Schengen Vizesinden Muaf Ülkeler

Schengen Vizesinden Muaf Ülkeler

Schengen vizesinde muaf ülkeler arasında ülkeler arasında sadece pasaport ile giriş çıkış yapılmasını sağlayan bir sistem geliştirilmiştir. Bu bölgenin dışında olan bir ülkeden giriş yapıldığı zaman sadece Schengen vizesi alınması yeterlidir. Bu vize üzerinden kısa süreli biri şekilde 90 günü aşmamak kaydı ile vize birliğinden faydalanma hakkını elde edebilirsiniz.

Ülkemiz Schengen kapsamında değildir. Schengen üye ülkeleri arasında geniş bir seyahat ağı oluşturmak isterseniz en kolay vize aldığınız ülkeyi değil bu ülkeler arasında en çok hangisinde kalacaksanız onu talep etmeniz gereklidir. Örneğin Almanya, Avusturya ve Hollanda arasında bir seyahat yapacaksanız en fazla Almanya’da zaman geçirecekseniz Schengen vizesini Almanya’dan talep etmeniz sizin için daha doğru olacaktır.

Schengen Ülkeleri

Almanya, Lüksemburg, Çekya, Fransa, Hollanda ve Avustura Schengen üye ülkeleri arasında yer alan seçeneklerden sadece bazılarıdır. Bu ülkeler üzerinden kısa bir süre içerisinde online adımları takip ederek başvuru aşamasını tamamlamanıza imkan verilmektedir. Schengen ülkelerine başvuru adımlarını tamamlarken vize alma aşaması ile bireysel olarak uğraşmak istemeyen kişilerin firmamız ile iletişim kurması yeterli olacaktır. uzmanlarımız anında sürece dair gerekli olan tüm adımların sizin yerinize sorunsuz şekilde atılmasını ve tüm aşamalarda da tarafınızın bilgilendirilmesini mümkün kılacaktır.

Schengen ülkelerinde VIS sistemi geçerliliğini korumaktadır. Ülkeye giren kişiler ile alakalı bir sorun yaşanması durumunda bu durum anında VIS sistemine yansıtılacaktır.

Tüm Schengen ülkelerinin aynı anda haberdar olması da mümkün kılınacaktır. VIS sisteminin yanı sıra daha ziyade güvenlik önlemleri ile alakalı olarak ETIAS sistemi de geçerliliğini korumaktadır. Avrupa’ya giriş yapan kişilerin güvenlik bağlamında gerekli olan denetimlere tabi olması için hazırlanan bir sistem olarak da tanımlanabilmektedir. Bir yandan sınırların gevşetilmesi ve giriş çıkışın daha kolay olması için adım atılırken bir diğer yandan da ülkelerin sınırlarının korunması ve genel seyahat güvenliğinin sağlanması için büyük çaba sarf edilmektedir.

Schengen Vizesi

Schengen vizesi almak isteyen kişilerin takip etmesi ve dikkat etmesi gereken unsurlardan bazıları şu biçimde sıralanır;

  • Schengen vizesi alma adımında formun eksiksiz doldurulması istenmektedir. Formda doğrum tarihiniz, kimlik bilgileriniz, uyruğunuz, adresiniz ve iletişim numaralarınız istenecektir.
  • Ayrıca vize başvurusunun dikkate alınması için talep edilen pasaportun geçerliliğinin sürüyor olması gerekiri. Geçerliliğinin sürmesi ile alakalı bir sorun varsa kişilerin öncelikli olarak vize balşvuru adımının öncesinde pasaport yenileme adımlarını tamamlaması gerekir.
  • Talep edilen bir diğer unsur da maddi durum ile alakalıdır. Kişilerin ülkelere giriş adımının tamamlanmasının hemen sonrasında maddi birikime ilişkin de veri sahibi olması gerekmektedir. Bu şekilde ülkelere giriş adımının akabinde genel olarak ekonomiye yük teşkil edilmeyeceğinin de garanti edilmesi sağlanır.
  • Ülkeye giriş ve çıkış tarihinizin belirlenmesi için uçak biletleri sunulmalıdır. Kalacağınız yer hakkında bilgi sunulması için de otel rezervasyon bilgilerinin sunulması yeterli olacaktır.

Bu verilerin dikkatle derlenmesinin hemen sonrasında vize alım aşaması değerlendirilecektir. Kişilerin vize alma sürecinde başvurusunun geçerli olması için bir vize harcını da yatırması gerekmektedir. Vize harcının yatırılma adımının sonrasında ret yanıtı alınırsa bu harcın kişilere iade edilmesine imkan tanınmayacaktır.

Türkiye-Ab Vize Muafiyeti

Vize muafiyeti kapsamında çalışmalar sürse de henüz Schengen vizesi kapsamında ülkemizin değerlendirilmediği bilinmelidir. Tüm Avrupa ülkelerinin dahil olduğunun da ayrıca belirtilmesi gerekir. Bunların başında Romanya gelmektedir. Avrupa ülkesi olmasına rağmen onay almayan ülkelerden bir tanesidir. İlerleyen aşamalarda Romanya’nın da sürece dair onay alacağının ayrıca belirtilmesi gerekir.

Schengen Vizesi Nereden Alınır?

Schengen vizesinde muaf ülkeler kapsamında inceleme yapılırken vize talep adımlarına dair profesyonel destek almayı da bir değerlendirmelisiniz. Profesyonel yardım alma aşamasında bireylerin özellikle firmamıza telefon ile ulaşması yeterli olacaktır. Bu iletişim adımının sonrasında vize alma sürecine dair gerekli olan tüm bilgilendirme tarafınıza iletilecektir.

Schengen vizesi almak isteyen kişilerin dikkate alması gereken bir diğer nokta da sabıka kaydıdır. Sabıka kaydı olan kişilerin güvenlik gerekçesi ile Schengen vize başvurularının ret yanıtı alabileceğinin de ayrıca vurgulanması gerekir. Vize başvuru adımlarına dair tüm bu püf noktaları tarafınıza firmamız tarafından iletilecektir. Vize almak ve ülkelere giriş sağlamak artık eskisinden çok daha kolay bir hal alacak!

 

Oyla! post
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.