Avusturya Bayrağı

,
Avusturya Bayrağı

Her bayrağın kendine has desenleri ve renkleri bulunmaktadır. Bu noktada net bir şekilde görülen Avusturya bayrağı iki kırmızı şeridin arasında bulunan beyaz şeritli bir bayraktır.

Avusturya bayrağı vektörel çizim ile beraber oldukça net bir şekilde, herhangi bir detayı kaybedilmeden ve bu duruma ek olarak istenilen her boyutta tekrardan ölçeklendirme yapılarak çizilebilmektedir.

Avusturya Bayrağı Eski

iOS ve Android sistemlerde sıklıkla karşılaştığımız Avusturya bayrağı emojisinin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Avusturya bayrağı dünya üzerinde bulunan en eski bayraklarından bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Bayrak yaklaşık 13. yy’da tasarlanmıştır. Buna ek olarak bilenene göre ülkenin bayrağını tasarlayan kişi 2. Frederick’tir. Avusturya bayrağının tarihi hakkında çeşitli bilgiler olsa dahi ulaşılan en kesin bilgiler bu şekildedir.

Avusturya Bayrağının Anlamı Nedir?

Avusturya bayrağının oldukça eskiye dayanan bir tarihçesi bulunmaktadır. Bu bayrağın ortaya çıkışı hakkında çeşitli efsaneler bulunmaktadır. Bu efsanelerden bir tanesi şu şekildedir;

  1. Leopold, Avusturya Arşidüklerinden bir tanesidir. Bu Arşıdük, bir dönemde bir savaşa girer ve bu savaşta yalnızca beyaz bir savaş elbisesi giymektedir ve bu elbisenin birde kemeri bulunmaktadır. Bir süre sonra savaş biter ve Arşıdük elbisenin tamamen kırmızıya, kana bulandığını fark eder. Belindeki kemeri çıkardığı zaman ise yalnızca bu şeridin beyaz kaldığını fark eder. Bu elbiseyi kendi milletine bayrak yapmaya karar verir.

Avusturya Bayrağının Özellikleri

Avusturya bayrağının özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Renkleri sırasıyla kırmızı, beyaz ve kırmızı olarak sıralanmaktadır.
  • Her renk şeridi aynı büyüklüktedir.
  • Dünyanın en eski bayraklarından bir tanesidir.
  • Avusturya bayrağı kartal figürü beyaz kısmına imparatorluk döneminde yerleştirilmiştir. Ayrıca Engelbert Dollfuss zamanında ise bayrağa bir gamalı haç yerleştirilmiştir. Ancak her iki figürde Almanya ile birleşilince kaldırılmıştır.

Avusturya’nın Bayrağı

Avusturya İsrail bayrağı ile günümüzde oldukça fazla anılmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise Avusturya tarafından devlet binalarında göndere çekilen İsrail bayraklarının olmasıdır. Bunun yapılma sebebi İsrail’e gösterilmek istenen dayanışma göstergesiydi. Ancak bu durum oldukça fazla olumsuz tepki almasından dolayı bayraklar tekrardan indirilmiştir.

Bunun yanında Avusturya Macaristan bayrağı ile de sıkça konusu geçmektedir. Bunun sebebi bir zamanlar Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nun olmasıdır. Ancak bilindiği üzere bu imparatorluk 1. Dünya Savaşı’ndan sonra yıkıldı ve şuanda her iki ülkenin de kendine ait bayrakları bulunmaktadır.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.