Letonya Vize Başvuru İşlemleri 2023

Letonya Vize Başvuru İşlemleri
 

Letonya’ya yapılacak olan seyahat’in türü, vize türünde farklılığa sebep olur. Buna göre oluşturulacak evraklar da vize ücretleri de değişir.

LETONYA Vize Dilekçe Örneği

 • Letonya Turistik vize
 • Letonya Ticari vize
 • Letonya Transit vize
 • Letonya Aile ve Arkadaş  vizesi
 • Letonya Kültürel Aktivite ve Konferans ziyareti vizesi

Letonya Turistik Vize Evrakları 2023

Yapacak olduğunuz seyahate göre vize evrakları değişim gösterir. Vize belgelerindeki farklılıklar seyahat türünüzdeki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Seyahatinizin başlangıcını internet üzerinden çıktısını alarak dolduracağınız online vize başvuru formu oluşturur.

 • Başvuru formunu doldurduktan sonra imzalayarak evraklar içine eklemelisiniz.
 • Güncelliğini koruyan ve seyahat bitiminden sonraki 3 ay içerisinde güncelliğini korumaya devam eden pasaportunuz bulunmalıdır.
 • Biyometrik olarak çekilmiş olan, arka fonu beyaz bir şekilde 1 adet fotoğrafınız belirlenen ölçüler içerisinde çekilerek yerleştirilmelidir.
 • Seyahat sırasında güvenliğinizin sağlandığına dair seyahat sağlık sigortası belgenizin evraklar içerisine eklenmesi gerekir.
 • Letonya’ya yapılacak olan seyahat için tüm masrafları karşılayabileceğinizi gösteren şahsınıza ait banka hesap döküm bilgileri (son 3 aylık)
 • Seyahatiniz sırasında konaklama ve ulaşıma dair bilgiler ayrıntılı bir şekilde belgeler arasına konmalıdır. Uçak biletiniz, Letonya’ya indiğinizde kalacağınız otelin rezervasyon bilgileri
 • Çalışan olarak başvurulan Letonya seyahatlerinde çalıştığınız iş yerine ait; SGK iş giriş belgesi ve çalıştığınız iş yerine ait 3 aylık maaş bordrosu örneği
 • Şirketin sahibi olarak yapacağınız seyahatlerde ise üzerinizde bulunan şirkete dair; vergi levhası ve ticaret odasında kaydınızın bulunduğunu tescilleyecek bir belge bulunmalıdır.
 • Emekli olarak yapacağınız Letonya seyahatleri için emeklilik kartınız ve bankanızda bulunan emeklilik maaşınıza dair hesap özetiniz; belge olarak evraklar arasına yerleştirilmelidir.
Letonya vizesi güncel evrak listesi için  visacenter.com.tr/letonya-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Letonya Turistik Vize Ücretleri Ne Kadar?

Her yıl zamlanan Letonya vize ücretlerinin yazımızda inceleyebilirsiniz:

 • Letonya Turistik vize ücreti 105 euro
 • Letonya Ziyaret vizesi ücreti 105 euro
 • Letonya Ticari vize ücreti 105 Euro
 • Letonya Kültürel vize ücreti 105 Euro
 • 0-6 yaş arası yapılacak ziyaretlerde vize ücreti 25 Euro
 • 6-12 yaş arası Letonya’ya yapılacak seyahatlerde vize ücreti 65 euro

Letonya Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Kısa süre ülkede çalışmak, bir firmayla iş görüşmesi yapmak, herhangi bir organizasyonda görev almak vb. işle ilgili amaçlarla ülkede bulunacak kişilerin alacağı kısa süreli Schengen vizesitürüdür.

Kaç günlük alınabilir? : Letonya ticari vize alanlara ülke içerisinde maksimum 90 güne kadar kalma izni verilir.

Nereye başvurulur? : Herhangi bir vize danışma kurumuna başvuru gerçekleştirmeniz mümkündür.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Letonya firması tarafından gönderilmesi gerekli olan davetiye;

 • Firmanın tam adı ve adresi
 • Vize başvurusu yapanın adı, bağlı olduğu firmanın adı ve bu firmadaki görevi
 • İstenen vize geçerlilik süresi ve birden fazla seyahatin gerekli olup olmadığı
 • Seyahatin süresi, amacı, gidilecek olan fuar ya da firma adı
 • Gerekli olduğu takdirde kişinin masraflarının karşılanacağı

bilgilerini içermelidir. Belgelerin fotokopisi de beraberinde verilmelidir.

Letonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Letonya aile ziyareti vizesialanlar, ülkede bulunan akraba ya da arkadaş gibi herhangi bir yakınını ziyaret etmek isteyenlerdir.

Kaç günlük alınabilir? : Belgelerin geçerliliği, kişilerin birleşme nedeni, maddi kaynaklar gibi kriterlerin değerlendirilmesinin ardından vizenin ne gibi bir geçerlilik süresine sahip olacağı görevlilerin yetkisinde olmaktadır.

Nereye Başvurulur? : Letonya vize başvurusu için gerekli belgelervize danışma kurumuna iletilerek başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kişilerin kısa süreli vize başvurusu esnasında sunacağı belgelerin haricinde ikinci bir ülkedeki yakınından gelen davet mektubunu da yetkililere ibraz etmesi gerekir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Davetiye mektubu, kişilerin tanışıklığını, maddi sponsoru, diğer tarafın kimlik, pasaport fotokopilerini, iletişim bilgilerini ve birlikte kalınacak olan evin ikametini içermek durumundadır. Diğer tarafın davetiyeyi bulduğu bölgenin yetkililerine onaylatması gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuruların diğer kısa süreli vize başvurularında olduğu üzere 30 gün önceden tamamlanması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Kendi alanınızdaki herhangi bir yetkili vize danışma kurumuna ulaşmanız halinde randevu alabilirsiniz.

Letonya Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Letonya transit vize başvurusu, ülkenin herhangi bir havalimanı üzerinden farklı bir 3. ülkeye uçmak için aktarma yapacak olanların yapması gereken işlemlerdir.

Kaç günlük alınabilir? : Vizeniz, yalnızca aktarma uçuşunun gerçekleşeceği saate kadarki süreyi kapsar ve bu süre içerisinde havalimanından ayrılmanıza izin verilmez.

Nereye Başvurulur? : Kendi tercihiniz olan yetkili herhangi bir vize başvuru merkezine başvuru işlemleri için danışabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kişisel bilgilerinizi sunduğunuz kısa dönem vize başvuru belgeleri haricinde, sizden ikinci uçuşunuzun rezervasyon ya da bilet bilgileri istenecektir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Gidiş yolculuğuna takribi 30 gün kala başvuru işlemlerinizin son bulması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Başvuru için tercih ettiğiniz kurum, randevu alanında da yardımcı olmaktadır.

Letonya Aile Birleşimi 

Nedir? : Letonya aile birleşimi vizesi, birinci ya da ikinci dereceden akrabaları ile birleşmek amacıyla uzun süre oturum izni talep edenlerin alacağı bir izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Bu vize için başvuru esnasında ibraz edilmiş olan, maddi kaynaklar başta olmak üzere, belgeler değerlendirerek süre belirlenir.

Nereye başvurulur? : Letonya aile birleşimi vizesi başvuru işlemleri Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe yapılmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kişilerin kendi vize başvuru belgelerinin haricinde diğer akrabanın da belgelerini sunması istenir. Finansal durum, iletişim, ikamet bilgilerini gösterir belgeler, varsa çocuklara ya da önceki evliliklere dair belgeler bu dosyada yer alır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Ulusal kapsamda değerlendirilecek olan bu izin 30- 60 gün önceden başvuru yapılmasını gerektirir.

Randevu nasıl alınır? : Başvuru kabul yetkilileri sizlere, iletişime geçmeniz halinde konuyla ilgili hizmet sağlayacaktır.

Letonya aile birleşimi için gerekli güncel evraklar ve hızlı randevu için  visacenter.com.tr/letonya-aile-birlesimi/ adresini hemen ziyaret edin.

Letonya Erasmus Vizesi

Nedir? : Erasmus Projesi için öğrenci ya da stajyer unvanı ile Letonya seyahati gerçekleştireceklerin alacağı vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Dahil olunun çalışma ve eğitim süresine bağlı olarak vize verilmektedir.

Nereye Başvurulur? : Konuyla ilgili vize başvuru merkezleri yardımcı olmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Letonya Erasmus vizesi başvurusu yapacak kişilerin, vize başvurusunda sunulan standart kişisel bilgi ve seyahat belgelerine ek olarak;

 • Kişi mezunsa diploma
 • Kaşeli ve imzalı güncel öğrenci belgesi veya transkript
 • Eğitim programı sertifikası
 • Eğitim masraflarının karşılanabileceğine yönünde teminat belgeleri

göstermeleri gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Senenin hangi döneminde vizenizi almanız gerektiği, projeye kabulünüze ve kabulünüz de üniversitenizle ilişkili değişken bir durumdur. Ancak kabulünüzle birlikte öngördüğünüz gidiş gününden 1-2 ay öncesinde işlemlerinizi tamamlamanız gerekecektir.

Randevu nasıl alınır? : Letonya Erasmus vizesibaşvurusunda bulunacakların randevu almak için vize merkezi görevlileri ile görüşmesi yeterlidir.

Letonya Vatandaşlık İşlemleri

 Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Letonya vatandaşlarına tanınan haklardan faydalanmak adına, kişinin kendi vatandaşlığından ayrılması sürecidir.

Kaç günlük alınabilir? : Letonya vatandaşlığı alınması halinde, nihai bir süreç bulunmayıp haklar geçerliliğini yaşam boyu korur.

Nereye Başvurulur? : Letonya vatandaşlık başvurusu için tek yetkili kurumlar Büyükelçilik ya da Konsolosluklardır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Letonya vizesi için sunulan belgelerin haricinde ek olarak:

 • Var olan oturum ya da çalışma izinleri
 • Sabıka kaydı ve imzalı olarak ülke anayasasına bağlılık belgesi
 • Dil yeterlilik belgesi
 • Vatandaşlık başvuru dilekçesi
 • Varsa çocukların eğitim belgeleri
 • Varsa evlilik cüzdanı
 • Doğum belgesi
 • İşsiz ise işsizlik yardımını gösteren belge
 • Çalışıyorsa kazanç belgesi
 • Boşanmışsa mahkeme kararı

yetkililere sunulmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Letonya’ya geliş amacınıza bağlı olarak sizden belli bir süre oturum iznini tamamlamış olmanız istenir. Örnek vermek gerekirse iş ve çalışma amacıyla gelenlerin firma boyutuna ya da yatırım amaçlı gelenlerin proje büyüklüğüne bakılır ve bu çerçevede bir oturum süresi talep edilir. Bu oturum izninin süresini dolduran kişiler için vatandaşlığa başvuru işlemleri istediği zaman başlatılabilir.

Randevu nasıl alınır? : Kendi bölgenizde bulunan Konsolosluk ile temasa geçmeniz, randevu sisteminde yer almanız için yeterli olacaktır.

 Letonya  Çalışma İzni

Nedir? : Letonya’da yaşamak, bu esnada çalışmak ya da yatırım gibi amaçlarla ülkede uzun süreli kalacak kişilerin alacağı izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Kişilerin sunduğu belgelerin değerlendirilmesi halinde iznin süresi belirlenir. Ancak minimum 90 günle verileceği bilinmektedir.

Nereye Başvurulur? : Letonya oturum izni başvurusu Letonya Hükümeti’nin temsilcisi Konsolosluklara ya da Büyükelçilik yetkilerine yapılmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? :Standart Schengen vizesi başvuru belgeleri haricinde, seyahatin amacını destekler (eğitim, iş, yatırım, ortaklık vb.) belgelerin sunulması istenir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Sorun yaşanmasını önlemek adına 60-90 gün önceden yapılan başvurular uygun görülür.

Randevu nasıl alınır? : Hükümetin temsilci Konsolosluklarına veya Büyükelçiliğine ulaşarak kendiniz için randevu tarihi oluşturmanız mümkündür.

Letonya Vize Başvuru İşlemleri

Letonya Vize Başvuru İşlemleri

Letonya Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Letonya vize reddi alan kişiler için bu durumun farklı nedenleri olabilir. Ancak sunulan belgelerdeki hatalar, güvenlik açısından tehdit unsuru görülmesi, bölge ve ülkeye girişlerin kısıtlandırılması, daha önceki vize başvurularınızda görülen kusurlar ya da ülkeye geri dönüşü destekler belgelerin yetersizliği gibi nedenler oldukça sık karşılaştığımız nedenlerdir.

İtiraz Hakkı

Evraklardan ileri gelen bir ret halinde, dosyanızı düzenleyerek itiraz hakkı elde edebilirsiniz.

İtiraz Şekli

İbraz ettiğiniz belgelerin aslını geri aldığınız tarihten sonraki 28 gün içerisinde ıslak imzalı bir itiraz mektubu hazırlayıp, elektronik ortamda başvuru kurumuna iletmeniz yeterlidir.

Ücret İadesi var mı?

Vize reddi halinde, ne yazık ki ödenen bedellerin geri alınması mümkün olmamaktadır.

Letonya Vize Ücretleri

Letonya vize başvuru ücreti ve buna ek olarak aracı kurum ile posta şirketine ödenecek ücretler, başvuranın sorumluluğundadır. Kur farkına ek olarak güncel zamlardan da etkilenen bu ücretlerin kesin karşılığı ancak başvuru için tercih ettiğiniz kurumla iletişime geçmeniz yoluyla öğrenilebilir.

 • Letonya Turistik vize ücreti 105 euro
 • Letonya Ziyaret vizesi ücreti 105 euro
 • Letonya Ticari vize ücreti 105 Euro
 • Letonya Kültürel vize ücreti 105 Euro
 • 0-6 yaş arası yapılacak ziyaretlerde vize ücreti 25 Euro
 • 6-12 yaş arası Letonya’ya yapılacak seyahatlerde vize ücreti 65 euro

Letonya Konsolosluklar

Letonya Hükümeti, Letonya Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul Başkonsolosluğu’na ek olarak vatandaşlara gerekli hizmetleri

 • İstanbul Fahri Konsolosluğu
 • İzmir Fahri Konsolosluğu
 • Bursa Fahri Konsolosluğu
 • Adana Fahri Konsolosluğu
 • Alanya Fahri Konsolosluğu kurumları aracılığıyla sağlamaktadır.
Letonya konsolosluk iletişim adresleri için  visacenter.com.tr/letonya-konsoloslugu/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Letonya Vizesi Önemli Notlar 2023

Avrupa’nın kuzeyinde yer alan Letonya; bitki örtüleri ile kaplı yemyeşil alanlara sahip doğa ile özdeş bir ülkedir. Tam bir tatil merkezi olan Letonya’ya yapacağınız seyahatler için vize almanız gerekir.

Letonya Vizesi Nedir?

Letonya vizesi,Letonya sınırları içerisine girmek amacı ile yetkili resmi makamların başvuru sahibine verdiği resmi bir belge niteliği taşımaktadır.

Letonya Vizesi Ekşi Yorumları

Letonya vizesi ekşi yorumlarına göre, Letonya vizesi almak isteyen T.C. vatandaşlarının alacağı vize kategorisi kapsamı içerisinde talep edilen evrakları hazırlayarak başvuruda bulunması ve eksik ya da tutarsız evrak beyan etmemesi gerekmektedir.

Letonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Letonya vizesi için gerekli evraklaryetkili konsolosluk ve büyükelçilik tarafından şu şekilde talep edilmektedir;

 • Pasaport
 • Letonya Vize Başvuru Formu
 • Vesikalık Fotoğraf
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Letonya Vize Başvuru Dilekçesi
 • Finansal Dokumanlar
 • Seyahat Gider Masrafları
 • Rezervasyon Bilgiler

Letonya Vizesi Almak Kolay Mı?

Letonya vizesi almak adına başvuru sahipleri direkt olarak başvuru merkezlerine ya da büyükelçiliğe başvuruda bulunabilme hakkına sahiptir. Talep edilen nitelikteki evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesinin akabinde Letonya vizesi almak zor değildir.

Ancak başvuruda bulunacak olan kişiler Letonya vizesi müracaatı sırasında eksik evrak ve yanlış bilgi beyanında bulunur ise, Letonya vizesini almak adına süreç zorlu geçebilmektedir.

Letonya Vizesi Nereden Alınır?

Letonya vizesi aracılık konumunda faal gösteren başvuru merkezlerinden veyahut başvuru firmalarından alınabilmektedir. Bunun yanı sıra başvuru sahipleri Letonya vizesi için direkt olarak büyükelçiliğe de müracaatta bulunabilme hakkına sahiptir.

Talep edilen gerekli evrakların hazır olması ve harç bedelinin ödenmesinin akabinde belirtilen kurum ve kuruluşlardan başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

<hr size=0 width=1140 style=’width:855.0pt’ noshade style=’color:#404248′ align=left>

Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya vizesi,başvuruda bulunacak olan kişinin seyahat kategorisi içerisinde hazırlamış olduğu evraklar ile başvuru merkezlerinden ya da büyükelçiliklerden alınabilmektedir.

Letonya Vizesi VFS

Letonya vizesi VFS Global ofisine başvuruda bulunarak temin edilebilmektedir. Başvuruda bulunacak olan kişi yetkili ve uzman olan müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek kendisine en uygun vize türünü belirleyerek evrak hazırlaması gerekmektedir.

Daha sonra yetkili müşteri temsilcileri kişi için en uygun randevuyu belirleyerek kişinin ofise gelmesi için belirli gün ve saat aktarımında bulunacaktır.

Letonya Vizesi Alanlar

Letonya vizesi alanlar, seyahat tarihi başlangıcı itibari ile resmi vize onay belgesi ile Letonya sınırları içerisine girebilmektedir. Ancak, Letonya vizesini almış olması Letonya sınırları içerisine gireceğine kesin onay vermemektedir. Letonya’daki yetkili görevliler onay vermez ise, geri çevrilme ihtimalini de göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Bu nedenle başvuruda bulunmadan önce kişinin pasaportunu dikkatli bir şekilde kontrol etmesi ve yanında olması gereken evrakları iyice kontrol etmesi yetkili vize uzman görevlileri tarafından tavsiye edilmektedir.

Letonya Vizesi hakkında gerekli tüm bilgilendirme için  .visacenter.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.
Letonya vizesi nasıl alınır?

Letonya vizesinin alınabilmesi için Letonya Konsolosluğu’na müracaat gerçekleşmeli.

Letonya vize veriyor mu?

Letonya Türk vatandaşlarının pasaportlarına göre vize verir.

Letonya vizesi kaç günde çıkar?

Letonya vizesi evraklar da herhangi bir problem olmazsa ortalama 10 iş gününde çıkar.

 

Oyla! post