Yeşil Pasaport İçin Schengen Vizesi Gerekir Mi?

Yeşil Pasaport İçin Schengen Vizesi Gerekir Mi

Yeşil pasaport için Schengen vizesi gerekir mi; bu şekilde bir kanuni gereklilik bulunmamaktadır. Yeşil pasaport kişilerin devlet hizmetinde bulunmaları durumunda belirli biri senenin sonunda aldıkları ülkelere seyahat etme imkanı olarak da tanımlanabilir. Umumi kullanıma açık olan pasaport sahiplerinin normal koşullarda vize alarak giriş yapabilecekleri ülkelere yeşil pasaport sahiplerinin sorunsuz şekilde girmelerine izin verilmektedir. Fakat bu durumun yeşil pasaport sahiplerinin sayısının da artması ile beraber Avrupa ülkelerinde bir tedirginliğe yol açtığının da ayrıca bildirilmesi gerekir. İlerleyen senelerde yeşil pasaport sahiplerinin girecekleri ülkelere ilişkin yeni düzenlemelerin yapılabileceği de dile getirilmelidir.

Yeşil Pasaport Seyahat İzni

Yeşil pasaport ile alakalı dikkate alınması gereken hususlar şu biçimde sıralanmaktadır;

  • 1-2 ve 3. Derecede bulunan devlet memurlarının yeşil pasaport almasına imkan tanınlanmaktadır. Ayrıca meslekte 15 senesini dolduran avukatların da yeşil pasaport almasına imkan tanınmaktadır.
  • Pasaport harcından da muaf olan bu grupların aldıkları pasaport ile anlaşmalı olan ülkelere giriş yapmasına imkan verilmektedir. Giriş yapılırken kişilerin pasaportun güncelliğine dikkat etmesi gerekir. Giriş adımları için başvuruda bulunmalarının hemen öncesinde yenileme gereksinimi varsa bunların halledilmesi gerekmektedir.

İlerleyen senelerde yeşil pasaportun hangi ülkelerde geçerli olacağına dair bazı değişikliklerin meydana gelmesi beklenmektedir. Bu konuya dair danışmanlık firmamızdan yardım alarak pasaport kullanımı hakkında gerekli olan tüm bilgileri sorunsuz şekilde alabilirisiniz.

Yeşil Pasaport İle Gidilen Ülkeler

Yeşil pasaport için Schengen vizesi gerekir mi; yeşil pasaport sahibi olan kişilerin Schengen vize prosedürlerinden muaf oldukları açıklanmıştır. Kişilerin sahip oldukları yeşil pasaport ile gidebilecekleri ülkelerden bazıları şunlardır;

  • Cezayir, Fildişi Sahilleri, Kamerun
  • Güney Afrika Cumhuriyeti, Lüksemburg
  • Makedonya, Estonya, Fransa

Ülkelerin yaşanman son gelişmeler de dikkate alınarak ek koşullar getirme hakkını saklı tuttuğunun da belirtilmesi gerekir. Bu noktada seyahat planlamasının öncesinde konsoloslukların yapmış olduğu duyuruları bir kontrol etmeniz mantıklı olacaktır.

Yeşil Pasaport İle Fransa’ya Nasıl Gidilir?

Yeşil pasaportu olan kişilerin Fransa’da vize prosedürlerinden muaf tutulacağı belirtilmelidir. Bu nedenle detaylı vize belge toplama adımlarına gerek duymadan ülkeye giriş yapılmasına imkan verilmektedir. Bu aşamada ülkede kalmanıza izin verilen sürenin 90 gün ile sınırlı olduğunun da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Daha uzun kalmak isteyen kişilerin D türü vize talep adımlarını tamamlaması gerekecektir.

D türü vize almak isteyen kişilerin danışmanlık firmamız ile iletişime geçmesi yeterli olacaktır. Bu şekilde vize alma adımlarında bireysel olarak başvuru takibi yapmak zorunda kalmadan süreç şekillendirilecektir.

Ülkelerde yeşil pasaport ile giriş yapmak isteyen kişilerin kaç güne kadar kalabildikleri ülkelere göre değişim gösterebilmektedir. Bu nedenle konsolosluklardan gelişmeleri yakın bir biçimde takip etmeniz gerekir.

Etıas Yeşil Pasaport

ETIAS Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi olarak da tanımlanmaktadır. Bu noktada kişilerin ülkeye giriş adımlarının detaylı bir biçimde takibe tabi tutulduğu sistem olarak da tanımlanabilmektedir. Sisteme dair dikkate alınması gereken hususlardan bazıları;

  • Bu sistemin odak noktası Schengen bölgesine giriş aşamasında vizeye gereksinim duymayan kişilerin kontrol edilmesidir. Schengen bölgesi kapsamında vize talep zorunluluğu olmayan yeşil pasaportluların da kontrol adımları bu sistem üzerinden tamamlanır. Sistem sadece elektronik bir alt yapıya sahiptir.
  • Kişilerin güvenlik durumlarının kontrol edilmelerine ilişkin temel kıstaslar belirlenmiştir. Bu sistemin Schengen kapsamında değerlendirilen tüm ülkelerde geçerli olduğu da bilinmelidir.
  • Schengen ile alakalı dikkate alınması gereken bir diğer ortak sistem ise VIS olarak tanımlanmaktadır. Kişilerin VIS sistemi üzerinden bir sorun yaşamaları durumunda anında tespit edilerek tüm Schengen ülkelerine bu sorun ile alakalı bilgi verilmesi mümkün kılınmaktadır.
  • Avrupa Birliği bir yandan sınırların olabildiğince esnek şekilde işlem görmesini talep ederken bir yandan da giriş yapan kişilerden ülkelerin korunması için gerekli güvenlik sistemlerini aktive etmektedir. Bu güvenlik sistemleri sayesinde oldukça kısa bir süre içerisinde kişilerin kayıtlarının incelenmesi ive ülkeye dair bir tehdit oluşturup oluşturmadığının tespit edilmesi mümkün kılınır.

Yeşil pasaport sahibi olan kişilerin bu detaylara dikkat ederek ülkeye giriş adımlarının tamamlanması mümkün kılınmaktadır. Suç kaydı olan kişilerin hem giriş hem de oturum alma adımlarında ret yanıtı alma olasılıklarının yüksek olduğu da belirtilmelidir.

Yeşil Pasaport Vize

Yeşil pasaport vize işlemleri söz konusu odluğunda çok daha az tercih edilmektedir. Özellikle yeşil pasaport sahibi olan kişiler belirli süreler boyunca birçok ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedir. Elbette yeşil pasaporta vize isteyen ülkeler de bulunur ancak çoğunlukla pek çok ülkeye vizesiz seyahat edebilmek mümkündür. Ancak yeşil pasaport alabilmek için birtakım şartlar vardır ve hereksin alabileceği bir pasaport olmadığını da belirtmek gerekmektedir. Birtakım görevlerde ve kademelerdi olmanız gerekmektedir. Yeşil pasaportun avantajı ise hem en yakınların da alabilmesi hem de görev dışında emeklilik dahilinde de kullanılabilmesidir.

Yeşil pasaport 160’den fazla ülkeye seyahat imkânı sunarken bazı durumlarda da kapıda vize gibi imkânlardan faydalanabilmek de mümkündür. Yeşil pasaport pek çok ülkeye sizlerin ve en yakınlarınızın girişini sağlayacaktır. Vize alınması gerektiğinde ise vize almamanızı gerektiren bir durum bulunmamaktadır. Özellikle yeşil pasaport sahiplerinin düzenli gelirleri olmaktadır ve bu da vize almanın temelini oluşturmaktadır. Yeşil pasaportlular bu konuda önceliklidir.

Yeşil pasaportla seyahat imkânı oldukça fazla olup sizlere dünyayı tanıma imkânı sunmaktadır. Genel olarak memurlara verildiği düşünülse de birtakım kademeler ve beraberinde de birtakım ek kontenjanlar bulunmaktadır. Aslında memurlar dışındaki birtakım gruplar da yeşil pasaport alabilmektedir. Bu açıdan avantaj alanı da daha geniştir.

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

Yeşil pasaport vizesiz ülkeler listesi oldukça dolgundur ve yenileri de eklenmeye devam etmektedir. Bu nedenle vize alınması gerekmeyen pek çok ülke vardır ki sürekli seyahat etmeniz de artık mümkün hale gelmiştir. Yeşil pasaport sahipleri bu açıdan oldukça avantajlıdır ve düzenli gelirlerinin olması da seyahati mümkün kılmaktadır. Aynı zamanda yeşil pasaport almak da sanıldığı kadar zor olmayıp bordo pasaporttan daha fazla evrak istemesi dışında bir problem barındırmamaktadır.

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler her kıtada oldukça fazladır. Bunların bazında Almanya, Rusya, Azerbaycan, İspanya, İtalya gibi pek çok ülke bulunmaktadır. Bunlar en çok seyahat edilen ülkelerden olup bunlar dışında da pek çok ülkeye seyahat edilmektedir. Bu ülkeler değişebileceği gibi genellikle sabit kalmaktadır ve ülkeler arası ilişkilere bağlı olarak da değişim gösterebilmektedir. Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler bunlarla da sınırlı kalmayıp daha oldukça fazladır. İsviçre, Fransa, Hollanda, Macaristan, Danimarka, Belçika, İsveç, Lübnan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Fas, Romanya, Norveç, Yunanistan, Ukrayna ve Sırbistan gibi pek çok ülke de bu gruba dahildir.

Yeşil Pasaport Avantajları

Yeşil pasaportun en büyük avantajlarından biri pasaport harcının ödenmemesidir. Bu nedenle yeşil pasaport avantajları değerlendirilir iken sadece defter bedeli ödendiğine de dikkat etmek gerekmektedir. Yeşil pasaportun faydaları bununla da kalmayıp aynı zamanda süre sıkıntısı olmadan 5 senelik bir geçerliliği bulunmaktadır. Bu sayede de yeşil pasaport alanlar 5 senelik harç ücreti ödemeden 5 senede bir kez yeşil pasaport çıkartabilmektedir.

Bunlara ek olarak yeşil pasaport sadece kişinin kendisi ile bağlantılı değildir ve eşi ile çocukları da yeşil pasaport alabilmektedir. Çocuklar aileyle yaşadıkları sürece 25 yaşına kadar bu pasaporttan faydalanabilirken engelli bir çocuk söz konusu odluğunda bu ömür boyu sağlanan bir pasaport olmaktadır. Bunun dışında eşler de faydalanabilmekte olup eş ile seyahat etmek oldukça kolay hale gelecektir.

Aynı zamanda vizesiz gidilecek ülkeler ek olarak kapıda vize yeşil pasaportun avantajları arasında yer almaktadır. Pek çok ülke yeşil pasaporta vize verecek ise de kapıda vize yöntemini tercih ederken süreden kazanmanızı sağlamaktadır. Bu sayede anlı gelişen her türlü seyahatlerin de gerçekleşmesi mümkündür. Tüm bu imkanlara online vize imkânı da eklenmektedir. Yani bazı durumlarda da online vize almanız olası görülmektedir. Bu da ortalama birkaç gün içerisinde sonuçlanmakta olup genellikle ani gelişen seyahatlerde tercih edilmektedir.

Yeşil Pasaport Schengen

Yeşil pasaport pek çok Schengen ülkesinde geçerli konumdadır. Bu nedenle Schengen ülkelerine seyahat ederken ortalama 30 gün veya 90 günlük bir süreye sahipsiniz demektir. Ancak pandemi önlemleri kapsamında birtakım denetimler geldiğini de belirtmek gerekmektedir. Bu denetimler gri pasaport sahipleri için de geçerli olup giriş esnasında birtakım belgeler isteyen Schengen ülkeleri de bulunmaktadır. Yeşil pasaport vizesiz ülkeler sayısı Schengen ülkeleri bazında da oldukça fazla olup bu sayede nerdeyse tüm Avrupa bölgesini vizesiz seyahat edebilmeniz mümkündür. Yeşil pasaport vize işlemleri incelenirken artık pandemi önlemleri kapsamında Schengen bölgesi ziyaretleriniz biraz daha sınırlanacaktır bu nedenle öncesinde bilgi almanız önerilmektedir.

Yeşil pasaport ayrıcalıkları oldukça fazla olmakla birlikte en ayrıcalıklı olarak da Avrupa ülkeleri ve aslında bir nevi Schengen bölgesi ülkeleri düşünülmektedir. Schengen bölgesi ülkelerinin tamamının Avrupa ülkesi olduğunu söylemek doğru olmamakla birlikte birtakım istisnalar da bulunmaktadır. AB bünyesinde olup Schengen grubunda olmayan ülkeler de bulunur ve henüz seyahat etmeden gerekli araştırmalar yapılması önerilmektedir.

Yeşil Pasaport Hangi Ülkelerde Geçerli

Yeşil pasaport hangi ülkelerde geçerli merak edilen konulardan biridir. Özellikle yeşil pasaport sahibi olmaya aday olan kişiler yeşil pasaport almak isterken hangi ülkeler de rahatça seyahat edebileceklerini merak etmektedir. Aslında yeşil pasaport her ülkede geçerlidir ancak bazı ülkelerde vize gerekmez ve bazı durumlarda da online ya da kapıda vize imkanları da bulunmaktadır. Bu nedenle yeşil pasaport alırken avantajlarının da keyfini çıkarmak gerekmektedir.

Yeşil pasaportun geçerli odluğu ülkeler neredeyse her kıtada geçerli durumdadır. Özellikle Avrupa ülkeleri ve Asya ülkelerinin neredeyse tamamına seyahat edebilmek mümkün hale gelmiştir. Almanya, Arnavutluk, Belçika, Rusya, Macaristan, İzlanda, Kanada, Fransa, Estonya, Letonya, Polonya, Makedonya, Romanya ve Sırbistan gibi ülkelere ek olarak Azerbaycan, Çin, Tayvan, Tayland, Güney Kore, Kuveyt, Malezya, Katar gibi ülkeler de bu grupta yer almaktadır. Bu ülkeler arttırılabilir çünkü 160 kadar ülke bu grupta yer alır. Öyle ki Güney Amerika ülkeleri, Orta Amerika ülkeleri ve Afrika ülkeleri de bu grupta yer alır ki sayıları da odlukça fazladır.

Ancak bunların gün sınırı bulunmaktadır bu nedenle seyahat etmeden önce kalabileceğiniz ün sınırını bilmeniz ve ona göre seyahat etmeniz gerekmektedir. Bazı ülkeler 90 gün ile sınırlı iken bazı ülkeler 30 gün ile sınırlıdır. Bazı durumlarda a6 aya kadar vizesiz seyahat mümkün iken bazı durumlarda bu süre daha az da olabilmektedir. Net bir yorum için araştırma yapmak gerekmektedir. Ancak her şekilde yeşil pasaportun faydaları bariz bir biçimde görülmektedir.

Yeşil Pasaport Schengen Vizesi

Yeşil pasaport Schengen vizesi olarak görülmemelidir. Schengen vizesi Schengen ülkeleri olarak belirlenen Avrupa ülkelerinin büyük bir çoğunluğu bu grupta yer almaktadır. Yeşil pasaport ile gidilebilen ülkeler arasında en büyük çoğunluk Avrupa ülkelerine ait olup Schengen ülkeleri de bu grupta yer almaktadır.

Schengen ülkeleri Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Lihtenştayn, İsviçre, İsveç, Danimarka, Estonya, Finlandiya, İspanya, Slovenya, Slovakya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Portekiz, Polonya, Norveç, Macaristan, İzlanda, İtalya, Hollanda, Malta, Lüksemburg, Letonya, Litvanya bu grupta yer almaktadır.  Bu ülkelerden büyük bir çoğunluğu da yeşil pasaportlulara vizesiz seyahat imkânı sunmaktadır. Bu sayede neredeyse Avrupa’nın tamamını bu şekilde seyahat edebilmeniz ve hem kültürel birikimlerden hem de birçok etkinlikten faydalanabilirsiniz. Yeşil pasaport nerelerde geçerli diye sorulduğunda akla ilke gelen de Avrupa ülkeleri olmaktadır.

Yeşil Pasaport Hangi Ülkeler

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler sayı bakımından oldukça fazladır ki vize almanız gereken durumlarda da vize alabilmek mümkündür. Bu nedenle aslında vize almak sadece vakti açısından beklemenize sebep olacaktır. Bunun dışında herhangi bir problem olmayı elbette vize harç ücreti de ödenmesi gerekecektir. Yeşil pasaport sahipleri vize alma sürecinde de eksik evrak barındırmadığı sürece aslında oldukça hızlı ve daha kolay bir biçimde de gerçekleşmektedir. Yeşil pasaport sahiplerinin gelir durumunun düzenli olması aslında vize almayı da olumlu kılmaktadır.

Bu ülkeler dünyanın dört bir yanındaki ülkeler olmakla birlikte pek çok adaya ve aynı zamanda pek çok ülkeye de gidebilirsiniz. Tatiller için büyük veya küçük adalara da seyahat edebilmek için vize almaya dahi gerek yoktur ancak önemli olan gereken aşıların yaptırılmasıdır ve bunların belgelerini ibraz etmeniz durumunda kolaylıkla uçağa binebilirsiniz. Yeşil pasaport ile gidilebilecek ülkeler oldukça avantajlıdır ve bazı durumlarda da kapıda vize imkânı sunmaktadır. Kapıda vize için istenen evrakları da kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bundan sonra o evrakları yanınızda götürmeniz durumunda öncesinde bir şey yaptırmanıza da gerek bulunmamaktadır.

Yeşil ve Gri Pasaport

Yeşil ve gri pasaport birbirinden tamamen farklıdır. Yeşil pasaport hali hazırda hususi pasaport olmaktadır ancak bir pasaport hizmet pasaportu olup hizmet süresince verilmektedir. En büyük fark olsa da hizmet ve hususi süreci açılmalıdır. Yeşil pasaport belli bir memur kademesinde olan kamu personellerine verilmektedir. Kadro muhakkak 1., 2. Veya 3. Kademede olmalıdır. Ancak bu kademede olanlar yeşil pasaport alabilmektedir. Aynı zamanda bu kademelerden emekli olanlar da ömür boyu yeşil pasaport kullanabilmektedir. Durum sadece bununla da sınırlı olmayıp aslında yeşil pasaport sahipleri bu kademelerden istifa edenler de olabilmektedir ve yeşil pasaporta hak kazanabilmektedir. Elbette görevden ayrılma sebebi burada önemli bir faktör olmaktadır. Ancak bu en temel grup olup azınlık da olsa ek gruplar bulunmaktadır. Eski meclis üyeleri, eski bakanlar, görev esnasında büyükşehir belediye başkanları ve aynı zamanda ilçe belediye başkanları, devlet sporcusu olanlar, ihracat oranı belli bir oranı geçen iş adamlarına ve ciroya göre de daha fazla kişi sayısına yeşil pasaport verilebilmektedir.

Hizmet pasaportu ise hali hazırda yeşil pasaportu veya siyah pasaportu olmayan kişilere ancak yine de resmi bir devlet kurumunda çalışan ve yurt dışına birtakım işler için görevli olarak giden kişilere verebilmektedir. Gri pasaport ömür boyu kullanılabilen bir pasaport olmayıp hali hazırda adından da anlaşılacağı üzere hizmet pasaportudur.  Bu nedenle belirli görevler esnasında kullanılmakta olup gerektiği durumda aile üyelerine de gri pasaport verilebilmektedir.

Schengen Vizesi Yeşil Pasaport

Schengen vizesi ile yeşil pasaportun aynı şey olmadığını bilmek gerekmektedir. Yeşil pasaport vize istemeyen ülkeler arasından Schengen ülkeleri de yer almaktadır. Bu sayede aslında vize alınmasına da gerek yoktur. Yani yeşil pasaportu olan bininin Schengen vizesi almasını gerektiren bir durum bulunmamaktadır. Yeşil pasaport Fransa ve çevresinde de geçerli olup dünyanın en çok turist alan ülkesi olan Fransa’nın bu grupta olması yeşil pasaportlular için oldukça avantajlıdır. Buna aynı zamanda Schengen grubunda olan Yunanistan’da dahildir. Yunanistan yeşil pasaport ile 90 gün kadar vizesiz seyahat edilen bir ülke olmaktadır bu nedenle de yeşil pasaport sahibi pek çok kişi rahatlıkla tatillerde ve hatta hafta sonlarında dahi Yunanistan’ı ziyaret etmektedir.

Gerekmediği sürece Schengen vizesi almak gerekmemektedir. Özellikle uzun süreli durumlar söz konusu olmadığında Schengen vizesi almanız gerekmemektedir. Ancak uzun süreli seyahatler durumunda Schengen vizesi almak zorunlu hale gelecektir. Özellikle eğitim, aile birleşimi gibi durumlarda muhakkak vize alınmadı gerekir ki bu da bir Schengen vizesi olmalıdır.

Hususi Pasaport Vize İstemeyen Ülkeler

Hususi pasaport aslında yeşil pasaport olmaktadır. Hususi pasaport sayesinde pek çok ülkeye vizesiz gidebilmek mümkündür. Aynı zamanda vize alınacak ise de yine kolaylıkla vize alınabilmektedir. Bu sayede de her şekilde avantajlı bir pasaport olmaktadır. Yeşil pasaporta vize almak sanıldığından çok daha kolaydır çünkü evraklar eksik olmadığı sürece gelir durumu gibi beyanlar ile birlikte emekli olunsa dahi vize ihtimalini arttırmaktadır.

Bu ülkelerin sayısı 160 kadar olmakla birlikte bunlara ek olarak kapıda vize de bulunmaktadır. Kapıda vize aslında oldukça avantajlı olup yeşil pasaport sahiplerinin kolaylıkla alabileceği bir vizedir. Sadece ülke girişinde vize sürecini beklemek gerekecektir. Bunun dışında hiçbir problem olmayacaktır. Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkelere ek olarak kapıda vize tekniği de aslında ortalama bazı ülkelerde 30 gün iken bazıları da 90 güne kadar barınabilme hakkı bulunmaktadır.

Bunun dışında online vize tekniği de bulunmaktadır. Aslında bu sayede de vizeler birkaç gün içerisinde sonuçlanabilmektedir. Online vize ile birlikte de vize alabilmek yeşil pasaport sahipleri için oldukça kolaydır. Online vize başvurusunda da vize başvuru formu doldurulması ve pasaportun görüntüsünün olması ile birlikte vize alabilmek için gereken evraklar da azdır. Bu sayede sadece bilgisayar üzerinden halletmek de kolay olacak ve ani seyahatleri de mümkün kılacaktır. Bu nedenle yeşil pasaporta vize uygulayan ülkeler de bulunmakla birlikte vize almak daha kolay bir hale gelecektir.

Yeşil Pasaport Avrupa Birliği

Yeşil pasaport Avrupa Birliği ülkelerini de 90 gün kadar gezebilme imkânı sunmaktadır. Bu sayede 90 gün seyahat edebilir ve Avrupa Birliği içerisinde yer alan birçok ülkeyi seyahat edebilirsiniz. Hatta bu yeşil pasaportun en büyük avantajlarından biri olarak görülmektedir. Yeşil pasaport ülkeler arasında oldukça çeşitli olmakla birlikte genel olarak en çok Avrupa ülkeleri ziyaret edilmektedir. Avrupa Birliği içerisinde seyahat eder aslında görülmesi gereken pek çok yeri de görebilirsiniz. Özellikle müzeler açısından tercih edilen bir yer olan Avrupa ülkeleri bu nedenle sık sık tercih edilmektedir. Yeşil pasaportla gidilebilen ülkeler sayısının bu kadar fazla olmasının yanı sıra en çok tercih edilenlerin Avrupa ülkesi olması bu gibi nedenlerden dolayı pek de şaşırtıcı değildir.

Avrupa Birliği arsından en çok tercih edilen ülke de Fransa olmaktadır. Fransa hali hazırda dünyanın da en çok seyahat edilen ülkesi olup yeşil pasaport için de geçerlidir. Bunun dışında İtalya, İspanya, Avusturya da bu grupta en çok seyahat edilen AB ülkeleri arasında yer almaktadır. Yeşil pasaport faydaları özellikle müze seyahati yapmak isteyenlerin ve kültürel gezileri sevenlerin ilgisini çekmektedir.

Yeşil Pasaport ile Seyahat

Yeşil pasaport ile seyahat avantajları dikkat çekmektedir ancak öncelikle yeşil pasaport almaya hak kazanmak gerekmektedir. Yeşil pasaport herkesin alabileceği bir pasaport olmamakla birlikte ayrıcalıklı bir hususi pasaport olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle yeşil pasaport alırken buna hak kazanabilmek için gereken birtakım aşamalar ve özellikle kademeler bulunmaktadır. Bu kademelerden en bilineni de 1, 2. Veya 3.kademe memur olmaktadır. Bu kademelere sahip bir memur o an memurluk görevini yapmasa dahi yeşil pasaport alabilme hakkına sahiptir. Bunun için ayrıca başvuru yapması gerekmektedir. Bordo pasaport alımına benzer bir süreç yürütülecektir ancak daha fazla evrak gerektiği ide bilinmektedir. Özellikle bu pasaportu almaya dair hak kazandığını belgelemek ve bu belgeyi içişleri bakanlığı üzerinden almak oldukça önemlidir.

Özellikle memur olmak dışında aktif bir belediye başkanı olmak ya da eski bir meclis üyesi olmak da bu pasaportu almak için yeterlidir. Buna ek olarak bu pasaport sahiplerinin 1.derece yakınları da bu pasaportu alabilir bu nedenle yeşil pasaportu oldukça avantajlı bir pasaport olmaktadır. Aksi bir durum olmadığı sürece de kişide ömür boyu kalabilen ancak 5 senede bir yenilenmesi gereken bir pasaport olmaktadır.

Ancak yeşil pasaportu almak için durumu belgelemenin önemi kadar bunun dışında başvuru süreci ve ücreti de önemlidir. Başvuru süreci ortalama 5 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ücreti ise harç ücreti olarak değil ancak defter bedeli olmaktadır. Defter bedeli güncel ücret biçiminde ödenmelidir ve bunun dışında herhangi bir ücret ödenmesine gerek bulunmamaktadır.

Ancak bazı durumlarda yeşil pasaport sahibi olan kişilerin de vize alması gerekir ki bazı durumlarda da yeşil pasaport vize ücreti ödenmelidir ki bu süreç bordo pasaport sahibi biri ile aynı biçimde işlemektedir. Yeşil pasaport geçen ülkeler kadar yeşil pasaport geçmeyen ülkeler de bulunsa da genel bir anlayış yeşil pasaport sahiplerinin de daha kolay vize alabildiğini kanıtlar niteliktedir.

Yeşil Pasaporta Schengen Vizesi Gerekir Mi?

Yeşil pasaporta ek olarak Schengen vizesi gerekmez. Özellikle bu nedenle de yeşil pasaport ciddi bir avantaj olarak görülmektedir. Özellikle 90 gün sınır da büyük bir sınır olup pek çok kişinin seyahati için de yeterlidir. Bu sayede Avrupa ülkelerini 90 gün sınırında gezebilirsiniz. Bu aslında her sene geçerli bir durum olup bu sayede bir yeri birden fazla kez de seyahat edebilme imkânınız vardır.

Yeşil pasaport kısa süreli bir Schengen vizesi gibi görülmekte olup avantajları oldukça fazladır. Tek yapmanız gereken THY yeşil pasaport ile binmek ve sonrasında gideceğiniz Schengen ülkesine seyahat etmektir. Yani uçak bileti almanız durumuna ek olarak gerektiren bir şey bulunmamaktadır ancak pandemi önlemleri kapsamında 48 saat öncesinden Covid-19 testi yaptırmanız gerekmektedir. Negatif çıkması takdirinde veya tüm aşıları olmanız durumunda yeşil pasaport ile seyahat için tek gereken uçak bileti olacaktır.

Genelde Bulgaristan’da merak edilmekte olup Bulgaristan bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına karşın bir Schengen ülkesi değildir. Bu nedenle Schengen vizesi dahilinde değildir ve Bulgaristan vizesi alması gerekmektedir. Elbette bu bordo pasaport için geçerli olup yeşil pasaport sahiplerinin belli bir süre vize alması gerekmemektedir. Bu nedenle Bulgaristan her ne kadar Schengen grubunda olmasa da yine de yeşil pasaportlar için bir süre kadar vize gerektirmemektedir. Bulgaristan yeşil pasaport ile seyahat esnasında 3 ay imkân vermekteler. Vize almanıza gerek kalmadan kendi aracınız ile, uçak veya otobüs ile sadece bilet alarak Bulgaristan’a gidebilirsiniz. Ancak bu süre 90 gün ile sınırlıdır.

Yeşil Pasaport Süresi Ne Zaman Biter?

Yeşil pasaport 5 senelik bir pasaport olmaktadır ancak güncellenmesi mümkün olup ömür boyu da kullanılabilmektedir. Yeşil pasaportsuz vizesiz ülkeler sayısı oldukça fazla olup vize imkânı açısından da avantajlıdır. Bu nedenle yeşil pasaport hali hazırda sıklıkla yenilenmekte olup pek çok kişi bu süreci aksatmamaktadır. Ortalama 10 gün içerisinde yeşil pasaport sonuçlanır ve bu sayede pasaportunuz bitmeden başvurmanız önerilmektedir. Eğer vize alacak iseniz birçok ülke genellikle pasaportun bitmesine 6 ay kaldıysa bu durumda yenilemeye başlamanız önerilmektedir. Ancak vizesiz ülkeler için dönüşten itibaren de son 6 ay geçerlidir ve son 6 ay faktörü oldukça önemlidir. 6 ay öncesinden yeni pasaport başvurusu yapılmalıdır.

Aynı şey gri pasaport için de geçerli olup gri pasaport vize alacak ise o durumda da en az 6 ay kalmış olması gerekmektedir. Bu nedenle vize alınması gerektiğinde pasaport yeniden çıkartılmalıdır.

Pasaport alırken bordo pasaport için süre tercihi bulunmaktadır. Bu ekstra bir vize harç ödemesi de gerektirecek olup bu durum yeşil pasaportta bulunmamaktadır. Yeşil pasaport sahipleri ise sadece defter bedeli ödemekte olup bu ücret de sene bazında değişiklik gösterebilmektedir ancak pasaport harcından muaf olmaktadırlar. Bu nedenle de pasaport alırken bordo pasaportlular uzun süreli pasaport alsa da yeşil pasaport süre bakımından sadece 5 seneliktir.

Yeşil Pasaport Son 3 Ay

Yeşil pasaportla gidilecek ülkeler her ne olursa olsun son 6 ay kuralına sahiptir. Bazı ülkelerde son 3 ay kuralı olsa da genel olarak 6 ay kuralını düşünerek yeni pasaport çıkartılmalıdır. Özellikle genelde vize için geçerli odluğu düşünülen bu kural aslında pasaport için de geçerlidir. Yeşil pasaport almak istendiğinde ise internet başvurusu yeterli olacaktır. İnternet üzerinden il nüfus müdürlüklerine randevu alabilir ve o randevu saatinde gerekli evrakları toparlayarak başvuru yapabilirsiniz. Bu evraklarda çalıştığınız kurum ve kademe belgelenmelidir. Bakanlık üzerinden bu pasaporta hak kazandığınız da belgelenmelidir. Dekont da dosyada yer almalıdır ve bu dekontu da defter bedeli olarak ödenmektedir. Defter bedelini ödemek için birçok alternatif bulunmaktadır. Bu alternatiflerin başında interaktif vergi dairesi yer almaktadır. Bunlara ek olarak bankalar da uygundur. ATM ya da internet bankacılığı kullanılabilmektedir. PTT de uygun olup daha pek çok alternatif de kullanılabilmektedir.

Randevu aldığınız tarihte başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu aşamada kimliğinizi de unutmamanız gerekmektedir. Başvurusu anında yapılacak olup sonrasında en geç 10 gün içerisinde sonuçlanabilmektedir. İş günü bazında hesaplama yapılması gerekmektedir. Yeşil pasaport ile vizesiz gidilen ülkeler keyfini çıkarmak için pasaportunuzu yenilemek odlukça önemlidir. Hatta 3 ay bırakılmadan 6 ay kala pasaportunuzu yenilemeniz önem arz etmektedir. Aksi halde seyahat mümkün olmayacaktır.

Yeşil Pasaport Kaç Yaşına Kadar Geçerli

Yeşil pasaport kişiye göre yaş bazında değişiklik göstermektedir. Yeşil pasaport sahibi olan kişi ömür boyu bu pasaporta sahip olabilmektedir. Özellikle yenileme yeterli olacaktır ancak burada önemli olan bu hakkı kazmamaktır. Olası bir olumsuz durumda bu hakkın sizlerden alınacağını da bilmeniz gerekmektedir. Yeşil pasaport sahibi esas kişinin dışında ailesi de bu imkândan faydalanabilmektedir. Özellikle eş ve çocuklar bu grupta yer almaktadır. Eş de evli olduğu müddetçe yeşil pasaport sahibidir. Ancak burada birtakım ayrıntılar bulunmaktadır. Eğer çocuk küçük ise ve yeşil pasaportu varsa ancak aile boşanmış ve eşlerden biri de yeşil pasaport hakkını kaybetmiş ise yeniden başvuru yapabilmektedir ki özellikle yeşil pasaport sahibi olmayan kişi çocuğun vasisi ise yeşil pasaport alabilmesi mümkündür. Ancak genel olarak evlilik süresince verilmektedir.

Çocuklar da yeşil pasaport hakkından en fazla 25 yaşına kadar faydalanabilmektedir. Ancak genel olarak 18 yaş sınırı vardır. Kişi 18 yaşından sonra hala yeşil pasaport sahibi ailesi ile yaşıyorsa ve bir geliri yok ise 25 yaşına kadar yeşil pasaport imkanına sahiptir. Ancak sonrasında bu imkân elinden alınacaktır ve bordo pasaport almanız gerekmektedir. Bu nedenle yeşil pasaport geçen ülkeler ve bu imkândan belli bir yaşa kadar faydalanılması mümkündür.

Yeşil Pasaport Yurtdışında Kalma Süresi

Yeşil pasaport ile yurt dışında kalma süresi farklıdır ve bu her ülke için değişebilmektedir. Bu nedenle yeşil pasaport ile yurt dışına gitmeden önce kalmanız gereken süreyi doğru bir biçimde belirlemeniz gerekmektedir. Yurtdışında kalma süresi genel olarak 90 gün olarak belirlense de bazı ülkeler 30 gün ve bazı ülkeler de 15 gün gibi bir süreye sahip olabilmektedir. Aynı zamanda bu durum kapıda vize ya da online vize durumunda da süre olarak değişebilmektedir.

Yeşil pasaport ile genellikle 90 gün seyahat edilebilmesi mümkündür ki bu en çok tercih edilen gün sayısıdır. Bu durum da genelde 180 gün içerisinde 90 gün olmaktadır. Hali hazırda 36 gün içerisinde ise yeniden seyahat edebilmek mümkün olmaktadır. Özellikle bir ülkede uzun süre vakit geçirmek isteyenler için de oldukça avantajlı bir yöntemdir.

90 gün seyahat edilebilecek ülkeler Fas, Kenya, Cezayir, Tanzanya, Libya, Arjantin, Ekvator, Peru, Şili, Uruguay, Venezuela, Barbados, Haiti, Jamaika, Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Malezya, Singapur, Pakistan, Suriye, Ürdün, Vietnam, Güney Kore, Kuveyt, Japonya, İsrail, Avusturya, Danimarka, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Lüksemburg, Letonya, Kosova, Romanya, Polonya, Norveç, Makedonya gibi ülkeler olmaktadır.

30 gün seyahat edilebilecek ülkeler ise Macaristan, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Maldivler, Moğolistan, Sri Lanka, Tayvan, Türkmenistan, Yemen, Filistin, Irak, Filipinler, Mozambik, Sudan, Zambiya, Cood Adaları, Palau gibi ülkeler de bu gruptadır. Bunlar dışında 120 gün, 6 ay gibi tarihler de bulunabilmektedir.

Yeşil Pasaport Seyahat Sigortası Zorunlu Mu?

Yeşil pasaportta seyahat sigortası zorunlu olmamaktadır anca muhakkak yaptırılması önerilmektedir. Hali hazırda en güvenilir ülkeye dahi başınıza gelebilecek problemlerin sorumluluğu sizlere aittir. Bu nedenle yapılması gereken seyahat sağlık sigortası olmaktadır. Oldukça uygun bir ücret karşılığında yaptırabileceğiniz seyahat sağlık sigortası ile hangi ülkeye giderseniz gidin olası bir sağlık probleminde o ülkenin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeniz mümkündür. Yeşil pasaportla hangi ülkelere gidilir merak edilse de bu ülkelerin pek çoğu da seyahat sağlık sigortası istemektedir. Ancak genel olarak bordo pasaport sahiplerinden isterler ve yeşil pasaport sahipleri için zorunlu kılmazlar bu nedenle yeşil pasaport sahiplerinin kendi tercihine kalmış bulunmaktadır.

Seyahat sigortası genel olarak 30.000 dolar değerinde olmalıdır daha farklı versiyonla olsa da belirli sürelerdeki seyahatler için önerilen miktar budur ve bu miktarda bir seyahat sigortası yaptırarak seyahatinizi çok daha güvenilir ve sağlık açısından kaliteli hale getirebilirsiniz. Seyahat sağlık sigortasını vize merkezlerinde yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda pek çok sigorta firması da bu sürece dahil olarak seyahat sağlık sigortası işlemlerinizi geçekleştirebilirsiniz. Henüz yeşil pasaport sahiplerine seyahat sağlık sigortası zorunlu kılınmamış olsa da pandemi önlemeleri kapsamında gerekli görülmesi söz konusudur.  Pandemi önlemleri kapsamında sizler de seyahat ettiğiniz ülkede virüs kapabilirsiniz ve sağlık hizmetlerinden anında faydalanabilirsiniz. Özellikle bu nedenden dolayı seyahat sağlık sigortası önemli bir yerdedir.

Green Pasaport

Green pasaport olarak da bilinen yeşil pasaport rengi itibari ile bu adı alıp genel olarak hususi pasaport olarak bilinmektedir. Yeşil pasaport sahibi olan herke pek çok avantaja da sahiptir. Bu nedenle artık seyahat etmek çok daha kolay olacaktır. Bu nedenle de yeşil pasaport ile hangi ülkelere gidilir merak edilmektedir. Yeşil pasaport ile seyahat edilecek ülke sayısı şu an için 160 kadar ülke olmaktadır. 160 ülke sayış pek çok kişi için de yeterli olup seyahat için birçok alan sunmaktadır.

Ancak bir yeşil pasaport sahibi sadece vizesiz ülkeler seyahat edebilecek gibi bir kural olmayıp isterse vize e alabilmektedir. Vize için gereken şeyler elbette zaman ve paradır ancak bunlar karşılandığı takdirde de yeşil pasaport bir avantaj olacaktır. Özellikle yeşil pasaport sahipleri çok daha kolay bir biçimde vize alabilmektedir. Vize almak isteyen yeşil pasaport sahipleri gelir durumları yeterli olması nedeniyle kolaylıkla vize alabilecektir. Ancak her şekilde evraklar eksiksiz olmalıdır.

Yeşil pasaport almak için yapmanız gereken randevu almak ve sonrasında başvuru yapmaktır. Bu sayede ortalama 10 gün sonrasında emniyet üzerinden veya bizzat adresiniz gönderilerek pasaportunuzu alabilirsiniz. Oldukça avantajlı olup ödenmesi gereken tek bedel de defter bedeli olmaktadır.

Yeşil Pasaport Kaç Yılda Alınır?

Yeşil pasaport kaç yılda alınır ve ne şekilde alınır merak edilen sorular arasındadır. Yeşil pasaport 5 yılda bir alınabilen bir pasaport olup bunun istisnaları bulunmaktadır. Özellikle ticari amaçla yeşil pasaport alan kişi veya kişilerin yeşil pasaportları 2 sene iken son güncelleme ile 4 seneye çıkarılmıştır. Bu aşamada ticari hacmi genişletmek ve ticaret ile uğraşan kişilerin vakit kaybını önlemek amaçlanmaktadır.

Ancak bir iş adamının yeşil pasaport alabilmesi için birtakım şartlar vardır. Bu herkese verilen bir pasaport olmamaktadır. Bu aşamada belirli bir ciroyu geçmek gerekir ki bu ciro arttıkça yeşil pasaport alacak kişi sayısı da artacaktır. Şirketin kazancına bağlı olarak şirkette yeşil pasaport alacak kişisi çoğalacaktır. Özellikle bu pasaportu almak isteyen kişiler ticaret odası üzerinden bu kazancı kanıtlamalıdır. Bu 3 senelik bir kazanç olup total bir kazanç beklenmektedir. Yani bu kazanç son 1 senede de kazanılabileceği gibi 3 senede toplam bir biçimde de kazanılabilmektedir. Şirketin sadece sahibi olması gerekmeksizin bu süreçte şirketin ortağı olmak da yeterli görülecektir. Ancak belirlenen kazanç miktarı bazı yıllarda artmakta veya azalmaktadır ve takip edilmesi gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Kaç Yıllık Verilir?

Yeşil pasaport 5 yıllık bir pasaporttur ve 5 yılın sonunda yapılması gereken yeniden çıkarılmasıdır. Ancak genellikle son 6 ay kala yeniden çıkarılması önerilmektedir. Çünkü pasaportun 6 ay vakti kalmış ise seyahatiniz engellenebilecek olup uçak biletiniz de yanabilecektir. Yeşil pasaport sahibi olan kişiler son 6 ay kala pasaportlarını yenilemelidir. Elbette pasaport sayfalarının da yeterli olması önemlidir. Eğer pasaport sayfanız bitmiş ise 5 sene beklemeden de pasaportu yeniden çıkarmanız gerekmektedir. Aslında belirtilen 5 sene en uzun süre olup genel olarak daha kısa sürede de yeniden pasaport çıkarabilirsiniz. Damgalı hususi pasaport başvuru formu içerisinde pasaport alma sebebinizi belirtebilirsiniz. Sayfa sayısının yetmemesi veya 6 ay kalması nedeni ile seyahat edememek yeterli bir sebeptir ve bu sayede de yeniden pasaport çıkartabilirsiniz. Pasaport çıkarmak için 10 gün kadar beklemeniz yeterli olacaktır ve ancak il nüfus müdürlüklerinden başvuru yapabilmeniz mümkündür. Bunun dışında ilçe nüfus müdürlükleri uygun olmayacaktır.

4.5/5 - (2 votes)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.