Schengen Vizesi Son Güne Kadar Kullanılır Mi?

Schengen Vizesi Son Güne Kadar Kullanılır Mi

Schengen vizesi son güne kadar kullanılır mi: Schengen vizesi kullanım süresi açık bir biçimde belirtilmiştir. Bunun zaman dilimleri farklılık göstermektedir. Bunu en son gününe kadar kullanmak mümkündür. Ancak çıkış yapılacağı tarihte halen vizenin geçerliliğinin olması gerekmektedir. Aksi durumda ise birtakım sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Vize Süresi Geçerse Ne Olur?

Vize süresinin geçmesi olumsuz bir durum olarak dikkat çeker. Bunun nedeni ise kanunlarla açık bir biçimde ifade edilmiştir. Bir TC vatandaşı, başka bir ülkeye vize ile gidebilir. Bunun geçerlilik süresi boyunca devam etmesi mümkündür. Ancak halen o ülkede vizenin süresi sona ererse, böyle bir durumda kolluk kuvvetleri tarafından yakalandığınız zaman çeşitli cezalara maruz kalabilirsiniz. Bunun bazı ülkelerde para bir kısmında ise hapis cezası olduğunu ifade etmek lazım.

1 Yıllık Schengen Vizesi Ücreti

1 senelik Schengen vize ücreti 80 Euro olarak belirtilmiştir. Bunun yanı sıra aracı kurumun talep ettiği, hizmet karşılığında istenen daha farklı evraklar olacağından ücret de değişiklik göstermektedir. Çünkü Schengen kapsamında uçuş ve seyahat rezervasyonlarının yanı sıra aynı zamanda sağlık sigortasının da olması gerekmektedir. Bunların tümü paraya tabidir.

Özellikle tek başına hareket ederek, bir aracı kuruma başvurmadan da bunların elde edilmesi konusunda bir sorun yoktur. Fakat bürokratik işlemler olmasının yanı sıra zaman alması sizin için  bir problem yaratabilir. İşte bu yüzden yapılması gereken temel işlem, alanında hem uzman hem de deneyimli olan bir aracı kurumu tercih etmektir.

Vize Hangi Durumlarda Reddedilir?

Vize reddi durumları zaman zaman ortaya çıkabilir. Bunun nedenlerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Vize alımı sırasında ilk işlem her zaman başvuru formunun doldurulmasıdır. Burada sizden bilgiler istenir. Örneğin kimlik bilgileri bunların başında gelmektedir. Hiçbir zaman yanlış olmaması lazım. Resmi kimlikte nasıl ifade edilmişse hem adınızı hem de soyadınızı hem de TC kimlik numaranızı o şekilde yazmanız lazım. Bunun olmaması halinde vize başvurunuz kabul edilmeyebilir. Ret yenilmesi halinde en baştan sürecin başlatılması gibi bir kural mevcuttur.
  • En çok karşımıza çıkan ret nedenlerinden bir diğeri ise dilekçe içerisindeki bilgilerdir. Başvuru formunda olduğu gibi bunun da net ifadeler içermesi lazım. Eğer turistik bir gezi söz konusu ise bunun yapılacağını yazılı şekilde belirtmek gerekmektedir. Bu noktada konsolosluk, yazılmış olan dilekçeden emin olmazsa, size vize vermeme hakkına sahiptir.
  • Aynı zamanda unutulmaması gereken bir diğer nokta ise seyahat nedeni ile sunulan evrakların hiçbir şekilde çelişki içerisinde olmamasıdır. Örneğin sadece turistik bir gezi kapsamında gitmek istiyorsanız, banka hesabınızda belli miktarda bir paranın olması şarttır. Eğer bu yoksa konsolosluk, göçmenlik ya da sığınmacı gibi bir amaca sahip olmanızdan şüphelenerek vize vermeyebilir. Bunun çok sayıda örneği mevcuttur.
  • Konsolosluğun istemiş olduğu evrakların tümü resmi olmalıdır. Bunların belirtilmiş bir kısmında ise gerek imza gerekse mühür bulunmalıdır. Buna çok büyük bir önem verilmektedir.
  • Sunulmuş olan her türlü belge, evrak ya da dokümanda hata varsa, eksik bilgi içeriyorsa ya da paralellik söz konusu değilse vize alımı konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Vizenin reddi size her zaman gerekçelerle bildirilir. Buna hemen itiraz etme hakkınız vardır. Mutlaka aracı kurum üzerinden alınacak olan destek sayesinde itiraz dilekçesinin doldurulması gerekmektedir. Kabul edilmeyen vizelerde geri ödeme gibi bir durum ise yoktur.

Schengen Vizesi Süresi

Schengen vizesi süresi farklılık gösterebilir. Zaman zaman sadece iki hafta olmak üzere bile bunu veren ülkeler vardır. Bunun yanı sıra 3 aylık, 1 yıllık, 5 yıllık gibi türleri de söz konusudur. Bu noktada ilgili iznin sahibi olabilmek için kesinlikle evrakları tam ve eksiksiz bir biçimde doldurmak, bunları konsolosluğa hemen teslim etmek şarttır.

Multi Vize Nedir?

Schengen vizesi son güne kadar kullanılır mi: Multi vize çok girişi olarak tanımlanır. Mult ifadesiyle tanımlanmıştır. Bunun anlamı, çok sayıda girişi yapabilirsiniz. Yani sadece bu izni vermiş olan ülkeye değil, aynı zamanda Schengen bölgesi içinde bulunan diğer ülkelere de seyahat işlemlerinizi hiçbir sorun olmadan gerçekleştirebilirsiniz. Bu da avantaj sağlar.

3/5 - (3 votes)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.