Litvanya Schengen mi?

,
Litvanya Schengen mi

Litvanya Schengen mi; evet. 1 Mayıs 2004 tarihinden itibaren AB üye ülkesi olan Litvanya, 21 Aralık 2007 tarihinden itibaren Schengen Bölgesi üye ülkesi olmuştur. Türk vatandaşları, Litvanya’ya gitmek için pasaport ve Schengen vizesi almak zorundadır.

Litvanya Vizesi Schengen Vizesi mi?

Litvanya’ya gitme planı yapan Türk vatandaşları, bordo umuma mahsus pasaport ile Schengen vizesi alarak, Litvanya’yı ziyaret edebilir. Bunun yanında gri hizmet pasaportu, yeşil hususi pasaport ve siyah diplomatik pasaport sahibi olan kişiler, Litvanya’ya vizesiz girebilir.

 • Litvanya uzun süreli D tipi vize ile 90 günden fazla olan seyahatleri gerçekleştirebilirsiniz. Uzun süreli tedaviler, uzun süreli eğitimler ve evlilik, Litvanya’da çalışma gibi nedenlerle alınır.
 • 90 günden daha az seyahatler için, Litvanya kısa süreli C tipi vize alınmalıdır. Tatil, gezmek, aile ziyaretleri, fuarlar, 6 aydan az olan eğitimler ve ticari görüşmeler için uygundur.

Litvanya Schengen vizesi için, vize randevusu alınır. Başvurular; seyahatten en az 1 ay ya da 3 ay öncesinde yapılmalıdır. Randevular sadece kişiye özeldir. Verilen randevu saati ve tarihine uyulmalıdır.

Litvanya’ya Gitmek İçin Nelere Gerek Vardır?

Schengen Anlaşması dahilinde AB üyesi ülkelere seyahat etmek için, vize türüne uygun şekilde belirlenmiş belgelerin hazırlanması gerekir.

 • 10 yıldan eski olmayan, en az 3 ay geçerliliği olan pasaport
 • Schengen vizesi başvuru formu
 • Tüm Schengen ülkelerinde geçerliliğini koruyan ve en az 30bin Euro miktarlı seyahat sağlık sigortası alınmalıdır. Vize başvurusu reddedilirse, bu sigorta poliçesi iptal edilebilir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve biyometrik fotoğraf
 • Uçak rezervasyonları ve otel rezervasyonlarıyla ilgili belgeler
 • Banka hesap kartının, son 3 aylık dökümü

Litvanya’ya seyahat planı yapan kişi işveren ise; şirketin kayıtlı olduğu ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, faaliyet belgesi gibi evraklar getirmelidir. Eğer öğrenci vizesi alınacaksa, eğitim alınan okuldan öğrenci belgesi alınmalıdır.

Litvanya’ya gidecek kişiler 18 yaş altında bulunan kişiler ise; her iki ebeveynin de izninin bulunduğu, noter tasdiki yapılmış muvafakatname almak zorundadır.

Litvanya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkıyor?

Litvanya vize başvurusu süresi; belgelerin hazırlanması, randevunun alınması, ilgili konsolosluk ya da büyükelçiliğin onay süresine bağlıdır. Tüm bu işlemlerin yapılması ve konsoloslukta yapılacak mülakat sonrasında, vize süreci yaklaşık 7 ila 10 gün içinde sonuçlandırılır. Ancak bu süre konsolosluğun yoğunluğuna, ek belge istenmesine ve bu belgelerin hazırlanması göre değişkenlik gösterir.

Litvanya Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya Erasmus vizesiyle Türk öğrencilerine okuma imkânı sunar. Erasmus eğitimi için Litvanya’ya gitmek isteyen öğrenciler, gerekli tüm belgeleri hazırlamalıdır. Ulusal vize ya da D tipi uzun süreli vize kapsamında vizeye başvuran öğrencilerin pasaportların, 10 yıldan eski olmamalı ve Litvanya’dan dönüş tarihinden itibaren, en az 3 ay içinde olduğuna dikkat edilmelidir.

 • Öğrencilerin kabul yazısı ve davetiyeye sahip olması gerekir.
 • Tüm bilgiler İngilizce olarak ve hatasız şekilde doldurulmalıdır.
 • Konaklama bilgileri net şekilde verilmeli, seyahat sigorta poliçesi alınmalıdır.
 • Türk öğrenciler, Türkiye’de bulunan üniversiteler tarafından verilen hibeler için yazı almalı, hibe almayacak öğrenciler ise; Litvanya’da kaldıkları her ay için en az 300 Euro verebileceklerini gösterir belgeyi hazırlamalıdır.

Litvanya’ya eğitim amaçlı giderek Erasmus vizesine başvuran kişilerden, vize başvuru ücreti alınmaz. Başvurular şahsen, Litvanya Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilir.

Litvanya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Litvanya Schengen mi; evet. Schengen Bölgesine 26 ülke üyedir. Bu ülkelerden Almanya vizelerin kendi ülkelerinden alınması konusunda sorun çıkartırken; İtalya, İspanya ve Fransa’da sorun yaşanmıyor.

Bunun yanında birçok kereler yurtdışına çıkış yapan kişiler, Almanya’ya giderken fazla sorun yaşamıyor. Bunun yanında tek tip Schengen vizesi alınarak; 6 ay içinde, 90 günlük vize alınabilir.

Litvanya Schengen vizesi ile diğer Schengen ülkeleri olan; Avusturya, Belçika, Danimarka, Çekya, Finlandiya, Estonya, Almanya, Fransa, Macaristan, Yunanistan, İzlanda, Letonya, İtalya, Malta, Lüksemburg, Norveç, Hollanda, Polonya, Slovakya, Portekiz, İspanya, Slovenya, İsveç ve İsviçre’ye giriş yapılabilir.

Bunun yanında Litvanya turistik vizeleri için gerekli evraklar; kişisel kriterler içerir. Vize ofisimizi arayarak, konusunda uzman danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Yetkililerimiz, en uygun vize türü konusunda başvurularınızı nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğini söylerken; aynı zamanda gerekli tüm evrakları hazırlamanızda size yol göstererek, başvuru sürecinizi başlatır.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.