Schengen Vizesi İle Güney Kıbrıs’a Gidilir Mi

Schengen Vizesi İle Güney Kıbrıs'a Gidilir Mi

Schengen Vizesi ile Güney Kıbrıs’a gidilir mi: Schengen vizesi ile Güney Kıbrıs seyahatini yapmak söz konusu değildir. Bu ülke, AB üyesi olmasına rağmen serbest dolaşım hakkını tanımaz. Bundan dolayı başvuru işlemlerini yapılması şarttır. Fakat burada farklı bir sürecin olduğunu hemen söylemek lazım.

Kktc Vatandaşları Güney Kıbrıs’a Gidebilir Mi

KKTC vatandaşlarının Güney Kıbrıs’a gitmelerinin önünde hiçbir engel söz konusu değildir. Adada yaşayan Türklerin yapması gereken şey ise ilgili yerden girişi yapmaktır. Burada dikkat edilecek hususların başında ise sunulması gereken kimlik bilgileri gelmektedir. Böylelikle hiçbir sorunla karşı karşıya kalınmamış olur.

Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının adaya gidebilmesi için vize alması gerekmektedir. Bunu yapmak direkt olarak mümkün değildir. Çünkü Güney Kıbrıs, Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınan bir ülke olmadığından, aralarında diplomatik olarak bir ilişki yoktur. İşte bu yüzden iki aşamalı işlemler öne çıkar. İlk etapta Yunanistan üzerinden vize başvurusu yapılmalıdır. Yunanistan’a gidilmesinden sonra Güney Kıbrıs vizesi almak her daim mümkün olacaktır.

AB vatandaşları için ise daha farklı bir durum vardır. Onlara vize koyulmamıştır. Ancak bu Schengen içerisinde yer aldıkları anlamına hiçbir zaman gelmez. İşte bu yüzden TC vatandaşları eğer bu ülkeye seyahat edeceklerse, ilgili vizeyi almak zorundadırlar. Bunun da Yunanistan üzerinden tamamlanacağını ifade etmek lazım.

Güney Kıbrıs Vize İşlemleri

Güney Kıbrıs vize işlemleri şöyle yapılır;

 • İlk olarak Yunanistan vizesi alınmalıdır.
 • Bunun hemen ardından yapılacak olan işlem ise Atina’da yer alan Güney Kıbrıs konsolosluğu üzerinden sürecin başlatılmasıdır.
 • İlk etapta doldurmanız gereken bir evrakın olduğunu ifade etmek lazım. Buna başvuru formu adı verilir.
 • Bunun yanı sıra ülke sizden bir de dilekçe ister. Neden gitmek istediğinizi bunun içerisinde çok açık şekilde ifade etmeniz önemlidir.
 • İstenilen evraklara baktığımız zaman ise pasaport bunların başında gelir. 3 aylık bir geçerliliğinin bulunması yeterli olacaktır.
 • Aynı zamanda 2 tane, arka kısmı ve fonu kesinlikle beyaz olan, renkli çekilmiş, biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Hem gidiş hem de dönüş uçak bilgileri sizden talep edilir.
 • Otel rezervasyonlarının da olması gerektiğini hiçbir şekilde unutmamak lazım.
 • Maaş bordrosu ise o an için çalışan kişilerden istenmektedir. Bunun mutlaka son 3 ayı göstermesi gerekmektedir.
 • Banka teminat mektubu olmadan vize almak ise siz konusu değildir.
 • Doktor ve avukatların görevlerini, mesleklerini belgeleyen evrakların konsolosluğa sunulmasının sonrasında ilgili başvuru işlemleri de tamamlanmış olur.

Her türlü inceleme ve gerekli kontrollerin yapılmasının ardından vizenin sonucu size ivedi bir biçimde bildirilir. Bu noktada aracı kurum tercih etmek, sorunsuz vize alımı için temel bir kural olarak dikkat çekmektedir.

Güney Kıbrıs Vize İstiyor mu?

Güney Kıbrıs vize isteyen bir ülkedir. Türkiye’de bu ülkenin diplomatik misyon şefliği söz konusu değildir. Bunun yanı sıra bu ülke Schengen içerisinde yer almaz. İşte bu yüzden Güney Kıbrıs vizesinin alınması önemlidir. Bu noktada bilinmesi gerekenler şöyledir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tümü, bu ülkeye gidebilmek için vize almak zorundadırlar. İlgili işlemi yapmak Türkiye’den mümkün değildir. Çünkü bu ülkeyle aramızda diplomatik bir ilişki yoktur. Aynı zamanda Türkiye bu ülkeyi tanımadığı için vize işlemlerinde Yunanistan’ın başkenti Atina’da yer alan konsolosluğa gidilmelidir.
 • Bundan dolayı iki farklı süreç karşımıza çıkar. İlk olarak Yunanistan vizesinin alınması gerekmektedir.
 • Bunun sonrasında ise Güney Kıbrıs vizesine başvurulmalıdır.
 • KKTC vatandaşları için böyle bir durum yoktur. Onlar sınırdan, hiçbir problem yaşamadan hemen güneye geçebilirler. TC vatandaşları bunun dışında tutulmuştur.

Güney Kıbrıs Kaçak Geçiş

Schengen Vizesi ile Güney Kıbrıs’a gidilir mi: Güney Kıbrıs’a kaçak giriş yapmak gibi bir durum söz konusu değildir. Adanın güney tarafından yer alan bu ülkenin sınırları söz konusudur. Aynı zamanda hem BM barış gücü hem de bu ülkenin askeri personeli tarafından sınır korunmaktadır. Giriş için mutlaka vize alınmalıdır. Bu da iki aşamalıdır. Öncelikle  Yunanistan üzerinden vize elde etmek şarttır. Sonrasında Güney Kıbrıs seyahati için harekete geçebilirsiniz. Aracı bir firma olarak süreç boyunca size yardımcı oluyoruz.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.