız hizmet bedeli de ekstra 30 €uro’dur. Almanya vizesi için başvuru yapacaksınız vize ücretinizi ödemeniz şarttır.

Amerika Vize Ücreti Nedir?

Amerika’ya seyahat edebilmek için Amerika vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için vize işlem ücreti olan 160 ile 265 $ Dolar arasında olan hizmet bedelini ödemeniz gerekmektedir. En düşük Amerika vize türü Akademik Öğrenci vizesi, Ziyaretçi vizesi, Değişim Programı vizeleri, Basın Mensubu ya da Gazeteci vizesi yer almaktadır. Bu vize türleri için 160 $Dolar ödemeniz gerekmektedir. En pahalı olan Amerika vize türü ise Amerika vatandaşının nişanlısı ya da eşi olan kişilerin başvuru yapacağı vize türüdür. Bu kişiler 265 $ Dolar vize ücreti ödemelidir.

Fransa Vize Ücreti Nedir?

3 Şubat 2023 tarihinde Fransa Konsolosluğu ile yapılan vize işlemlerine zam gelecektir. Dolayısı ile 2023 yılında Fransa vizesi 60 €uro’dan 80 €uro’ya çıkarılmıştı. Aynı zamanda Schengen vize işlem merkezleri ödemesi zorunlu olarak toplam da 110 €uro ücret talep etmektedir. Fransa’ya seyahat etmek istiyorsanız seyahat amacınıza uygun vize türüne başvurunuzu gerçekleştirerek vize ücretinizi ödemelisiniz. Bu sebeple şu an da ödenmesi gereken vize ücreti 110 €uro’dur. 0-6 yaş arası çocuklar için 26 €uro, 6-12 yaş arası çocuklar için 66 €uro talep edilmektedir.

Schengen Vize Ücreti 2023
Almanya, İtalya, Fransa, İspanya gibi çok sayıdaki ülkeye seyahat etmeyi mümkün hale getiren vize türü Schengen vizesidir. Başvurularınızı, gideceğiniz ülkenin konsolosluğu veya büyükelçiliği üzerinden yapabilirsiniz.
Schengen Turistik Vize Harç Bedeli
Schengen vizesinin alınması için 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl olarak belirlenen vize sürelerine göre ücret ödenmesi gerekmektedir. 3 aylık Schengen vizesinin güncel fiyatı 80 Euro olarak belirlenmiştir.
Schengen Turistik Vize Başvuru Merkezi Ücreti
Turistik vize almak amacıyla vize başvuru merkezinden danışmanlık hizmeti almak istediğiniz takdirde, 30 Euro ücret ödemeniz gerekmektedir.
Schengen Ticari Vize Harç Bedeli
Ticari amaçla Schengen vizesi alınması için, 80 Euro tutarında ücret ödenmesi gerekiyor. Almanya, İtalya, Fransa, Norveç gibi ülkelerden hangilerine gideceğinizi, transit veya vize süresi boyunca ikamet edileceğini belirtmeniz gerekmektedir.
Schengen Ticari Vize Başvuru Merkezi Ücreti
Schengen ticari vizesinin alınması için danışmanlık, evrak toplama ve başvuru işlemlerine yönelik ücret 30 Euro olarak belirlenmiştir. Başvurunuzu yapacağınız kuruma bağlı olarak, ticari vizeye yönelik başvuru ücreti değişmektedir.
Schengen Aile-Arkadaş Ziyareti Harç Bedeli
80 Euro, Schengen vizesinin aile ve arkadaş ziyaretlerine yönelik belirlenmiş olan ücretidir. Eğer bir kurumdan belge toplanması ve başvuru amacıyla destek aldıysanız, bu başvuru işlemleri için vize merkezine 20 ila 50 Euro arasında ücret ödemeniz gerekmektedir.
Schengen Aile-Arkadaş Ziyareti Başvuru Merkezi Ücreti
Başvuru merkezi tarafından ailenizi ve arkadaşlarınızın bulunduğu ülkelere seyahatiniz için 30 Euro başvuru desteğine dair ücret belirlenmiştir.
Schengen Transit Vize Harç Bedeli
Transit geçişlerin Schengen ülkeleri üzerinden gerçekleştirilmesi için 80 Euro transit vize ücreti ödenmesi gerekmektedir.
Schengen Transit Vize Başvuru Merkezi
Avrupa Birliği ülkelerine yapılacak olan seyahatlerde ihtiyaç duyulan Schengen vizesine başvurularınızı danışmanlık kuruluşları aracılığıyla yapabilirsiniz. Transit vize almanız için yardımcı olan başvuru merkezi, 30 Euro tutarındaki transit vize başvuru ücreti talep edecektir.
Schengen Vize Ücreti

Schengen vizesi fiyat 2023 yılı itibariyle 80 Euro olmasından dolayı, bu tip bir izni almak isteyen kişilerin parayı ödemesi ilk kural olarak karşımıza çıkmaktadır. Para ödemesi olmadan vize almak söz konusu değildir.

Schengen vizesi ücreti 2023 senesinde 80 Euro olmuştur. Ödeme yöntemlerine baktığımız vakit bunun banka havalesi olduğunu hemen ifade etmek lazım. Havale haricinde başka bir sistem yoktur. Aynı zamanda kredi kartının geçmediği önemli bir ayrıntıdır.

Schengen vize ücreti 2023 içerisinde bulunduğumuz şu dönem içerisinde 80 Euro şeklinde ifade edilmiş olmasından dolayı bunun bir an önce, havale üzerinden ödenmesi gerekmektedir. Dekontun hiçbir zaman atılmaması esastır. Çünkü bu, vize başvuru dosyaları içinde yer almak zorundadır.

Schengen vizesi almak için konsolosluk başvurularını hiçbir şekilde zaman kaybetmeden yapmak lazım. Bunun yanı sıra aracı işletmeler de başvuruları kabul etmektedir. Evrakların toplanması ve sunulması gerekmektedir. Pasaportun en az 3 aylık bir geçerliliği olmalıdır. Seyahat bilgilerine ek olarak sizden otel rezervasyon, banka döküm özeti, meslek bilgileri, form, dilekçe, 2 tane biyometrik fotoğraf da talep edilir.

Schengen vizesi ücreti 80 Euro olmasından dolayı, yapılacak başvuru işlemlerinde ilk etapta bunun sorunsuz bir biçimde ödenmesi gerekmektedir. Ardından belge toplama aşamasına geçilmesi şarttır.

Schengen vize ücreti 2020 yılında 80 Euro olmasına rağmen bunun Türk Lirası üzerinden de sorunsuz bir biçimde ödenmesi mümkündür.

Almanya vize ücreti ödenmesi gerekli olan bir meblağ şeklinde karşımıza çıkar ve 80 Euro üzerinden bunun yapılması önemli bir detaydır.

Schengen vize başvurusu konsolosluk ve bu resmi kurumun her anlamda yetkilendirmiş olduğu aracı acenteler üzerinden çok basittir.

Schengen Vize Ücretleri 2023 Ne Kadar Videosu;

 

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.