Litvanya Vize Başvuru İşlemleri 2023

Litvanya Vize Başvuru İşlemleri

Litvanya, Kuzey Avrupa’da bulunan bir Baltık ülkesidir. Rusya, Polonya ve Letonya ile sınır komşuluğu bulunan bu ülke 3 milyonu aşkın nüfusa sahiptir.

Litvanya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Litvanya Vize Başvurusu Gerekli midir 2023

Litvanya’ya yapılacak olan seyahatlerde vize başvurusu gerekir. Bunun için istisnai olarak; bordo, siyah, gri pasaporta sahip olan kişiler her yıl 90 günü aşmayacak şekilde, Litvanya ülkesini seyahat etmeleri dahilinde vizesiz bulunabilirler.

Vize başvuru işlemlerinizin tüm basamaklarını sizin adınıza yönetecek olan vize danışma merkezleri bulunmaktadır. Merkezler aracılığı ile vize başvuru işlemlerinizi kısa sürede yapabilirsiniz.

Litvanya Vize Türleri

Litvanya’ya yapacağınız seyahatiniz, vize türünün oluşumunu da etkilemektedir. Yapacağınız seyahat’in türüne göre vizeniz verilir.

 • Litvanya Turistik vize
 • Litvanya Ticari vize
 • Litvanya Aile Arkadaş vizesi
 • Litvanya Erasmus vizesi
 • Litvanya Sportif Faaliyet vizesi

Litvanya Vize Evrakları 2023

Litvanya’ya seyahatleriniz sırasında öncelikle vize alabilmek için bir Litvanya vizesi başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu form üzerinde istenen kişisel bilgilerinizi doğru doldurmanız ve geçerli olacak olan bilgileri buraya yazmanız gerekmektedir.

 • Litvanya vizesi için geçerliliğini koruyan ve on yılı aşkın eskimiş olmayacak şekilde alınmış bulunan pasaportunuz yer almalıdır. Bu pasaportun seyahat bitiminden 3 ay sonrasında geçerliliğini koruması gerekir.
 • Şahsınıza ait olan kimlik belgenizin fotokopisi; önlü-arkalı olarak çekilerek evrak içine eklenmelidir.
 • Arka fonu beyaz bir şekilde seçilmiş bulunan ve istenen boyut kriterlerine uygun bir adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahatiniz süresince dinleneceğiniz, konakladığınız yere ait rezervasyon bilgileri, uçak bilet belgesi sunulmalıdır.
 • Son 3 ayı kapsayacak şekilde çalıştığınız iş yerine ait maaş bordrosu örneği alınmalıdır.
 • Seyahatiniz süresince tüm seyahat’in masraflarını karşılayabileceğiniz, ispat niteliğindeki kişisel banka hesabınızda bulunan hesap dökümü hareketlerinin belgesi
 • Seyahatiniz boyunca geçerliliğini koruyacak olan seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır ve bu belge ek evraklar arasına konmalıdır.
 • İş için yapılacak Litvanya seyahatleri için işyerinden alacağınız davet mektubu ve onay kağıdı bulunmalıdır.
 • Öğrenci olarak yapılacak olan Litvanya seyahatleri için öğrenci öğrenim belgesi veya transkribi bulunmalıdır.
 • 18 yaşını geçmemiş bulunan çocuk konumundaki kişilerin yapacakları Litvanya seyahatlerinde kendine yakın olan; anne ya da baba gibi yakınının sponsorluğu ve sponsorluk belgeleri bulunmalıdır.
Litvanya vizesi güncel evrak listesi için visacenter.com.tr/litvanya-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Litvanya Vize Ücretleri 2023

Litvanya’ya yapacak olduğunuz seyahatler için 90 günü aşmayacak olan ve pasaporta sahip olan vatandaşlar ücretsiz olarak vizesiz seyahat edebilmektelerdir.

 • Litvanya Ticari Vize Ücreti 185 euro
 • Litvanya Turizm Vizesi Ücreti 185 euro
 • Litvanya Aile Birleşimi Vizesi Ücreti 185 euro
 • Litvanya Transit Vize Ücreti 185 euro

 

Litvanya Vize Başvuru İşlemleri

Litvanya Vize Başvuru İşlemleri

Litvanya Vizesi Önemli Notlar 2023

Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahibi Türkiye sınırları içerisinde olan vatandaşlarına 60 ay içinde 90 gün koşulu ile vizesiz giriş hakkı tanınmaktadır. Öte yandan Umumi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise her koşuldaki Litvanya seyahatleri için Litvanya vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Litvanya Vizesi Almak Zor Mu?

Litvanya vizesi almak zor değil. Ancak, Schengen Birliği’ne dahil olan Litvanya’ya gerçekleştirilen 90 gün ve daha altındaki konaklamalı seyahatler, Schengen Vizesi dahilinde değerlendirilmektedir. Kişiler, başvurularını şahsi olarak merkezlere ya da vize firmalarına yapmaları gerekmektedir. Kısa süreli (C Tipi) başvuruları konsolosluk ve büyükelçilik kabul etmemektedir.

Litvanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Litvanya Vizesi başvurusunda bulunan şahısların tüm evrak ve belgelerini Litvanya Büyükelçiliği’ne gönderilmesinin sonrasında, vize başvuru sürecinin neticelenmesi ortalama olarak 7 – 10 gün sürmektedir. Bu süreç bazı özel koşullar altında 60 güne kadar uzayabilir. Bu nedenle Litvanya Vizesi başvurularının yapılması düşünülen seyahat tarihinden en az 15 gün öncesinden yapılması önem arz etmektedir.

Litvanya Vizesi Ekşi

Litvanya vizesi ekşi yorumlarına göre, gerekli evraklar teslim edildiğinde alınması pek de zor olmayan bir vizedir. Ancak 3 aydan uzun olan vizelerin sadece Ankara Büyükelçiliği’nden alınabildiği belirtilmektedir.

Litvanya Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya vizesi başvuru işlemleri Konsolosluk ve Litvanya Büyükelçiliği birimi tarafından yetki verilmiş, akredite vize başvurun merkezleri tarafından yürütülmektedir. Başvurular şahsi olarak Büyükelçilik tarafınca randevu alarak ya da VFS Global vize merkezleri üzerinden randevu gerekmeksizin yapılabilir.

Litvanya Vizesi Erasmus

Erasmus programı ile Litvanya’da eğitim görecek öğrenciler gerekli evrakları hazırlamakla yükümlüdür. Gereken evraklardan ilki ulusal vize başvuru formudur. Formları tükenmez kalemle ve eksiksiz olarak doldurmak önemlidir. Litvanya Vizesi Erasmus programında konaklama ile ilgili bilgilerin eksiksiz bir şekilde yer alması önem arz etmektedir. Diğer bir önemli husus ise seyahat sağlık sigortasıdır. Litvanya Erasmus eğitimi başvurusunda bulunmak için seyahat sigortası tarihinin Litvanya’ya yapılacak olan seyahat süresinin dahilinde olmasına dikkat edilmelidir. Litvanya’da eğitim görecek öğrencilerden vize başvuru ücreti alınmamaktadır.

Litvanya Vizesi Nereden Alınır?

Litvanya vizesi Litvanya Büyükelçiliği ve Konsolosluk birimi tarafından görevlendirilmiş, akredite vize başvuru merkezleri üzerinden sağlanmaktadır.

Litvanya Vizesi Almak

Litvanya vizesi almak için kişinin pasaportunun, Litvanya’dan çıkış tarihi itibari ile minimum 3 ay daha geçerlilik süresine sahip olmalı ve pasaport 10 yıldan daha fazla eskimiş olmamalıdır.

Litvanya vizesi almak isteyen 18 yaşın altında olan kişilerin, Litvanya vize başvuru şartları ebeveynleri tarafından verilecek olan muvaffakatname formu ile geçerli olacaktır. Litvanya Konsolosluğu vize vermek için gerekli değerlendirmeleri yaparken, başvuru yapan kişi veya kişilerin bilgilerini dikkate alarak ülkesine girip girmeyeceğine karar vermektedir.

Litvanya Vizesi Almak Kolay Mı?

Gerekli evraklar sağlanıp istenilen belgeler eksiksiz bir şekilde beyan edildiği takdirde Litvanya vizesi almak kolaydır.

Litvanya Vizesi hakkında gerekli tüm bilgilendirme için https://www.visacenter.com.tr/iletisim/ adresini ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.
Litvanya için vize gerekli mi?

Litvanya için vize muaf tutulmadığı takdirde gereklidir.

Litvanya vize açık mı?

Litvanya vize işlemleri resmi tatil günleri dışında açıktır.

Litvanya gitmek için ne gerekli?

Litvanya’ya gidebilmek için Litvanya konsolosluğundan alınan vize gereklidir.

Oyla! post