Bulgaristan Hava Durumu 2023

,
Bulgaristan Hava Durumu

Bulgaristan diğer bilinen ismiyle, Bulgaristan Cumhuriyeti’dir. Tarihi, doğal güzellikleri ile her yıl yerli ve yabancı turistlerin genel olarak seyahat rotasındadır. Bulgaristan gezilip görülmesi gereken bir noktadır. Fakat Bulgaristan seyahati gerçekleştirecek olan kişiler, havaya göre bir seyahat tercih ederler. Bulgaristan hava durumu yağış, sıcaklık ve farklı iklimsel koşullara göre keskin bir havaya sahiptir. Seyahat planınızda bir aksama olmadan önce kesinlikle hava durumunu kontrol etmelisiniz.

Bulgaristan Hava Durumu İklimsel

Bulgaristan hava durumu iklimsel olarak ele alınırsa genellikle karasal bir iklime sahiptir. Bulgaristan’da hava durumu kışlar soğuk ve yazlar sıcak olacak bir şekilde yaşanır. Tepelerde hava daha soğuktur. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da ılıman iklimidir. Topraklarında yağış genellikle yazın 500-600 milimetre arasında değişir. Bulgaristan oldukça kuraktır. Belirli bölgeleri Türkiye ile aynı iklimsel özelliklere sahiptir. Bulgaristan dünyanın metrekareye en fazla yağış alan ülkeleri içerisinde 130 130 sıradadır Bulgaristan hava durumunda belirli bölgelerinde görülür. İklimleri şu şekildedir;

  • Karasal iklim
  • Ilıman iklim
  • Ve Akdeniz iklim.

Daha çok karasal iklim egemenliğinde olan bir ülkedir. Karasal iklim ülkenin güney kesimlerinde görülür. Kıyı şeridinde ise Ilıman iklimi yaşamaktadır. Bulgaristan’ın en fazla yağış olan ayları haziran, mayıs, ağustos ve temmuz aylarıdır.

Bulgaristan Hava Durumu Sofya

Bulgaristan’ın hava durumu, başkent Sofya’da ılıman iklim görülür. Yağış alan bir bölge değildir. Bulgaristan’ın başkentindeki hava durumu Türkiye ile belirli bölgelerde aynı eşdeğere sahiptir. Sofya iç kesimlerde olduğu için yazları serin ve sıcak kışları ise kurak ve sert geçer. Bu yüzden Bulgaristan seyahati gerçekleştirmek istediğiniz zaman ilkbahar aylarında tercih etmelisiniz. İlkbahar aylarında hava bunaltıcı sıcaklarından uzaklaştığı için daha güzel bir seyahat olur. Fakat haziran-ağustos aylarında bunaltıcı sıcaklarla karşılaşabilirsiniz.

Bulgaristan Hava Durumu Yağış

Mayıs aylarında yoğun yağışlar seyahatinize engel olur. Bulgaristan hava durumu nemli bir havadır. Kış aylarına yaklaşırken yağışlar artar. Bu yüzden kış aylarına doğru Bulgaristan seyahati gerçekleştirecek olan kişiler kesinlikle yanlarında kalın kıyafetler getirmeli. Özellikle tepelerde bulunan alanlar için ciddi bir şekilde soğuk yaşanır.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.