Blog

Yeşil Pasaport İçin Schengen Vizesi Gerekir Mi?

Yeşil pasaport için kanuni gereklilik bulunmamaktadır.

Yeşil pasaport için Schengen vizesi gerekir mi; bu şekilde bir kanuni gereklilik bulunmamaktadır. Yeşil pasaport kişilerin devlet hizmetinde bulunmaları durumunda belirli biri senenin sonunda aldıkları ülkelere seyahat etme imkanı olarak da tanımlanabilir. Umumi kullanıma açık olan pasaport sahiplerinin normal koşullarda vize alarak giriş yapabilecekleri ülkelere yeşil pasaport sahiplerinin sorunsuz şekilde girmelerine izin verilmektedir. Fakat bu durumun yeşil pasaport sahiplerinin sayısının da artması ile beraber Avrupa ülkelerinde bir tedirginliğe yol açtığının da ayrıca bildirilmesi gerekir. İlerleyen senelerde yeşil pasaport sahiplerinin girecekleri ülkelere ilişkin yeni düzenlemelerin yapılabileceği de dile getirilmelidir.

Yeşil Pasaport Seyahat İzni

Yeşil pasaport ile alakalı dikkate alınması gereken hususlar şu biçimde sıralanmaktadır;

  • 1-2 ve 3. Derecede bulunan devlet memurlarının yeşil pasaport almasına imkan tanınlanmaktadır. Ayrıca meslekte 15 senesini dolduran avukatların da yeşil pasaport almasına imkan tanınmaktadır.
  • Pasaport harcından da muaf olan bu grupların aldıkları pasaport ile anlaşmalı olan ülkelere giriş yapmasına imkan verilmektedir. Giriş yapılırken kişilerin pasaportun güncelliğine dikkat etmesi gerekir. Giriş adımları için başvuruda bulunmalarının hemen öncesinde yenileme gereksinimi varsa bunların halledilmesi gerekmektedir.

İlerleyen senelerde yeşil pasaportun hangi ülkelerde geçerli olacağına dair bazı değişikliklerin meydana gelmesi beklenmektedir. Bu konuya dair danışmanlık firmamızdan yardım alarak pasaport kullanımı hakkında gerekli olan tüm bilgileri sorunsuz şekilde alabilirisiniz.

Yeşil Pasaport İle Gidilen Ülkeler

Yeşil pasaport için Schengen vizesi gerekir mi; yeşil pasaport sahibi olan kişilerin Schengen vize prosedürlerinden muaf oldukları açıklanmıştır. Kişilerin sahip oldukları yeşil pasaport ile gidebilecekleri ülkelerden bazıları şunlardır;

  • Cezayir, Fildişi Sahilleri, Kamerun
  • Güney Afrika Cumhuriyeti, Lüksemburg
  • Makedonya, Estonya, Fransa

Ülkelerin yaşanman son gelişmeler de dikkate alınarak ek koşullar getirme hakkını saklı tuttuğunun da belirtilmesi gerekir. Bu noktada seyahat planlamasının öncesinde konsoloslukların yapmış olduğu duyuruları bir kontrol etmeniz mantıklı olacaktır.

Yeşil Pasaport İle Fransa’ya Nasıl Gidilir?

Yeşil pasaportu olan kişilerin Fransa’da vize prosedürlerinden muaf tutulacağı belirtilmelidir. Bu nedenle detaylı vize belge toplama adımlarına gerek duymadan ülkeye giriş yapılmasına imkan verilmektedir. Bu aşamada ülkede kalmanıza izin verilen sürenin 90 gün ile sınırlı olduğunun da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Daha uzun kalmak isteyen kişilerin D türü vize talep adımlarını tamamlaması gerekecektir.

D türü vize almak isteyen kişilerin danışmanlık firmamız ile iletişime geçmesi yeterli olacaktır. Bu şekilde vize alma adımlarında bireysel olarak başvuru takibi yapmak zorunda kalmadan süreç şekillendirilecektir.

Ülkelerde yeşil pasaport ile giriş yapmak isteyen kişilerin kaç güne kadar kalabildikleri ülkelere göre değişim gösterebilmektedir. Bu nedenle konsolosluklardan gelişmeleri yakın bir biçimde takip etmeniz gerekir.

Etıas Yeşil Pasaport

ETIAS Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi olarak da tanımlanmaktadır. Bu noktada kişilerin ülkeye giriş adımlarının detaylı bir biçimde takibe tabi tutulduğu sistem olarak da tanımlanabilmektedir. Sisteme dair dikkate alınması gereken hususlardan bazıları;

  • Bu sistemin odak noktası Schengen bölgesine giriş aşamasında vizeye gereksinim duymayan kişilerin kontrol edilmesidir. Schengen bölgesi kapsamında vize talep zorunluluğu olmayan yeşil pasaportluların da kontrol adımları bu sistem üzerinden tamamlanır. Sistem sadece elektronik bir alt yapıya sahiptir.
  • Kişilerin güvenlik durumlarının kontrol edilmelerine ilişkin temel kıstaslar belirlenmiştir. Bu sistemin Schengen kapsamında değerlendirilen tüm ülkelerde geçerli olduğu da bilinmelidir.
  • Schengen ile alakalı dikkate alınması gereken bir diğer ortak sistem ise VIS olarak tanımlanmaktadır. Kişilerin VIS sistemi üzerinden bir sorun yaşamaları durumunda anında tespit edilerek tüm Schengen ülkelerine bu sorun ile alakalı bilgi verilmesi mümkün kılınmaktadır.
  • Avrupa Birliği bir yandan sınırların olabildiğince esnek şekilde işlem görmesini talep ederken bir yandan da giriş yapan kişilerden ülkelerin korunması için gerekli güvenlik sistemlerini aktive etmektedir. Bu güvenlik sistemleri sayesinde oldukça kısa bir süre içerisinde kişilerin kayıtlarının incelenmesi ive ülkeye dair bir tehdit oluşturup oluşturmadığının tespit edilmesi mümkün kılınır.

Yeşil pasaport sahibi olan kişilerin bu detaylara dikkat ederek ülkeye giriş adımlarının tamamlanmamsı mümkün kılınmaktadır. Suç kaydı olan kişilerin hem giriş hem de oturum alma adımlarında ret yanıtı alma olasılıklarının yüksek olduğu da belirtilmelidir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp