Letonya Vize Başvuru İşlemleri

Letonya Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Yalnızca gezip görme amacıyla ülkeye seyahat edip 90 günden az kalanların alması şart olan vize, Letonya turistik vizesi olarak adlandırılır.

Kaç günlük alınabilir? : İlk başvuru için 30, diğer başvurular için 90 gün süre tanınmaktadır.

Nereye başvurulur? : Letonya vize başvurusu yapacaklar için herhangi bir yetkili vize danışma merkezi ile iletişime geçilmesi yeterli olmaktadır.

Gerekli evraklar nelerdir? :

Letonya Turistik vizesi için gerekli evraklar

 • Vize başvuruformu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
 • Islak imzalı Schengen vizetalebi dilekçesi
 • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
 • Biometrik Fotoğraf ( 3,5×4,5 cm boyutlarında, 2 adet, en geç 3 ay içerisinde çekilen, beyaz fonlu ve daha önce kabul edilen başka bir vize başvurunda kullanılmamış)
 • Kimliğin her iki yüzünün fotokopisi
 • Noter tasdikli muvafakatname
 • Son üç yıl içinde alınan vizelerin(Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) birer fotokopisi
 • Adres ve evli kadınlar için bekârlık soyad bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Finansal Durumu Gösterir Belgeler (Kaşeli ve imzalı olmak üzere son 4 aya dair maaş bordroları, aktif banka hesabının 3 aylık hesap özetleri, varsa araç ruhsat, ev tapusu, kredi kartı ekstresi gibi ek gelir belgeleri)
 • Çalışılan kuruma, işverene ya da öğrencilik durumuna dair çalışmayı gösterir belgeler, kişi emekli ise emeklilik kartı
 • Bağlı bulunulan kuruma ait belgeler ( Vergi levhası, faaliyet belgesi, şirket imza sirküleri, şirketin ticaret sicil gazetesi, Kişinin çalıştığını gösterir belgeler)
 • Geçerliliği seyahatin gerçekleşeceği tarihten bir gün önce başlayıp bitiş tarihinden bir gün sonra da tamamlanan, minimum 30 bin Euro teminatlı uluslar arası bir seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Başvuran kişinin eğer diğer Schengen ülkelerine seyahati söz konusuysa, üçüncü ülkeye seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe
 • Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri (Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri )
 • Yabancı uyruklu kişiler için minimum 6 ay geçerlilik süresi bulunan ikamet ve çalışma izinlerinin fotokopisi

şeklinde listelenmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? Biometrik veri alınması yani kişilerin parmak izinin veri tabanına işlenmesi, vize için başvuran 12 yaşından büyük ve geçmiş 5 sene içerisinde parmak izi alınmamış herkese uygulanmaktadır.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Vize başvurularının 30 gün önceden yapılması ve böylece kişilerin gecikme kaynaklı bir sorunla karşılaşmaması önerilir.

Ne kadar sürede çıkar? : 7 ila 10 gün içerisinde sonuçlanması beklenen bu süreç, istenmeyen bazı durumlarda 28 günü bulabilmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Kişilerin başvuru yapacağı kurumla iletişime geçmeleri, kendilerine randevu saati ve gününün belirtilmesi için yeterlidir.

Letonya Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Kısa süre ülkede çalışmak, bir firmayla iş görüşmesi yapmak, herhangi bir organizasyonda görev almak vb. işle ilgili amaçlarla ülkede bulunacak kişilerin alacağı kısa süreli Schengen vizesi türüdür.

Kaç günlük alınabilir? : Letonya ticari vize alanlara ülke içerisinde maksimum 90 güne kadar kalma izni verilir.

Nereye başvurulur? : Herhangi bir vize danışma kurumuna başvuru gerçekleştirmeniz mümkündür.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Letonya firması tarafından gönderilmesi gerekli olan davetiye;

 • Firmanın tam adı ve adresi
 • Vize başvurusu yapanın adı, bağlı olduğu firmanın adı ve bu firmadaki görevi
 • İstenen vize geçerlilik süresi ve birden fazla seyahatin gerekli olup olmadığı
 • Seyahatin süresi, amacı, gidilecek olan fuar ya da firma adı
 • Gerekli olduğu takdirde kişinin masraflarının karşılanacağı

bilgilerini içermelidir. Belgelerin fotokopisi de beraberinde verilmelidir.

Letonya Ticari Gerekli evraklar nelerdir?

Letonya vizesi için kişisel bilgileri gösterir belgelerin haricinde;

 • Başvuru yapanın firmadaki unvanı ve görevi
 • Türkiye´deki işveren firmanın yazısının aslı
 • Faaliyet belgesinin aslı (Başvuranın son 3 sene içerisinde başka bir Schengen vizesi almaması halinde)
 • Talep edilen vize süresi
 • Seyahatin amacı kapsamındaki fuar ya da organizasyon
 • Letonya’daki giderlerin ilgili firma tarafından karşılanacağına dair teminat belgesi
 • SGK Giriş ve Hizmet Dökümü belgesi

Başvuran firma sahibi ise;

 • Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti (en fazla 6 ay içerisinde çıkarılmış)
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Vergi Levhası

Başvuran çiftçi ise;

 • Ziraat Odasından Çiftçilik Belgesi

Başvuran fuarda stant kuracaksa;

 • Fuar Katılımcı Kartı ( Kartın ibrazıyla başvuran kişi vize ücretinden muaf tutulmaktadır.)

Ne zaman başvurmak gerekir? : Bir gecikmenin söz konusu olmaması adına, seyahatin gerçekleşmesi düşünülen günden en az 30 gün önceden başvurunun yapılması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : İletişime geçtiğiniz başvuru merkezi size uygun bir randevu tarihi belirleme konusunda da hizmet verecektir.

Letonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Letonya aile ziyareti vizesi alanlar, ülkede bulunan akraba ya da arkadaş gibi herhangi bir yakınını ziyaret etmek isteyenlerdir.

Kaç günlük alınabilir? : Belgelerin geçerliliği, kişilerin birleşme nedeni, maddi kaynaklar gibi kriterlerin değerlendirilmesinin ardından vizenin ne gibi bir geçerlilik süresine sahip olacağı görevlilerin yetkisinde olmaktadır.

Nereye Başvurulur? : Letonya vize başvurusu için gerekli belgeler vize danışma kurumuna iletilerek başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kişilerin kısa süreli vize başvurusu esnasında sunacağı belgelerin haricinde ikinci bir ülkedeki yakınından gelen davet mektubunu da yetkililere ibraz etmesi gerekir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Davetiye mektubu, kişilerin tanışıklığını, maddi sponsoru, diğer tarafın kimlik, pasaport fotokopilerini, iletişim bilgilerini ve birlikte kalınacak olan evin ikametini içermek durumundadır. Diğer tarafın davetiyeyi bulduğu bölgenin yetkililerine onaylatması gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuruların diğer kısa süreli vize başvurularında olduğu üzere 30 gün önceden tamamlanması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Kendi alanınızdaki herhangi bir yetkili vize danışma kurumuna ulaşmanız halinde randevu alabilirsiniz.

Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Letonya transit vize başvurusu, ülkenin herhangi bir havalimanı üzerinden farklı bir 3. ülkeye uçmak için aktarma yapacak olanların yapması gereken işlemlerdir.

Kaç günlük alınabilir? : Vizeniz, yalnızca aktarma uçuşunun gerçekleşeceği saate kadarki süreyi kapsar ve bu süre içerisinde havalimanından ayrılmanıza izin verilmez.

Nereye Başvurulur? : Kendi tercihiniz olan yetkili herhangi bir vize başvuru merkezine başvuru işlemleri için danışabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kişisel bilgilerinizi sunduğunuz kısa dönem vize başvuru belgeleri haricinde, sizden ikinci uçuşunuzun rezervasyon ya da bilet bilgileri istenecektir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Gidiş yolculuğuna takribi 30 gün kala başvuru işlemlerinizin son bulması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Başvuru için tercih ettiğiniz kurum, randevu alanında da yardımcı olmaktadır.

Letonya Aile Birleşimi ve Oturum

Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : Letonya aile birleşimi vizesi, birinci ya da ikinci dereceden akrabaları ile birleşmek amacıyla uzun süre oturum izni talep edenlerin alacağı bir izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Bu vize için başvuru esnasında ibraz edilmiş olan, maddi kaynaklar başta olmak üzere, belgeler değerlendirerek süre belirlenir.

Nereye başvurulur? : Letonya aile birleşimi vizesi başvuru işlemleri Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe yapılmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kişilerin kendi vize başvuru belgelerinin haricinde diğer akrabanın da belgelerini sunması istenir. Finansal durum, iletişim, ikamet bilgilerini gösterir belgeler, varsa çocuklara ya da önceki evliliklere dair belgeler bu dosyada yer alır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Ulusal kapsamda değerlendirilecek olan bu izin 30- 60 gün önceden başvuru yapılmasını gerektirir.

Randevu nasıl alınır? : Başvuru kabul yetkilileri sizlere, iletişime geçmeniz halinde konuyla ilgili hizmet sağlayacaktır .

 Letonya Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Letonya’da yaşamak, bu esnada çalışmak ya da yatırım gibi amaçlarla ülkede uzun süreli kalacak kişilerin alacağı izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Kişilerin sunduğu belgelerin değerlendirilmesi halinde iznin süresi belirlenir. Ancak minimum 90 günle verileceği bilinmektedir.

Nereye Başvurulur? : Letonya oturum izni başvurusu Letonya Hükümeti’nin temsilcisi Konsolosluklara ya da Büyükelçilik yetkilerine yapılmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? :Standart Schengen vizesi başvuru belgeleri haricinde, seyahatin amacını destekler (eğitim, iş, yatırım, ortaklık vb.) belgelerin sunulması istenir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Sorun yaşanmasını önlemek adına 60-90 gün önceden yapılan başvurular uygun görülür.

Randevu nasıl alınır? : Hükümetin temsilci Konsolosluklarına veya Büyükelçiliğine ulaşarak kendiniz için randevu tarihi oluşturmanız mümkündür.

Letonya Erasmus ve Öğrenci Vizesi

Erasmus Vizesi

Nedir? : Erasmus Projesi için öğrenci ya da stajyer unvanı ile Letonya seyahati gerçekleştireceklerin alacağı vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Dahil olunun çalışma ve eğitim süresine bağlı olarak vize verilmektedir.

Nereye Başvurulur? : Konuyla ilgili vize başvuru merkezleri yardımcı olmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Letonya Erasmus vizesi başvurusu yapacak kişilerin, vize başvurusunda sunulan standart kişisel bilgi ve seyahat belgelerine ek olarak;

 • Kişi mezunsa diploma
 • Kaşeli ve imzalı güncel öğrenci belgesi veya transkript
 • Eğitim programı sertifikası
 • Eğitim masraflarının karşılanabileceğine yönünde teminat belgeleri

göstermeleri gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Senenin hangi döneminde vizenizi almanız gerektiği, projeye kabulünüze ve kabulünüz de üniversitenizle ilişkili değişken bir durumdur. Ancak kabulünüzle birlikte öngördüğünüz gidiş gününden 1-2 ay öncesinde işlemlerinizi tamamlamanız gerekecektir.

Randevu nasıl alınır? : Letonya Erasmus vizesi başvurusunda bulunacakların randevu almak için vize merkezi görevlileri ile görüşmesi yeterlidir.

Letonya Öğrenci Vizesi

Nedir? : Letonya üniversitelerinde öğrenci olmak adına alınması gereken ve uzun süreli olarak verilen izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Letonya öğrenci vizesi, kişilerin dahil olacağı eğitim programına göre geçerlilik gösterir.

Nereye Başvurulur? : Oturum iznini da kapsayan uzun vadeli bir vize olduğundan başvuruları ancak Konsolosluklar ya da Büyükelçilik kabul etmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Letonya vizesi için kişisel bilgileri kapsayan standart belgeler haricinde;

 • Lise diploması ve not dökümü (tercümeli ve noter onaylı)
 • Üniversite kabul belgesi
 • Motivasyon yazısı
 • Özgeçmiş yazısı
 • Eğer daha önceden üniversite eğitimi almadıysanız; noter onaylı olarak, lise diploması, 4 yıllık bölümüne girmeye hak kazandığınızı gösterir belge
 • Eğer bir üniversitede eğitim görmeye başladıysanız; güncel öğrenci belgesi ve not ortalamasını gösteren transkript
 • İş tecrübelerini gösterir belgeler
 • Dil yeterliliğini gösteren belge (Dil yeterliliğinin sağlanamaması halinde talep edilen ve okuldan okula değişen eğitim ücretleri ödenerek kurs ya da hazırlık programına dahil olmak mümkündür.)

sunulmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Sorun yaşanmasını önlemek adına planlı seyahatin 30 ila 60 gün öncesinde işlemlerin tamamlanması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluklar ya da Büyükelçilikler, adayların başvuruları için gerekli randevu verme hizmetini yerine getirir.

Letonya Vatandaşlık İşlemleri

 Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Letonya vatandaşlarına tanınan haklardan faydalanmak adına, kişinin kendi vatandaşlığından ayrılması sürecidir.

Kaç günlük alınabilir? : Letonya vatandaşlığı alınması halinde, nihai bir süreç bulunmayıp haklar geçerliliğini yaşam boyu korur.

Nereye Başvurulur? : Letonya vatandaşlık başvurusu için tek yetkili kurumlar Büyükelçilik ya da Konsolosluklardır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Letonya vizesi için sunulan belgelerin haricinde ek olarak:

 • Var olan oturum ya da çalışma izinleri
 • Sabıka kaydı ve imzalı olarak ülke anayasasına bağlılık belgesi
 • Dil yeterlilik belgesi
 • Vatandaşlık başvuru dilekçesi
 • Varsa çocukların eğitim belgeleri
 • Varsa evlilik cüzdanı
 • Doğum belgesi
 • İşsiz ise işsizlik yardımını gösteren belge
 • Çalışıyorsa kazanç belgesi
 • Boşanmışsa mahkeme kararı

yetkililere sunulmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Letonya’ya geliş amacınıza bağlı olarak sizden belli bir süre oturum iznini tamamlamış olmanız istenir. Örnek vermek gerekirse iş ve çalışma amacıyla gelenlerin firma boyutuna ya da yatırım amaçlı gelenlerin proje büyüklüğüne bakılır ve bu çerçevede bir oturum süresi talep edilir. Bu oturum izninin süresini dolduran kişiler için vatandaşlığa başvuru işlemleri istediği zaman başlatılabilir.

Randevu nasıl alınır? : Kendi bölgenizde bulunan Konsolosluk ile temasa geçmeniz, randevu sisteminde yer almanız için yeterli olacaktır.

Letonya Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : Letonya aile birleşimi vizesi, birinci ya da ikinci dereceden akrabaları ile birleşmek amacıyla uzun süre oturum izni talep edenlerin alacağı bir izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Bu vize için başvuru esnasında ibraz edilmiş olan, maddi kaynaklar başta olmak üzere, belgeler değerlendirerek süre belirlenir.

Nereye başvurulur? : Letonya aile birleşimi vizesi başvuru işlemleri Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe yapılmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kişilerin kendi vize başvuru belgelerinin haricinde diğer akrabanın da belgelerini sunması istenir. Finansal durum, iletişim, ikamet bilgilerini gösterir belgeler, varsa çocuklara ya da önceki evliliklere dair belgeler bu dosyada yer alır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Ulusal kapsamda değerlendirilecek olan bu izin 30- 60 gün önceden başvuru yapılmasını gerektirir.

Randevu nasıl alınır? : Başvuru kabul yetkilileri sizlere, iletişime geçmeniz halinde konuyla ilgili hizmet sağlayacaktır .

 Letonya Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Letonya’da yaşamak, bu esnada çalışmak ya da yatırım gibi amaçlarla ülkede uzun süreli kalacak kişilerin alacağı izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Kişilerin sunduğu belgelerin değerlendirilmesi halinde iznin süresi belirlenir. Ancak minimum 90 günle verileceği bilinmektedir.

Nereye Başvurulur? : Letonya oturum izni başvurusu Letonya Hükümeti’nin temsilcisi Konsolosluklara ya da Büyükelçilik yetkilerine yapılmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? :Standart Schengen vizesi başvuru belgeleri haricinde, seyahatin amacını destekler (eğitim, iş, yatırım, ortaklık vb.) belgelerin sunulması istenir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Sorun yaşanmasını önlemek adına 60-90 gün önceden yapılan başvurular uygun görülür.

Randevu nasıl alınır? : Hükümetin temsilci Konsolosluklarına veya Büyükelçiliğine ulaşarak kendiniz için randevu tarihi oluşturmanız mümkündür.

Letonya Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Letonya vize reddi alan kişiler için bu durumun farklı nedenleri olabilir. Ancak sunulan belgelerdeki hatalar, güvenlik açısından tehdit unsuru görülmesi, bölge ve ülkeye girişlerin kısıtlandırılması, daha önceki vize başvurularınızda görülen kusurlar ya da ülkeye geri dönüşü destekler belgelerin yetersizliği gibi nedenler oldukça sık karşılaştığımız nedenlerdir.

İtiraz Hakkı

Evraklardan ileri gelen bir ret halinde, dosyanızı düzenleyerek itiraz hakkı elde edebilirsiniz.

İtiraz Şekli

İbraz ettiğiniz belgelerin aslını geri aldığınız tarihten sonraki 28 gün içerisinde ıslak imzalı bir itiraz mektubu hazırlayıp, elektronik ortamda başvuru kurumuna iletmeniz yeterlidir.

Ücret İadesi var mı?

Vize reddi halinde, ne yazık ki ödenen bedellerin geri alınması mümkün olmamaktadır.

Letonya Vize Ücretleri

Letonya vize başvuru ücreti ve buna ek olarak aracı kurum ile posta şirketine ödenecek ücretler, başvuranın sorumluluğundadır. Kur farkına ek olarak güncel zamlardan da etkilenen bu ücretlerin kesin karşılığı ancak başvuru için tercih ettiğiniz kurumla iletişime geçmeniz yoluyla öğrenilebilir.

 • Letonya Turistik vize ücreti 105 euro
 • Letonya Ziyaret vizesi ücreti 105 euro
 • Letonya Ticari vize ücreti 105 Euro
 • Letonya Kültürel vize ücreti 105 Euro
 • 0-6 yaş arası yapılacak ziyaretlerde vize ücreti 25 Euro
 • 6-12 yaş arası Letonya’ya yapılacak seyahatlerde vize ücreti 65 euro

Letonya Konsolosluklar

Letonya Hükümeti, Letonya Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul Başkonsolosluğu’na ek olarak vatandaşlara gerekli hizmetleri

 • İstanbul Fahri Konsolosluğu
 • İzmir Fahri Konsolosluğu
 • Bursa Fahri Konsolosluğu
 • Adana Fahri Konsolosluğu
 • Alanya Fahri Konsolosluğu kurumları aracılığıyla sağlamaktadır.

Letonya Vizesi Önemli Notlar 2021

Avrupa’nın kuzeyinde yer alan Letonya; bitki örtüleri ile kaplı yemyeşil alanlara sahip doğa ile özdeş bir ülkedir. Tam bir tatil merkezi olan Letonya’ya yapacağınız seyahatler için vize almanız gerekir.

Letonya Vize Türleri

Letonya’ya yapılacak olan seyahat’in türü, vize türünde farklılığa sebep olur. Buna göre oluşturulacak evraklar da vize ücretleri de değişir.

 • Letonya Turistik vize
 • Letonya Ticari vize
 • Letonya Transit vize
 • Letonya Aile ve Arkadaş  vizesi
 • Letonya Kültürel Aktivite ve Konferans ziyareti vizesi

Letonya Vize Evrakları 2021

Yapacak olduğunuz seyahate göre vize evrakları değişim gösterir. Vize belgelerindeki farklılıklar seyahat türünüzdeki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Seyahatinizin başlangıcını internet üzerinden çıktısını alarak dolduracağınız online vize başvuru formu oluşturur.

 • Başvuru formunu doldurduktan sonra imzalayarak evraklar içine eklemelisiniz.
 • Güncelliğini koruyan ve seyahat bitiminden sonraki 3 ay içerisinde güncelliğini korumaya devam eden pasaportunuz bulunmalıdır.
 • Biyometrik olarak çekilmiş olan, arka fonu beyaz bir şekilde 1 adet fotoğrafınız belirlenen ölçüler içerisinde çekilerek yerleştirilmelidir.
 • Seyahat sırasında güvenliğinizin sağlandığına dair seyahat sağlık sigortası belgenizin evraklar içerisine eklenmesi gerekir.
 • Letonya’ya yapılacak olan seyahat için tüm masrafları karşılayabileceğinizi gösteren şahsınıza ait banka hesap döküm bilgileri (son 3 aylık)
 • Seyahatiniz sırasında konaklama ve ulaşıma dair bilgiler ayrıntılı bir şekilde belgeler arasına konmalıdır. Uçak biletiniz, Letonya’ya indiğinizde kalacağınız otelin rezervasyon bilgileri
 • Çalışan olarak başvurulan Letonya seyahatlerinde çalıştığınız iş yerine ait; SGK iş giriş belgesi ve çalıştığınız iş yerine ait 3 aylık maaş bordrosu örneği
 • Şirketin sahibi olarak yapacağınız seyahatlerde ise üzerinizde bulunan şirkete dair; vergi levhası ve ticaret odasında kaydınızın bulunduğunu tescilleyecek bir belge bulunmalıdır.
 • Emekli olarak yapacağınız Letonya seyahatleri için emeklilik kartınız ve bankanızda bulunan emeklilik maaşınıza dair hesap özetiniz; belge olarak evraklar arasına yerleştirilmelidir.

Letonya Vize Ücretleri Ne Kadar?

Her yıl zamlanan Letonya vize ücretlerinin yazımızda inceleyebilirsiniz:

 • Letonya Turistik vize ücreti 105 euro
 • Letonya Ziyaret vizesi ücreti 105 euro
 • Letonya Ticari vize ücreti 105 Euro
 • Letonya Kültürel vize ücreti 105 Euro
 • 0-6 yaş arası yapılacak ziyaretlerde vize ücreti 25 Euro
 • 6-12 yaş arası Letonya’ya yapılacak seyahatlerde vize ücreti 65 euro

Letonya Vizesi Nedir?

Letonya vizesi, Letonya sınırları içerisine girmek amacı ile yetkili resmi makamların başvuru sahibine verdiği resmi bir belge niteliği taşımaktadır.

Letonya Vizesi Ekşi Yorumları

Letonya vizesi ekşi yorumlarına göre, Letonya vizesi almak isteyen T.C. vatandaşlarının alacağı vize kategorisi kapsamı içerisinde talep edilen evrakları hazırlayarak başvuruda bulunması ve eksik ya da tutarsız evrak beyan etmemesi gerekmektedir.

Letonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Letonya vizesi için gerekli evraklar, yetkili konsolosluk ve büyükelçilik tarafından şu şekilde talep edilmektedir;

 • Pasaport
 • Letonya Vize Başvuru Formu
 • Vesikalık Fotoğraf
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Letonya Vize Başvuru Dilekçesi
 • Finansal Dokumanlar
 • Seyahat Gider Masrafları
 • Rezervasyon Bilgiler

Letonya Vizesi Almak Kolay Mı?

Letonya vizesi almak adına başvuru sahipleri direkt olarak başvuru merkezlerine ya da büyükelçiliğe başvuruda bulunabilme hakkına sahiptir. Talep edilen nitelikteki evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesinin akabinde Letonya vizesi almak zor değildir. Ancak başvuruda bulunacak olan kişiler Letonya vizesi müracaatı sırasında eksik evrak ve yanlış bilgi beyanında bulunur ise, Letonya vizesini almak adına süreç zorlu geçebilmektedir.

Letonya Vizesi Nereden Alınır?

Letonya vizesi aracılık konumunda faal gösteren başvuru merkezlerinden veyahut başvuru firmalarından alınabilmektedir. Bunun yanı sıra başvuru sahipleri Letonya vizesi için direkt olarak büyükelçiliğe de müracaatta bulunabilme hakkına sahiptir. Talep edilen gerekli evrakların hazır olması ve harç bedelinin ödenmesinin akabinde belirtilen kurum ve kuruluşlardan başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

<hr size=0 width=1140 style=’width:855.0pt’ noshade style=’color:#404248′ align=left>

Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya vizesi, başvuruda bulunacak olan kişinin seyahat kategorisi içerisinde hazırlamış olduğu evraklar ile başvuru merkezlerinden ya da büyükelçiliklerden alınabilmektedir.

Letonya Vizesi VFS

Letonya vizesi VFS Global ofisine başvuruda bulunarak temin edilebilmektedir. Başvuruda bulunacak olan kişi yetkili ve uzman olan müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek kendisine en uygun vize türünü belirleyerek evrak hazırlaması gerekmektedir. Daha sonra yetkili müşteri temsilcileri kişi için en uygun randevuyu belirleyerek kişinin ofise gelmesi için belirli gün ve saat aktarımında bulunacaktır.

Letonya Vizesi Alanlar

Letonya vizesi alanlar, seyahat tarihi başlangıcı itibari ile resmi vize onay belgesi ile Letonya sınırları içerisine girebilmektedir. Ancak, Letonya vizesini almış olması Letonya sınırları içerisine gireceğine kesin onay vermemektedir. Letonya’daki yetkili görevliler onay vermez ise, geri çevrilme ihtimalini de göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Bu nedenle başvuruda bulunmadan önce kişinin pasaportunu dikkatli bir şekilde kontrol etmesi ve yanında olması gereken evrakları iyice kontrol etmesi yetkili vize uzman görevlileri tarafından tavsiye edilmektedir.

Letonya Vizesi Sık Sorulan Sorular

 1. Letonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

  Letonya vizesi sonuçlanma süresi, başvuruda bulunacak olan kişinin Letonya seyahati için yapacak olduğu vize türüne ve seyahat zaman dilimi aralıklarına göre değişkenlikler göstermektedir. Bu nedenle kesin olarak bir süre belirtilmesi doğru değildir. Ancak, kısa süreli Letonya seyahati amacı ile başvurular ortalama olarak 10 iş günü içerisinde sonuç bulmaktadır. Akabinde, uzun süreli seyahatler için yapılan başvuru değerlendirme aşaması ise, 3 haftayı bulabilmektedir.