Schengen Vizesini En Kolay Hangi Ülke Veriyor

Schengen Vizesini En Kolay Hangi Ülke Veriyor

Schengen bölgesi üye ülkesi vatandaşlarının, gümrükten geçmeden sınırlar arasında serbestçe seyahat etmelerine izin veren Schengen vizesini en kolay hangi ülke veriyor konusunda, yurtdışına çıkacak kişiler merak içinde olabilir.

Schengen bölgesi üye ülkesi 26 ülke bulunuyor ve her ülkenin konsoloslukları, yabancıların vize alması konusunda kolaylık sağlamıyor. Ancak her ülkenin kendine göre şartları bulunur ve bu şartların yerine getirilmesiyle, Schengen vizesi kolaylıkla alınabilir.

En Kolay Schengen Vizesi Veren Ülke Hangisidir?

Yurtdışına çıkış yapacak kişiler, Schengen bölgesi üye ülkelerine gitmek için Schengen vizesi almalıdır. Ancak vize başvurularında tüm inisiyatif, konsolosluk ve büyükelçilikler ile sınırlıdır.

 • Yunanistan: Türk vatandaşlarının, en kolay Schengen vizesi aldığı ülkelerden biridir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; Yunanistan’dan Schengen vizesi alındığında, başka Schengen ülkesine giriş yapıldığında, ikinci bir başvurunun reddedilme ihtimali bulunur.
 • İspanya: Evraklarını doğru ve eksiksiz tamamlayarak, banka hesabında yeterli parayı bulunduran başvuru sahipleri, İspanya’dan kolaylıkla Schengen vizesi alabilir.
 • İtalya: Türk vatandaşlarının Schengen vizesini, en kolay alabildiği ülkelerden biridir. Ancak vize başvurularında Schengen kriterleri eksiksiz uygulanır ve belgelerin eksikliği ya da hatalı belge sunulması, başvuruların reddedilmesine neden olur.

Bu yüzden en kolay Schengen vizesi almak, yurtdışına çıkış yapacak kişilerin en önem verdiği konuların başında gelir.

Schengen Vizesi En Kolay Nasıl Alınır?

En kolay Schengen vizesi almak için, Schengen kriterlerine uygun şekilde evrakları tamamlamak ve prosedürleri yerine getirmek gerekir. Ancak bunun yanında bazı noktalara da dikkat edilir.

 • Güvenilir olunduğunun gösterilmesi (düzenli bir iş, düzenli bir maaş, kendi ülkesine tekrar geri dönme taahhüdü vs.)
 • Vize başvurusu için her bir belge dikkatli ve doğru şekilde hazırlanmalıdır. Konsoloslukların ek belge istemesi ya da belgeleri hatalı bulması, vize başvurusunun reddedilmesi, vize işlem süresinin uzaması ve tekrar başvuru yapmanızı gerektirir.
 • Banka hesap cüzdanında görünen belli bir miktar olmalıdır. Güçlü hesap hareketlerinin olması, konsoloslukların daha kolay karar vermesini sağlar.
 • Eski pasaportlar ve eski Schengen vizeleri de kolay Schengen vizesi almak için önemli bir adımdır.

Bunun yanında yapılacak mülakatta sakin olmak, mülakata söylenen saat ve günde gitmek, mülakatta sorulan sorulara verilen cevaplarla, evraklardaki bilgilerin uyumlu olması gerekir.

Schengen Vizesini En Zor Veren Ülkeler Hangisidir?

Türk vatandaşları için, Schengen vizesi alımının zor olduğu ülkeler de bulunur. Bunun en önemli sebepleri arasında, ülkelerin çok fazla göç almak istememesi bulunuyor.

 • Almanya: Türkiye ve Almanya arasındaki siyasi durum, vize başvurularına da yansır. Çok sayıda belge istemesi ve bu belgelerin doğru ve eksiksiz olması, vize alımını bir nebze olsun artırır.
 • Norveç: Başka ülkelerden çok sayıda göçü önlemek için, vize başvuruları zorlaşan ülkelerdendir. Refah seviyesinin yüksek olması, döviz girdisine ihtiyaç duymaması dolayısıyla, vize işlemleri çok sıkılaştırılıyor. Ancak belgelerin tam istenildiği gibi olması, kanıtların sağlam olması, işleri kolaylaştırıyor.
 • Finlandiya: Refah seviyesi yüksek olan ülke, döviz girdisine çok ihtiyaç duymuyor. Bunun yanında özellikle askerlik çağında olan kişilerin askerlik durumuyla ilgili belgelerin orijinali istenirken; maaş bordrosu, vergi levhası, ticaret sicil kaydı belgeleri özellikle isteniyor.
 • İngiltere: Başvuru formunda kapsamlı sorulara yer veren İngiltere; formun yanlış ya da eksik doldurulması durumunda, hemen vize başvurusunu reddediyor. Maddi durum göstergesi için en az 6bin TL hesapta para bulunması gerekiyor. Gayrimenkul sahibi iseniz, bunu mutlaka beyan etmeniz isteniyor.

İlk defa Schengen vizesi alacak kişiler; hangi ülke konsolosluğundan vize onayı aldıysa, ilk seferde o ülkeyi ziyaret etmek zorundadır. Vize ücreti çoğunlukla Euro ve Euro karşılığı TL olarak da ödenir.

2022’de Schengen Vizesi Almak Zor mu?

Avrupa ülkelerinin çoğu, Türk vatandaşlarına Schengen vizesini zorunlu tutarken, Schengen vizesini en kolay hangi ülke veriyor konusunda insanlar, vize başvurularını buna göre yapabilir.

Schengen bölgesi üye ülkeleri, vize başvurusu yapan kişilerin evraklarının tam ve doğru belgelerle hazırlanmış olması durumunda herhangi bir sorun yaşatmazken; Türkiye ile Schengen bölgesi üye ülkeler arasındaki siyasi durumlar, fazla göç almak istememek ya da terör gibi sebeplerden dolayı, vize işlemlerini zorlaştırmaktadır.

Schengen üyesi ülkelerde Schengen kriterlerine göre vize başvurularını kabul edilirken; evrakların çeşidi de yine ülkelerin inisiyatifine göre değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden evraklarınızı doğru hazırlamak ve bilgilerinizi doğru şekilde beyan etmek için, konusunda uzman firma çalışanlarımız ile iletişime geçerek, vize başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.