Lüksemburg Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Lüksemburg Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2022

Lüksemburg vize başvuruları için hazırlanması gereken bir takım evraklar bulunmaktadır.

Letonya Vize Başvuru İşlemleri

Lüksemburg vize evrakları şunlardır:

 • Pasaport,
 • 2 Adet Fotoğraf,
 • Lüksemburg Vize Başvuru Formu,
 • Vize Talep Dilekçesi,
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
 • Kimlik Fotokopisi,
 • Seyahat Sağlık Sigortası.

Yukarıda sayılan Lüksemburg vize evrakları, standart nitelikte evraklardır. Her vize türü ve her kişi için hazırlanması istenmektedir. Bu belgeler dışında, kişinin talep ettiği vize türüne ve kişinin mesleki özelliklerine ( işveren, emekli, öğrenci ) göre çeşitli evraklara da ihtiyaç duyulmaktadır.

Çalışan bir kişinin Lüksemburg vize evraklarından hangilerini hazırlaması gerektiği ayrıntılı açıklamalar ile birlikte şöyledir:

Luksemburg Vizesi Icin Gerekli Evrak Listesi
 • Pasaport

Pasaport kişinin bir nevi uluslar arası kimliğidir. Dolayısıyla vize muafiyeti getirilen bölgelerde dahi pasaport olmadan seyahat etmek mümkün değildir. Bu manada vize başvurusu yapan kişinin pasaportu, Lüksemburg vize evrakları arasında bulunmalıdır.

Pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Geçerlilik süresi bağlamında ise pasaportun, Lüksemburg seyahatinin bitiminden itibaren 3 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Bununla birlikte, vizenin onaylanması durumunda pasaporta işlenebilmesi için en az iki sayfalık bir boş alan bulunmalıdır.

Lüksemburg Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Ek olarak pasaportun aşırı yıpranmış, sayfaları yırtılmış olması da vize başvurusunu ve ileriki süreci olumsuz etkileyebilecektir. Dolayısıyla bu konularda sorun yaşama ihtimali bulunan kişilerin pasaportlarını yenilemelerinde fayda bulunmaktadır.

 • Varsa Önceden Kullanılan Pasaportların Fotokopisi

Kişinin önceden kullanmış olduğu bir pasaporta sahip olması durumunda, fotokopisi istenen belirli alanlar vardır. Buna göre; eski pasaportta kişinin bilgilerinin bulunduğu sayfa ile eski vize işlemlerinin bulunduğu sayfaların fotokopilerinin eklenmesi gerekmektedir.

 • Lüksemburg Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formu, Lüksemburg vize evrakları arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Lüksemburg vize başvuru formu vasıtasıyla kişilerin gidiş amacı, almak istedikleri vize türü ve süresi gibi konulara cevap aranmaktadır. Vize başvuru formunda bölümler halinde kişiye çeşitli sorular yöneltilmektedir.

Kişinin her bir bölüme ve soruya en doğru şekilde yanıt vermesi gerekmektedir. Vize başvuru formunda eksik veya yanlış bilgi verilmesi, vize başvurusunun sonuçlanması üzerinde etkilidir. Vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmamış olması, vize başvurusunun sonuçlanma süresini geciktirebilecektir.

Hatta vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilecektir. Dolayısıyla oldukça önemli bir belge olan vize başvuru formunun titiz bir şekilde doğru olarak doldurulması gerekmektedir. Tüm gerekli yerlerin doldurulmasının ardından son olarak belirtilen yerleri imzalanması gerekmektedir.

 • Kimlik Fotokopisi

Kişinin kimlik fotokopisinin hem arka hem ön tarafının çekilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca, ilgili evrakın dikkate alınabilmesi için kimlikte TC kimlik numarası bulunmalıdır.

 • 2 Adet Fotoğraf

Lüksemburg vize evrakları arasında 2 adet fotoğraf da bulunmaktadır. Fotoğraflar, 35 x 45 mm boyutlarında, arka fonu beyaz, yüz hatları açıkça görülebilir olmalıdır. Söz konusu özellikler biyometrik fotoğrafın standart özellikleridir. Dolayısıyla fotoğraflar biyometrik özellikte olmalıdır. Ayrıca Lüksemburg vize başvurusu için kullanılacak fotoğrafın güncel nitelikte, son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası günümüzde neredeyse her vize başvurusunda aranan şartlar arasındadır. Seyahat sağlık sigortasının amacı, kişinin yapacağı seyahatler sırasında oluşabilecek herhangi bir acil durumda, masrafların giderilmesi ve mağduriyetlere sebep olunmamasıdır.

Lüksemburg vize evrakları arasında, yapılmış olan seyahat sigortasına ilişkin poliçeye yer vermek gerekmektedir. İlgili seyahat sağlık sigortasının tüm Schengen bölgesi ülkelerinde geçerli olması şartı aranmaktadır. Seyahat sağlı sigortasına ilişkin teminat miktarının ise en az 30 bin Euro olması gerekmektedir.

 • Ulaşım, Gidiş – Geliş Biletleri veya Rezervasyon Bilgileri

Lüksemburg’a yapılacak yolculuğa ilişkin olarak uçak, otobüs, gemi gibi gidiş ve dönüş bilgilerinin Lüksemburg vize evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir. Ulaşım aracı olarak uçak tercih edilmesi durumunda ilgili rezervasyon bilgilerinin PNR kodlu olması gerekmektedir.

Ulaşım aracı olarak geminin tercih edilmesi durumunda, geminin izleyeceği rotaya ilişkin bilgiler verilmelidir. Lüksemburg’dan başka diğer Schengen bölgesi ülkelerine geçiş yapılmak isteniyorsa, ilgili geçiş ve ulaşım bilgileri de dosyaya eklenmelidir.

 • Konaklamaya İlişkin Rezervasyon Bilgileri

Lüksemburg seyahati sırasında kalınacak olan otel rezervasyon bilgilerinin verilmesi gerekmektedir. Söz konusu bilgilerde, otel adresi, iletişim bilgileri gibi hususlara yer verilmelidir.

 • Banka Hesap Hareketlerini Gösterir Belge

Lüksemburg vize evrakları arasında kişinin banka hesap bilgilerine ilişkin belge de yer almaktadır. Kişinin banka hesabında belirli miktarda bir paranın bulunması şartı aranmaktadır. Banka hesap hareketlerini gösterir belgenin son 3 ayı kapsaması gerekmektedir.

 • Maaş Bordrosu

Kişinin son 3 aya ilişkin maaş bordrosu da vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

 • Tapu ve Araç Ruhsatı Fotokopileri

Kişinin üzerinde araç ve tapu bulunması durumunda, araç ruhsatı ve tapu bilgilerinin ruhsatı da vize evrakları arasındadır.

 • Vize Talep Dilekçesi

Vize talep dilekçesi, çeşitli yerlerde işveren yazısı olarak da anılmaktadır. Söz konusu dilekçenin imza yetkilisince kaşeli ve imzalı şekilde düzenlenmiş olması gerekmektedir.

 • SGK İşe Giriş Belgesi ve SGK Hizmet Dökümü

Vize talep eden kişinin çalışmakta olduğu yerden söz konusu belgeleri edinmesi gerekmektedir. Halihazırda çalışılan yerin 1 yılı aşmaması halinde önceki iş yerinden talep edilmesi gerekmektedir.

 • Ticaret Odası ve Sanayi Odası Kaydı
 • Faaliyet Belgesi

Faaliyet belgesi orijinal nitelikte olmalı ve son 3 aya ilişkin olmalıdır.

 • Vergi Levhası Kopyası

Vergi levhası kopyasının son döneme ait olması gerekmektedir.

 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • İmza Sirküleri Kopyası

İmza sirkülerinin kopyasının süresi geçmemiş olması gerekmektedir.

Lüksemburg vize evrakları, alınmak istenen vize türüne, kişinin gidiş amacına, talep edilen vizenin süresine ve kişinin mesleki niteliklerine göre farklılık arz etmektedir.

Dolayısıyla kişiler, öncelikle Lüksemburg’a gidiş amacını net olarak belirlemelidir. Söz konusu gidiş amacı; ticari, aile – arkadaş ziyareti, turistik gibi amaçlar olabilmektedir. Gidiş amacına bağlı olarak alınması gereken vize türü de netleşmektedir.

Bunun ardından kişinin vize başvurusu için hazırlaması gereken evraklar şekillenmektedir.

Lüksemburg vize başvurusu nasıl yapılır? En detaylı bilgiye  visacenter.com.tr/luksemburg-vize-basvurusu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Lüksemburg Vize Ücreti

Lüksemburg’a yapılmak istenen seyahatler bakımından ödenmesi gereken Lüksemburg vize ücreti; talep edilen vizenin türüne, süresine, başvuru sahibinin yaşına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kısa süreli turistik, ticari ve ziyaret amaçlı Lüksemburg vize ücreti miktarları şöyledir:

 • Turistik Vize: 103 Euro
 • Ticari Vize: 103 Euro
 • Aile – Arkadaş Ziyaret Vizesi: 103 Euro
 • 0 – 6 Yaş Arası Kişiler İçin: 23 Euro
 • 6 – 12 Yaş Arası Kişiler İçin: 63 Euro
 • 12 Yaş Üzeri Kişiler İçin: 103 Euro

Lüksemburg vize ücreti, vize başvurusu sırasında veya öncesinde ödenmesi gereken bir ücrettir. Vize ücretleri, genel anlamda vize başvurusunun değerlendirmeye alınması ve diğer işlemler için alınmaktadır. Vizenin onay alması durumunda pasaporta stiker basılması için de Lüksemburg vize ücretinin yatırılmış olması gerekmektedir.

Ek olarak belirtmek gerekir ki Lüksemburg vize ücreti, zaman içerisinde yetkili kurumlar tarafından güncellenmektedir. Dolayısıyla yatırılması gereken güncel vize ücretini öğrenmek adına Konsolosluk ile iletişime geçmek yararlı olacaktır.

Lüksemburg’a gidiş amacına bağlı olarak alınması gereken vize türü değişmektedir. Şöyle ki kişinin turizm amaçlı Lüksemburg’a seyahat etmeyi planlaması halinde turistik Schengen vizesi alması gerekmektedir. Ticari amaçlı bir seyahat planlanması durumunda, Lüksemburg ticari Schengen vizesi alınması gerekmektedir.

Başvurulacak olan vize türü Lüksemburg vize ücretinden Lüksemburg vize evraklarına kadar hemen her vize işlem üzerinde etkilidir. Dolayısıyla kişinin öncelikle gidiş amacını belirlemesi ve gidiş amacına uygun vize türüne başvuru yapması gerekmektedir.

Lüksemburg, Schengen anlaşmasına taraf olduğundan bir Schengen bölgesi ülkedir. Bu manada, Schengen vize türlerine ilişkin prosedürlere bağlıdır.

Lüksemburg Vize Başvurusu

Turistik Schengen vize türünü tercih eden kişilerin, 90 güne kadar planladıkları seyahatlerini Lüksemburg’da geçirmesi mümkündür. Vize başvurularında belirtmeleri durumunda söz konusu süre içerisinde ayrı bir vize almaya ihtiyaç duymadan diğer Schengen bölgesi ülkelerine de geçiş yapılabilmektedir.

90 günden uzun bir seyahat süresi planlanıyor ise diğer uzun süreli vize türlerinden birine başvuru yapmak gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından hususi pasaport ( yeşil ), hizmet pasaportu ( gri ) ve diplomatik pasaporta (siyah) sahip olanlar, 90 güne kadar Lüksemburg seyahatlerinde vize politikasından muaf tutulmaktadır. Söz konusu vize muafiyeti, 180 gün içerisinde 90 günlük Lüksemburg kalışlarında geçerli olmaktadır.

Çok daha uzun bir süre kalmayı planlayan söz konusu muafiyet hakkına sahip kişilerin, yeni bir Schengen vize türüne başvuru yapmaları gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport ( bordo ) sahiplerinin ise Lüksemburg seyahatlerinde herhangi bir muafiyeti bulunmayıp, gidiş amaçlarına uygun vize türüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Schengen vize türleri arasında 90 günden kısa süreli kalış hakkı verenler kısa süreli, 90 günden uzun kalış hakkı verenler ise uzun süreli vize türleridir. Kısa süreli vize başvurularının doğrudan Büyükelçilik ya da Konsolosluk yerine yetkilendirilmiş olan aracı kurumlar vasıtasıyla gerçekleştirilmesi mümkündür. Uzun süreli vize başvuruları ise aracı kuruma başvurmadan doğrudan Büyükelçilik ya da Konsolosluğa yapılmalıdır.

Lüksemburg Vize Kaç Günde Çıkar?

Lüksemburg vize evraklarının teslim edilmesinin ardından değerlendirme aşamasına geçilmektedir. Yetkililer tarafından gerekli prosedür tamamlanarak, kişinin vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığı bildirilmektedir. Lüksemburg vize kaç günde çıkar diye düşünen kişiler bakımından; söz konusu sürenin değişkenlik gösterdiği söylenebilmektedir.

Ortalama bir süre vermek gerekirse Lüksemburg vize evraklarının eksiksiz bir şekilde Konsolosluğa teslim edilmesinin ardından genel olarak 15 gün içerisinde vize başvurusu sonuçlanmaktadır.

Vize evraklarında eksik ya da yanlış bilgi verilmesi, eksik evrak teslim edilmesi gibi durumlarda vize başvurusunun sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Ülkelerin tatil dönemleri de vize başvurusunun sonuçlanma süresi üzerinde etkilidir.

Dolayısıyla mağduriyet yaşamamak adına kişilerin Lüksemburg seyahatinden en az 1 ay öncesinde vize başvurularını yapmaları tavsiye edilmektedir. Lüksemburg Konsolosluğuna, cumartesi pazar, mesai saatlerinin dışında ve resmi tatillerdeki zaman dilimlerinde ulaşılması mümkün değildir.

Lüksemburg bir Schengen bölgesi ülkesi olduğundan dolayı, Lüksemburg’a seyahat edebilmek için Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Schengen vizesi ile birlikte yalnızca Lüksemburg’a değil diğer Schengen bölgesi ülkelerine de seyahat etmek mümkündür. Schengen bölgesi ülkeleri; Avusturya, Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Estonya, Almanya, Fransa, Macaristan, Yunanistan, İtalya, İzlanda, Letonya, Lüksemburg, Letonya, Litvanya, Hollanda, Malta, Norveç, Portekiz, Polonya, Slovenya, Slovakya, İşveç, İspanya, Lihtenştayn ve İsviçre’dir.

Dolayısıyla Schengen vizesi alınarak belirtilen ülkelere geçiş yapmak mümkün olmaktadır. Lüksemburg seyahatinin dışında diğer Schengen bölgesi ülkelerine geçiş planlanıyor ise, vize evrakları arasında ilgili geçiş ve ulaşım bilgilerine de yer verilmelidir.

Lüksemburg Vizesi hakkında gerekli tüm bilgilendirme için https://www.visacenter.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.

Lüksemburg Vizesi Sık Sorulan Sorular

Lüksemburg Vizesi Kolay Mı?

Lüksemburg vizesi, yetkili resmi makamların talep etmiş olduğu Schengen prosedürü kapsamınca evrakların eksiksiz ve hatasız bir beyan ile iletilmesinin akabinde zor değildir. Ancak, başvuruda bulunacak olan kişi, eksik evrakların ve tutarsız bilgilerin beyanında bulunur ise, Lüksemburg vizesinin alım süreci bir hayli zorlaşmaktadır. Bu nedenle başvuruda bulunacak olan kişilerin oldukça dikkatli olması gerekmektedir.


Lüksemburg Vizesi Ekşi

Lüksemburg vizesi ekşi yorumlarına göre, Lüksemburg vizesinin alınabilmesi için Schengen prosedürü kapsamı içerisinde parmak izi beyanının verilmesi zorunludur. Bunun yanı sıra başvuruda bulunacak olan kişilerin de teslim edecek olduğu evraklarının eksiksiz ve doğru bir şekilde olduğundan emin olması gerekmektedir.


Lüksemburg Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Lüksemburg vizesi için gerekli belgeler, başvuruda bulunacak olan kişinin mevcut pasaportudur. Pasaportunun 10 yıldan eski olmaması ve Lüksemburg dönüşünde de 3 ay daha geçerli bir tarihe sahip olması gerekmektedir. Kişinin son 6 ay içerisinde çekilmiş olduğu 1 adet biyometrik fotoğraf, Lüksemburg vize başvuru formu ve seyahat sağlık sigortası en önemli belgeler içerisinde yer almaktadır.


Lüksemburg Vizesi Schengen mi?

Schengen ülkelerine dahil olan 26 ülke bulunmaktadır. Lüksemburg da bu ülkelerin içerisinde bulunmaktadır.Bu nedenle Schengen prosedürlerini uygulamaktadır.


Lüksemburg Vizesi Ne Kadar?

Lüksemburg vize ücretlendirmesi konsolosluk tarafından belirlenmekle birlikte yetkili başvuru firmaları tarafından belirlenmekle birlikte, başvuru yapılacak olan kategoriye ve başvuru sahibinin yaşına göre değişkenlikler gösterebilmektedir.

Lüksemburg Vizesi

Lüksemburg vizesi kolay mı; firmamız ile iletişim kurarak kurumsal ekibimiz aracılığı ile vize başvurularının iletilmesi durumunda onay almamanız için hiçbir sebep bulunmuyor. Firmamız tüm vize talep adımlarını eksiksiz olarak yerine getirecektir.

Lüksemburg vizesi nasıl alınır; vize talep aşamasında kişilerin uzun süreli ya da kısa süreli seçenekler arasından talepte bulunması gerekmektedir. 90 günden daha kısa kalacak olan kişilerin C türü vize talep etmesi yeterlidir.

Lüksemburg turistik vize almak isterseniz, kalacağınız otelin rezervasyon bilgilerini eksiksiz olarak sunmanız gerekir.

Lüksemburg Schengen vizesi kısa dönemli vize kategorisinde yer alır. 180 günlük bir zaman diliminde 90 gün boyunca kullanım hakkını elde edebilirsiniz. 

Lüksemburg çalışma vizesi almak isteyen kişilerin kabul edildikleri pozisyona dair kurumsal bir firmadan onay almaları durumunda, çalışma izni almaları çok daha kolay bir hale gelecektir.

Lüksemburg D tipi vize uzun süreli kalmak isteyen kişiler için uygun alternatiftir. Çalışmak isteyen ya da aile birleşimi talep edecek olan kişilerin D tipi talebinde bulunması daha doğru olacaktır.

Lüksemburg vize istiyor mu; ülkeye giriş için vize almanız koşul haline gelmiştir. Bu noktada pasaportunuzu, 2 adet biyometrik fotoğrafınızı, başvuru formunuzu ve maddi durumunuzu özetleyen hesap belgenizi sunarak vize talep aşamasını yerine getirebilirsiniz.

Başvuru adımlarının takip edilmesi için Lüksemburg vizesi harç ödemesinin sonrasında, size referans kodu sunulacaktır. Bu referans kodu ile değerlendirme kademesini kontrol edebilirsiniz.

Lüksemburg vizesi nasıl alınır?

Lüksemburg vizesi Lüksemburg vize işlemlerini yürüten diplomatik temsilciliklerden alınır.

Lüksemburg vizesi ne kadar?

Lüksemburg vize ücreti 60 Euro’dur.

Lüksemburg nasil gidilir?

Lüksemburg’a gidebilmek için ülkede bulunma amacına göre vize işlemleri Lüksemburg konsolosluğu bünyesinde hazırlanmalı.

Oyla! post